PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Interwencje ZamToP w sprawie ochrony przyrody
Autor Wiadomość
roztoczol 


Posty: 874
Skąd: Tomaszów_L
Wysłany: 2008-06-05, 21:44   Parki wiatrowe

Witam

Dzisiaj dowiedziałem się, że inwestor z Poznania podpisuje umowy przedwstępne na dzierżawę gruntów pod siłownie na Białej Górze (wieś Majdan Górny) w pobliżu użytku ekologicznego o tej samej nazwie.Czyżby murawy kserotermiczne sprzyjały wiatracznikom?
 
 
Marcin Polak 

Posty: 5
Skąd: Lublin
Wysłany: 2008-06-06, 08:40   

Hej Roztoczol,
czy moge prosic o kontakt do mnie w sprawie wiatraków ?

Mój email:
mpolak@hektor.umcs.lublin.pl

pozdrawiam serecznie
Marcin
 
 
roztoczol 


Posty: 874
Skąd: Tomaszów_L
Wysłany: 2008-06-08, 19:36   Wojny sołtysów z Naturą 2000 ciąg dalszy

Tygodnik Zamojski z datą 4 czerwca 2008 opublikował taki oto artykuł:
http://www.tygodnikzamojs...?get=dzial,8407
LAS SZKODZI NATURZE

Sołtysi alarmują: zarządzenie ministra „zamraża” setki tysięcy hektarów


Będą kłopoty z prowadzeniem dużych publicznych inwestycji – jak choćby budową dróg czy sieci infrastrukturalnej, nawet z budową domów – właściciele gruntów włączonych do sieci Natura 2000 już zdążyli się przyzwyczaić do tej myśli. Ale żeby nie można było posadzić lasu? A nie będzie można, i to całymi latami.Prawo reguluje tę kwestię jasno. Ubiegłoroczne rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, precyzujące warunki ubiegania się o pomoc finansową na zalesianie gruntów rolnych - i po raz pierwszy także innych niż rolne (!), wyłączyło z dotowania wszystkie tereny leżące w granicach Natury 2000, sieci chroniącej ostoje ptaków oraz siedliska roślin. Przykre konsekwencje przepisu dotkną rolników z tych zwłaszcza gmin, które do sieci włączone zostały niemal w całości. Nie pomoże im nawet to, że lokalne plany zagospodarowania przestrzennego czy studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wytypowały grunty pod zalesianie, co musiało zyskać aprobatę wojewódzkiego konserwatora przyrody. Tak jest np. w Suścu.

- Do Natury 2000 została włączona prawie cała gmina, czyli obszar około 19 tys. hektarów. Jedynie fragment samego Suśca, na odcinku od torów kolejowych w kierunku Oseredka, nie znalazł się w sieci - relacjonuje Tadeusz Suski, sekretarz Urzędu Gminy w Suścu. - Gleby są u nas kiepskie. IV klasa już uważana jest za dobrą. Przeważają gleby najniższych klas, V i VI. Świetnie nadają się one do sadzenia lasu, i do niczego więcej. Rolnicy stale dopytują się o możliwość zalesień. Składają wnioski o ujęcie ich działek w planie właśnie jako działek pod zalesienia. Przykro stwierdzić, że nic z tego nie będzie. My wiemy o tym doskonale, rolnicy najwidoczniej sprawy sobie z tego jeszcze nie zdają.

Identyczna sytuacja panuje w innej gminie powiatu tomaszowskiego - Bełżcu. W sieci Natura znalazły się 92 procenty jej obszaru - wszystkie grunty za wyjątkiem niewielkiego pasma zabudowy po obu stronach drogi krajowej. - Taki przepis uważam za niedociągnięcie i uchybienie, krzywdzące rolników - mówi Andrzej Adamek, wójt Bełżca. - Właśnie przyłączamy do naszej gminy wsie Brzeziny i Żyłka. Gleby są tam bardzo słabe i właśnie tu przede wszystkim chcieliśmy wyznaczyć nowe tereny pod sadzenie lasów - dodaje.

Tymczasem wiele wskazuje na to, że worek z planami rolników dotyczącymi nowych nasadzeń lasów dopiero się rozwiąże. Już w tym roku wchodzą w życie nowe przepisy. Umożliwią one wypłatę unijnych premii także tym rolnikom, których działki zaczęły się zalesiać samorzutnie, poprzez tzw. naturalną sukcesję lasu. Takich ugorów wszędzie jest bardzo dużo. Po drugie, rolnikom kończą się już 5-letnie umowy na prowadzenie gospodarstw o niekorzystnych warunkach (ONW). W 2009 r. będą mogli podpisać kolejne, ale wiadomo, że znaczna część z nich myśli o zamianie dopłat ONW na korzystniejsze dopłaty za zalesianie.


Parę przekłamań

Mitem jest twierdzenie, że gleby na terenie Roztocza są bardzo słabe , gdyby wziąć średnią krajową to mieściłyby się pod względem jakości dokładnie pośrodku.Nie wiem skąd Pan Suski wziął dane , ale te które mam mówią, że w Suścu przeważa klasa IVa i IVb , sporo jest także III, a i też V nadaje się do uprawy . (Tu są mapy glebowe http://eusoils.jrc.it/esd...sts/poland.htm) Gdybyśmy wzieli pod uwagę opady - jeden z najważniejszych czynników decydujących o produkcji - to przekraczają 700 mm rocznie- o takich wysuszona Wielkopolska, czy Mazowsze mogą pomarzyć.
W miesiącach :

-------------I - II -III-IV-V-VI-VII-VIII-IX-X-XI- XII
--Poznań 30 24 27 36 53 60 69 57 43 39 39 38 Σ=515
Roztocze 42 43 43 51 77 98 102 76 58 47 46 57 Σ=740

Pęd do zalesień wcale nie wynika z warunków naturalnych, które w jakiś sposób miałyby upośledzać tutejszych rolników. Problem polega na tym, że wielu rolnikom nie chce się już pracować na roli i chętnie pozbyliby się balastu w miarę opłacalny sposób.
Główną przyczyną słabości tutejszego rolnictwa ( a zarazem sprawcą urody krajobrazu i przyrody) jest zacofana struktura agrarna, karłowatość gospodarstw. Gdybyśmy tak bardzo dbali o ekonomiczną stronę rolnictwa, to raczej należałoby zachować rezerwy ziemi na potrzeby gospodarstw rozwijających się, a nie bezpowrotnie topić je w zalesieniach. Gdyby Panu Suskiemu i Adamkowi naprawdę zależało na rolnictwie, to patrząc na wstążki pól w Bełżcu i Suścu martwiliby się raczej tym , dlaczego na obszarach naturowych nie ma dofinansowania do komasacji gruntów, a nie zalesieniami.
Dyskusyjny jest także walor środowiskowy nowych nasadzeń, bowiem trzeba zwiększyć intensywność uprawy na pozostałych gruntach, by zrekompensować stratę powierzchni uprawnej.
 
 
Wiacek 


zamtop

Posty: 1118
Skąd: Zamość
Wysłany: 2008-08-29, 10:15   Łąki nad Łabuńką

Dzisiaj do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Zamościa, zgłoszone zostały prace budowlane na łąkach w dolinie Łabuńki przy ul. Lipskiej, pomiedzy zajazdem a zabudową osiedlka Zamczyska.
Obszar w "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzenmnego miasta Zamościa" został wyłaczonmy z zainwestowania.
Poprosiłem o sprawdzenie na jakiej podstawie prowadzone są tam prace budowlane.
_________________
Sekcja Odonatologiczna PTE
Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze - http://zamtop.org.pl/
 
 
 
roztoczol 


Posty: 874
Skąd: Tomaszów_L
Wysłany: 2008-09-17, 08:14   Elektrofikcja

W lokalnym Tygodniku Tomaszowskim ukazał się artykuł „Koniec monopolu-odnawialna i tańsza energia z farmy wiatrowej”. Autorka rozpływa się nad pomysłem zabudowy siłowniami wiatrowymi Grzędy Sokalskiej od Ulhówka na wschód –aż po granicę . Z dołączonej mapki wynika, że siłowni o mocy 2 MW ma być około 50 na obszarze gmin: Dołhobyczów, Telatyn, Ulhówek –głównie na polach gospodarstw wielkoobszarowych. Siłownie mają być manną z nieba dla wszystkich:
-rolnicy dostaną pieniądze za dzierżawione grunty
-samorządy pieniądze z podatków
-bezrobotni pracę
-wszyscy tańszą energię
Po kolei
Właściciele gruntów podpisują umowy dzierżawy na 25-30 lat, co oznacza że są zawarte na czas nieokreślony , tracą prawa do wszelkich pożytków, w tym dopłat obszarowych.
Co do podatków odprowadzanych do kasy gminnej –nie znam się na tym, pewnie wpłyną.
Parki wiatrowe nie stworzą miejsc pracy , tak jak nie tworzą ich nadajniki telefonii komórkowych-pełna automatyka.
Energia z odnawialnych źródeł trafia i tak do systemu sieci krajowej. Dystrybutorzy są zobowiązani do jej zakupu w cenach znacznie wyższych niż konwencjonalnej. Oznacza to, że na koniec zapłacimy my, jako odbiorcy.
Przymus wykorzystywania energii odnawialnej prowadzi do różnych absurdów: zużywania ogromnych ilości drewna w elektrowniach zawodowych ( Kozienice 900 tys. m3 rocznie), zakupu brykietów ze słomy po cenach wyższych niż węgiel ( 350 zł/tona, wartość opałowa słomy =0,7 węgla czyli 500 zł za tonę ).

No i na koniec Grzęda Sokalska,o czym nie wie autorka artykułu, to raj orlików krzykliwych .Gdyby zrealizowano pomysły firmy 3D po orlikach pozostałoby wspomnienie.
Jeśli już mamy dopłacać do wietrznych interesów,niech nie szkodzą środowisku.
 
 
roztoczol 


Posty: 874
Skąd: Tomaszów_L
Wysłany: 2008-11-05, 21:04   

Witam

Ciąg dalszy sprawy siłowni wiatrowych. Przedstawiciele inwestora zaczęli podpisywać umowy przedwstępne na dzierżawę działek pod wiatraki w okolicach Wierszczycy , Gródka, Łubcza i Nedeżowa w gminie Jarczów. A chłopy idą jak w dym...
Czyli kolejny teren atakowany przez niezłomne firmy branży wietrznej.Zamiast Buczyn Grzędy Sokalskiej-parki wiatrowe Grzędy Sokalskiej.
Pozostaje nadzieja, że pomiary potencjalnej energii wiatru wypadną niekorzystnie.
 
 
Przem Stachyra 

Posty: 165
Skąd: Zamość
Wysłany: 2008-11-06, 07:54   

Jeszcze większa nadzieja - monitoring ornitologiczny (przedrealizacyjny) - z pewnością wypadnie korzystnie, bo ptaków tam Ci nie mało i to nie byle jakich.
 
 
krotom 
administrator
ludź od prąduPosty: 10390
Skąd: Brodnica
Wysłany: 2008-11-06, 08:13   

Przem Stachyra napisał/a:
[...] monitoring ornitologiczny (przedrealizacyjny) - z pewnością wypadnie korzystnie, bo ptaków tam Ci nie mało i to nie byle jakich.

skoro ich dużo i nie byle jakich to chyba wypadnie niekorzystnie (dla inwestycji, bo dla niej się robi ów monitoring) :>
_________________
stare przysłowie pszczół mówi:
Nie pozwalaj wycinać lasu! Kto wie, może kiedyś będziesz musiał zostać partyzantem!
Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(
 
 
 
Wiacek 


zamtop

Posty: 1118
Skąd: Zamość
Wysłany: 2008-12-24, 08:16   

Przem Stachyra napisał/a:
z pewnością wypadnie korzystnie

krotom, znając Przem Stachyra, to było to w tonie ironicznym i ostrzegawczym, aby komuś nie przyszło do głowy pozytywne zaopiniowanmie z powodu braku tam ptaków.

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2008-12-24, 08:28 ]
:oki:
_________________
Sekcja Odonatologiczna PTE
Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze - http://zamtop.org.pl/
 
 
 
roztoczol 


Posty: 874
Skąd: Tomaszów_L
Wysłany: 2009-04-07, 09:50   Historia z morałem

Witam

Nieco nie na temat , bo w tym wypadku nie ZamToP interweniował , ale sama Opatrzność :-D .

W ubiegły piatek dzierżawca jednego z gospodarstw wielkoobszarowych pod Ulhówkiem zabrał się za porządki na zarośniętych trzciną, opuszczonych stawach. Zabrał się w stylu wysokorozwiniętych społeczeństw znających gospodarkę żarową- zapałkami. Zapalił w jednym miejscu -trochę słabo szło, poszedł na drugi koniec stawów -poszło bardzo dobrze. Powstała burza ogniowa i lokalny Herostrates nie zdołał ocalić nowiutkiej Laguny, którą przyjechał.
Wersja podana dla prasy -nastąpiła awaria katalizatora od którego zajęły się trawy.
Morał - kupować lepsze, mniej awaryjne samochody.

Jeszcze jedno, kilka dni wcześniej tłumaczyłem jegomościowi, że jego gospodarstwo leży na N2000 Dolina Szyszły i radosna twórczość : wycinanie zadrzewień, zakrzaczeń, osuszanie łąk nie jest właściwa. Spotkałem się z dość gniewną reakcją w rodzaju -"Nikt tu nie będzie mnie kontrolował ".

podpalacz i straż pożarna.jpg
Plik ściągnięto 1239 raz(y) 72,05 KB

 
 
Maciek P 


Posty: 578
Skąd: Zamość
Wysłany: 2009-04-09, 13:43   

Wypalają w wielu miejscach.
Na foto wzniesienia na Wychodach gdzie są fajne jałowce i właśnie jeden poszedł z dymem...

2.JPG
Plik ściągnięto 1299 raz(y) 51,37 KB

1.JPG
Plik ściągnięto 1310 raz(y) 65,61 KB

 
 
Jurek 

Posty: 340
Skąd: Telatyn
Wysłany: 2009-04-10, 19:45   Re: Historia z morałem

chyba nie slyszal o tym, ze palenie szkodzi :mrgreen:


roztoczol napisał/a:
Witam

Nieco nie na temat , bo w tym wypadku nie ZamToP interweniował , ale sama Opatrzność :-D .

W ubiegły piatek dzierżawca jednego z gospodarstw wielkoobszarowych pod Ulhówkiem zabrał się za porządki na zarośniętych trzciną, opuszczonych stawach. Zabrał się w stylu wysokorozwiniętych społeczeństw znających gospodarkę żarową- zapałkami. Zapalił w jednym miejscu -trochę słabo szło, poszedł na drugi koniec stawów -poszło bardzo dobrze. Powstała burza ogniowa i lokalny Herostrates nie zdołał ocalić nowiutkiej Laguny, którą przyjechał.
Wersja podana dla prasy -nastąpiła awaria katalizatora od którego zajęły się trawy.
Morał - kupować lepsze, mniej awaryjne samochody.

Jeszcze jedno, kilka dni wcześniej tłumaczyłem jegomościowi, że jego gospodarstwo leży na N2000 Dolina Szyszły i radosna twórczość : wycinanie zadrzewień, zakrzaczeń, osuszanie łąk nie jest właściwa. Spotkałem się z dość gniewną reakcją w rodzaju -"Nikt tu nie będzie mnie kontrolował ".
_________________
Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze
 
 
Wiacek 


zamtop

Posty: 1118
Skąd: Zamość
Wysłany: 2012-03-08, 15:23   

Ukazał się poradnik dla osób chcących zajmować się interwencjami.
Warto to przeczytać:
http://pracownia.org.pl/p...dnik-straznikow
_________________
Sekcja Odonatologiczna PTE
Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze - http://zamtop.org.pl/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.