PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Obserwacje pilchów
Autor Wiadomość
MK 

Wysłany: 2008-10-21, 22:31   

To są okolice Myszkowa, a ja tylko skromnie towarzyszyłem miejscowemu pilchologowi, przytrzymując czasem drabinę. :-)
Orzesznica znajdowała się w budce dla ptaków i szybko do niej wróciła.

Pozdrawiam,
Marcin

Pin 
KOSACZ

Wysłany: 2008-12-10, 23:35   

pisałem na obserwacjach ssaków ale wpiszę i tu: z kolegą Sławkiem mieliśmy przyjemność obserwować 28 listopada b.r orzesznicę w rezerwacie Kajasówka koło Krakowa, było to na południowych stokach wzniesienia, orzesznica wylazła z norki w ziemi dzięki czemu mogliśmy ją poobserwować :]

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2008-12-12, 14:24   

Pin napisał/a:
wylazła z norki w ziemi

orzesznice nie mieszkają w norkach :!:
poza tym to dosyc pozno jak na obserwacje.
o tej porze popielicowate z reguly juz zimuja do wiosny pod powierznia gleby - tylko wtedy zdarza im sie wejsc do "norek".

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

vermilion 

Wysłany: 2008-12-12, 15:10   

for napisał/a:
o tej porze popielicowate z reguly juz zimuja do wiosny pod powierznia gleby - tylko wtedy zdarza im sie wejsc do "norek".

możliwe, że za wcześnie się wybudziła, albo po prostu było to złe oznaczenie :?: :!: :?: :!: :?: :!: :?: :!:

Pin 
KOSACZ

Wysłany: 2008-12-13, 02:08   

tak For nie napisałem, że orzesznica mieszka w norkach w ziemi, ale że z takiej norki wylazła, przeczytałem, że w takich miejscach zimuje i ten osobnik najwidoczniej się przebudził Co do oznaczenia nie mam wątpliwości bo przyglądaliśmy się jej kilka minut :)

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2008-12-13, 13:19   

spokojnie spokojnie, Panowie!
jestem pewnien, że Pin oznaczył poprawnie. Oczywiście for, że nie mieszkają w norkach - osobnik zaobserwowany przez Pawła był zwierzakiem zimującym, a norka była prawdopodobnie jego hibernaculum, a że zdarza się pilchowanym wybudzać to wiadomo. Ten mógł jeszcze nie zapaść w stan właściwej hibernacji, a jedynie okresy odrętnienia przeplatał okresami aktywności. Obserwacja ta jest tym bardziej istotna, że właściwie z Polski brak (nowożytnych) danych o sposobach zimowania orzesznicy (nie wiem skąd masz for informacje, że zimują pod powierzchnią gleby - być może jest analogicznie, jak u popielicy, ale tego nie wiadomo, bo nikt tego nie badał). We Francji np. orzesznice zimują na powierzchni gleby, zakopane w liście, więc być może i u nas tak jest (może to potwierdzać obserwacja Pełka, jaką kiedyś poczynił), choć klimat surowszy.

Pin 
KOSACZ

Wysłany: 2008-12-16, 01:43   

hehe tak GP, szukając jakiś informacji o orzesznicy na necie trafiłem na stwierdzenie, że zimuje pod powierzchnią gleby i jestem prawie pewien, że ten osobnik z Kajasówki wyszedł właśnie z jakieś norki lub czegoś w tym rodzaju (ale ścioły z liści w tym miejscu napewno nie było) Pozdrawiam!!

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2008-12-16, 10:32   

Pin napisał/a:
hehe tak GP, szukając jakiś informacji o orzesznicy na necie trafiłem na stwierdzenie, że zimuje pod powierzchnią gleby i jestem prawie pewien, że ten osobnik z Kajasówki wyszedł właśnie z jakieś norki lub czegoś w tym rodzaju (ale ścioły z liści w tym miejscu napewno nie było)
Pawle net to jednak niezbyt wiarygodne źródło informacji; natomiast nie neguję tego, że być może zimują właśnie pod powierzchnią gleby (jest to nawet bardzo prawdopodobne), pisałem jedynie, że brak na to dowodów literaturowych (albo inaczej - ja nie znam takowych) - dlatego własnie twoja obserwacji jest niezwykle ciekawa i istotna

a swoją drogą to (for! :smile: ) warto by się przelecieć z drabiną po tubkach

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2008-12-16, 10:44   

green power napisał/a:
warto by się przelecieć z drabiną po tubkach

to juz chyba prywatnie :] za 2 tygodnie nie bede juz pracownikiem parku ino RDOŚkiem :]

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2008-12-16, 10:47   

Cytat:
to juz chyba prywatnie za 2 tygodnie nie bede juz pracownikiem parku ino RDOŚkiem
a jako RDOŚek nie możesz? zresztą dla przyjemności tez by można - romantyczny spacer (z Kaliną i drabiną :mrgreen: ) w dolinie Racławki; ja chętnie bym "wpadł", ale niestety ze względów zdrowotnych jest to teraz niemożliwe

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2008-12-16, 10:49   

no niedlugo bede mial pozwolenia ministerialne na badania nad pilchami :]
ale w rdosiu jeszcze o programie czynnej ochrony nic nie wiadomo ;)
niedlugo ulubiona konserwatorka Logana sie dowie ;)

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2008-12-16, 10:50   

[ Komentarz dodany przez: for: 2008-12-16, 11:11 ]
na obszarze badan pana dr Nowakowskiego papudraku :]

phi :-P myślałem, że jako tyn RDOŚek rozszerzysz horyzonty (przecież to to już miałeś)

felix 

Wysłany: 2008-12-19, 18:52   

green power napisał/a:
Obserwacja ta jest tym bardziej istotna, że właściwie z Polski brak (nowożytnych) danych o sposobach zimowania orzesznicy (nie wiem skąd masz for informacje, że zimują pod powierzchnią gleby - być może jest analogicznie, jak u popielicy, ale tego nie wiadomo, bo nikt tego nie badał). We Francji np. orzesznice zimują na powierzchni gleby, zakopane w liście,

...no to ciekawe, ze nie wiemy za wiele. Ja dodam swoj przyczynek zatem. 10 lat temu szukając tokowisk głuszca na Policy znalazłem moja pierwsza orzesznice. Bylo to w połowie kwietnia okolo 1000 m npm. Leżała zwinięta w kłębek z ogonem miedzy odnozami na ponad metrowym jeszcze śniegu. Nie dawała znaków życia. Trudno powiedzieć czy żyła. Dodam, ze ogon byl pozbawiony siersci. Trudno powiedzieć czy wytoczyła przypadkiem sie z jakiejś norki czy tez wyszla i potem w nocy sie zwinela na mrozie nie trafiajac do bazy. Moim zdanie raczej wypadla z jakiegos gnizada (może wiewiórki) na drzewie.

haaszek 

Wysłany: 2009-06-16, 00:49   

Pozwolę zrobić nowy dopisek w tym roku. Mam domek w lesie (Radawa, podkarpacie). Dwa lata temu szukając podczas koszenia trawnika czegoś w budce służącej za kibelek :oops: i magazyn wygarnełam przypadkiem "coś" co spadło w trawę. Myślałam, ze to ropucha, a to była orzesznica - zaspana, dała się podnieść w rekach i włożyć z powrotem do komórki. Ale widać obudziła się bo wyglądała raz z jednej raz z drugiej strony dachu i patrzyła jak kosiłam. A myślałam, że to zwierzę nocne... Widywałam ją jeszcze kilkakrotnie przy róznych okazjach. :roll:
W tym roku dwa dni temu znów robiłam energiczne poszukiwanie na półkach i spotkałam takie oto szare, z puszystym ogonkem zwierzątko. Popielica? Jeśłi tak, to jest mi bardzo miło, że mam takiego sublokatora.
(Niestety, nie czekała aż jej zrobię zdjecie jej odwrotnej strony, tylko poszurała gdzieś pomiędzy gazety i rupiecie)

popielica.jpg
Plik ściągnięto 4420 raz(y) 49,73 KB

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2009-06-16, 14:50   

Tak, to popielica :oki:

Odpowiedz do tematu