PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Polemika leśno-przyrodnicza
Autor Wiadomość
wodnik_szuwarek 

Wysłany: 2006-03-18, 20:30   

forestman napisał/a:
Loganie (Łukasz Logan Kajtoch) jestes krakus pozytywny.

Zgadzam się, u mnie w moim forum to szalenie pozytywna, opolityczna postać. Ja niestety muszę być fanatykiem oszołomem PiS, choć pewnie plują na mnie wszyscy. Nie jestem działaczem PIS żeby było jasne, tylko na nich głosowałem i w razie potrzeby w tym roku dam drugi raz głosy na partię PiS. Logan jest wspaniały. Namierzyłem go dawniej, ale kiedy drugi raz "wlazł" mi w drogę, to postanowiłem go w jakimś sensie pozyskać. Bardzo szanuję takich ludzi jak Logan. Pasjonatów nie do kupienia. Mnie nie można kupić, próbujcie działacze KLD czy PO, czy SLD. Nawet za miliard zł mnie nie kupicie!

Jednak dość bajdurzenia i poraPISać na temat.
Czy młodzi (zwłaszcza) leśnicy z Małopolski zachcę się zająć lasami, zagajnikami, słowem obszarami leśnymi ZACHODNIEJ MAŁOPOLSCE? Mam kilka pytań.

1. Jak w rezerwatach przyrody przeprowadzić szlaki turystyczne; rowerowe, piesze, ścieżki przyrodnicze.

2. Jak zmienić status, przejąć lasy (np na rzecz gminy, ngo's) spóldzielni produkcyjnej i instytutu. Takie ziemie u nas mają te instytucje. UG przez 17 lat nie widział w tym sensu, zresztą myśliwi mają tu poligon strzelecko-łowiecki. Gdyby jednak jakimś cudem ktoś taki jak ja został wójtem, to złamane zostaną odwieczne układy korupcyjne, związki z myśliwymi. Myśliwi będą wtedy gatunkiem zagrożonym W MOJEJ GMINIE, w naszej gminie, a nie w gminie myśliwych jak teraz. Uważam że PZŁ to zguba Polski w takim kształcie. Tego nikt nie widzi. PO plus sojusznicy z SLD, lewicy i PZŁ = beton antysolidarny.

3. Czy leśnicy z Krakowa przejmą rezerwaty w mojej gminie Przeciszów www.przeciszow.iap.pl ? Kto, kto się zaopiekuje rezerwatami leśnymi jak nie Wy? Byliście choć raz w Przeciszowie? 5 zł PKS, a z od przystanku 500m na północ na krechę przez pola. Widac ten las. Wiosną jest CUDOWNY.

Rezerwat Przeciszów i Żaki. Należą pod Nadleśnictwo Andrychów. Chciałbym żeby studenci z Krakowa mieli rezerwaty pod kontrolą RZECZYWISTĄ :) To świetny pomysł.

www.kasztelania.pl/mapa.php Ta mapa Wam wyjaśni o czym mówię. Jako mieszkaniec gminy Przeciszów www.przeciszow.iap.pl Błagam o pomoc dla naszych skarbów przyrody, w tym lasów, a raczej zagajników. Mamy 5% zalesienia. Chodzi też o naciski na gminę że zalesiła gminę do poziomu 30-40% z polanami, łąkami, bagnami oczywiście.

Kim jesteście leśnicy.

Czy rządzą Wami myśliwi? Czy macie jaja postawić się temu betonowemu układowi jak ja? Poczytajcie co piszą o mnie na księdze gości UM Zator www.zator.iap.pl Tam jest potężny ośrodek rzeźników ptakobójców mysliwych, którzy chwalą się np pozyskiwaniem np 3 tys sztuk ptactwa rocznie nie stawach zatorskich... niewiele prawda? Tam i w okolicy jest więcej gatunków ptaków niż na bagnach biebrzańskich.

50 km od Krakowa Katowic Bielska-Białej kilkudziesięciu skorumpowanych łowieckich notabli, plus zabetonowi do stołków samorządowcu uczynili sobie POLIGON STRZELECKI DO DZIKIEJ ZWIERZYNY, DO ptaków zwłaszcza.

Czy Sekcja Ornitologiczna Koła Naukowego Leśników zamierza schować na kolejne lata głowy w piasek udawać że problemów nie ma w Małopolsce? Tak? Kto rządzi leśnikami w Małopolsce? Nie dajcie się młodzi!!! Beton można obalić wszędzie! Cenzury chyba nie ma??? Na pewno jest.

Proszę o pomoc w zalesianiu gmin DOLINA KARPIA.

Proszę o pomoc w w opracowywaniu planu zalesień, ale błagam... pod kątem tworzenia siedlisk ptaków, ssaków, nie chcemy debilbych upraw leśnych. Widzę co przepisy wymuszają. Mam taki kur... a las 200 metrów od mojego domu. Niby ols.

Zapraszam leśników - ekologów - ornitologów - przyrodników - ekoturystów z całego świata do Przeciszowa www.przeciszow.iap.pl na ulicę Szkolną żeby ocenić jak ten hektar łąki zalesiono. To jest czarodziejska łąka w środku zurbanizowanej wsi. Niezwykłe miejsce o skomplikowynym systemie własności. Gdybym był wójtem, to próbowałbym przejąć cały obszar żeby go chronić w ramach np użytku zielonego, czy innej formy. Niestety to własność prywatna.

Są na niej dwa stawy i conajmniej TRZY żródła z krystaliczną wodą. Cały obszar może byc bezcenny. Jednak jako prywatny jest niczym. Proponuję utworzyć fundację i odkupić te ziemie, w tym stawy prywatne jeśli właściciele się zdecydują. Moi sądziedzi zalesi łąkę wg zaleceń i przepisów. To absurd.

Zamierzam cała Polskę przekonać że zalesianie łąk z linijką to DEBILIZM. Kazano im z zgodnie z planem zasadzić świerki na mokrej ziemi... ech. jaki to las. Jaki to łęg, ols. Tymczasem cały teren może być REZERWATEM i parkiem. Była szansa na to. Stawy też mogą być odkupione i półdzikie. Cały teren może być np PAN

Jeśli będę wójtem mojej gmin to pomoge. Ten teren to łaki na których się wychowałem, jako 5-15 dziecię. To 100 m od mojego domu. Serce mi pękało kiedy tam ścinano 100 letnie GIGANTYCZNE DEBY, Teraz mi serce pęka przy zalesianiu. Boże...

Leśnicy co Wy z Nami robicie? Ta łaka mogła byc raz gminnym parkiem spacerowym, dwa ostoją dziekiej zwierzyny. Trzy dzikiem lasem, puszczą. Posadzenie tysięcy olch koło siebie, to nie jest LAS.

Kod:
PRZYRODA Strona Główna » ORGANIZACJE PRZYRODNICZE » Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" » Koło Małopolskie » [b]Sekcja Ornitologiczna Koła Naukowego Leśników[/b]

Proszę Was o pomoc w Zachodniej Małopolsce. Poza organizacjami ekologicznymi, macie i mnie jako sojusznika. Ostrzegam przed samorządem UM Zator. Tam rządzą MYŚLIWI. Trzeba pamiętać o tym. Zawsze. Niedługo będą do mnie strzelać.

Przeciszów, www.przeciszow.iap.pl są dla ekologów otwarte

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2006-03-18, 23:25   

wodnik_szuwarek napisał/a:
Zamierzam cała Polskę przekonać że zalesianie łąk z linijką to DEBILIZM. Kazano im z zgodnie z planem zasadzić świerki na mokrej ziemi... ech. jaki to las.
ale przeciez obecne przepisy dązące do zachowania bioróżnorodności nakazują by nie zalesiaś sródlesnych łak bagien torfowisk ale obejmowac je ochrona w formie uzytkow ekologicznych <- i do tej formy ochrony trzeba dazyc a nie wypowiadac wojne calemu swiatu

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2006-03-18, 23:27   

Czy Sekcja Ornitologiczna Koła Naukowego Leśników zamierza schować na kolejne lata głowy w piasek udawać że problemów nie ma w Małopolsce
ale nie rozumie taj aluzji - jakie chowanie głowy w piasek :?:

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2006-03-18, 23:34   

Kim jesteście leśnicy.

Czy rządzą Wami myśliwi?

a co ma piernik do wiatraka?

wodnik_szuwarek 

Wysłany: 2006-03-19, 13:57   

Cytat:
ale przeciez obecne przepisy dązące do zachowania bioróżnorodności nakazują by nie zalesiaś sródlesnych łak bagien torfowisk ale obejmowac je ochrona w formie uzytkow ekologicznych <- i do tej formy ochrony trzeba dazyc a nie wypowiadac wojne calemu swiatu

Nie myślałem o takich terenach. Mowa o meliorowanych nierzadko łąkach, które mogą być olsami, łęgami. Tymczasem jeśli jest zalesienie, to robi się z tego uprawę leśną. Jakieś debilne plany zalesienia. Kto to wymyślił? Drzewa równo posadzone, gęsto jak mak, monokultury. To jest mądre? Tymczasem można kompleksowo "zdziczyć" taką łąkę. Przjedźcie do mnie, to pokażę jaką łąkę mam 100m od mojego domu. Cud. Wykupić całą, w tym źródła wody, zablokować dopływ ścieków z domów, gnojowicy, oraz szamb (nie ma jeszcze kanalizacji) i można budować tam użytek ekologiczny, przyszły rezerwat przyrody. Są dwa stawy wykopane, można je "zdziczyć". Nie sądzą żeby utrzymywanie łąk tam było sensowne, Już nikt nie zbiera tam siana, ludzie je PALĄ. Teren należy sensownie, ale rzadko zalesić z licznymi dużymi polanami.

Na to nie pozwolą przepisy zalesieniowe. Ludzie dostaną prikaz żeby zalesiać wg idiotycznego planu, inaczej zero POMOCY, sadzonek, cashu. . Według mnie to debilizm leśników. Jasno wytłumaczyłem? To jest system budowania monokultur upraw leśnych, które są martwe jako siedliska. Tego chcemy? Jest miliony takich łąk, jak koło mnie. Wszędzie mają być w rzędach co metr posadzone olszyczki? To jest myśl leśników XXI w Polsce?

Tak naprawdę nie chodzi mi o łąki. Najwięcej jest pól uprawnych. Jaki sens mają małe poletka w dobie towarowej produkcji? Kiedy znikną dopłaty do hektara, a znikną, bo będą kiedyś towarowe, albo wcale nie będzie dopłat... :] To pojawią się na poważnie miliony hektrarów do zalesienia.

Dyskutujmy JAK ZALESIAC. Nie czy, ale jak. Macie rację, potrzebne są lasy o charakterze puszczańskim. Tak planuję zalesić mój marny hektar pól. Póki co nie ma gmina planu zalesień, będę musiał kilka lat walczyć o przeklasyfikowanie ziemii na przeznaczenie jej pod zalesienie. Co dalej? Ano dostanę plan zalesienia. Jakiś mondry leśnik każe mi tu posadzić brzozy, tu sosny itd Nie wiem co wymyśli, ale zamierzam jego plan głęboko nieoficjalnie zmieniać. Chcę żeby ten hektar był puszczą, a nie monokulturą, zbyt gęstą żeby cokolwiek tam żyło.

To jest problem.

Nie róbmy upraw leśnych. Budujmy puszcze. Zróżnicowane lasy, z łąkami, polanami, bagnami i stawami, choćby z deszczówki i drenów. Las musi mieć wodopój.

Nie chodzi o wojnę, ale zmianę systemu zalesiania Polski. Czy obecny system jest dobry?

Moim zdanie NIE!!! To system budowania monokultur, upraw leśnych bez życia. Bez fauny, flory, które nie mają odpowiednich warunków w takich "lasach" unijnych. Czemu UE zmusza nas do takiego durnego zalesiania? Nie słuchajmy ich!

Przypominam że mamy lesistość rzędu 28% tak? Moja gmina ma 5%... 35 km kw. Masa pól spółdzielczych i instytutu rybackiego z Olsztyna. Różniaste mamy tereny. Kiedyś sporo bagien, łąk, ale kanał żeglowny ze ŚLąska do Skawiny (zamierzenie transportu węgla do elektrowni) wysuszył teren, poziom wód gruntowych opadł. Bagna, łąki są wysychające. Ktoś chce zerknąć? www.przeciszow.iap.pl

maciek 

Wysłany: 2006-03-19, 15:26   

Jakiś mondry leśnik każe mi tu posadzić brzozy, tu sosny itd Nie wiem co wymyśli, ale zamierzam jego plan głęboko nieoficjalnie zmieniać. Chcę żeby ten hektar był puszczą, a nie monokulturą, zbyt gęstą żeby cokolwiek tam żyło.

proponuje posadzić tam świerka, jodłe, dęba, buka, graba, lipę, modrzewia, klona, jawora, może jeszcze limba by się przydała i kosówka żeby wzbogacić podszyt. Choć na podszyt lepiej nadaje się czeremcha amerykańska... :/
człowieku... o czym Ty mówisz. Idee masz szczytne to fakt ale na tym się kończy.

Mowa o meliorowanych nierzadko łąkach, które mogą być olsami, łęgami.

i
Drzewa równo posadzone, gęsto jak mak, monokultury.

Wszędzie mają być w rzędach co metr posadzone olszyczki?

niewiedza i niewiedza..to pójdź sobie do 80 letniej olszyny i zobacz czy widać tam te rzędy o których mówisz i te metrowe odstępy
a jak myślisz, ile odnowienia powstaje z naturalnego obsiewu? dużo dużo więcei niż sadzą leśnicty, też uważasz że natura przegina sprawę? Jak chcesz mieć park z drzewami co kilometr to proszę bardzo. sadź sobie. Myślisz że jak posadzisz 50 gatunków po jedenej sztuce co kilkanaście metrów to zrobisz z tego puszczę? :? lotnisko może tak...Ale nie nazywaj tego lasem..

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2006-03-19, 15:28   

Drzewa równo posadzone
bo tak właśnie sie wszystkie drzewa sadzi
Macie rację, potrzebne są lasy o charakterze puszczańskim. Tak planuję zalesić mój marny hektar pól

no to zabawne ale na hektarze pola nie zrobisz puszczy - zeby na gruntach nieleśnych powstał potrzeba wielu dziesiątków lat, dla przykładu - żeby na łace na drodze sukcesji reaktywnej powstał łęg jesionowo- olszowy potrzeba 140-150 lat, z czego pierwsze 70 lat zajmują formy roslinności nieleśnej np jałowczyska, później przedplonowe uprawy brzozowo - sosnowo -osikowe, dopiero po takim okresie wprowadzic mozna gatunki docelowe

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2006-03-19, 15:31   

maciek napisał/a:
pójdź sobie do 80 letniej olszyny i zobacz czy widać tam te rzędy o których mówisz i te metrowe odstępy
dokładnie wejdź sobie do jakiegokolwiek starego lasu i przekonaj sie czy zobaczysz tam równe rzędy drzew

wodnik_szuwarek 

Wysłany: 2006-03-30, 15:57   

Jasne że macie rację (w zasadzie) ale ja, my nie będziemy żyć 100-150 lat i chciałbym zalesienia widzieć po kilkunastu latach już fajne, gdzie można spacerować, zbierać grzyby (pewnie trujące) zatem wizja lasu na łace jaki widzę budzi przerażanie. Kiedyś poślę fotki.

Cała ta nasza łąka powinna być zaprojektowana jako zróżnicowany ekosystem. Są tam sarny, zajace, kuropatwy. Bóg wie co jeszcze, pewnie masa drobnych ssaków, ptaki trudno mi orzec jakie, ale nie ma bocianów na ogól. To dziwne. Ze dwie rodziny spoko by tam myślę wyżyły. Jedno gniazdo się nie przyjęło, coś sąsiad spierniczył.

Taka łąka obsadzona co metr olszą to koszmar. Nawet ścieżki nie ma przez środek. Tymczasem taka łąka może spełniać rolę parku gminnego. Nie chodzi tylko o przyrodę, ale i pożytek dla ludzi. Bez zalesień zarasta metrową trawą :? Pytanie co z wodnymi stosunkami. Tam nawet bobry mogłyby żyć, ale mało się to sposoba właścicielom dwóch stawów.

Zatem przyjmuję do wiadomości, że leśnicy mają opracowany system zalesień. Jeżeli głupot nie zrobią na etapie planu, (bywa, bo łąki np mają tereny suche i bagienne) to las sobie gęsty rośnie. Po iluś latach przecinki itd. Całe pokolenia trzeba na to czekać.

To dla mnie niedopuszczalne ;) Chciałbym że las, łęg, ols cieszyły oko, zmysły juz po kilku latach, bo przecież jakieś drzewa starsze rosną, akurat wycięli u nas masę. nawiasem mówiąc za lekką rączką wydaje sie zezwolenia na wycinkę 50-100 letnich może nawet drzew. Czuję tu naruszania w UG przepisów, korupcję też. Pytanie ilu rąbie z zezwoleniem, ilu bez...

Mam wrażenie że mówimy o czymś nieco innym.

Proszę o dyskusję na temat zalesień małych obszarów blisko domów, właśnie łąki, pola uprawne, może tereny zalewowe między wałami. Mamy w Kotlinie Oświęcimskiej trzy potężny rzeki; Wisła, Soła, Skawa otoczone wałami. Tam można śmiało zalesiać, ale też z głowa i od razu trzeba przewidzieć ścieżki, trasy rowerowe. Zatem nie mówimy o zalesieniu olbrzymich terenów. Te u nas mają spółdzielnie produkcyjne. Teoretycznie można od nich kupić ziemie, ale jaka fundacja ekologiczna ma kasę żeby kupić np 100 ha ziemie ornej i to bez gwarancji że uda się załatwić przeklasyfikowanie na ziemie do zalesienia? Może ktoś kupi ziemie od naszej spółdzielni. :res: albo od RZD Zator

To nie są głupie pomysły. Uczelnie, wydziały leśnictwa mogłby powołać taką fundację-fundusz wykupu ziem i zalesień. Przy okazji wolontariusze studenci sadziliby las.

green power napisał/a:
dokładnie wejdź sobie do jakiegokolwiek starego lasu i przekonaj sie czy zobaczysz tam równe rzędy drzew

Widać. I widać jak mało jest życia. Leśnicy czy chcecie w całej Polsce lasów gospodarczych? Ja uważam że chodzi o wzbogacenie wolorów gminy, a nie o kubiki drzewa za 60-100 lat. Takie lasy monokultury świerkowe, sosnowe to POLSKI KOSZMAR. Owszem wycina się słabsze, które przegrywają wyścig do światła. Zatraca się NIECO symetria, ale widać że to sztuczny las. Od linijki.

Przepraszam że Wam tu wlazłem w wątek. Chyba jednak warto zrobić folder o zalesieniach. Jest taki tutaj? Za mało znam to forum :oops:

Logan 

Wysłany: 2007-03-06, 16:41   

green power napisał/a:
bo przecież wszystkie Sekcje działające w ramach KNL są sekcjami przyrodniczymi

nawet Ci hejnalisci co to ostatnio przeszkadzali w slajdowisku :?: :]

green power napisał/a:
ja osobiście dowiedziałem się bardzo dużo praktycznych rzeczy, a przede wszystkim, że nie jest tak źle, jakby się mogło wydawać, w LP

jezeli to nie tajemnica to .... DAWAJ SZCZEGOLY (szczegolnie te dotyczace ochrona lasu a produkcja desek, mozesz pominac te sluzbowe) :!: tu albo w temacie lesnym

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2007-03-06, 16:50   

Cytat:
green power, info o spotkaniu było nawet na forum
info tak, relacja nie :]
Cytat:
nawet Ci hejnalisci co to ostatnio przeszkadzali w slajdowisku
tak, nawet (choć nie wiem po co to "nawet" :roll: ) oni
Logan napisał/a:
szczegolnie te dotyczace ochrona lasu a produkcja desek, mozesz pominac te sluzbowe
to nie było spotkanie poświęcone ochronie lasu!!, czy innym aspektom funkcjonowania gospodarki (takie to na KTG), poza tym tematowi desek (które nomen omen były, są i jak na razie będą produkowane) poświęcony jest inny temat na tym forum - celem omawianym tutaj były perspektywy dotyczące możliwości zatrudnienia w LP :smile: , choć nie bez zwrócenia uwagi na elementy dotyczące wiedzy ogólnoprzyrodniczej, ochroniarskiej, które mają być mocnym argumentem w postępowaniu kwalifikacyjnym - lasy (jak już kiedyś pisałem) idą ku lepszemu. Nie bez znaczenia było też podkreślenie dużo wyraźniejszej "rysy ochroniarskiej" u leśników "po Krakowie"

Logan 

Wysłany: 2007-03-06, 17:08   

green power napisał/a:
celem omawianym tutaj były perspektywy dotyczące możliwości zatrudnienia w LP , choć nie bez zwrócenia uwagi na elementy dotyczące wiedzy ogólnoprzyrodniczej, ochroniarskiej, które mają być mocnym argumentem w postępowaniu kwalifikacyjnym

:roll: to mam szanse na zatrudnienie w LP :?: :> :]

nie doczytalem :/

green power napisał/a:
Nie bez znaczenia było też podkreślenie dużo wyraźniejszej "rysy ochroniarskiej" u leśników "po Krakowie"

powinniscie sie otworzyc dla nie-lesnikow :P

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2007-03-06, 17:14   

Logan napisał/a:
to mam szanse na zatrudnienie w LP
teoretycznie tak ...
Cytat:

powinniscie sie otworzyc dla nie-lesnikow
a kto Ci powiedział żeśmy nie otwarci? :roll:

Logan 

Wysłany: 2007-03-06, 17:26   

green power napisał/a:
a kto Ci powiedział żeśmy nie otwarci?

to czemu piszesz
green power napisał/a:
teoretycznie tak ...
:>
wymien mi chociaz 3 pracujacych w RDLP Krakow nie-lesnikow (ludzi po studiach przyrodniczych, nie-lesnych, najlepiej biologow ;-) ) (i nie na jakies zlecenia)

to gdzie mam zaniesc podanie :?: :]

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2007-03-06, 18:10   

ej a Ty znowu się czegoś doszukujesz, napisałem tak bo chodziło mi o współpracę a nie prace na etacie w lasach (choć praca tez wchodzi w rachubę, ale rzadko bo wystarczająco dużo jest specjalistów leśników) , a to normalne, że w lasach pracują leśnicy i stający z nimi w szranki absolwenci "inni" raczej nie mają wielkich szans (bo nie mają leśnego wykształcenia, a ono jest tu kluczowe), aczkolwiek też nie zawsze - poszukiwani są czasem informatycy, specjaliści od GISów, czy księgowości (np padło dzisiaj pytanie - kto miałby większe szanse przy staraniu się o pracę papierkową w N-ctwie - absolwent leśnictwa z ukończonym kursem zarządzania czy ekonomii czy ekonomista-specjalista :arrow: odpowiedź padła oczywiście ten pierwszy bo posiada wiedzę nie tylko ekonomiczna, choć pewnie w mniejszym zakresie niż drugi, ale poza tym ma też drugi fakultet w ręku i dlatego przy staraniu się o prace cenne będą także inne przejawy aktywności - kursy, fakultety itp.)

Odpowiedz do tematu