PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przechowywanie piór
Autor Wiadomość
elf_zielony 

Wysłany: 2015-09-08, 17:29   

barnowl napisał/a:
Elf_zielony, czy "odsmradzanie" sodą działa też po zasuszeniu skrzydła???
To już kwestia eksperymentów, ja nie suszę skrzydeł które już weszły w fazę gnicia, więc nie robiłam testów tak ekstremalnych, działa na lżejszych przypadkach. Nie zaszkodzi chyba jak spróbujesz, soda nie jest droga :)

barnowl 

Wysłany: 2015-12-30, 15:48   

Elf_zielony, tak wyszło, że w końcu nie próbowałam. Ale dzięki za poradę! :)

Tymczasem mam inny problem. Na święta dostałam od rodziców mnóstwo piór (poprosili o nie w zoo w Zamościu :cool: ). Na jednym z nich, z bielika, natknęłam się na jaja jakiś pasożytów; na szczęście juz puste... Próba ich usunięcia się nie powiodła. Uparcie trzymają się powierzchni pióra, a kiedy chce się je odczepić, zazwyczaj "zabierają ze sobą" kawałek chorągiewki. Próbowałam też połączyć promienie, ale w miejscach, gdzie są te jajeczka jest to praktycznie niemożliwe. :mad: Warto w ogóle trzymać takie pióro? Czy może potraktować je jako niecodzienno-niezwykły okaz? Chyba że ktoś ma lepszy pomysł, jak pozbyć się tych uparciuchów?

wefg.jpg
Plik ściągnięto 2521 raz(y) 115,91 KB

wedfgb.jpg
Plik ściągnięto 2515 raz(y) 125,69 KB

wefgbhn.jpg
Plik ściągnięto 2516 raz(y) 121,19 KB

modraszka08 

Wysłany: 2016-01-04, 20:44   

Ja przechowuję swoje pióra w albumie pierwotnie przeznaczonym na zdjęcia... (Do lepkich stron przyklejone są kalki - trudno mi to opisać.) Piórka wyjmuje się z albumu bez żadnego problemu.
Czy to dobre miejsce na trzymanie piór? :eek:

Sosna0 

Wysłany: 2016-01-31, 20:22   pomocy

witam

Jestem nowy i mam od razu prośbę
pracuję w Szkole i z dzieciakami robię pracę na konkurs

potrzebuje piórka, wypluwki, skorupki
czaszki, kości, huby, szyszki, zasuszone owady
i inne ślady obecności zwierząt.

Mamy już kilka ale w lesie jest bardzo trudno coś znaleźć

Drzewa i rośliny mamy opanowane.

a co do przechowywania to układamy je w
ofertówki U z zawieszką - czyli koszulka tylko bardzo sztywna koszt ok 60 gr.

Pozdrawiam
Maciej

Zwierzęta 123 

Wysłany: 2016-04-29, 15:06   

Czy trzymanie piór w albumie to dobry pomysł? Owy album pierwotnie był przeznaczony na zdjęcia. ;) "Siateczki", czy jak by to nazwać są na całą stronę (a4)... Mam nadzieję, że ktoś zrozumie co mam na myśli.

~Zwierzęta 123~

Zwierzęta 123 

Wysłany: 2016-04-29, 15:07   

modraszka08 napisał/a:
Ja przechowuję swoje pióra w albumie pierwotnie przeznaczonym na zdjęcia... (Do lepkich stron przyklejone są kalki - trudno mi to opisać.) Piórka wyjmuje się z albumu bez żadnego problemu.
Czy to dobre miejsce na trzymanie piór? :eek:

Moim zdaniem tak, trzymam pióra w identycznym. ;) Jednak na wszelki wypadek dołączę się do pytania.

~Zwierzęta 123~

Raven 
Władczyni Mroku

Wysłany: 2016-04-30, 19:38   

Ja trzymam np. oskuby i pióra wypierzone mniejszych ptaków w segregatorze, a wypierza drapoli/innych dużych ptaków w woreczkach strunowych.

Zwierzęta 123 

Wysłany: 2016-06-15, 19:42   

Przechowuję swoje pióra w albumie pierwotnie przeznaczonym na zdjęcia... (Do lepkich stron przyklejone są kalki - trudno mi to opisać.) Piórka wyjmuje się z albumu bez żadnego problemu.
Czy to dobre miejsce na trzymanie piór?

Mam nadzieję, że modraszka08 nie obrazi się, że skopiowałam jej wiadomość, ale i ja w takim miejcu przechowuję piórka, a opis albumu jest dobry.
Już zadawałam wczesniej pytanie na ten temat, ale nie otrzymałam odpowiedzi. :sad: Zapytam więc jeszcze raz.

Jestem jeszcze ciekawa czy taki album ochroni piórka przed molami. Warto tam wlożyć np. jakąś roślinę, która je odstraszy itp.? Pióra trzymam w (w albumie...) w szafce.

Mam nadzieję, że tym razem ktoś odpowie mi na pytanie. Z góry dziękuję. ;)

~Zwierzęta 123~

Zwierzęta 123 

Wysłany: 2016-06-15, 19:59   

Trzymam kilka piór w wazonie na szawce - pióra żurawia i pawia indyjskiego. Nie mogę trzymać w albumie, bo tam się mieści pióro mające max. 34 cm, a jedne z moich zurawich ma 38 cm... Na piórkach pawia akurat mniej mi zależy.
Pytanie:
czy one się nie zniszczą? Jeśli tak to gdzie je przechowywać? A przed molami... Może by do wazony dodać jakąś roślinę, której mole nie lubią? Bo może zaczną sie dobierać, ale narazie z owadami nie mam problemu.

~Zwierzęta 123~

Zwierzęta 123 

Wysłany: 2016-06-15, 20:21   

Jeszcze jedno pytanie...
Lepiej piórka trzymać w "jakimś" opakowaniu w ciemniejszym, ale suchym miejscu i co kilka dni do nich zaglądać, czy też na jakiejś np. półce blisko okna?

~Zwierzęta 123~

Martku 

Wysłany: 2016-06-17, 19:45   

Zwierzęta 123, Pierwsza sprawa to ta, że do upływu bodajże pół godziny od zamieszczenia posta możesz edytować/dodawać coś do zawartości. Korzystaj z tej opcji.

Co do trzymania piór to miejsce w niezacienionej przestrzeni, koło okna nie jest dobrym rozwiązaniem. Słońce będzie świeciło na pióra i z czasem spowoduje ich wyblaknięcie...

Moim zdaniem pióra najlepiej trzymać w jakichś zamkniętych przestrzeniach jak np. woreczki strunowe + nieprzepuszczające światła pudełko z jakimś preparatem na mole. Mole są bardzo niebezpieczne dla piór dlatego zawsze lepiej jest jak coś na nie znajduje się blisko piór. Znam przypadki, gdzie mole pomimo szczelnych torebek przegryzły dziury i dostały się do środka niszcząc pióra, także środków ostrożności nigdy za wiele. Takie woreczki należy oczywiście co jakiś czas przewietrzyć.
Kartki albumu dopuszczają powietrze (a tym samym mogą dopuszczać mole) do piór. Nie gwarantują też tym samym skutecznego działania preparatu odstraszającego.
Mam nadzieję, że pomogłam ;)

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2016-06-18, 16:46   

Najprościej - woreczek strunowy zamknięty w kartonie z płytką Globol (wymienianą co +/- pół roku), bez dostępu światła. Nie mniej, zalecam co jakiś czas przeglądanie zbioru!
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

Zwierzęta 123 

Wysłany: 2016-06-19, 18:21   

Tak, bardzo pomogłaś. Dziękuję Martku i Avocet. :)

~Zwierzęta 123~

Zwierzęta 123 

Wysłany: 2016-11-28, 15:51   

barnowl napisał/a:
Chej, zamierzam przedstawić wszystkim moje sposoby na przechowywanie piór. ;)

*Komplety oraz pojedyncze pióra z oskubów, martwych ptaków, zgryzów i tp.:
Na ogół większa część mojej kolekcji mieści się w "albumach". Coś podobne do segregatorów, tylko koszulki są w tym już wklejone. Dostaję je w sklepie z artykułami papierniczymi i artystycznymi w moim mieście. Nie wiem, czy gdzie indziej też takie sprzedają, bo zwyczajnie nigdy nie miałam potrzeby tego sprawdzać. Sposób przechowywania w tym piór jest dość prosty; przyklejam pióra taśmą do kartki jak tam w danej chwili mi się podoba i wkładam do koszulki. Nie przyklejam ich za dudkę, tylko możliwie nisko za stosinę. Robię tak, ponieważ mi się przekręcały :? . A tak jest też bardzo dobrze, nauczyłam się je odklejać bez ich uszkadzania. Nie trzeba także przesadzać z ilością taśmy, bo trudno potem odczepić w razie nagłej potrzeby. Ja kupuję dość szeroką taśmę i przecinam ją na dwa/trzy paski. Przetrzymuję tak pióra wypierzone, oskuby i td. Jeśli mam więcej piórek z danego gatunku to przyklejam do kartki, a jeśli tylko jedno lub kilka to po prostu wkładam do pustej koszulki (tzn bez kartki) i tylko w rogu umieszczam małą karteczkę z opisem. W notatkach zawsze zapisuję:
-nazwę gatunku oraz oznaczony wiek i/lub płeć,
-miejsce oraz datę znalezienia pierza,
-okoliczności; tzn czy to był z gryz czy może oskub...
Rodzaj pióra zapisuję tylko w kompletach. W pojedynczych piórach nie, bo i tak rozpoznaję to na pierwszy rzut oka. :-D
*Pióra większe od kartki A4, z bardzo grubą dudką oraz łukowato wygięte np.: lotki bażantów:
Takie pióra trzymam w wazonie umieszczonym na szafce w rogu pokoju. Jest przezroczysty, więc doskonale widać jego zawartość. :cool: Mam tam między innymi duże pióra ptaków egzotycznych, ster i lotki bażanta, lotki dużych ptaków drapieżnych i kuprowe pawia.
*Całe, zasuszone skrzydła i nóżki:
Początkowo trzymałam je w plastikowym pudełku, ale na Dzień Dziecka zażyczyłam sobie tablicę korkową i od tamtej pory wiszą sobie na niej. Na razie jeszcze nie wszystkie, bo nie chciało mi się ich przyczepiać :mrgreen: , ale w najbliższym czasie się za to zabiorę. obok nich doczepiam karteczki z nazwą gatunku polską i łacińską.
Skrzydełka obcinam sekatorem i nożyczkami; najpierw sekatorem łamię kość,a potem nożyczkami przecinam skórę i mięśnie.Kiedy się jeszcze suszą to przyczepiam je z jednej strony szpilką do paska grubej tektury, a z drugiej za lotki spinaczem do brzegu. A kiedy mają być złożone to po prostu zostawiam. Nóżki też tak sobie jakoś układam do wybranej pozycji. ;)
*Pióra przed włożeniem do albumów:
Mam do tego przeznaczoną jedną szufladę. Pióra świeżo zabrane z terenu trzymam w reklamówkach z przyczepionymi datami znalezienia. Na przykład znaleziska z jednej wizyty w rewirze krogulca trzymam w jednej reklamówce z doczepioną karteczką... załóżmy 15.04.2014r. Potem je sobie według potrzeby segreguję i wkładam do albumów, wazonu. Niepotrzebne wyrzucam lub rozdaję mojej pani od przyrody czy oczarowanym koleżankom. :mrgreen:
Znalezionych piór zazwyczaj nie myję, chyba że są śmierdzące, zabłocone, zzieleniałe od glonów... Ale jeśli piórka są w bardzo złym stanie to zabieram tylko te pochodzące z rzadkich gatunków. Na przykład ostatnio znalazłam takie lotki kukułki (udało mi się je "naprawić" i doprowadzić do pożądanego stanu :grin: ).
W tej szufladzie trzymam też pióra "niegodne" trzymania w albumach. Mam tu np.: lotki kurczaka, masę piór gawronów i zgryzy pospoliciaków.
PS
Moje sposoby mogą nie nadawać się dla wszystkich, ponieważ w żadnym nie dbałam o bezpieczeństwo piór pod kątem szkodników. Osobiście nigdy nie miałam z nimi problemów, ale inni mogą mieć z molami i innymi paskudztwami złe doświadczenia... :roll: ;)

Takie albumy są też w innych papierniczych. Ściągnęłam pomysł i jestem zadowolona z efektu. :oki: Od albumów, w których wcześniej trzymałam pióra są lepsze pod względem wyglądu i ceny. Kalki po włożeniu piór nie gniecą się, nie powstają fałdy. Taki album, który ma bodajże 20 kartek kosztuje niecałe 20 zł (przynajmniej u mnie), a album - 10 kartek - ponad 20. Jedynie okładka jest ładniejsza. ;)

~Zwierzęta 123~

Odpowiedz do tematu