PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje pilchów
Autor Wiadomość
Logan 

Wysłany: 2010-04-20, 12:44   

Czy te przerosniete myszy juz moga harcowac w lesie :?: W nocy 16/17.04 bedac na sowach w Wyspowym slyszalem chyba popielice w buczynie. Temperatura w nocy wynosila 0-5C, wiec chyba dosc zimno jak dla popielic :roll:

Gottfri 

Wysłany: 2010-04-20, 13:14   

Mogą jak najbardziej, zwłaszcza że chyba tam też już wegetacja ruszyła i trzeba uzupełnić zapasy. W Sudetach pod koniec kwietnia są już w budkach świeże gniazda popielic (dla ścisłości kontrolowaliśmy nietoperzowe - nie ptasie). Choć pierwsze "hałasujące" to dopiero w maju słyszałem.

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-04-20, 13:53   

przy - 5 to glis glis jest w torporze
o tej porze roku obstawialbym raczej orzesznice lub koszatke niz popielice

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Gottfri 

Wysłany: 2010-04-20, 15:00   

for napisał/a:

Jednakowoż nie zapominaj że to ssaki a nie płazy i przy -5 też mogą normalnie funkcjonować. Choć ze względu na ich wrodzony charakter to jak nie muszą to wolą pozostawać w błogim stanie. I nie temperatura będzie tu czynnikiem decydującym a np poziom zapasów energetycznych.

Nie chcę tutaj stwierdzać co ten "harmider" czyniło bo mogły to być również myszy leśne ale wcześniejsza wypowiedź mogła tak sugerować :oops: Ale popielicy wykluczyć nie możesz.

Logan 

Wysłany: 2010-04-20, 16:39   

Cytat:

mialem na mysli temp. od 0 do PLUS 5 C a nie MINUS 5 C ;)

a poza tym chyba przesadzasz, pilchy to w koncu ssaki, sa stalocieplne i o ile maja "zapas energii" nie powinny z automatu przy ujemnej temp. zapadac w odretwienie

Gottfri napisał/a:
Nie chcę tutaj stwierdzać co ten "harmider" czyniło bo mogły to być również myszy leśne

glosy byly m.w. takie jak popielic ktore "pokazywal" mi GP w Swietokrzyskim
nie wiem czy i jak odzywaja sie koszatki

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-04-21, 08:05   

Gottfri napisał/a:
np poziom zapasów energetycznych

Logan napisał/a:
i o ile maja "zapas energii"

tak ale po zimie juz go nie maja :]
Cytat:
Ale popielicy wykluczyć nie możesz.

cuda sie zdarzaja - nie wykluczam wybudzenia sie popielicy o tej porze roku jednakowoz najczesciej popielice "budza sie" po zimie najpozniejze wszystkich pilchow i to nawet na poczatku czerwca (rekordzistka byla popielica ktora obudzila sie dopiero w sierpniu, po czym poszla w kime juz we wrzesniu :] )
Gottfri napisał/a:
Jednakowoż nie zapominaj że to ssaki a nie płazy i przy -5
w lecie jak temperatura byla blisko zera w nocy popielica w budce nam zeszło z powodu wyziebienia :] (chodzi o jurajska populacje)
a patrzac Loganie na karpacka populacje, gdzie jeszcze snieg lezy w wyzszych partiach gor (na babiej gorze jeszcze widac snieg) oraz wystepuja lokalne przymrozki nie sadze zeby byla to glis glis :]
ps. myszy tez harcuja w lesie :]
ps. jestes na stowe pewny ze to byly odglosy popielicy?

Logan 

Wysłany: 2010-04-21, 09:38   

Cytat:
a patrzac Loganie na karpacka populacje, gdzie jeszcze snieg lezy w wyzszych partiach gor (na babiej gorze jeszcze widac snieg) oraz wystepuja lokalne przymrozki nie sadze zeby byla to glis glis :]
ps. myszy tez harcuja w lesie :]
ps. jestes na stowe pewny ze to byly odglosy popielicy?

nie jestem i dlatego pytalem czy to mogly juz byc popielice ;)
te odglosy slyszalem na jakichs 500 m npm gdzie juz od dawna nie ma sniegu, a w dzien temp. w ostatnim tyg. dochodzila do 20C

Gottfri 

Wysłany: 2010-04-21, 13:34   

for napisał/a:
cuda sie zdarzaja - nie wykluczam wybudzenia sie popielicy o tej porze roku jednakowoz najczesciej popielice "budza sie" po zimie najpozniejze wszystkich pilchow i to nawet na poczatku czerwca (rekordzistka byla popielica ktora obudzila sie dopiero w sierpniu, po czym poszla w kime juz we wrzesniu :] )
Gottfri napisał/a:
Jednakowoż nie zapominaj że to ssaki a nie płazy i przy -5
w lecie jak temperatura byla blisko zera w nocy popielica w budce nam zeszło z powodu wyziebienia

To chyba nie z powodu wyziębienia bo inaczej w październiku cała populacja by wymarzła, wtedy w górach przymrozki to norma, a młode jeszcze ostro żerują. To raczej kilka czynników musiało zadziałać. Nie zapominaj o tłuszczowo futrowej izolacji :>

Też byłem przekonany że popielice rozpoczynają aktywność w maju jak większość literatury podaje, ale to kolejny przykład że zwierz nie chce się edukować i książek nie czyta. Jurczyszyn również podaje termin wybudzania na przełom kwietnia i maja. Sam się zdziwiłem jak w ostatnich dniach kwietnia 1 osobnik już zajął budkę. Ale trzeba brać poprawkę że to nie kalendarz decyduje ale warunki pogodowe i stan zapasów. Stąd zawsze są widełki czasowe oraz wyjątki. Jeśli zima wcześniej odpuściła to i zwierzaki mogły już rozpocząć aktywność. Odgłosy te trudno pomylić, przynajmniej mi nie przychodzi żaden inny zwierz do głowy. Trzeba po prostu to sprawdzić.

Po za tym jeśli osobnikowi kończy się zapas "tłuszczyku" to normalne że nie będzie zdychał bo jeszcze nie czas tylko rozpocznie aktywność.

Jest też przecież "wyścig" czyli jeśli jakiś osobnik zaryzykuje i wcześniej rozpocznie aktywność to będzie miał większy sukces reprodukcyjny. Chyba że będzie nawrót zimy i nie doczeka lata. Ale co do godów u pilchów to słabo jestem zorientowany.

A może to kolejny dowód na globalne ocieplenie :-D

Inna sprawa że jestem przyzwyczajony do lżejszego klimatu niż ten w Beskidach ale jeśli i tam wegetacja też ruszyła to czemu to nie miałaby być pierwsza tegoroczna obserwacja. Szkoda że to trochę za daleko bo można by osobiście sprawdzić a tak to sobie możemy tylko podyskutować :sad: Chyba For że się sam wybierzesz ?

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-05-11, 13:38   

Wczoraj podczas łowów w Beskidzie Niskim miałem pierwszą w tym roku obserwację popielicy (nocną): wbiegła do niewielkiej jaskińki i... i tyle ją widziałem :)

K. Popper

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2010-05-15, 15:08   

WJG napisał/a:
Wczoraj podczas łowów w Beskidzie Niskim miałem pierwszą w tym roku obserwację popielicy (nocną): wbiegła do niewielkiej jaskińki i... i tyle ją widziałem
czyli ogólnie wychodzi na to, że z tymi jaskiniami w Pl to całkiem powszechna sprawa. A zebrałeś się już do zebrania do kupy swoich pilchowo-jaskiniowych obserwacji? :)

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-05-15, 15:30   

green power napisał/a:
A zebrałeś się już do zebrania do kupy swoich pilchowo-jaskiniowych obserwacji? :)

aaaa, daj spokój :P

K. Popper

Czeyczer 

Wysłany: 2010-05-22, 21:52   

Słyszał ktoś czy jakieś pilchowate zamieszkują Puszczę Niepołomicką?

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2010-06-16, 10:32   

orzesznica jest, a kiedys jak bylem na sowach w PN to słyszałem na 90 procent popielice :]

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2010-06-16, 11:04   

Foru to nie orales jeszcze Niepolomickiej za pilchami stricte? :shock:

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

arturgołąb 

Wysłany: 2010-06-23, 23:28   

Dzisiaj miałem szczęście spotkać popielicę. Wrzucam zdjęcia, futrzak wielkości szczura, jeśli się mylę i jest to inny gatunek napiszcie. Spotkana na wzgórzu Mogiła na PD od Zakliczyna. Przeważają lasy bykowe z dużą domieszką jodły i innych gatunków. Tego osobnika spotkałem w zadrzewieniu mieszanym, buk, sosna, jodła. Zauważyłem ją przy dużym paśniku, wygląda na to, że jest to jej "baza" ;) Chwilkę mnie pooglądała i poszła spać pod więźbę dachową.

pilch.jpg
Plik ściągnięto 409 raz(y) 146,49 KB

pilch1.jpg
Plik ściągnięto 393 raz(y) 147,65 KB

Odpowiedz do tematu