PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Wiacek
2013-04-05, 12:37
Don ZamToP czyli "Walka z wiatrakami"
Autor Wiadomość
Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2015-01-09, 09:17   

darius napisał/a:
No i co Panowie na to ? Bynajmniej nie darius wymyślił to sobie.

A co ma być?
Co do wymyślania to naprawdę nawet przez głowę mi nie przeszło, że wymyśliłeś.
Jak zwykle może warto by przeczytać artykuł, a nie sugerować się obrazkami.

Popatrz na liczby bardziej wymierne na załączonym obrazku - też tego nie wymyśliłem a tylko wyliczyłem na podstawie artykułu cytowanych przez Ciebie Panów. 30 drapieżników martwych w roku i prawie 600 w Kalifornii.

I myślę, że większość ornitologów podzieli moje zdanie, że wśród ornitologów nie będzie przyzwolenia na zwiększenie śmiertelności choćby np. o 1 orlika.
... i nie jest ważne przez co to jeszcze można podzielić, czy do czego porównać, aby wykazać, że tego jest mało.
1 martwy orlik krzykliwy oznacza ni mniej - 1 martwego orlika, ale może nawet więcej, bo śmierć 1 orlika może oznaczać również śmierć jego młodych.

śmiertelność ptaków.jpg
Plik ściągnięto 389 raz(y) 126,71 KB

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2015-01-09, 10:03   

darius, zapoznaj się z treścią http://www.fs.fed.us/psw/...s/1029-1042.pdf bo wyciąganie wniosków na podstawie grafiki grinpisu to błędna droga
Dla przykładu drapieżne stanowiły na opisywanym obszarze badań 68 procent ofiar turbin. 26 % to wróblaki. Dla populacji skowronka nie ma znaczenia, że zginie 5 os., ale w przypadku gadożera już może mieć znaczenie. :)

Druga spraw, to fakt, że budynki stawiane są bez ocen oddziaływania na terenach zurbanizowanych. Oceny dla turbin robione są po to by śmiertelności uniknąć. Po za tym wymagane jest to prawem OŚ.
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

darius 

Wysłany: 2015-01-09, 15:52   

Wiacek, xhardcorex, No , badania na temat oddziaływania takiego czy owego są rózne. ;) Zależy kto je zleca i...finansuje :mrgreen: Nie będę się upierał ile to procent jest tego zagrożenia dla ptaków,bo wy mi przedstawicie jakies badania, których w żaden sposób nie można zweryfikować i uznac za obiektywne.To po prostu nie ma sensu.
Mnie interesuje co innego. Kto i dlaczego ,lobbuje i finansuje pewne działania zmierzające od utrącenia( sprawdzonych na całym świecie )przedsięwzięć z zieloną energią w Polsce?
Z autopsji wiem, że zdecydowanie większym zagrożeniem dla ptaków są np.ekrany akustyczne.Tam naprawdę ptasi trup ściele się gęsto i jakoś nikt tak głośno, jak w przypadku turbin wiatrowych, nie protestuje.Ciekawe ;) dlaczego ??? :mrgreen:

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2015-01-09, 19:10   

darius, ależ ja nie zamierzam Ciebie torpedować publikacjami na potwierdzenie mojej tezy. Wskazałem Ci jedynie jeden argument z artykułu przywołanego przez Ciebie :] Musisz zapytać chyba w Brukseli, kto i za czym lobbuje. Na pewno producenci wiatraków skorzystali na tym, że ktoś rozpętał histerię z GO. Nie wspomnę już o firmach realizujących przedsięwzięcia i dopłatach za przestoje.
polskie radio napisał/a:
Fundacja Energii Odnawialnej, która zajrzała do oficjalnej rachunkowości brytyjskiej Narodowej Sieci Energetycznej, stwierdziła że elektrownie wiatrowe zarabiają więcej na przestojach niż generując prąd. W ciągu 6 lat te przestoje kosztowały Sieć Narodową co najmniej 400 milionów funtów, ale rachunki rosną z roku na rok. Jedna tylko elektrownia wiatrowa pod Glasgow, z ponad dwustu wiatrakami, zainkasowała w ubiegłym roku 20 milionów funtów. Przy czym jej właścicielem nie jest nawet spółka brytyjska.

Energetyka słoneczna i wiatrowa, promowana przez wiele lat przez kolejne rządy w Londynie, ma ostatnio gorszą passę. Przed niespełna rokiem rząd ogłosił nałożenie górnego pułapu na nieograniczone dotąd subsydia dla właścicieli tak zwanych "farm wiatrowych" na lądzie i morzu. Sięgały one miliarda funtów rocznie, dzięki gwarantowanej, dwukrotnie wyższej stawce za dostawy energii, niż wypłacana elektrowniom konwencjonalnym. Koszt pokrywał zresztą nie skarb państwa, tylko odbiorcy, których protesty dotarły w końcu na Downing Street. W efekcie doszło do zawieszenia budowy wielu nowych siłowni wiatrowych.

W razie oskarżeń o stronniczość wspomnę tylko, że w monitoringach brałem udział max 5 razy i nigdy nie oprotestowałem żadnej farmy. Stoję na stanowisku, że ich realizacja to nieuzasadniony ekonomicznie idiotyzm.

Co do ekranów, to wymagane są prawem OŚ, które na szczęście w ostatnich latach się zmieniło. Trzeba tę śmiertelność porównać z kolizjami z autami, bo ta też jest duża. Uwzględnić należy także odpychający aspekt hałasu, który sprawia, że teren w pobliżu drogi jest nieprzydatny dla lęgowych osobników niektórych gatunków. Temat ekranów, to oddzielna bajka.
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2015-06-07, 13:00   

Między Gródkiem a Wierszczycą pojawiły się takie tablice.

wiatraki1.jpg
Plik ściągnięto 420 raz(y) 126,95 KB

wiatraki2.jpg
Plik ściągnięto 435 raz(y) 130,8 KB

Wiacek 

zamtop

Wysłany: 2015-06-08, 22:18   

Takie same tablice i już rozpoczęte prace budowlane są koło Tyszowiec.

Odpowiedz do tematu