PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Stawska Góra - Eksperyment
Autor Wiadomość
Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-06-26, 07:50   Stawska Góra - Eksperyment

Na Stawskiej Górze ZamToP na zlecenie Klubu Przyrodników wykonuje zabiegi ochronne metodą eksperymentalną - okrywanie zakrzewionych powierzchni folią.
Część prac (6/13) została wykonana w dniu 23.06.2012 r.
W akcji uczestniczyli: Ja, Humulus, Anna C.

Kolejnty etap prac zaplanowany jest na 30.06.2012 r. (sobota) godz. 9.00
Potrzebne są osoby z krzepą bo folia jest dość ciężka.
Zwracamy koszty dojazdu i zapewniamy wyżywienie.
Osoby chętne do wzięcia udziału w akcji proszone są o kontakt ze mną na e-mail lub priva.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-06-28, 12:11   

Zgłosił się wasyl i WingsHunter.
Ja z Humulusem i WingsHunterem jedziemy z Zamościa ok. 8.00.

Jeszcze trzeba ze 2-3 osoby, żeby się nie natyrać jak poprzednio a zdrugiej strony nie zadeptać rezerwatu.

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2012-07-02, 16:11   

Zdjęcia z obydwu akcji na Stawskiej Górze są już do obejrzenia w galerii:
http://www.murawy-life.kp.org.pl/galeria.php
Dziękuję wszystkim za udział :)

darius 

Wysłany: 2012-07-02, 20:25   

Widziałem ,widziałem :) Pomysł napewno dosc orginalny i interesujący :) Ciekawy jestem jak się sprawdzi w praktyce.
Jeszcze raz wielki szacun dla wszystkich którzy usiłuja chronić murawy :res: Jednakże mam pewne wątpliwosci czy owa akcja nie oprócz pozytywów nie przyniesie też negatywnych skutków.
1.zakrywajac o tej porze narażamy na wyginięcie wszystko co zywe pod tą folią ,także pisklęta ptaków w tych krzaczorach.
2. czy nie skuteczniejsze byłoby położenie tej foli na korzenie krzaków (wczesniej wyciętych z pędów)niż tak ,,w powietrzu,, na całe krzewy? Ta góra jest dosyć wietrzna ,więc przy jakims burzowym wichrze może ta folia poprostu odfrunąc :mrgreen:
Nie marudzę -tylko pytam i sugeruję :lol: wciąz doceniając Wasz wkład w ochronę tych pięknych miejsc :)

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2012-07-03, 07:40   

Ad 1 - Na prace w rezerwacie o tej porze roku musieliśmy uzyskać w RDOŚu zezwolenie podparte opinią pracujących tam botaników i ornitologów. Nie mieli żadnych zastrzeżeń tak samo jak ornitolodzy z ZamToPu. Folią przykrywaliśmy powierzchnie w największym stopniu pozbawione roślinności kserotermicznej i w razie potrzeby przycinaliśmy ją by ocalić miłki, dziewięćsiły itp.
Ad 2 - Tak jak napisał Wiacek - cała akcja była eksperymentem. Nikt nie potrafi przewidzieć na 100% jakie będą jego efekty. Poza tym, folia była rozkładana na odrośla, a nie na całe krzewy. Na nie nie starczyłoby folii, a nam sił by ją rozkładać.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-09-03, 09:14   II etap prac

W ramach II etapu prac w rezerwacie "Stawska Góra" w dniu 31.08.2012 r. wykonaliśmy kontrolę stanu folii i dokonaliśmy niezbędnych napraw.
W akcji uczestniczyli: Ja, Humulus, Anka i Jakub (nowy wolontariusz ZamToP).

Podczas dojazdu wykryte zostało przez Humulusa kolejne nowe stanowisko mleczu błotnego Somchus palustris koło Chełma.
Po akcji odwiedzilismy murawę kserotermiczną koło Horodła.

Kolejna kontrola za miesiąc 22, 23, 29 lub 30 września 2012 r.

darius 

Wysłany: 2012-09-06, 10:39   

Wydaje się , że celowe byłoby pozostawienie części tej folii aż do wiosny 2014.Wtedy byłaby skala porównawcza co do efektywności tego zabiegu. :]

napalek 

Wysłany: 2012-09-28, 09:24   Stawska Góra

Robicie coś w ten weekend na Stawskiej? - możemy popracować nieco, jeśli jest potrzeba

www.naszalubelszczyzna.pl
www.gorskastronaswiata.pl

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-09-29, 18:06   

Kontrola będzie najprawdopodobniej w poniedziałek lub wtorek 1X2012 lub 2X2012) . Tym razem organizuje Humulus i Broda. Ja najprawdopodobniej odpadam.

MarU 

Wysłany: 2012-09-29, 23:34   

Czołem Panowie,
Drepczac jakis czas temu koło Stawskiej za mornelami zaintrygowało mnie co tak pobłyskuje w słoncu w krzakach, patrze, folijke ktos zostawił, czy wiatr ją przywiał.....az sie zdziwiałem ze komus sie nie przydała.
Byłem też pare dni temu i folijka ma sie dobrze. Pozwoliłem sobie nieco tylko ją tylko poprawic. Woda stojaca w zagłębieniach na folij tak ja dociżyła ze byle jaki wiatr jej nie zaszkodzi.
Ciekaw jestem efektów tych poczynań, bo krzaczory odbijają po wycięciu strasznie!
Odezwijcie sie jak bedziecie na Stawskiej moze uda sie tam spotkać?
Pozdrawiam

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-11-06, 13:47   

Przy niesprzyjających warunkach gruntowych, tegoroczna akcja została zakończona w dniu 4.11.2012 r. (ostatni monitoring stanu folii i wykonanie niezbędnych poprawek) w składzie Ja, Broda i Monika.

Pozostało tylko zwinięcie folii na wiosnę.

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2012-11-07, 09:25   

Dziękuję przedmówcom za foliowanie :res:

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2013-06-27, 15:29   

Szykujemy się do sfinalizowania projektu. Najprawdopodobniej w następny weekend 6 lub 7 lipca 2013 r. (lub na tygodniu - zależy trochę od prognoz pogody) planujemy zwinięcie folii na Stawskiej Górze.
Mile widziana tanie siła robocza.
Zapewniamy przejazd (lub zwrot kosztów) i wyżywienie a po akcji wypad na dziczenie na rubieżach.

Proszę o zgłoszenia - liczba miejsc ograniczona.
Decyduje kolejność zgłoszeń i widzimisię Prezesa.

Miejsca zarezerwowane: Prezes, Humulus, Anka, WingsHunter, suchy(w 80%).
Śmiało, Przyroda na Was czeka!

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2013-07-01, 23:42   

Ustaliliśmy termin na piątek 5.07.2013 r.
Doszedł jeszcze Broda, ale nie wiem czy z Moniką oraz prawdopodobnie kolega Humulusa.

Ale to już powinno wystarczyć.

Jak zwykle niemal stała ekipa do pracy. Pozostali nawet nie maja ochoty się odezwać.

darius 

Wysłany: 2013-07-02, 14:58   

Ciekawy jestem efektów tego foliowania . :tup: Dajcie jakieś fotki na forum :tup: .

Odpowiedz do tematu