PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Preparowanie okazów i piór
Autor Wiadomość
Hubert 

otop

Wysłany: 2004-12-29, 12:57   Preparowanie okazów i piór

Mam pytanie, czy jeli znajdziesz takiego trupka, to czy oczyszcza go jako z mięsa, żeby całe skrzydlo zabrać??

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-12-29, 12:59   

Hubert, to nie jest pytanie w tym miejscu. Możemy założyc temat "preparowanie okazów i piór", gdzie takie kwestie będ? omawiane.

[i] Winer [i]

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-12-29, 13:02   preparowanie okazów i piór

Mam pytanie, czy jeli znajdziecie martwego ptaka, to czy oczyszczacie go jako z mięsa, żeby całe skrzydlo zabrać (lub np. ogon)??

grzegorzb 

Wysłany: 2004-12-29, 13:23   

pomijaj?c kwestie prawne :mrgreen: :mrgreen: czyli zezwoleń
najlepiej z resztkami miesa rozprawiaj? sie białe robaki kupowane w sklepie wędkarskim. Inny sposób to zanurzyć w perhydrolu -stęzona woda utleniona. Uważaj jest żr?ca. ja do proporcji i czasu trzymania w tych "specyfikach" dochodziłem i testowałem na piórach z kur. po jakim czasie dojdziesz do wprawy. resztki tłuszczu z por idealnie zmywa benzyna ekstrakcyjna

kessy 

Wysłany: 2004-12-29, 13:32   

Do kwestii prawnych już jest osobny temat :mrgreen:

O używaniu perhydrolu do oczyszczania z mięsa nigdy nie słyszałam :shock: Ciekawe...
Jak dot?d tylko do wybielania czaszek... Próbowałam kiedy znaleĽć go w tym celu, ale nigdzie nie mieli :/
PóĽniej się okazało, że woda utleniona do wybielania wystarczy więc...

Co do mięsa - ja wycinam co się da skalpelem, a reszta musi się zasuszyć... ;)

[i] Winer [i]

juvenilis 
pij mleko!

Wysłany: 2004-12-29, 13:37   

Podobno bardzo dobrym sposobem jest włozenie martwej pticy do mrowiska na jakis czas... zostaje slicznie oczyszczony szkielecik.

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-12-29, 13:40   

Te białe robaki to nie zeżr? piór przy okazji??

kessy 

Wysłany: 2004-12-29, 13:44   

Z mrowiskiem trzeba uważać, żeby co - albo same mrówki po wykonaniu "roboty" - nie wyprowadziły szkieleciku gdzie, gdzie już go nie znajdziesz :twisted:
Tak straciłam dorosłego samca kosa kiedy ;)

[i] Winer [i]

grzegorzb 

Wysłany: 2004-12-29, 13:46   

Cytat:
Próbowałam kiedy znaleĽć go w tym celu, ale nigdzie nie mieli

Perhydrol mozna kupic w aptece - jest w pastylkach wrzucasz do wody zwykłej i masz.
Do czaszek też się używa tylko trzeba je obwi?zywac biała nitka aby sie nie przebarwiły.

[ Dodano: 2004-12-29, 13:47 ]
Cytat:
Te białe robaki to nie zeżr? piór przy okazji??

nie powinny ale nalezy je obserwować - dobre s? tez do tego larwy drutowców

[ Dodano: 2004-12-29, 13:47 ]
Cytat:
Podobno bardzo dobrym sposobem jest włozenie martwej pticy do mrowiska na jakis czas... zostaje slicznie oczyszczony szkielecik.

w zimie może być problem :mrgreen:

kessy 

Wysłany: 2004-12-29, 13:48   

No włanie między innymi w aptekach - kilku! w różnych częciach miasta i w róznych miesi?cach - pytałam i nigdzie nie mieli ;)
Podobno można też gotować szkielety żeby mięso odpadło i zachował się cały kociec... (?)

[i] Winer [i]

grzegorzb 

Wysłany: 2004-12-29, 13:51   

A na UMK na wydziale zoologii?

[ Dodano: 2004-12-29, 13:53 ]
Cytat:
Podobno można też gotować szkielety żeby mięso odpadło i zachował się cały kociec..

Większe tak z mniejszych otrzymasz bardzo ekologiczny klej kostny :mrgreen: poza tym próbowała kiedy gotować lekko nadpsute mieso? zapach nie przypomina żadnych markowych perfum :mrgreen:

Anem 

Wysłany: 2004-12-29, 16:47   

Przykleiłem temat żeby się prezentował tak jak inne tematy dotycz?ce ogólnych rzeczy zwi?zanych z forum...

amikosik 

Wysłany: 2004-12-29, 19:49   

kessy napisał/a:
No włanie między innymi w aptekach - kilku! w różnych częciach miasta i w róznych miesi?cach - pytałam i nigdzie nie mieli ;)
Podobno można też gotować szkielety żeby mięso odpadło i zachował się cały kociec... (?)

W aptece, w tabletkach dostaniesz pastylki które po rozpuszczaniu zawieraj?c? wodę utlenion? z dodatkami. O ile pamiętam dodatki to głównie mocznik. Trzeba też kupić spor? iloć tabletek aby otrzymac silny roztwór i to nie jest najtańsze rozwi?zanie. Perhydrol 30% dostaniesz w sklepie chemicznym albo budowlanym za ~10zł /litr.
Rozejrzę się jaka jest sytuacja w Warszawce i w razie czego założymy ruroci?g przyjaĽni Warszawa-Toruń :wink:

zygmunto 

Wysłany: 2005-01-28, 23:29   Przechowanie piór i preparowanie znalezionych ptaków

Witam was.
Szukam sposobów na odpowiednie przechowanie piór, głównie chodzi mi o ochrone przed molami.
Mój zbiór ok. 50-60 piór uległ uszkodzeniu po zgryzaniu ich przez mole. Nie przewidziałem wczeniej zagrożenia ze strony tych owadów, i kiedy piora zostały uszkodzone starałem się ratować to co z nich zostało, ale i tak było juz za póĽno. Pozostało mi nic innego jak tylko wybrać z tych podziurawionych piór te, które jeszcze jako tako wygl?daj?.
Chciałbym sie zatem dowiedzieć jak i gdzie najlepiej przechować pióra. Czy macie jakie pomysły? Słyszałem że jednym sposobem na "zainfekowane"pióra jest trzymanie ich przez jakis czas pod par?. No i unikanie ciemnych miejsc do przechowania piór. Jeli znacie inne sposoby to napiszcie.

pawelput 

Wysłany: 2005-01-28, 23:40   

Na ten temat pisze tutaj http://forum.przyroda.org/viewtopic.php?t=2344

Odpowiedz do tematu