PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Ratujmy kserotermy!
Autor Wiadomość
Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2011-12-21, 10:42   

Wysłałem pismo do Urzędu Gminy z wykazem działem (tych, które wymieniłeś do wycinki w pierwszej kolejności) z prośbą o podanie właścicieli.
Niewielkim problemem będzie to, że chyba tylko właściciel może wystapić z wnioskiem o wycinkę drzew. Później decyzję Wójta Gminy w sprawie wycinki drzew opiniuje RDOŚ.
Jak tylko dostanę wykaz właścicieli to zastanowimy się jak to załatwić.

darius 

Wysłany: 2011-12-21, 10:51   

Jeszcze raz Wielkie Dzięki Wiacek .Gdybys kiedys jechał do Lublina i zechciał zobaczyc ten teren na własne oczy, to zapraszam.To tylko 12 km w bok w Piaskach. Mój numer podałem Ci juz kiedyś na PW.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2011-12-30, 12:39   

Już dostałem wykaz właścicieli z Gminy. Teraz trzeba tylko z Wójtem pogadać, żeby pozwolił jakiemuś pracownikowi pójść z nami po ludziach, bo jednak tylko właściciele mogą złożyć wniosek o wycinkę drzew i krzewów.
A Nas samych (czytaj: Obcych) tubylcy poszczują psami. :)

darius 

Wysłany: 2012-01-11, 16:29   

Wiacek napisał/a:
Teraz trzeba tylko z Wójtem pogadać, żeby pozwolił jakiemuś pracownikowi pójść z nami po ludziach, bo jednak tylko właściciele mogą złożyć wniosek o wycinkę drzew i krzewów.
Zrobisz to, czy ja mam to zrobić :?: :tup: Bo czas mija nieubłaganie ,pogoda idealna do takich prac ,a w marcu sezon legowy i będzie ,,po ptokach,, :roll:
P.S. Możesz mi wysłać listę tych właścicieli ? Zorientuję się co to za jedni i może zacznę ich pomału ,,urabiać,, ;)

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-01-12, 07:53   

Zebrałem już trochę danych do opisu ogólnego obszaru i muszę to jeszcze zlepić w mały elaboracik na temat walorów, zagrożeń i kierunków ochrony w celu uzasadnienia wycinki. Pomoże to nam w uzyskaniu pozytywnej opinii RDOŚ.
Z danych przesłanych przez Humulusa wynika, że w wykazie działek do wycinki powinny się znależć jeszcze 2 działki, poza tymi które mi podałeś. Jeszcze dzisiaj zadzwonię do Gminy w celu uzupełnienia tego wykazu.
Muszę poszukać jeszcze typowego druku Wniosku o zgodę na wycinkę.
Do wykończenia materiałów potrzebuję jeszcze 2-3 dni.
Sorki, że to się wlecze, ale nie wyrabiam na zakrętach z bieżącymi sprawami.

Co do wycinki, to i tak zgodnie z wymogami ustawy, trzeba wykonać przed złożeniem wniosków inwentaryzację (tu chyba tylko ornitologiczną) pod kątem występowania gatunków chronionych, które mogą wykluczyć wycinkę, np. w okresie legowym ptaków - to zostanie zrobione przez któregoś z kolegów z ZamToP-u.

Cytat:
w marcu sezon legowy i będzie ,,po ptokach,,
wcale nie oznacza to zakazu - musi być tylko wykonana inwentaryzacja, co może być wycięte bez wpływu na ptaki (lub inne gatunki chronione).

Niestety nie mam kiedy wybrać sie, żeby tą murawkę zobaczyć, ale i tak trzebaby zajrzeć do dokumentacji do utworzenia tego obszaru chronionego. Może udałoby się za jakiś tydzień (jak mi co innego nie wypadnie).

darius 

Wysłany: 2012-01-12, 08:56   

Wiacek napisał/a:
Z danych przesłanych przez Humulusa wynika, że w wykazie działek do wycinki powinny się znależć jeszcze 2 działki, poza tymi które mi podałeś.
nawet wiecej niż dwie , ale nie wiem czy aż tak duża skala prac jest w tym roku realna :] :?:
Wiacek napisał/a:
Sorki, że to się wlecze, ale nie wyrabiam na zakrętach z bieżącymi sprawami.
to ja przepraszam że Ci tak dokuczam :lol:

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-02-29, 21:54   

Zdobyłem już wykaz właścicieli działek. Dorius podesłałem Ci to na priva.

Humulus 
Sucholub

zamtop

Wysłany: 2012-03-12, 10:23   

Częścią ochrony cennych siedlisk przyrodniczych jest edukacja i dlatego też miło mi poinformować, że w terenie cieszą już oko postawione w ramach projektu "Ochrona muraw kserotermicznych w Polsce - teoria i praktyka" , zaprojektowane przez Wiacka tablice informacyjne. Podziwiać je można w bliskim sąsiedztwie ostoi Natura 2000 "Żurawce" i "Zachodniowołyńska Dolina Bugu". Widoczne na poniższych fotografiach tablice pochodzą z okolic Gródka nad Bugiem i Jarczów Kol. II w okolicach Tomaszowa Lub.

darius 

Wysłany: 2012-03-13, 18:46   

Pełen szacun :res: za piękna robotę którą wykonujecie :res: Pokazaliscie juz nie raz, że jesteście organizacją aktywną, a nie jakims martwym bytem.Jednakze uważam że te piękne tablice mogą niekiedy i zaszkodzic . Generalnie jestem zwolennikiem jednak dyskrecji w informowaniu o tak cennych stanowiskach roslin ,tym bardziej że rosną tam takie niezwykłości jak chodzby żmijowiec czerwony.
Uważam ,że takie informowanie wpłynąć może jedynie negatywnie na dobrostan tych stanowisk .Te skarby przyrody, powinny raczej cieszyć tych ,którzy potrafią prawdziwie docenic i uszanowac niezwykłość tych miejsc .
Kto naprawde się interesuje, ten zawsze znajdzie .

WingsHunter 
Robert Biały

zamtop

Wysłany: 2012-03-13, 20:08   

Hej Darius. Masz ciekawe spojrzenie na kwestię tablic. Z drugiej strony informacja może uchronić np. rzadkiego storczyka od zerwania przez ludzi z brakiem wiedzy przyrodniczej. Jedni mogą wykorzystać informację z tablic do złych celów, drugich mogą one wyedukować.
Ale jak to z ludźmi, jak nie zrobić i tak będzie źle. Pozdrawiam.

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-03-14, 13:52   

Chyba będzie problem z tą największą działką 518/3 bo to jest własność wspólnoty gruntowej, która nie ma zarządu i nie wiadomo kto mógłby wyrazić w takiej sytuacji zgodę.

darius 

Wysłany: 2012-03-14, 13:58   

No chyba sołtys i rada sołecka :]

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2012-03-26, 12:41   

Potrzebny jest mi, któryś z ornitologów do oględzin drzew do wycinki na przedmiotowej murawie w kontekście występowania gatunków chronionych.
Podjechalibyśmy tam może w najbliższy weekend (1 lub 2 kwietnia 2012 - sobota lub niedziela).

darius 

Wysłany: 2012-05-28, 20:39   

A i ja dzisiaj popracowałem solidnie na ,,mojej,, kserotermie ze stanowiskiem dziewięćsiła bezłodygowego . Efektem pozytywnym jest usunięcie kilkunastu dośc sporych drzewek ekspansywnego klona oraz sosny i innego niepotrzebnego badziewia.Skutkiem ubocznym sa rozdarte ( kolejne :lol: ) spodnie oraz koszulka (żona traci już cierpliwość :lol: ) O licznych zadrapaniach i niezliczonych kolcach w palcach nie wspomnę :lol:
Lecz warto było .Wyrwałem kolejne kilkanaście metrów kwadratowych naturalnej sukcesji , by podarować ten skrawek ziemi ,,moim ,, dziewięćsiłom oraz innym światłolubnym roślinkom.

[Edit Wiacek: Przeniosłem post do odpowiedniego tematu]

darius 

Wysłany: 2012-05-30, 08:09   

Małopolanie rownież przystapili do ochrony ,,swoich ,, kseroterm :oki:
Brawo :!: :res: W ,,kupie ,, siła ! :mrgreen: http://www.kserotermy.krakow.pl/

Odpowiedz do tematu