PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
GRUPOWA LUNETA

Ile jesteś skłonny/a przeznaczyć na składkę lunetową?
1-5 zł
0%
 0%  [ 0 ]
6-10 zł
14%
 14%  [ 1 ]
10-20 zł
28%
 28%  [ 2 ]
do 50 zł
28%
 28%  [ 2 ]
do 100 zł
28%
 28%  [ 2 ]
pow.100 zł
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 7
Wszystkich Głosów: 7

Autor Wiadomość
Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2006-04-08, 21:05   GRUPOWA LUNETA

Witam,

jak pewnie wszyscy zdążyli zauważyć, przydałaby się nam grupowa luneta. Bresser jest ok, ale jest stary, dzieją się z nim różne śmieszne i mniej śmieszne rzeczy, na sekcyjną z SGGW nie zawsze możemy liczyć, a sytuacje, kiedy przychodzi na wycieczkę człowiek ze Swarkiem (patrz wycieczka do Modlina) są spotykane równie często co sieweczki mongolskie na Szpyrku.

Niektórzy wiedzą, a niektórzy nie, ale grupy lokalne dostają roczne dofinansowanie od centrali. Od tego roku jest ono uzależnione od liczby członków grupy, którzy mają opłaconą składkę członkowską OTOP. Stawka od osoby wynosi 15 zł - wyszło mi, że możemy liczyć na ok. 440 zł. Kwota, przy której można zapomnieć o kilku modelach, ale jest też kilka, o które możemy się pokusić.

Jednym z nich jest niemiecka luneta Exakta. Koszt jej to 550 zł. Wygląda tak, obiektyw ma 75 mm średnicy, a powiększenie jest od 20 do 60 razy. Lunety takie w Polsce sprzedaje Jacek Betleja, który powiedział, że podczas naszego pobytu w Dolinie Fórnej Wisły może zrobić dla nas prezentację sprzętu, aby łatwiej nam było podjąć decyzję.

Alternatywą może być Celestron Ultima 80 - do zobaczenia tutaj . Różnica między innymi w średnicy obiektywu (80 mm), ale też w cenie - 914 zł. Gdybyśmy się na nią decydowali, musielibyśmy się składać nie po 2 zł, jak w przypadku Exakty, a po 20.

Będę sie starał dowiedzieć, czy istniałaby możliwość spotkania się przedstawicieli tych dwóch firm z interesującymi nas lunetami np. w maju na stawach raszyńskich, gdzie moglibyśmy podjąć ostaetczną decyzję.

Być może ktoś ma inne propozycje - chętnie je poznam. Zrobiłem też ankietę poświęconą temu, ile jesteśmy skłonni się dołożyć do grupowej lunety. UWAGA: oddanie głos nie jest jednoznaczne z żadnymi finansowymi zobowiązaniami (choć wolałbym też, by nikt nie pisał, że może dać 100 zł, a potem powie, że gucio prawda).

Pozdrawiam i czekam na Wasze głosy

petrelos 

Wysłany: 2006-04-09, 06:39   

Tony napisał/a:
musielibyśmy się składać nie po 2 zł, jak w przypadku Exakty, a po 20.

Antek, pamiętaj ,że liczysz wszystkich członków GW, a jak wiesz na wycieczki przychodzi może połowa. Dlatego myśle że takie osoby, które były raz albo wcale na jakiejś wycieczce Otopu nie byłyby skłonne dorzucać kasy, bo poprostu nic z tego nie będą miały.

Tutaj mozesz zobaczyc prawdzıwa ı jedyna dzıka Turcje

amikosik 

Wysłany: 2006-04-09, 09:29   

Tony, a co śmiesznego dzieje się z Twoim Bresserem?

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2006-04-09, 15:19   

Np. luzuje się podczas noszenia, tak że luneta sama lata na głowicy. Przewaga lunety kątowej nad Bresserem jest tez taka, że w Bresserze jest tubus, który bardzo łatwo się wsuwa, przez co momentalnie traci się ostrość obrazu.

R_Michal 
Michał Rycak

Wysłany: 2006-04-09, 18:43   

Tony napisał/a:
Będę sie starał dowiedzieć, czy istniałaby możliwość spotkania się przedstawicieli tych dwóch firm z interesującymi nas lunetami np. w maju na stawach raszyńskich, gdzie moglibyśmy podjąć ostaetczną decyzję.

Tony koniecznie daj znac czy i kiedy taka prezentacja sie odbedzie! Sam sie zastanawialem nad zakupem Celestrona (glowny ogranicznik to cena). Szczegolnie interesujace jest dla mnie to, ze mozna do niego podpiac lustrzanke cyfrowa.
A czy Ty cos wiecej wiesz na jej temat?

Hubert 

otop

Wysłany: 2006-04-09, 18:56   

Czy działało by to wtedy tak jak na SGGW? Jakieś zapisy, coś takiego?

No i czy nie korzystniej byłoby wdrążyć zakup lunety jako koszty jakiegoś projektu edukacyjno-popularyzującego, wkońcu potrzebna nam na takie właśnie wycieczki.

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2006-04-09, 19:15   

Tony a zaliczasz mnie do grupy ? (mam oplaconą składkę na OTOP 21.11.2005 :]
Mimo, że ostatnio dezerteruję z wycieczek - deklaruję kwotę 50 pln wrzutki na lunetę, chętnie przeleję na jakie konto, np. Twoje priv., tony :wink:
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2006-04-09, 21:23   

R_Michal napisał/a:
A czy Ty cos wiecej wiesz na jej temat?

Niewiele - najlepiej zadzwonić albo napisać do firmy Delta Optical i ich zapytać.

Hubert napisał/a:
Czy działało by to wtedy tak jak na SGGW? Jakieś zapisy, coś takiego?

Myślę, że tak. Jeżeli luneta nie byłaby wykorzystywana dla działań grupowych (wycieczka dla grupy, wycieczka organizowana przez grupę np. dla szkoły), to wówczas zrobilibyśmy system wypożyczania. Ale myślę, że tym się będziemy martwić jak już będziemy mieli lunetę :)

Hubert napisał/a:
No i czy nie korzystniej byłoby wdrążyć zakup lunety jako koszty jakiegoś projektu edukacyjno-popularyzującego, wkońcu potrzebna nam na takie właśnie wycieczki

Może być ciężko- często Ci, ktorzy ogłaszają konkurs na projekt, zastrzegają, że pieniądze muszą być wykorzystane podczas projektu, a nie na coś, co będzie służyło również po jego zakończeniu. Choć oczywiście nie mówię, że nie trafimy na taki konkurs, gdzie będzie można wnioskować o lunetę.

Kejbii napisał/a:
Mimo, że ostatnio dezerteruję z wycieczek - deklaruję kwotę 50 pln wrzutki na lunetę, chętnie przeleję na jakie konto, np. Twoje priv., tony

Wielkie dzięki KB - wysłałem Ci PW w sprawie członkostwa. Może to rzeczywiście pomysł, żeby każdy zadeklarował, czy chce i może coś dać na lunetę i ile (wtedy zrobmy nie tak, że każdy daje równo, tylko kto może więcej, da więcej, a kto mniej, ten mniej - być może tak uda nam się zebrać na coś lepszego niż Exakta).

Lanius 

Wysłany: 2006-04-10, 06:57   

Hubert napisał/a:

No i czy nie korzystniej byłoby wdrążyć zakup lunety jako koszty jakiegoś projektu edukacyjno-popularyzującego, wkońcu potrzebna nam na takie właśnie wycieczki.

W sumie, to możemy złożyć się na lunetę teraz a przy jakimś projekcie pisać o nową. Będą wtedy dwie :] . Ja na razie mogę deklarować kwotę do 50zł

Egretta 

Wysłany: 2006-04-10, 16:29   

Ja nie mogę w tej chwili nic powiedzieć o kasie. Wogóle. Nie chcę nic deklarować na najbliższy miesiąc. Jak mi wypali mój mały pomysł finansowy to powiem ile mogę dać. Potrzebuję na rozeznanie ok miesiąca. Jeśli chcez kupić wcześniej niż w ciągu miesiąca to daj znać. Co będę mogła to dołożę możesz być pewien

Zamiast narzekać że jest ciemno, spróbuj zapalić choć jedną świeczkę...

Sony 

m-sto

Wysłany: 2006-05-10, 19:32   

Mam lunetę Exakta 20-60x70.Kupiłem ją na niemieckim E-bay'u.Jakość obrazu dosyć średnia,ale uwazam,że może być.Nie jest tragicznie.Dobry obraz przy powiększeniu do 40-45.Oczywiście luneta jest nowa.No i jej największa zaleta-cena:320 zł (koszt całkowity z przesyłką z Niemiec). :oki:

Tony 
Ordo Praedicatorum

otop

Wysłany: 2006-05-10, 21:19   

No nieźle - to Olbrycht sobie nieźle za nią liczy (550 zł). Czy to jest cena standardowa, czy okazyjna na e-bayu?

Lanius 

Wysłany: 2006-05-11, 16:25   

Uprzejmie informuję, że w biurze OTOP dostępne są 3 lunety firmy Nikon :grin: . Kto używał, ten zna. Właśnie dziś zdałem dwie po naprawie i są sprawne w 100%. Jedna jest nieco przybrudzona wewnątrz więc trzeba sobie obejrzeć przed wypożyczeniem. Niestety statyw trzeba mieć własny :/ bo OTOP nie ma i póki co nie planuje takich zakupów.

Sony 

m-sto

Wysłany: 2006-05-11, 16:42   

Tony napisał/a:
No nieźle - to Olbrycht sobie nieźle za nią liczy (550 zł). Czy to jest cena standardowa, czy okazyjna na e-bayu?

To wylicytowana cena i wcale nie taka niska.Za 20 euro więcej,przy odrobinie szczęścia można ją kupić z porządnym ciężki statywem Walimexa.

Rey 

Wysłany: 2006-05-11, 17:22   

Lanius napisał/a:
Uprzejmie informuję, że w biurze OTOP dostępne są 3 lunety firmy Nikon :grin: . Kto używał, ten zna. Właśnie dziś zdałem dwie po naprawie i są sprawne w 100%.

Super :res: Na najbliższym spotkaniu grupy zbieramy na statywy ;-)

Odpowiedz do tematu