PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje pilchów
Autor Wiadomość
Pawelele 

gko

Wysłany: 2008-08-30, 12:59   Obserwacje pilchów

Ze zdziwieniem stwierdziłem, że nie ma w pilchowym dziale miejsca gdzie można pisać o obserwacjach tych ssaków. Wszystko jest rozbite a to na obozy, a to na gatunki itd. Stąd zapycham tę dziurę (jeśli kolorowi mają inną wizję bardzo proszę scalić to w jakimś wg Was stosownym miejscu :cool: )

Tyle tytułem wyjaśnień, a teraz do rzeczy.
Kumpel namierzył w dwóch budkach dla ptaków w rejonie Myszkowa orzesznice. Nieco dalej na N (rejon Złotego Potoku) w miejscu ich regularnego występowania, w przeciągu ok.2 tygodni znaleziono 4 zabite przez samochód popielice :sad:

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2008-09-07, 14:11   

ide za ciosem :) archiwalne :) lata 1989-1997 orzesznice "legowe" w budkach,las kolo zalewu Chechlo (Chrzanow MPL) a z aktualnych w ostatni piatek noca zerujace i dajace glosy paszcza popielice kolo Zabierzowa MPL

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Pawelele 

gko

Wysłany: 2008-09-07, 20:45   

Orzesznica to doprawdy wcale nie jest rzadki gryzoń :idea:
K.Poręby (śląskie) podczas kontroli budek na ok.40 znaleziono je w 3 + w kilku gniazda bez pilchów.

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2008-09-08, 19:22   

Pawelele napisał/a:
Orzesznica to doprawdy wcale nie jest rzadki gryzoń
wiemy :)

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Pawelele 

gko

Wysłany: 2008-09-08, 20:15   

A ja miałem o niej błędne wyobrażenie i za rzadką miałem. Tymczasem odpowiedni biotop i jest. Teraz się przymierzamy do poszukiwań w lasach mających łączność z tym w którym znaleźliśmy, więc pewnie jeszcze pare nowych "kropek" na mapie występowania dołożymy :tup:

RB 

Wysłany: 2008-09-10, 08:33   

Witam,

Popielica to zwierze nocne, ale...
W pasmie Magury Wątkowskiej, tuz przy Kornutach gdzie żólty szlak z Bartnego wchodzi na grzbiet jest sobie taka jedna, która żeruje w dzień, nie zwiewa, wręcz oczekuje na smakołyki :-)
Leniuch stanowi swoista atrakcję, oczywiście dla tych nielicznych którzy po BN się kręca i wiedzą co to za dziwny wiewiórkoszczurek jest :-)

popielica1.jpg
Plik ściągnięto 2136 raz(y) 118,25 KB

popielica2.jpg
Plik ściągnięto 2113 raz(y) 130,9 KB

vermilion 

Wysłany: 2008-09-10, 17:00   

czy ta popielica zawsze żerowała w dzień?? czy tylko teraz tak ma??

RB 

Wysłany: 2008-09-10, 17:29   

vermilion napisał/a:
czy ta popielica zawsze żerowała w dzień?? czy tylko teraz tak ma??

Pojęcia nie mam :-) Ja nie tamtejszy.

vermilion 

Wysłany: 2008-09-10, 18:48   

Możliwe, żę osobnik stara się wykorzystać każdą możliwą chwilę na żerowanie i nabieranie masy przed hibernacją, stąd ta dzienna aktywność

RB 

Wysłany: 2008-09-10, 19:38   

vermilion napisał/a:
Możliwe, żę osobnik stara się wykorzystać każdą możliwą chwilę na żerowanie i nabieranie masy przed hibernacją, stąd ta dzienna aktywność

Bardzo prawdopodobne. Tyle, że ona praktycznie się ludzi nie boi. Ludzie spotkani dzień po sfotografowaniu tej popielicy powiedzieli, ze dawała sie.... karmić.

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2008-09-11, 22:35   

a mi wydaje się raczej, że to osobnik wychowany przez ludzi (albo przy ludziach) - stąd brak lęku. Popielice bytujące w budynkach mieszkalnych... często dają się karmić :)

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2008-09-13, 11:35   

no miejmy tylko nadzieję, że nie jest np chora na taką niefajną chorobę ssaczą choć światłowstręt zwłaszcza u nocnego zwierzaka raczej by to wykluczał :]

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2008-09-25, 21:27   

już koniec września, ale popielice jeszcze nie spią - dziś w Puszczy Kozienickiej napotkałem kilka osobników w budkach - zarówno dorosłe jak i tegoroczne młodziaki! :]

MK 

Wysłany: 2008-10-21, 02:51   

Witam,

Tak na pożegnanie sezonu pilchowego, podsyłam jeszcze orzesznicę z 6 X.

Pozdrawiam,
Marcin

Orzesznica 1 ok.jpg
Plik ściągnięto 2154 raz(y) 125,94 KB

vermilion 

Wysłany: 2008-10-21, 14:11   

jeśli można wiedzieć, gdzie była obserwowana ta orzesznica i w jakich okolicznościach?? :)

Odpowiedz do tematu