PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Dziwne znalezisko
Autor Wiadomość
PiotrekGuzik 

Wysłany: 2009-09-28, 21:17   Dziwne znalezisko

Witam,

Dziś podczas wycieczki w Beskid Niski na szczycie góry Piotruś znalazłem 4 ogony popielic. Żeby było jeszcze ciekawej dalej na szlaku (na odcinku około 100 metrów od szczytu) znalazłem jeszcze 11 ogonów... Nie było tam żadnych innych szczątków tych stworzonek - tylko i wyłącznie ogony, do tego wszystkie na szerokiej na około pół metra ścieżce...
Czy ktokolwiek ma jakiś pomysł, co mogło się tam zdarzyć?

Pozdrawiam
Piotrek

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2009-09-29, 10:56   

na Piotrusiu!? :eek: a masz jakieś fotki tych ogonów i miejsca znaleziska?

niegdyś używano pilchowych ogonów do ubiorów, a w niektórych państwach jeszcze sie nań poluje (ogon mozna użyć do np 'przyozdobienia' czapki)

green power 
autor 100000 posta

Wysłany: 2009-09-29, 15:58   

witam,
no znalezisko rzeczywiście dziwne :roll:

wytłumaczeni biologiczne jest proste - pilchowate potrafią odrzucać ogony w momencie zagrożenia (ale nie tak jak jaszczurka, a jedynie samą skórę z ogona, zatem na początek sprecyzuj czy były to całe ogony czy też same skórki)

natomiast ad vocem tego co napisał Alcedo - rzeczywiście, niegdyś skórek popielic (w całości) używano do wyrobu różnego rodzaju garderoby np. czapek

tym niemniej nie znajduję chwilowo wytłumaczenia dla takiego zbiorowego pozostawienia ogonów :shock: - być może "coś" dorwało zimujące (tudzież przygotowujące się do zimowania) popielice (często zimują one w grupach)

przydałoby się foto

PiotrekGuzik 

Wysłany: 2009-09-29, 19:50   

Zdjęcia wrzucę jutro lub pojutrze. Ogony były całe (z kością w środku :shock: )

vermilion 

Wysłany: 2009-09-29, 20:46   

Na początku myślałem, że może ktoś skórkował popielice, ale gdyby to była sprawka człowieka to raczej na pewno zostawiłby sobie ogonki razem z futerkiem, dlatego odrzucam taką opcje.
Bardziej prawdopodobny jest jakiś drapieżnik. Nie dziwi mnie to, że zostawił ogony. Ogony składają się z kości, futra i skóry także wartości odżywcze prawie żadne, a utrudnienia w konsumpcji puszystszego ogona olbrzymie. Zawsze może stanąć w gardle ;)
Zastanawia mnie tylko fakt, dlaczego akurat na drodze znalazły się te ogonki. Podpowiedź podsuwa GP:

green power napisał/a:
- być może "coś" dorwało zimujące (tudzież przygotowujące się do zimowania) popielice (często zimują one w grupach)

Popielice bardzo często hibernują grupowo gdzieś w norach, pod korzeniami. Możliwe, że właśnie zbierały się w taką agregacje, bo pora jest już w zasadzie właściwa. Droga mogła stanowić barierę do takiego miejsca, którą musiały pokonać przejściem po gruncie. Tutaj pytanie do Piotra, czy droga na której znalazłeś ogonki przecinała drzewostan w taki sposób, że styczność koron drzew po obu jej stronach została przerwana? Na ziemi, a w dodatku jeszcze na drodze skąd może być daleko do najbliższego drzewa, popielice są łatwym łupem dla drapieżnika. To taka moja wersja zdarzeń ;)

PiotrekGuzik 

Wysłany: 2009-10-02, 16:26   

Obiecane zdjęcie.

ogony1.jpg
Plik ściągnięto 1674 raz(y) 143,92 KB

mydel 

Wysłany: 2009-10-06, 11:04   

Witam.
Bardzo ciekawe znalezisko - obserwacja. Po rozmowie z kolegą Forem, z którym pracuję i po przeczytaniu powyższych uwag dotyczących zwyczajów popielicy, proponuję koledze Piotrowi poszukanie w tym miejscu (ewentualnie w pasie szerokości kilkunastu metrów) wypluwek puszczyka uralskiego. Może to właśnie jego ofiara padły popielice, co może sugerować kilka faktów:
1.popielice są aktywne w nocy, tak jak urale
2.obydwa gatunki występują w Beskidzie Niskim
3. popielica znajduje się na karcie dań urala
4. nie ma żadnych innych resztek po popielicach, a takowe raczej zostałyby po uczcie lisa (jeśli ofiary chwytane były na ziemi)?, czy kuny.
5. puszczyki połykając taką ofiarę jak pilch czy wiewiórka zapewne odcinają dziobem zbędny ogon (taka hipoteza, może słuszna?).
Proponuję zatem poszukać wypluwek z reszta popielicy i powabić urala. ;)

Gottfri 

Wysłany: 2009-10-11, 17:40   

Też kiedyś znalazłem taki ogon. Było to w rewirze pary puszczyków, u których popielice stanowiły kilkadziesiąt procent pośród ofiar. Dość dużo czasu tam spędzałem i nigdy później nie natrafiłem na takie znaleziska. Wątpię że to sprawka sowy, jakoś nie wyobrażam sobie aby chciało się puszczykowi tak ładnie odrywać ogony. W sumie on się dość mocno trzyma ;) , Nie wiem czy nie posądzać jakiś czworonogów, gdy mu wpadło więcej popielic w łapy to wybrzydzał i zostawiał ogony. Popielice wbrew pozorom jesienią często biegają po ziemi. Często wtedy chwytają się w żywołapki. Jest to pewnie związane z szukaniem miejsc do hibernacji, dlatego przerwa w drzewostanie nie jest niezbędna. A czy wszystkie były tak w miarę równo obgryzione, czy miały na przykład kawałki skóry nie należące do ogona ?

P.S. Z pośród naszych pilchów skórę z ogona odrzuca chyba tylko orzesznica.

mydel 

Wysłany: 2009-11-05, 14:50   

Tak, proszę tylko zwrócić uwagę na fakt różnicy wielkości puszczyka zwyczajnego i uralskiego, dla którego "męczące odcięcie ogona" u popielicy to zamknięcie dzioba w odpowiednim momencie... ;)

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2010-01-07, 12:27   

uraaaaaal :)

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Odpowiedz do tematu