PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje pilchów
Autor Wiadomość
tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2010-06-24, 12:37   

arturgołąb napisał/a:
jeśli się mylę i jest to inny gatunek napiszcie.
Nie mylisz sie. Sliczna bestyjka :oki:

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

kkubaa 

Wysłany: 2010-08-16, 12:01   

Wita. Mieszkam w Kazimierskim Parku Krajobrazowym w miejscowosci Celejow. Jestem ciekaw czy ktoś interesował sie naszymi popielicami? Jest ich chyba sporo.
pozd

edit: Arkadio
wstawianie linka do facebookowej galerii jest kiepskim pomysłem tym bardziej, że ja jako osoba zarejestrowana nie mam podglądu a co dopiero ludzie, których tam nie ma wcale.

kkubaa 

Wysłany: 2010-08-16, 15:11   

Może to i kiepski pomysł ale popielice chyba każdy widział. Wiec samo zdjecie nie ma wielkiego znaczenia.Posaram sie doslac foto ale mam słaby net

[ Komentarz dodany przez: WJG: 2010-08-16, 15:37 ]
Cytat:
Może to i kiepski pomysł ale popielice chyba każdy widział.

Dlatego poczekamy na zdjęcie, jeżeli to rzeczywiście Twoje zdjęcie tych popielic. Link usuwam.

kkubaa 

Wysłany: 2010-08-16, 16:34   

Cytat:
Dlatego poczekamy na zdjęcie, jeżeli to rzeczywiście Twoje zdjęcie tych popielic
WOW rozumiem że jesli wysle to zdjecie to dopiero wtedy odpowiesz na moje pytanie?:)

http://picasaweb.google.c...CKv8k-ez8vyvGg#

[ Komentarz dodany przez: WJG: 2010-08-16, 16:40 ]
Nie, komentarz był odnośnie linku do galerii na fb, o tym toczyła się rozmowa w dwóch ostatnich postach

vermilion 

Wysłany: 2010-08-16, 20:26   

kkubaa napisał/a:
Może to i kiepski pomysł ale popielice chyba każdy widział.

Wyobraź sobie, że nie każdy ;)

kkubaa napisał/a:
Wita. Mieszkam w Kazimierskim Parku Krajobrazowym w miejscowosci Celejow. Jestem ciekaw czy ktoś interesował sie naszymi popielicami? Jest ich chyba sporo.

Nie znam osoby, która by się zajmowała tym gatunkiem w twojej okolicy. "Jest ich chyba sporo" - trochę źle to brzmi bo...... liczebność gryzoni jest ściśle związana z dostępnością pokarmu, do tego pilchowate osiągają znacznie mniejsze zagęszczenia niż "zwyczajne" gryzonie np. nornica ruda. Jednego roku jest ich więcej, innego mniej. Ich "sporość" lepiej oceniać na podstawie powierzchni kompleksu leśnego jaką zasiedla populacja w danym miejscu. W Polsce południowej np. Bieszczady popielica nie jest gatunkiem rzadkim i zasiedla znaczną cześć lasów. Natomiast w Polsce centralnej i północnej jest już znacznie gorzej i każde stanowisko jest cenne ;)

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-08-16, 20:55   

vermilion napisał/a:
Wyobraź sobie, że nie każdy

No nie mów Vermilio, że popielicy nie ustrzeliliście jeszcze? Zaprosiłbym was do fajnej budki w Pieninach gdyby leśniki nie ścięli drzewa...

Proponuję spojrzeć do:
a)Pucka -Ssaków Polski - niby stare ale od czegoś trza zacząć
b) do któregoś z artykułów Profusa i in. o rozmieszczeniu popielicy w Polsce.
Nie mam niczego z tego co wymieniłem pod ręką więc nie pomogę w temacie ale może Arkadio, GreenPower lub Mateusz_C wygrzebią te dane.
vermilion napisał/a:
W Polsce południowej np. Bieszczady

W ogóle - Karpaty, szczególnie wyższe stanowiska porośnięte oczywiście buczyną - z własnych nocnych obserwacji, nie nastawiając się nawet na pilchy, co roku mam do kilkudziesięciu osobników widzianych lub słyszanych.

K. Popper

vermilion 

Wysłany: 2010-08-16, 21:00   

WJG napisał/a:
No nie mów Vermilio, że popielicy nie ustrzeliliście jeszcze?

No ja to co miesiąc od maja do października jestem kąsany przez popielice, ale znam takich którzy nie widzieli :mrgreen: W dodatku będę nieskromny i pochwalę się, że 12.07.2010 obroniłem mgr właśnie z popielicy i orzesznicy ;)

Mateusz_C 

salamandra

Wysłany: 2010-08-16, 21:05   

WJG napisał/a:

a)Pucka -Ssaków Polski - niby stare ale od czegoś trza zacząć

chyba już nie warto, bo wszystkie stanowiska z Pucka są zawarte na mapie w o wiele aktualniejszym artykule:

Jurczyszyn M. 1997: Rozmieszczenie popielicy, Myoxus glis (L.) (Rodentia, Myoxidae) w Polsce. Prz. Zool., 41: 101-108.

w okolicach Kazimierza Dolnego nie ma żadnego rekordu, ani z Pucka, ani po Pucku, ani Mirka J. własną ręką i uchem uczynionego (co dziwne) i jeśli nikt nie opublikował nic stamtąd w postaci notatki w jakimś żurnalu, to jest to NOWE stanowisko

http://www.talkorigins.org/

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-08-16, 21:16   

Pomyślałem najpierw o Profusie a jakoś zapomniałem o tym artykule Jurczyszyna. Dzięki.
W takim razie kkubaa to stanowisko będzie pewnie nowe, warto by napisać np do dr Jurczyszna. Możliwe, że coś gdzieś jeszcze było robione, publikowane w jakimś np. miejscowym periodyku o czym nie wiemy, ale dr J. będzie wiedział.
vermilion napisał/a:
No ja to co miesiąc od maja do października jestem kąsany przez popielice

Aaaa, racja, zapomniałem, że pisałeś o ostatnim ugryzieniu :)
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

vermilion napisał/a:
że 12.07.2010 obroniłem mgr właśnie z popielicy i orzesznicy

Gratulacje :) :) !! :oki:

K. Popper

kkubaa 

Wysłany: 2010-08-17, 07:58   

Dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję że ktoś nadrobi te zaległości :) i opublikuje coś na temat naszych popielic. Aby mogły zaistnieć nie tylko w wiedzy ludowej. Oby nie skończyło się to tak jak z obuwikiem w latach 40tych:(

Cytat:
"Jest ich chyba sporo" - trochę źle to brzmi bo...... liczebność gryzoni jest ściśle związana z dostępnością pokarmu, do tego pilchowate osiągają znacznie mniejsze zagęszczenia niż "zwyczajne" gryzonie np. nornica ruda. Jednego roku jest ich więcej, innego mniej. Ich "sporość" lepiej oceniać na podstawie powierzchni kompleksu leśnego jaką zasiedla

Jak pewnie zauważyłeś nie jestem naukowcem a wielbicielem pilchów. Wiec pisze, że jest ich sporo. Wydaje mi sie tak dlatego, że często je widuję i zlokalizowałem dwa gniazda przez zupełny przypadek. Jedno na strychu, drugie w więźbie stodoły, a do okola mnóstwo starych dębów pełnych dziupli wiec pewnie i tam są. Jedzenia to akurat mają do woli obok domu rosną trzy stare orzechy, w maju tysiące chrabąszczy, teraz na topie są gruszki :)

edit: Arkadio
zmoderowane

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2010-08-17, 08:11   

WJG napisał/a:
Nie mam niczego z tego co wymieniłem pod ręką więc nie pomogę w temacie ale może Arkadio, GreenPower lub Mateusz_C wygrzebią te dane.

W temacie popielicowym ja na wiele się nie przydam bo ze względu na niedostępność tego gatunku na moim terenie jakoś nigdy nie miałem okazji się nimi zainteresować. Poza tym:
vermilion napisał/a:
Wyobraź sobie, że nie każdy ;)

... m.in ja ;)

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-12-01, 14:31   

W temacie popielicy w jaskiniach- coraz więcej takich obserwacji. poniżej zdjęcia z Španej Doliny na Słowacji z jednej z krasowych jaskiń, z lipca tego roku. Mam tez info z innej jaskini słowackiej ale niekrasowej, o popielicy z lata.

K. Popper

Krzyżak Marcin 

Wysłany: 2010-12-28, 21:26   

Jakiś czas temu kupiłem kawałek ziemi koło Krakowa. Na posesji stoi stara stodoła. Jesienią musiałem usunąć z niej stare siano i słomę. W czasie pracy znalazłem gniazdo z liści traw z hibernującą już orzesznicą. Z pokaźną ilością siana spakowałem ją do kartonowego pudła i zostawiłem pośród gratów w stodole. Czy coś jeszcze powiniem zrobić? Zaglądać do niej od czasu do czasu, czy zupełnie zostawić w spokoju?

Pozdrawiam wielbicieli pilchów. Marcin Krzyżański.

arturgołąb 

Wysłany: 2011-07-10, 16:24   

Dzisiaj, 10.VII popielica na wzgórzu Mogiła koło Zakliczyna w Małopolsce. Obserwowana w tym samym paśniku, gdzie urzędowała w zeszłym roku ;) Niestety tym razem nie chciała pozować, więc zdjęcia brak.

lilka8810 

Wysłany: 2011-10-26, 14:27   

wczoraj w okolicach Gołdapi została uratowana przeze mnie przypadkiem ruda myszka z włochatym ogonkiem... myślę że to orzesznica, lecz pewności nie mam. wypadła z pnia drzewa liściastego, które zostało wyrąbane. była ospała, teraz już ''ożyła''... jest śliczna. trzymam ją w wiaderku w kłębku liści i trawy. Czy to na pewno orzesznica, jak myślę? Podobno przesypia zimę budząc się co jakiś czas... je orzechy, żołędzie itp... Ale u mnie śpi w dzień a w nocy buszuje :D

Odpowiedz do tematu