PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje pilchów
Autor Wiadomość
vermilion 

Wysłany: 2009-06-22, 16:53   

W dniach 12-13.06.2009 w składzie dr W. Nowakowski , ja, Paulina (nowa magistrantka), Myszatnica i jej wybranek, oraz Tomek Sczansny sprawdziliśmy nasze budki na Jurze.
Skontrolowaliśmy 3 powierzchnie, łącznie około 230 budek (w tym +/- 60 drewnianych). Łącznie natrafiliśmy na aż 5 popielic (wszystko samce) oraz tylko 6 orzesznic ( w tym 2 samce i 4 samice, wszystkie z młodymi). Efekt na kolana nie powala, ale zawsze jakiś jest. Chyba mało przyjazna pogoda sprawiła, że liczba orzesznic w budkach nie dopisała :/
Natomiast dopisały ptaszki. Budki lub plastikowe tubki zajęły: 33 bogatka, 2 sosnówka, 1 uboga, 1 modraszka, 6 kowalik i kilka nie rozpoznanych, ;)
Najciekawszą obserwacją był samczyk orzesznicy (fot. niżej) przyłapany na gorącym uczynku podczas konsumpcji jaj bogatki, jeśli się nie mylę ;)

kradziej.JPG
samiec, konsumujący jaja bogatki
Plik ściągnięto 4364 raz(y) 76,86 KB

w oczekiwaniu na tatoo.JPG
popielica
Plik ściągnięto 4376 raz(y) 100,64 KB

fot. T. Sczansny.jpg
samiec, retrap z poprzednich sezonów
Plik ściągnięto 4370 raz(y) 31,67 KB

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2009-06-22, 18:51   

vermilion napisał/a:
Efekt na kolana nie powala, ale zawsze jakiś jest
no właśnie przynajmniej coś mieliście:) ja w weekend byłem z dr Jurczyszynem na odłowach i nie złapaliśmy nic:/
orzesznica z jajkami cudowna :lol:

vermilion 

Wysłany: 2009-06-22, 19:22   

badger napisał/a:
ja w weekend byłem z dr Jurczyszynem na odłowach i nie złapaliśmy nic:/

rozumiem, że stosujecie żywołapki ??

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2009-06-22, 19:36   

tak

Pawelele 

gko

Wysłany: 2009-06-22, 22:33   

Czy ja dobrze widzę - ów popielicowy retrap ma na uchu uśmiechnięty tatuaż?? :>

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2009-06-22, 23:36   

nie wiem jak u Was ale u mnie jest urodzaj orzeszków bukowych, może się to przełoży na ilość pilchów :roll:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

badger 
UP Poznań

Wysłany: 2009-06-22, 23:55   

krotom napisał/a:
nie wiem jak u Was ale u mnie jest urodzaj orzeszków bukowych, może się to przełoży na ilość pilchów :roll:
u nas (powiat łobeski) jest bardzo dobrze :oki:
z tego co słyszałem w tym roku ma być urodzaj porównywalny do tego jaki ostatnio był w 1992 roku (wtedy podobno gałęzie się uginały pod orzeszkami) :)
w sierpniu robimy odłowy na roztoczu i w sierakowskim parku, zobaczymy jak będzie z popielicami ;)

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2009-06-23, 09:57   

vermilion napisał/a:
W dniach 12-13.06.2009 w składzie dr W. Nowakowski , ja, Paulina (nowa magistrantka), Myszatnica i jej wybranek, oraz Tomek Sczansny sprawdziliśmy nasze budki na Jurze.

a dac znac mnie ktory rozpoczal badanie jurajskich pilchow to gdzie :]
vermilion napisał/a:
Skontrolowaliśmy 3 powierzchnie

które?
Cytat:
Łącznie natrafiliśmy na aż 5 popielic

koło Byrtka?
gdzie siedzialy w plastikach czy w drewnie?
vermilion napisał/a:
tylko 6 orzesznic

rzeczywiscie malo jak na ta pore roku - rok temu w dolinie raclawki na 30 budek mialem kilkanascie zajetych :)

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

vermilion 

Wysłany: 2009-06-23, 11:57   

for napisał/a:
a dac znac mnie ktory rozpoczal badanie jurajskich pilchow to gdzie :]

yyyy byłem przekonany, że wiesz o całym procederze i się pojawisz :oops: obiecuję, że o lipcowej kontroli poinformuję :!:

for napisał/a:
które?

Byrtek, Eliaszówka, Węglówka czyli te co zawsze

for napisał/a:
koło Byrtka?
gdzie siedzialy w plastikach czy w drewnie?

Tak wszystkie koło Byrtka i wszystkie w drewnianych, tylko w jednym plastiku nasrała popielica, ale jej nie zastaliśmy ;) Najprawdopodobniej wszystkie były świeżo po wybudzeniu z hibernacji, nie zbudowały swoich gniazd. Wszystkie wykorzystały gotowe ptasie gniazda, tylko jedna doniosła kilka świeżych liści. Poza tym fakt, że same samce nam się trafiły a samce budzą się trochę wcześniej od samic.

for napisał/a:
rzeczywiscie malo jak na ta pore roku - rok temu w dolinie raclawki na 30 budek mialem kilkanascie zajetych :)

ale zajętych w sensie, że zwierzak w niej był czy, że np było gniazdo, odchody, pokarm?? jeśli doliczyć budki w których stwierdziliśmy obecność po śladach egzystencji zwierzęcia to kilka więcej będzie niż 5 i 6. Właśnie popatrzyłem do bazy danych w tamtym roku w czerwcu też biednie było dopiero w lipcu i sierpniu zrobiło się bardziej tłoczno w budkach ;)

myszatnica 

Wysłany: 2009-07-01, 20:22   

Zdjęcia świetne, wyjazd również niesamowity. Moje pierwsze w życiu obserwacje pilchów.

Mogę jeszcze napisać o mej niecodziennej i dość śmiesznej obserwacji osobnika Glis glis o płci nieoznaczonej, która miała miejsce w Dolinie Łopienki. Zwierzak zamieszkuje drewniany wychodek na studenckiej bazie namiotowej. Swoje schronienie ma pod jedną z desek, gdzie uwił sobie gniazdko z .... papieru toaletowego :) . 28 czerwca około 17 wyszedł ze swego lokum, gdy załatwiałam swoje potrzeby fizjologiczne i gapił się na mnie a jak skończyłam schował się z powrotem. Tego dnia koło 22 natomiast łaził po zewnętrznej stronie drzwi kibelka. Następnego dnia w godzinach nocnych zastałam go gdy stał na desce i zaglądał do dziury o wiadomej zawartości.
Życzę Wam równie ciekawych obserwacji tego lata!

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2009-07-03, 10:30   

myszatnica napisał/a:
Swoje schronienie ma pod jedną z desek, gdzie uwił sobie gniazdko z .... papieru toaletowego :) . 28 czerwca około 17 wyszedł ze swego lokum, gdy załatwiałam swoje potrzeby fizjologiczne i gapił się na mnie a jak skończyłam schował się z powrotem. Tego dnia koło 22 natomiast łaził po zewnętrznej stronie drzwi kibelka. Następnego dnia w godzinach nocnych zastałam go gdy stał na desce i zaglądał do dziury o wiadomej zawartości.
Życzę Wam równie ciekawych obserwacji tego lata!

O matko ale się uśmiałem :oki:
Dlaczego zdjęć nie porobiłaś. Popielica w tak intymnych sytuacjach byłaby hitem :]

Mateusz_C 

salamandra

Wysłany: 2009-07-04, 12:55   

takie ładne i czyste zwierzątko, a w kiblu mieszka. Co za czasy! Cóż, kryzys...

http://www.talkorigins.org/

vermilion 

Wysłany: 2009-08-03, 22:54   

24.08. kontrowaliśmy nasze budki Jurze. W 60 drewnianych budkach ( plastików nie liczę bo wchodzą do nich raz na ruski rok ;) ) siedziało łącznie 18 popielic :!: Jest to wynik rekordowy jak do tej pory. Ten rok jest do tej pory bardzo popielicowy przynajmniej na Jurze. Mamy nadzieje, że lipiec okaże się podobny, a może nawet lepszy. Czy ktoś z innej cześć kraju ma jakieś info z tego roku odnośnie popielicy?

Maciek P 

Wysłany: 2009-08-04, 12:25   

Spotkana niegdyś (czerwiec) orzesznica w Nieliszu (okolice Zamościa, LUB). Grasowała całą noc w ambonie myśliwskiej.

1.JPG
Plik ściągnięto 4375 raz(y) 87,79 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 4366 raz(y) 99,17 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 4374 raz(y) 82,53 KB

Accipiter 
Dreptak bagienny

Wysłany: 2009-08-06, 17:45   

Dzisiaj ok. południa widziałem popielicę, która schowała się do dziupli wykutej przez dzięcioła. Tak się złożyło, że od 4 lat widuję tam popielice, które najwyraźniej upatrzyły sobie w tej dziupli swoje lokum. Wcześniej gniazdował tam tylko dzięcioł duży, później widywałem tam już tylko i wyłącznie popielice.
Dołączam fotkę z dzisiejszej obserwacji. Niewiele na niej widać, zaledwie czubek nosa popielicy

Odpowiedz do tematu