PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje pilchów
Autor Wiadomość
Accipiter 
Dreptak bagienny

Wysłany: 2009-08-10, 07:52   

09.09.2009 Gierałcice;
Wczoraj wieczorem znów miałem okazję obserwować popielice, tym razem już w dwóch różnych punktach. Okazało się, że dziuplę (którą opisywałem już przy mojej wcześniejszej obserwacji) zamieszkują cn. 2 popielice. Wczoraj ok. 20.30 usadowiłem się w pobliżu tego drzewa i po kilkunastu minutach widziałem jak obie popielice opuszczają lokum i udają się na żer.
Z kolei w innym punkcie (dokładnie tam gdzie regularnie obserwuję borsuki) widziałem cn. 5 osobników.

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2009-09-15, 19:27   

W zeszły piątek, wraz z Łukaszem Stępniem wybraliśmy się na nasłuchy popielic w Puszczy Kozienickiej. Zwierzaki były aktywne i intensywnie żerowały, a obfity urodzaj dębu w bieżącym roku przełożył się na niższą aktywność głosową. Tym niemniej słyszeliśmy ok. 7-8 osobników.

Accipiter 
Dreptak bagienny

Wysłany: 2009-09-20, 20:27   

Witam!
Dziś po godz. 17.00 na jednej z ambon widziałem popielicę, to już drugi rok z kolei kiedy miałem okazję obserwować to zwierzę na tej właśnie ambonie. Na podłodze było sporo odchodów. Istotną informacją może będzie fakt, że tuż obok rosną młode dęby, dzika czereśnia a przy samej ambonie dziuplasta topola, w której siedzi popielica a nie wykluczone, że nawet kilka popielic.
Dołączam fotki z dzisiejszej obserwacji:

..i fragment włochatej kitki wystającej z dziupli :)

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2009-09-20, 20:40   

Accipiter napisał/a:
w której siedzi popielica a nie wykluczone, że nawet kilka popielic.
zapewne kilka, bo ten na zdjęciu wygląda na osobnika młodego - tegorocznego :oki:
a swoją drogą - ciekawe umaszczenie tej popielicy, takie wpadające w rudy :roll:
tego typu ubarwienie mogą wykazywać stare popielice, których futerko czasem rudzieje. Czy inne popielice, które spotykałeś w tej ambonie też były takie rudawe czy bardziej... popielate? :)

Accipiter 
Dreptak bagienny

Wysłany: 2009-09-20, 21:03   

green power napisał/a:
Czy inne popielice, które spotykałeś w tej ambonie też były takie rudawe czy bardziej... popielate?

Inne, wcześniej spotykane popielice były popielate :)
pierwszy raz zdarzyło mi się widzieć popielicę z rudawą sierścią, myślałem, że to stary osobnik (takie było pierwsze wrażenie).

vermilion 

Wysłany: 2009-09-20, 21:25   

Accipiter napisał/a:
myślałem, że to stary osobnik (takie było pierwsze wrażenie).

Stare mają bardziej puchatą kitkę. Do tego o tej porze roku są upasione. Ta na fotkach to chudzinka ;)

Cytat:
tego typu ubarwienie mogą wykazywać stare popielice, których futerko czasem rudzieje. Czy inne popielice, które spotykałeś w tej ambonie też były takie rudawe czy bardziej... popielate? :)

Też widziałem starą rudawą popielicę, ale skoro młody może być też rudy, może jest to cecha recesywna :roll:

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2009-09-21, 08:11   

W miniony weekend, wraz z Milvą i Loganem, byliśmy w Górach Świętokrzyskich, a tam po prostu zatrzęsienie popielic. W Paśmie Jeleniowskim niemal na każdym kroku napotykaliśmy zgryzy na bukwi (oczywiście tam gdzie były buki ;) ), w dwóch budkach lęgowych spotkaliśmy także popielice. Co ciekawe jedna z budek leżała... na ziemi. Poza tym wiele skrzynek z rozgryzionymi otworami. W nocy natomiast wybraliśmy się na Łysą Górę - tam też przywitały nas popielice - słyszeliśmy cn 3 osobniki.

Accipiter 
Dreptak bagienny

Wysłany: 2009-09-22, 21:09   

Dzisiaj ponownie miałem okazję obserwować popielicę na tej samej ambonie co ostatnim razem. Może nawet to ten sam osobnik, też taki trochę rudy.
Ciekawi mnie, co one mogą szukać na takiej ambonie...? :roll:
Poza tym, 3 popielice nadal zamieszkują starą dziuplę po dzięciole. Potwierdziło się to dziś późnym popołudniem kiedy to zaczęły po kolei wychodzić na żer.

Gottfri 

Wysłany: 2010-03-06, 20:33   

No to nowy sezon otwarty. Pierwsza w tym roku obserwacja. W czasie liczenia nietoperzy 12 lutego wychodząc po zakończeniu liczenia z sztolni (wzgórza Niemczańskie) powitała nas popielica. Było już po zachodzie słońca, a ona "wycisnęła się" z pomiędzy kamieni tworzących ścianę zamykającą wejście do sztolni. Przez kolejne kilkanaście minut pozowała do zdjęć i przeszukiwała szczeliny w murze. Podejrzewamy że widziany chwilę wcześniej wybudzony gacek brunatny ze zranionym uchem to też jej sprawka. To że popielice wykorzystują podziemia to było wiadome, ale że w zimie są w nich aktywne to się nie spodziewałem.

PopielicaFotT.Gottfried.jpg
Plik ściągnięto 2754 raz(y) 70,29 KB

vermilion 

Wysłany: 2010-03-06, 23:49   

Wooooooow super obserwacja, warta opublikowania ;)

Gottfri 

Wysłany: 2010-03-07, 16:57   

Przecież właśnie opublikowałem - na forum ;)

vermilion 

Wysłany: 2010-03-07, 18:45   

Gottfri napisał/a:

Miałem na myśli notatkę w czasopiśmie przyrodniczym ;)

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-03-07, 19:24   

vermilion napisał/a:
Gottfri napisał/a:

Miałem na myśli notatkę w czasopiśmie przyrodniczym ;)

Już gdzieś o tym wspominaliśmy na FP, o popielicach w jaskiniach (zabieram się już od kilku lat do opublikowania moich danych i idzie mi to jak krew z nosa), ale może rzeczywiście wspólna notka z kilku rejonów Polski była by dobrym pomysłem.

K. Popper

vermilion 

Wysłany: 2010-03-07, 21:38   

WJG napisał/a:
Już gdzieś o tym wspominaliśmy na FP, o popielicach w jaskiniach

Pamiętam, pamiętam :) Ale z tego co się orientuje to chyba najwcześniejsza obserwacja aktywnej popielicy.

WJG 
Rzekomy Dewastator

Wysłany: 2010-03-07, 22:04   

vermilion napisał/a:
Ale z tego co się orientuje to chyba najwcześniejsza obserwacja aktywnej popielicy.

a to fakt.
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---
Widuję ostatnio jakieś resztki jedzenia w jaskiniach, koło których i w których widywałem popielice.
Z innych obserwacji popielic (właśnie sobie przypomniałem)- źli leśniki zdjęli przy podcinaniu gałęzi budkę z popielicą w rezerwacie Homole w Małych Pieninach, która miewała tam młode. Sprawdzałem to stanowisko zawsze przy okazji nietoperzy. Muszę zainterweniować (jak nigdy dotąd :) ).

K. Popper

Odpowiedz do tematu