PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Młoda popielica
Autor Wiadomość
Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2007-09-12, 18:02   

Jak tam jeszcze będę to coś sypnę. Daję zdjęcia terenu:

tak wygląda las, w miejscu kilkaset metrów dalej:

To jest drzewo, pod którym były popieliczki, obok leży złamana część

to jest to zagłębienie między korzeniami, było głębsze niż się wydaje, ale troche liści tam naspadało

drzewo, pod którym były pilchy, złamane, pomarańczowo obwiedziona jest dziupla

dziupla

okolica

(na pierwszym planie jest to drzewo)

złamana, leżąca część tego drzewa

sabotek 

Wysłany: 2007-09-12, 18:12   

Cytat:
...wszystko zalezy od gatunku pilcha ....

Zgadza sie, ta polowa pazdziernika to jest ksiazkowy czas popielic, a odstepstwa od normy na pewno sie zdarzaja. Zolednice spia krocej, moje w zeszlym roku poszly dopiero na poczatku listopada.

Wężosław 
Staszek B.

Wysłany: 2007-09-13, 18:28   

Dodam dla zainteresowanych, że to nie pierwszy przypadek obserwacji popielicy w moich okolicach, widziałem kiedyś martwą, kilka kilometrów w innym miejscu oraz mój sąsiad widziałem żywą dorosłą, ale to było dawno, nawet bardzo, dokładnie nie wiem kiedy

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2007-09-17, 09:25   

Wężosław napisał/a:
Dodam dla zainteresowanych, że to nie pierwszy przypadek obserwacji popielicy w moich okolicach, widziałem kiedyś martwą, kilka kilometrów w innym miejscu oraz mój sąsiad widziałem żywą dorosłą, ale to było dawno, nawet bardzo, dokładnie nie wiem kiedy

Wezoslawie w Karpatach oraz na pogorzach wsytepuja wszystkie 3 gatunki pilchow :]
a zolednice widziano ostatnio w Polsce pod krolowa beskidow czyli Babia Gora :]

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

claviceps 

Wysłany: 2007-09-17, 10:06   

for napisał/a:
a zolednice widziano ostatnio w Polsce pod krolowa beskidow czyli Babia Gora :]

Jak to nie tajemnica, to może rzuć forq jakimś szczegółem :] bo brzmi to nader ciekawie :oki: :)

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2007-09-17, 13:39   

claviq odpowiedz na twoje pytanko znajduje sie w tym poscie ;)
http://forum.przyroda.org...chem-vt6946.htm

Neska 

Wysłany: 2013-09-19, 16:04   

Wiem, że temat jest starszy już od najstarszego górala, ale był mi ostatnio potrzebny, więc tu trafiłam.
5 małych różowych wypadło nam z gniazda pod dachem stodoły na klepisko, ich rodzicielka wisiała na belce i tylko patrzyła. Zostały zapakowane do pudełka wymoszczonego sianem i podciągnięte na samą górę, żeby matka miała do nich dostęp. No i tak zostawiliśmy... przez miesiąc ponad nikt nie miał odwagi zajrzeć do pudełka, bo mogło tam być pięć małych trupków. Ale! okazało się, że maluchy zniknęły. Nie ma śladów inwazji drapieżników, zresztą żaden by tam nie wlazł i nie ma takowych w okolicy, czyli podejrzewam, że mamusia je zabrała. Czy one przenoszą "szczeniaki" ?
Wniosek - trochę pomóc i pozwolić działać naturze :)
Teraz na ucho sądząc jest ich wszystkich między 10 a 15 na terenie obejścia. Drużyna A mieszka w stodole, drużyna B na strychu i niemiłosiernie wkurzają psa wieczorami :)

Natomiast co do karmienia - jabłuszka i śliwki trzeba obierać, bo skórki kłują w ząbki, ostrężyny i maliny są pyszne, orzeszki buczynowe wręcz wspaniałe, a w zeszłym roku mendy zeżarły cały agrest z krzaczków.
Chyba podjadają też makaron i chleb z miski dla myszy.

A tu młodociana żarłoczna:
http://kazamaty.com.pl/popielica.mp4

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2013-09-27, 08:51   

Neska a z jakiej miejscowości ten filmik, pytam z ciekawości zawodowej :]

Neska 

Wysłany: 2013-09-27, 13:37   

Jasne... ja napiszę gdzie, a później mi greanpeeace wpadnie i futrzaki zabierze :D Lipnica, jakieś 70 km na południowy-wschód od Krakowa.

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2013-10-04, 12:18   

Neska nie obawiaj się jako urzędnik panstwowy nic Ci nie zrobię a tymbardziej popielicy nie wezmę :]
Lipnica koło Bochni czy ta Lipnica na Orawie ;)

Neska 

Wysłany: 2013-10-08, 14:24   

Ufffff.... to dobrze, że nie zabierzesz, i tak byś wszystkich na raz nie uniósł :) Lipnica Murowana - pokazują ją w TV co roku jak jest konkurs palm wielkanocnych. Powiedzmy, że to "koło" Bochni :) Teraz koleżanki sympatyczne poszły już chyba spać, jakieś dwa niedobitki jeszcze kwiczą w lesie czasami, ale zagłuszają je jelenie, które za płotem postanowiły sobie zrobić rykowisko. Nikt mi nie wmówi, że na wsi jest cisza i spokój.

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2013-10-16, 12:41   

no widzisz i dobrze :)
a Lipnicę od Palm znam bo jestem z Bochni :>

ps. a z popielicami mam do czynienia od 20 lat :) i robię monitoringi w róznych miejscach - ostatnio w Gorczańskim PN
a fota tegorocznej mamusi z Tenczynskiego PK
pozdrawiam

glis.jpg
Plik ściągnięto 408 raz(y) 35,98 KB

Neska 

Wysłany: 2013-10-16, 13:06   

Auaaaa jaka słodka morda!!! Mój sprzęt niestety w ich przypadku się nie sprawdza, bo są albo za szybkie, albo za daleko. Pod tym względem wolę pająki i salamandry, lepiej pozują :)

To jest ta, której dzieciarnia wypadła z gniazda. Jej ukochane miejsce do spania na belce w stodole.

mam Was wszystkich w głębokim poważaniu, pooglądajcie sobie moją różową stopę

for 
Zgórmysyn

Wysłany: 2013-10-17, 08:45   

to jeszcze nie poszły spać ?
inna sprawa w zimie jak napalisz w domu moga sie obudzić a wtedy musisz dac im jesc.
w bacówkach gorczanskich zdarzalo sie ze wygryzały w plecaku dziure zeby dostac sie do jedzenia.

Neska 

Wysłany: 2013-10-17, 17:59   

Zdjęcia są z zeszłego miesiąca, ale jeszcze na początku października słyszałam pojedyncze kwiki w lesie.
Gorąco im nie będzie, bo jedne mieszkają na strychu w części "stajennej", pali się tylko w jednym piecu i chyba aż tak od komina im nie grzeje. Jak mamy tą chałupę od 7 lat, to jeszcze się nie zdarzyło, żeby się obudziły w zimie.
Druga grupa zajmuje stodołę, chyba śpią w belach słomy, bo nasza foksterierka, jak się ją tylko z oka spuści a wrota otwarte, to uwielbia tam wpadać i kopać w tej słomie, ale to w lecie, więc też im snu nie zakłóci. Na jej szczekanie już w ogóle nie zwracają uwagi, co najwyżej zwisają i patrzą z politowaniem.

Będę na wsi w przyszłym tygodniu, to sprawdzę, czy coś słychać u sierściuchów.

Odpowiedz do tematu