PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ratujmy kserotermy!
Autor Wiadomość
darius 

Wysłany: 2010-03-25, 20:13   Ratujmy kserotermy!

Witam!Proponuję z okazji nadejścia wiosny pogadac o kserotermach. Z ogromną radością przyjąłem wiadomośc o tym że na naszej lubelszczyznie wreszcie w sposób profesjonalny i długofalowy ktoś zajmie się tym tematem.Mowa o programie:OCHRONA MURAW KSEROTERMICZNYCH W POLSCE praktyka i teoria".W latach 2010-2013 będą przeprowadzone prace na szesciu wybranych stanowiskach. Chciało by się krzyknąc z radości,gbyby nie fakt że inne giną na naszych oczach i uchodzą do histori!Np:Broczówka.No ale cóż chyba nie można miec wszystkiego.Dlatego apeluję do wszystkich kseromaniaków:siekiery i sekatory w dłoń!Ratujmy te ''SKRAWKI RAJU'' gdzie takiego piękna próżno szukac indziej.

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2010-04-08, 17:25   

Ruszyła oficjalna strona projektu:
http://www.murawy-life.kp.org.pl/

darius 

Wysłany: 2010-04-08, 20:27   

Dzisiaj zobaczyłem najpiękniejszy uśmiech wiosny-zakwitł pierwszy miłek :!: :oki:

darius 

Wysłany: 2011-11-17, 10:05   

Zwracam się z prośbą do osób doświadczonych w podobnych sprawach o pomoc w ratowaniu ,,Kamiennego Wąwozu ,, w Koloni Zukow .Jest to kamieniołom z murawami kserotermicznymi .W roku 1996 utworzono tam zespół przyrodniczo - krajobrazowy, jednak obiekt jest mocno zagrożony gwałtownie wkraczającą sukcesją naturalną i sztucznym zalesieniem sosną w latach 70-tych. :/
Paradoksem jest to ,że przed całkowitym zadrzewieniem uchroniła eksplatacja(na niewielką skalę) opoki kamiennej przez miejscową ludność :) Dzięki temu ostały się niewielkie odkryte fragmenty z kserofitami :oki:
Perełką tam jest niewątpliwie dziewięćsił bezłodygowy , który jest unikatem na lubelszczyżnie.Niestety, jest go coraz mniej z roku na rok :/ Występuje też dzwonek syberyjski , ożanka właściwa,głowienka wielkokwiatowa ,szałwia łąkowa ,turzyca niska , zarazowate i wiele innych.
Dzisiaj rozmawiałem z wójtem gminy Krzczonów ,który zadeklarował pomoc ,jednakże obawia się coś samodzielnie robic, ponieważ miał już nieprzyjemną sytuację tzw.,, obrońcami przyrody,, co są niczym pies ogrodnika -sami nic nie robią i komu nie dadzą :evil:
Teren jest naprawde uroczy i niemały ( 8,5 ha) Naprawde warto go ocalić :tup: Jeszcze raz proszę o zainteresowanie się tym tematem organizacje przyrodnicze z lubelszczyzny , no bo sam to ja niewiele mogę :/ Co roku usuwam tam samosiewy sosny i inne ,lecz potrzeba tam bardziej zaawansowanych działań. :]

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2011-11-17, 17:49   

Znam to miejsce i rzeczywiście przykro oglądać jak zarasta lasem sosnowym. Niestety, w ZamToPie nie mamy sprzętu do radzenia sobie z większymi drzewami ani przeszkolonych w tym kierunku osób a bez cięższych działań się tam nie obejdzie. Niech wypowie się Wiacek - może będzie miał jakiś pomysł.

dziki 

Wysłany: 2011-11-17, 18:30   

A może wystartować do Klubu Przyrodników do konkursu na mikroprojekty? Moi znajomi niedawno startowali tam z projektem dot. dąbrowy świetlistej, i wygrali. Mają zamiar zakupić sekatory (na krzaki) i piłę motorową (na grubszego graba), i opłacić gościa od piły. Trzeba przedstawić projekt i uzyskać wszelkie pozwolenia, w tym właścicieli (jak murawa, to może być z tym problem, jeśli jest podzielona na n działek między x właścicieli).

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2011-11-17, 19:34   

Możemy pomóc, ale musiałby wiedzieć trochę więcej o tym terenie, bo go nie znam.
Te 8,5 ha to zapewne teren prywatny. Dobrze, że jest deklaracja Wójta, ale jeżeli jest to teren prywatny to będzie trochę formalności - zgoda właściciela. Zapewne drewno im się przyda przed zimą. Z koszeniem i grabieniem nie ma zazwyczaj problemu.
Ale z tego co wiem wycięcie drzewa podlega regulacjom prawnym (pozwolenie). O pozwolenie może wystąpić właściciel. Na szczęście pozwolenie na wycinkę w celu ochrony przyrody (ochrona gatunków chronionych) nie wymaga opłaty.
Proszę jednak o trochę więcej informacji.

darius 

Wysłany: 2011-11-17, 20:13   

Humulus napisał/a:
Znam to miejsce i rzeczywiście przykro oglądać jak zarasta lasem sosnowym. Niestety, w ZamToPie nie mamy sprzętu do radzenia sobie z większymi drzewami ani przeszkolonych w tym kierunku osób a bez cięższych działań się tam nie obejdzie.
Sprzęt to nie problem (sam posiadam piłę spalinową ) wójt obiecał pomoc logistyczną i finansową , Natomiast potrzebna byłaby pomoc w załatwieniu pozwolenia w RDOŚ-u by się póżniej nie czepiali .Trzeba by wysmarowć jakiś ,,mądry papir ,, :lol: z równie madrym uzasadnieniem :)
Gdyby dostać owe pozwolenie to wystarczyło by skrzyknąć się na jakis dzień .Jeśli chodzi o status własności, to sam wójt powiedział z uśmiechem że to ,,niczyje,, :lol: Przypuszczam iż ten kamieniołom należy do gromady wiejskiej , tak wiec nikt nie powinien oponowac ,tym bardziej że okoliczni mieszkańcy dostali by w prezencie sporo drzewa opałowego. :)
Drogi ZamTopie ,proszę ,pomóżcie mi w tej sprawie :modli:

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2011-11-17, 23:52   

Postaramy się pomóc.
Problemem będzie to, że ten obszar znajduje się na terenie parku krajobrazowego i jest to w gestii Marszałka Województwa a nie RDOŚ, chyba, ze leży to również w obrębie ostoi Natura 2000.
Nie wiem czy Krzczonowski PK ma plan ochrony, ale to się sprawdzi. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy powołał zapewne Wójt i to on decyduje w odniesieniu do tej formy ochrony.

darius 

Wysłany: 2011-11-18, 10:10   

Wiacek napisał/a:
Problemem będzie to, że ten obszar znajduje się na terenie parku krajobrazowego
to prawda
Wiacek napisał/a:
w gestii Marszałka Województwa a nie RDOŚ
Nie wiedziałem o tym :roll:
Wiacek napisał/a:
chyba, ze leży to również w obrębie ostoi Natura 2000.
nie ,nie leży.
Wiacek napisał/a:
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy powołał zapewne Wójt i to on decyduje w odniesieniu do tej formy ochrony.
Chyba raczej nie wójt , tylko Zarzad Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych który to administruje KPK, ale może sie mylę - nie wiem :]
Fakt faktem, wójt byłby przychylny całej akcji ,tylko chciałby mieć jakiś papier , by nikt się póżniej jego nie czepiał jak kiedyś .

darius 

Wysłany: 2011-12-08, 00:55   

Widzę że Wiacek umieścił w programie zjazdu ZamTopu sprawę murawy w KPK :res: Wielkie dzięki :!: :res: Jeżeli chcielibyście zrobić jakiś rekonesans po tym terenie to proszę mnie powiadomic .Być może się przydam jako przewodnik :) Namiary na mnie mogę podac na PW.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2011-12-09, 11:18   

Rozmawiałem dzisiaj z Wójtem Gminy Krzczonów i potwierdził, chęć pomocy przy zabiegach ochronnych na murawie. Zadeklarował zorganizowanie osoby, która zajmie się wycinką drzew i przy dotarciu do listy właścicieli działek.
Rozmawiałem też z pracownikiem Zespołu Parków Krajobrazowych Wyżyny Lubelskiej - mówił, że nie powinno być problemu z tym, ale poprosił o oficjalne pismo w tej sprawie.
W poniedziałek wyślę odpowiednie pisemko.
Ostatnio zmieniony przez Wiacek 2011-12-09, 11:33, w całości zmieniany 2 razy  

darius 

Wysłany: 2011-12-09, 11:31   

Super :!: :) Wiacek ,jeszcze raz wielkie dzięki :!: :) :res:
Myslę że ewentualni właściciele działek zrozumią potrzebę ,,odkrycia,, tego terenu tym bardziej że dostaną gotowe drewno opałowe .Teren jest dosc duży ale gdyby tak w pierwszej kolejności wykarczowac najcenniejsza centralna częśc (ok. 1 ha ) to i tak byłoby dobrze na początek :oki:

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2011-12-09, 11:34   

Poptrzebne są mi granice tego obszaru. Możesz darius wrysować zasięg zespołu przyrodniczo - krajobrazowego i potencjalny obszar wycinki drzew. Może być na mapce z Geoportalu.

darius 

Wysłany: 2011-12-11, 22:42   

Dzisiaj osobiście odwiedziłem ,,Kamienny Wąwóz,, by naocznie zobaczyc i przemyśleć sprawę wycinki.
Po tej analizie doszedłem do wniosku, by skoncentrować się w pierwszym etapie ,na pięciu działkach :445,446,447,448 oraz 528/3.Jednocześnie zaznaczam ,że chodzi tylko o części tych działek.
Oczywiście przydało by się o wiele więcej ,lecz nie wydaje mi się, by jednorazowo wójt podołał takiej skali prac.Tak wiec lepiej Go nie straszyć :lol: Byc może dalszy etap prac byłby kontynuowany w latach przyszłych.
Przydałby się jakiś dozór tych prac, by robotnicy nie wycieli wszystkiego bezmyślnie ,,jak leci,,(rośnie tam np.kalina koralowa ,cz.chr.)oraz żeby nie palono gałęzi w niewłasciwych miejscach.
Teraz pogoda sprzyja ,więc jeżeli byłby glejt , można byłoby zaczynać prace :tup:
Oczywiście ,w miarę możliwości, też deklaruję ewentualną pomoc.

Odpowiedz do tematu