PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Link z głosami Glis glis oraz Dryomys nitedula
Autor Wiadomość
beskidzianin 

Wysłany: 2005-05-05, 22:22   Link z głosami Glis glis oraz Dryomys nitedula

Planuję napisać pracę magistersk? na temat pilchowatych występuj?cych w południowej częci Beskidu Żywieckiego (Nadlenictwo Ujsoły), gdzie występuje Glis glis, Dryomys nitedula oraz Muscardinus avellanarius. Do tego celu pomocna będzie mi identyfikacja głosów tych ssaków w terenie i ich wabienie z tamy magnetofonu. Dopiero dzi udało mi się znaleć głosy tych ssaków w internecie mianowicie Glis glis i Dryomys nitedula.
Szukałem głosów tych ssaków na polskich stronach internetowych i niestety nigdzie ich nie ma, a wiem, że nie tylko ja ich szukałem, dopiero na stronie http://karpatkert.kismest...deo.php?tipus=2 znalazłem pliki z głosami tych i innych ssaków, s? tam także nagrane głosy ptaków. Jeli kto posiada literaturę na temat pilchowatych, interesuje się tymi ssakami proszę o kontakt na adres dratnal@interia.pl.

Corvus 
moderator
Paweł Niski

Wysłany: 2005-05-05, 23:10   

Cytat:
Jeli kto posiada literaturę na temat pilchowatych, interesuje się tymi ssakami proszę o kontakt na adres dratnal@interia.pl.

jest na forum dwóch znawców tych ssaków, mianowicie Mopek i Marek Kowalski.
skontaktuj się z Nimi.
i odsyłam do tematów:
http://forum.przyroda.org/viewtopic.php?t=2573
http://forum.przyroda.org/viewtopic.php?t=13

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-05-06, 23:08   

Witam na forum beskidzianina :D

hmm... trochę dziwny ten głos popielicy - jak by nieco w przyspieszonym tempie :| ale od sierpnia ich nie słyszałem więc może zapomniałem ;) ale to co słychać pod koniec to pierwsze słyszę :shock:

koszatki nie słyszałem... ale fajnie, że zapodałe te linki bo już kilkakrotnie padało pytanie o to na forum

Cytat:
Planuję napisać pracę magistersk? na temat pilchowatych występuj?cych w południowej częci Beskidu Żywieckiego (Nadlenictwo Ujsoły), gdzie występuje Glis glis, Dryomys nitedula oraz Muscardinus avellanarius.

to może kilka budek powiesić chcesz dla pilchów? przydałoby się ;) może w ramach projektu się uda ale w tej sprawie to może na priv? też chcemy jak się uda "wypromować" kilka prac mgr z tego bo to co robimy to zupełnie nowatorski projekt w skali kraju! Tego po prostu jeszcze nikt nie robił :] Jestemy pionierami ;) ale efekty s? obiecuj?ce i to wielce :D

zerknij w kilka linków poza podanymi przez Corvusa:

http://forum.przyroda.org/viewtopic.php?t=1739
http://forum.przyroda.org/viewtopic.php?t=1741

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-05-06, 23:33   

Baaaaaardzo ciekawy węgierski link, dzięki, beskidzianin :res:

To znaczy - jeli chodzi o ptaki, to one s? na nim skiopiowane głosy z podstawowej stronki europejskiej www.scricciolo.com , w wersji mp3.

Natomiast arcyciekawe s? głosy ssaków :res: (głosów płazów nie sprawdzałem)

Mopq, marfu i inni ssakowcy
- b?dĽcie uprzejmi przesłuchać te głosy, np. popielicy, orzesznicy, wydry - etc. i powiedzcie, co Waszym zdaniem te nagrania s? warte !!!

Chciałem poczytać stronę macierzyst? do tego linku - ale ona po węgiersku :lol:

http://karpatkert.kismester.hu/karpatkert_main.htm

Ale może kto "szprechen magyar" :wink: mógł sprawdzić, sk?d s? te ssacze głosy nagrywane tam u tych węgrów, pls. ? Czy co tam o tym jest napisane ?
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-05-07, 00:04   

Cytat:
Mopq, marfu i inni ssakowcy - b?dĽcie uprzejmi przesłuchać te głosy, np. popielicy, orzesznicy, wydry - etc. i powiedzcie, co Waszym zdaniem te nagrania s? warte !!!

orzesznicy tam nie widzę a szkoda :/ bo nie słyszałem nigdy :] co do reszty to też raczej nie mam dowiadczenia - borsuka słyszłem z nagrania; wydry chyba nie słyszałem, o tych typowych typu jeleń nie mówię bo to chyba każdy słyszał ;) ale co do nich to być może bardziej w temacie będ? myliwi z forum ;)

Jeli chodzi o nietoperze - głosy z detektorów osobników poluj?cych poprawne to nocek rudy, karlik i borowiec wielki natomiast co do borowiaczka to zdania s? podzielone... nawet znany detektorowiec Alek Rachwald specjalnie przyjeżdzał do Puszczy Kozienickiej, łowilimy i nagrywalimy bo było podejrzenie, że pomylone zostały dwa gatunki i to z dwóch różnych rodzajów :roll: borowiaczek z mroczkiem pozłocistym... :] Natomiast nocek Brandta... nie wiem czy to jakie dzwięki socjalne czy jakie zwolnione? Nie wiem – pierwsze słyszę... może Marfu wie

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-05-07, 00:27   

to znaczy chodzi mi o to, by, mopq, ocenił nagrania popielicy i koszatki - oba tam s?... (sorry, opl?tałem koszatke z orzesznic? :oops: )

[ Dodano: 2005-05-07, 00:32 ]
Ja już te ssacze nagrania sobie sci?gn?łem i odsłuchałem. Głosy powszechnie znane, jak jeleń, wilk, dzik - s? oznaczone jak trzeba i "bez kosmosów". Ciekawe jest ciamkanie bobra (pewnie smaczna wiklinka); głos borsuka - poczekajmy, niech się Namor wypowie :] ; co do głosów tych "małych ssaków" - jest tam jeszcze zębiełek karliczek i jeszcze jakie maleństwa - niestety jestem tu ignorantem :( i włanie chciałbym, bycie, spece od małych ssaczków, rzekli tu co - czy dobrze pooznaczane, etc....
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-05-07, 10:36   

o popielicy i koszatce już pisałem ;) z karliczkiem miałem do czynienia tylko poprzez układ pokarmowy puszczyka (ze zrzutki) :] a co do reszty to też już pisałem - poczekać trzeba na innych ssakologów ;)

ps
mam nadzieję, że w tym roku uda nam się nagrać popielice i przynajmniej usłyszeć koszatkę ;)

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-05-07, 10:38   

Cytat:
o popielicy i koszatce już pisałem ;)

a gdzie ? (rozumiem,że piszesz o swojej beletrystyce w temacie głosów rzeczonych gatuneczków :mrgreen: )

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-05-07, 11:26   

powyżej

niejaki mopek napisał/a:
hmm... trochę dziwny ten głos popielicy - jak by nieco w przyspieszonym tempie :| ale od sierpnia ich nie słyszałem więc może zapomniałem ;) ale to co słychać pod koniec to pierwsze słyszę :shock:

koszatki nie słyszałem...

;)

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-05-07, 11:27   

aaaaaa

Namor 

Wysłany: 2005-05-07, 14:31   

Kejbii,
Cytat:
głos borsuka - poczekajmy, niech się Namor wypowie

Ponieważ zostałem wywołany do tablicy to zajrzałem do tych głosów i na pewno bym nie zgadł, że to głosy borsuków. Borsuk zreszt? wydaje najrozmaitsze głosy (jak chyba większoć ssaków). Najbardziej znane s? głosy jakie wydaje po wyjsciu z nory podczas toalety. S? to najrozmaitsze fukania, sapania postękiwania i głosy "niepaszczowe", czyli drapania, wytrzepywania pcheł itp. Doć łatwo też można usłyszeć głosy (popiskiwania) młodych podczas zabawy, a że często zaczepiaj? rodziców i ich głosy też można usłyszeć. Wyj?tkowo można usłyszeć głosy podczas zalotów (a s? zupełnie inne). A już wyj?tkowy harmider ma miejsce podczas włóczenia, czyli zbierania w lesie zeschłych lici, trawy i ci?gnięcie ich do nory. Jest to przepocieszne, gdyż nasz przesympatyczny jaĽwiec robi to id?c tyłem (przednimi łapami przytrzymuje liscie, które oczywicie ci?gle mu się rozsypuj?).
Głosy z węgierskiej strony s? nagrane z mikrofonem przy samym zwierzu. Obserwator zwykle słyszy je z odległoci kilku metrów i wygl?da, to trochę inaczej. Pewnie cał? gamę tych głosów znaj? tylko ci, którzy trzymali borsuki w domu (podobno oswaja się łatwo i jest bardzo przywi?zany do człowieka).

Można porównać np. z tymi głosami i chyba trudno znaleĽć podobieństwo. http://www.lowiecki.pl/ao/glos.htm

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2005-05-07, 15:17   

No więc ja też porównywałem głos "węgra" z tym z "łowiecki". Powiedz jeszcze, jakiee to rodzaje głosów borsuka na "łowieckim" słychać - jest tam pomruk, potem jakie mieszne pohukiwanie...

[ Dodano: 2005-05-07, 15:19 ]
PS. Tę popielicę i koszatkę to też podejrzewam, że głos nagrany w zoo z mikrofonem przy paszczy...

[ Dodano: 2005-05-07, 15:20 ]
Chociaż nie, popielica, wydaje się, że w lesie nagrana...

beskidzianin 

Wysłany: 2005-05-07, 20:21   

Cytat:
to może kilka budek powiesić chcesz dla pilchów?

Napisałem temu, że planuję bo jak wywiesiłem budki z moim tat? w kwietniu tego roku w dniach 11, 14, 22, 18, tak do dzi mam zasiedlone tylko 3 budki na 100, ale nie przez pilchowate ino przez 3 parki sikorek sosnówek, które już złożyły jaja (jedna para 6 szt, dwie parki po 8 szt. Martwie się więc czy będę miał o czym pisać, bo tematem mojej pracy s? pilchowate, a nie ptaki. Budki (typ A) te otrzymałem z Nadlenictwa Ujsoły (za co im jestem niezmiernie wdzięczny) do swojej pracy magisterskiej. Studiuję na Akademii Rolniczej im. Hugona Kołł?taja w Krakowie na Wydziale Lenym (magisterskie uzupełniaj?ce), pracę mam napisać z Zakładzie Zoologii Lenej i Łowiectwa. Budki te wywiesiłem na takiej wysokoci abym stoj?c mógł do nich zajrzeć przez otwieran? z góry klapę któr? robilimy z tat?. Budki te s? zrobione z surowego drewna przez co przypuszczam mikroklimat w nich jest dla pilchowatych zbyt wilgotny.

Opis terenu Nadlenictwa Ujsoły gdzie wywiesiłem budki.

Skład gatunkowy lasów

Skład gatunkowy lasów jest stosunkowo bogaty, lecz gatunkiem zdecydowanie dominuj?cym jest wierk Picea abies, którego udział wynosi aż 92,5%. Na drugim miejscu znajduje się buk Fagus sylvatica, który ma udział około 6,5%. Udział pozostałych gatunków jest znikomy. Brzoza z topol? nie przekroczyły nawet setnej częci procenta (Plan ochrony przyrody nadlenictwa 2003).
Opisywany rejon był pierwotnie krain? lasów bukowo-jodłowych. Gromadny zasięg wierka obejmował tylko wyższe położenia regla górnego, leż?ce powyżej 1150 m n.p.m. Położenia niższe, do 1150 m n.p.m., pokrywały lasy jodłowe i jodłowo-bukowe, w których wierk stanowił tylko domieszkę. Pocz?tkowo człowiek prowadził tutaj gospodarkę przerębow?, nie niszcz?c swoistej struktury drzewostanu i gleby lenej. Dopiero wzmożony zbyt na drewno doprowadził do wprowadzenia użytkowania rębni? zupełn?, co sprzyjało rozwojowi wierka oraz rozszerzeniu jego gospodarczego zasięgu (Kawecki 1939).
Wydaje mi się, że te niekorzystne zmiany szaty rolinnej doprowadziły do tak dużego spadku zagęszczenia tych ssaków na jednostkę powierzchni, że trzeba mieć dużo szczęcia żeby trafić z budkami tam gdzie one bytuj?.
Mam jednak nadzieję, że w końcu jaki pilch zasiedli te budki.
Jakie według was s? przyczyny tego że jeszcze tych budek niezasiedlaj?.

Liiteratura:
Plan ochrony przyrody Nadlenictwa Ujsoły 2003 r.
Kawecki W. 1939. Lasy Żywiecczyzny, ich teraĽniejszoć i przeszłoć. Zarys monograficzny (Les forest de la region de Żywiec, leur état actuel et leur passé. Esquisse monographique). Prace Rol.-Le. PAU, 35: 1-172.

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2005-05-08, 23:19   

beskidzianin napisał/a:
Cytat:
to może kilka budek powiesić chcesz dla pilchów?

bo jak wywiesiłem budki z moim tat? w kwietniu tego roku w dniach 11, 14, 22, 18, tak do dzi mam zasiedlone tylko 3 budki na 100, ale nie przez pilchowate ino przez 3 parki sikorek sosnówek

Budki te s? zrobione z surowego drewna przez co przypuszczam mikroklimat w nich jest dla pilchowatych zbyt wilgotny.

Dla pilchów to termin dobry wieszania, jednak dla ptaków a w szczególnoci sikor to ostateczn? dat? powinno być 15 marca.

Mikroklimatu to pewnie jeszcze nie sprawdziły, bo pewnie dopiero sie budz? po zimie, ale to moze mopek potwierdzi. Co do typu budek/rozmiaru wlotu to dla kosztki i orzesznicy dobry, znaczy sie wejd?, a popielica musi sobie rozgryĽć otwór.

Z mopkiem wieszamy w drzewostanie liciastym lub mieszanym,dojrzałym- owocujace deby np., z bogatym podszytem i podrostem, miło widziana trzenia.
Po paru tygodniach wiszenia budek nie wyciagałbym żadnych wniosków! (pogadamy za 2 lata :wink: )

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-05-10, 18:37   

hmm... cóż ja mogę po Adamie dodać? chyba już nic ;) ale nie byłbym sob? gdybym nie dodał :]

Cytat:

ano dokładnie takie jak pisze Adam - najprawdopodobniej pi? jeszcze sobie w ziemi i to w najlepsze ;)

wczoraj sprawdzalimy nasze testowe budki powieszone na I warsztatach popielicowych w Puszczy Kozienickiej, które zawsze były pełne popielic i ich ladów i niestety wszystko wskazuje na to, że jeszcze smacznie pi? :] były tylko zeszłoroczne gniazda

Cytat:
Budki (typ A) te otrzymałem z Nadlenictwa Ujsoły (za co im jestem niezmiernie wdzięczny)

my, nie chwal?c zbytnio naszych sponsorów (7 nadlenictw z RDLP Radom oraz 4 z RDLP Warszawa) jestemy im równie (albo i bardziej ;) ) wdzięczni za sfinansowanie 685 budek specjalnie zaprojektowanych i wykonanych dla popielicy i koszatki ;) a budki s? nie byle jakie (nie ujmuj?c nic tym o których piszesz) i maj? wisieć min. 10 lat! (z mojego dowiadczenia wynika, że klasyczne budki wisz? góra połowę tego czasu)

Cytat:
gatunkiem zdecydowanie dominuj?cym jest wierk Picea abies, którego udział wynosi aż 92,5%

nie jest to niestety to co popielica lubi najbardziej :/ takie drzewostany to prędzej koszatka... ale zobaczymy - jest trochę buka a to dobrze wróży ;) istotne jest aby były

Adam napisał/a:
z bogatym podszytem i podrostem

natomiast jeli jest dużo wierka to w dolnym piętrze jest najczęciej cieeeemnawo :/

tak więc - nie wiem gdzie powiesiłe, ale najlepiej w Twoim przypadku byłoby w tym:
Cytat:
buk Fagus sylvatica, który ma udział około 6,5%

jeli chodzi o
Cytat:
Budki te wywiesiłem na takiej wysokoci abym stoj?c mógł do nich zajrzeć przez otwieran? z góry klapę któr? robilimy z tat?

to wysokoć chyba nie jest tu rzeczywicie tak istotna jeli chodzi o atrakcyjnoć dla pilchów... ale niestety takie budki s? narażone na zniszczenia i to głównie przez człowieka :/ My wieszamy mniej więcej na wys. 4-5 m

Odpowiedz do tematu