PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
żołednica pod dachem :)
Autor Wiadomość
sabotek 

Wysłany: 2006-10-09, 22:28   

Witam,

jakis czas temu przywedrowala i osiedlila sie u nas pod dachem zolednica.
Podrzucam jej co wieczor jedzenie, zeby biedactwo mialo z czego zrobic sobie tluszczyk na zime. Wczoraj wychodze na balkon, a tam juz dwie zolednice! :shock:
Co mam z nimi robic, zostawic, czy probowac zlapac i wyniesc do lasu?
Jedno zwierzatko mi specjalnie nie wadzilo, chociaz rumoru potrafi w nocy narobic, ale jezeli to jest samiec i samica, to wiosna pewnie bedzie juz cala rodzina. :?

(Wiem, ze "bacowka" jest pod wzgledem konstrukcyjnym i estetycznym niezbyt udana, ale bez narzedzi majsterkowicza nic lepszego nie udalo mi sie zrobic. :oops: )

z001.jpg
Plik ściągnięto 2290 raz(y) 134,68 KB

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2006-10-09, 22:39   

Czarnuszko, ja Ci nic nie doradzę bo się na pilchach nie znam - ale cudowne zdjęcie i stworzonko! Tylko pozazdrościć...

[i] Winer [i]

Rey 

Wysłany: 2006-10-09, 22:53   

czarnuszka napisał/a:
jakis czas temu przywedrowala i osiedlila sie u nas pod dachem zolednica.

Ja się tak dobrze nie znam na identyfikacji pilchów, więc się spytam czy to aby napewno jest żołędnica :?: To najbardziej zagrożony pilch w Polsce i jeden z najrzadszych naszych ssaków. Ostatnio znana jest tylko jedna obserwacja tego gatunku z terenu naszego kraju.

Accipiter 
Dreptak bagienny

otop

Wysłany: 2006-10-10, 06:02   

To napewno żołędnica :res:
tylko pozazdrościć tej fantastycznej obserwacji! :mrgreen:

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2006-10-10, 08:41   

O KU^*A :!: ....... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Czarnuszko, błagam Cie.. napisz skąd jestes, gdzie jest ta bacówka i daj wiecej fotek :!:

czarnuszka napisał/a:
ale jezeli to jest samiec i samica, to wiosna pewnie bedzie juz cala rodzina. :?
ten emotek na koncu jest nie na miejscu.
jak bym mógł to oddałbym komputer zeby tylko żołednica mi sie gdzieś u babci osiedliła :shock: :eek: :res:

Czarnuszka, bedziesz moją boginią :res: :mrgreen:

Rey 

Wysłany: 2006-10-10, 08:56   

Przydała by się lokalizacja tego stanowiska :roll:

sabotek 

Wysłany: 2006-10-10, 10:29   

Cytat:
Czarnuszko, błagam Cie.. napisz skąd jestes...

Rodem z Malopolski. ;-)

Cytat:
...gdzie jest ta bacówka i daj wiecej fotek :!: ...

"Bacowka" to jest moj pasnik dla zolednic, wiewiorki i sikorek, a znajduje sie na zywotniku w moim ogrodzie.
A teraz zla wiadomosc, mieszkam w Niemczech.
Nie wiedzialam, ze zolednice w Polsce sa rarytasem.

Cytat:
...ten emotek na koncu jest nie na miejscu...

Czy ja wiem...fajnie miec takie zwierzatko, ale jedno. Te zolednice ulokowaly sie pod dachem nad sypialnia i robia sporo halasu, rano po ich imprezach mam sporo sprzatania, a sa tylko dwie. Poza tym musze chodzic do lasu i zbierac dla nich zapasy zoledzi i kasztanow, bo nutelli nie chca.

Cytat:
...Czarnuszka, bedziesz moją boginią...

Co do zdjec, to nie mam dobrych, bo trudno zrobic cos przyzwoitego w nocy, a do pozowania tez im nie spieszno.

Jeszcze mam pytanie odnosnie ich zasypiania na zime, prawda jest, ze spia od pazdziernika do maja?

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2006-10-10, 10:43   

czarnuszka napisał/a:
A teraz zla wiadomosc, mieszkam w Niemczech.
ehhh... czyli moja akcja zawiadamiania For'a przez sms ze mamy fote żołędnicy w Polsce nie ma podstawy :(
szkoda.. a już mi ręce trzęsły ;)

czarnuszka napisał/a:
Jeszcze mam pytanie odnosnie ich zasypiania na zime, prawda jest, ze spia od pazdziernika do maja?
co prawda For jakoś dziwnie mało mi opowiadał o żołędnicy ale mysle ze to prawda :]
wiem tez na pewno ze nieprawdą jest to co napisali na wikipedii "Na zimę zapada w sen zimowy, trwający od września do października" no bo jaki wtedy byłby sens snu zimowego ? :mrgreen:

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2006-10-12, 12:15   

to zolednica faktycznie - szkoda ze nie w malopolsce bo bylaby to wiadomosc na skale złota

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

sabotek 

Wysłany: 2006-10-12, 23:38   

Szkoda, ze moje zolednice nie sa na "skale zlota", ale jezeli zacznie mi ich przybywac i przybywac, to kto wie czy nie zawedruja do Malopolski. ;-) :-D
Jak na razie, to spanie im nie w glowie, za to jedzenia nie ma konca, dzis juz trzy razy dokladalam i znow nie ma nic.

z002c.jpg
Plik ściągnięto 2141 raz(y) 147,24 KB

z006c.jpg
Plik ściągnięto 2117 raz(y) 75,91 KB

z010c.jpg
Plik ściągnięto 2116 raz(y) 59,5 KB

amikosik 

Wysłany: 2006-10-14, 21:06   

Gdybyś mieszkała w Polsce to należałoby ustanowić specjalną strefę ochronną 25ha starodzewia wokół twojego domu. Szanuj więc swoje domowe zwierzątka. Jest ich już bardzo mało. IUCN wpisało ją do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych wymarciem.

Co do pozbycia się ich z domu to może poczekać do wiosny. Niech sobie spokojnie przezimują. Teraz można by porozwieszać skrzynki wokół domu. Jak będą miały alternatywę to może się same wyprowadzą. Tymczasem trzeba się nimi cieszyć.
Masz niebywałą okazję do robienia im zdjęć. Na pewno przydadzą się w folderach o ochronie tego gatunku.

sabotek 

Wysłany: 2006-10-15, 17:38   

Cytat:
...Co do pozbycia się ich z domu to może poczekać do wiosny. Niech sobie spokojnie przezimują...

Tak bardzo to mi te zolednice nie przeszkadzaja, zebym koniecznie chciala sie ich pozbywac. Myslalam zeby wyniesc je do lasu dla ich wlasnego dobra. Chyba takie zycie w grodzie, gdzie najwieksze drzewo ma ok. 5 metrow nie jest dla nich optymalne.
Budke zrobilam, ale wlasnie ze wzgledu na brak duzych drzew nie mam jej gdzie za bardzo powiesic. Wisiala na zywotniku, jakies 3 m (nie mam dluzszej drabiny) nad ziemia i byla kompletnie ignorowana, przelozylam ja potem na stropy w balkonie, ale chyba tez im tam nie pasuje. Niech sobie juz siedza pod dachem. Przynajmniej myszy mi sie na strychu nie zalegna. :-D

amikosik 

Wysłany: 2006-10-15, 21:44   

To jest najlepszy sposób na przeszkadzające pilchy- polubić je :-)

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2006-12-12, 12:14   

wracając do polskich zolednic to ostatnim gościem ktory ja widzial byl Marcin - pracownik BgPN w roku 2001 przy tym drzewie - od lewej Marcin, x-bowman, Al, Michał Scinski i Marek Kowalski...
zdjecie zrobione na warsztatach pilchowatych - wrzesien 2005 na Babiej Górze

dziupla_zolednicy.jpg
Plik ściągnięto 2156 raz(y) 49,51 KB

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Jurek7 

Wysłany: 2006-12-24, 00:03   

Czy dla tych, ktorzy nie siedza w pilchach mozesz objasnic,
czy szukaliscie zolednic w tym miejscu i czy byly?
I czy sa moze po drugiej stronie granicy? :)

Odpowiedz do tematu