PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyszłość pilchów w Beskidzie Żywieckim
Autor Wiadomość
beskidzianin 

Wysłany: 2008-04-08, 20:37   Przyszłość pilchów w Beskidzie Żywieckim

W obliczu zamierania monokultur świerkowych na dużych ekologicznie powierzchniach mających charakter powierzchni otwartych jak wiadomo jedynymi gatunkami, które najlepiej znoszą takie warunki są gatunki pionierskie. Jednym z nich jest trześnia (niestety niezbyt ekspansywna), która jak przypuszczam na siedliskach lasowych mogłaby być z powodzeniem masowo wprowadzana jako gatunek przedplonowy, później część drzew w formie kęp mogłaby wchodzić do drzewostanu docelowego, a także kszałtować strefy ekotonowe z innymi gatunkami, gdyż nadal panuje w nich świerk. W Lasach Państwowych jeszcze za kadencji obecnych pracowników w przeszłości m.in. trześnia była tępiona z niezwykłą starannością, gdyż pozostawienie choćby jednego okazu było wielce naganne (na szczęście czasy te są za nami).

W dalszym jednak ciągu jest ona gatunkiem niedocenianym w gospodarce leśnej, a niesłusznie czego dowodzi m.in. artykuł
http://www.ibles.waw.pl/s...004_06_044p.pdf
Prywatni właściciele lasów, z którymi rozmawiałem i przekazałem artykuł z Sylwana są mocno zainteresowani tym gatunkiem, bo zobaczyli w nim źródło potencjalnie dużego zysku, a co z tego wyniknie zobaczymy.

Niestety w zasadach hodowli lasu 2003 trześnia zalecana jest do wprowadzania na siedliskach lasów mieszanych, lasów i lasów wilgotnych (w wariantach niżowym i wyżynnym), ale tylko jako domieszka pomocnicza, pełniąca rolę biocenotyczną lub fitomelioracyjną można więc zapomnieć o trześniowym lesie przedplonowym.

(Fabijanowski, Jaworski 1996) zalecają żeby w procesie przebudowy litych świerczyn w górach obok takich gatunków lasotwórczych jak jodła i buk znacznie większą rolę powinna odgrywać lipa drobnolistna, którą należałoby wprowadzać do drzewostanów pogórza i dolnej części regla dolnego i to nie tylko jako domieszkę pielęgnacyjną i biocenotyczną, ale i wysoko produkcyjną, np. w drzewostanach jodłowych. Podobnie dąb bezszypułkowy i grab powinny dobrze znosić ocieplenie klimatu i być wprowadzane w tych samych strefach wysokościowych, co lipa drobnolistna. Klon zwyczajny towarzyszący jaworowi wymaga powszechniejszego wprowadzania. Niedoceniana w niektórych dzielnicach Karpat jest sosna (ekotyp sosny podhalańskiej jak i sosna wdziarowa), która w przypadku ocieplenia klimatu utrzyma najprawdopodobniej, a nawet rozszerzy areał występowania głownie na uboższych, borowych siedliskach i jako gatunek pionierski. Niestety nie widzę, żeby ktoś te zalecenia wprowadzał w czyn na obszarze rozlatujących się monokultur świerkowych, a nawet jeśli by to wdrażano to i tak przypominałoby to syzyfową robotę, bo sarny i jelenie zdziesiątkowałyby te gatunki podobnie jak wprowadzane obecnie jodły, buki, jawory, modrzewie, jesiony, wiązy, lipy.
Ogólnie rzecz biorąc według mnie z uwagi na;
- brak odpowiednio dużej liczby etatów do pomocy leśniczym na terenach zamierania świerczyn, przez co „w koło macieju” praca koncentruje się na pozyskaniu i wywozie drewna z powodu szkód biotycznych i abiotycznych oraz papierkowej robocie,
- braku odpowiednio dużej liczby wykwalifikowanych pracowników zuli,
- nadmiernego stanu zwierzyny,
chyba jedynym sensownym w obecnej sytuacji, a zarazem najtańszym rozwiązaniem byłoby wprowadzanie brzozy (tam gdzie rosną pięknie się odnawiają na otwartych powierzchniach) jako przedplonu przede wszystkim przez siew oraz trześni (szadzenie) na żyznych siedliskach (ciekawe jakie byłyby szkody od zwierzyny), bo obecne wprowadzanie jodły i buka pod okap świerków mija się z celem, gdyż w tak szybkim tempie zamierania świerczyn osłona ta istnieje przeważnie tylko kilka miesięcy.

Pilchy (orzesznica - najliczniejsza, koszatka, popielica) żyją teraz w nie tak gęstych drzewostanach jak dawniej, co z pewnością w niektórych sytuacjach polepszyło warunki ich bytowania, natomiast przypuszczam (na podstawie kilku zebranych obserwacji), że część populacji (nie wiem jaka) koszatki i popielicy żyje na terenach starych wiejskich osad z licznymi drzewami owocowymi. Te przypuszczalnie niewielkie porozrywane populacje jeszcze muszą dłuuuuugo czekać, aż te lasy będą takie jakie mogłyby być :cry: .

Literatura:
Fabijanowski J.; Jaworski A.: Kierunki postępowania hodowlanego w lasach karpackich wobec zmieniających się warunków środowiska Sylwan 1996 R.140 nr 4 s.5-28, il. bibliogr.25 poz. sum.
http://dms.bocian.sputnik....pdf?field=plik

vermilion 

Wysłany: 2008-04-29, 14:29   

piszesz o przebudowie litych świerczyn, a czy w takich jednolitych świerczynach pilchy w ogóle występują?? bo z tego co mi wiadomo preferują one lasy liściaste i mieszane i to tez nie wszystkie......koszatka jedynie chyba w iglastych jakoś się trzyma, bo orzesznicy jakoś sobie wyobrazić nie mogę w litej świerczynie :-P

beskidzianin 

Wysłany: 2008-04-29, 19:21   

vermilion napisał/a:
bo orzesznicy jakoś sobie wyobrazić nie mogę w litej świerczynie

Polecam artykuł o koegzystencji orzesznicy, koszatki i popielicy, z którego wynika m.in., że orzesznica spośród tych gatunków ma największy zakres tolerancji ekologicznej, gdyż zasiedla nawet najuboższe biotopy, które unikają pozostałe gatunki.
http://www.pol.j.ecol.cbe...e/ar54_3_06.pdf

Podaje przykładowy fragment powierzchni badawczej do pracy mgr w krainie monokultur świerkowych w Beskidzie Żywieckim, w której rozmieściłem skrzynki lęgowe dla ptaków, oraz zdjęcie orzesznicy, gniazda orzesznicy i otoczenia jednej z budek z tej powierzchni. Przypuszczam więc, że ten szeroki zakres tolerancji ekologicznej pozwolił orzesznicy zdominować większość obszaru monokultur świerkowych.

4.jpg
Plik ściągnięto 9282 raz(y) 79,48 KB

3.jpg
Plik ściągnięto 9282 raz(y) 69,73 KB

2.jpg
Plik ściągnięto 9282 raz(y) 100,53 KB

1.JPG
Plik ściągnięto 2282 raz(y) 96,76 KB

vermilion 

Wysłany: 2008-04-29, 20:04   

Ja od tego roku zaczynam magisterkę na pilchach z tym, że w Puszczy Białowieskiej i ja będę używał plastików wyłącznie. Co do tego gniazda masz jakieś przypuszczenia czy to samca czy samicy?? Wygląda bardzo chaotycznie nie jest starannie wykonane, więc ja typuje samca :P Moi koledzy i koleżanki robią (nie którzy zaczynają) na orzesznicy na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej i właśnie jeden temat będzie o budowie gniazd przez orzesznice :grin:
Ale ten las ma jednak domieszkę jakiś drzew liściastych z tego co widze?? To twoja magisterka ?? :> jeśli tak to pod jakim kontem ja robisz i kiedy będzie gotowa?? :-D

ogólnie to :res: że robisz magisterkę z gryzoni

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2008-04-30, 10:49   

u Wojtka piszesz magisterke?
znam wasz transekt i koszatki i popielice ;)
jak wejdzie koszatka w plastiki daj znac :oki:
na Jurze wlaza nam popielice i orzesznice ;)

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

vermilion 

Wysłany: 2008-04-30, 11:53   

Tak u niego pisze ;) wieści z o koszatkach z puszczy będą dopiero pod koniec maja (miałem jechać w ten weekend ale niestety nie wyjdzie), ale za to o jurajskich orzesznicach i popielicach już za jakieś nie cale 2 tygodnie, mi na ten wyjazd na jurę niestety nie udało się załapać i najwcześniej pewnie jak coś zagoszczę tam w wakacje, jeśli w ogóle będę :cry: , zrobiliśmy off top trochę :twisted:

ps. na jurze to włażą jeszcze myszy leśne, i zapewne nie tylko na jurze ;)

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2008-04-30, 12:27   

no budy wisza w moich parkach krajobrazowych i z checia poznam nowego pilchologa ;)
do plastikow wlaza jeszcze mucholowki i ;) sikorki

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

beskidzianin 

Wysłany: 2008-04-30, 19:38   

vermilion napisał/a:
Ale ten las ma jednak domieszkę jakiś drzew liściastych z tego co widze?? To twoja magisterka ?? jeśli tak to pod jakim kontem ja robisz i kiedy będzie gotowa??

Na szczęście Habsburgom nie udało się całkowicie wyeliminować pozostałych gatunków na rzecz świerka, zazwyczaj w obszarze tych monokultur jest jakaś domieszka np, buka, nie są to ogólnie biorąc „czyste” monokultury świerkowe jakby się mogło wydawać, a jednak określa się je mianem monokultur. To czy pilchy zasiedlają „czyste monokultury” (jeśli o takie Ci chodzi) przypuszczam, że zależy to przede wszystkim od powierzchni jakie one zajmują, fazy rozwojowej, rodzaju zwarcia (poziome, schodkowe, pionowe), budowy (jednopietrowa, dwupiętrowa, wielopiętrowa, przerębowa) oraz sąsiedztwa tych „czystych monokultur”.
Do tych „czystych monkultur” mógłbym zaliczyć jedną z powierzchni gdzie wywiesiłem kilka budek (obserwacje jakie wykonałem już po napisaniu pracy magisterskiej – może w czerwcu obrona) i zastałem w nich przedstawione gniazda (fotki wraz fragmentem powierzchni).

Zwierzęta jakie stwierdziłem podczas prowadzenia obserwacji do pracy mgr (filmowałem kamerą VHS, dopiero pod koniec kupiłem aparat cyfrowy) to koszatka, orzesznica, ryjówka, sikora sosnówka i bogatka, oraz osy z rodzaju Dolichovespula. Stwierdziłem przykładowo, że aktywność orzesznicy na moim terenie badawczym ma podobny przebieg jak na Węgrzech.

a.JPG
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 42,47 KB

b.JPG
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 138,15 KB

c.JPG
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 49,6 KB

d.JPG
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 50,02 KB

biotop.JPG
Plik ściągnięto 9232 raz(y) 29,07 KB

Odpowiedz do tematu