PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Preparowanie okazów i piór
Autor Wiadomość
PREM 

Wysłany: 2012-05-21, 06:35   

Zwykłe paski do zwalczania moli odzieżowych - bezwonne, może być Globol, może sa i inne np. Bross. Atestowane, więc spokojnie można je wykorzystywać. ewentualnie jeśli w gablotach to pryskanie okresowe no i warunek - gabloty muszą być szczelne. To samo tyczy sie nie tylko przechowywania piór czy skrzydeł, ale i czaszek zwierząt, zwłaszcza niedoczyszczonych, inwazja moli czy skórników może być bolesna i dla zbioru i odzieży w szafach ;)

Alex191544 

Wysłany: 2012-06-29, 12:29   

Znalazlem dzis martwego grubodzioba, ktory zginal uderzywszy w przystanek.
W związku z tym chciałem zapytać co byście mi doradzili...Szkoda go tak zostawić wiec go wziąłem bo pomyslalem ze zasusze, lecz to nie jest maly ptak wiec raczej sie to nie uda; szkoda tez odcinac skrzydla i ogon bo caly ptak robi lepsze wrażenie, macie jakies pomysly na spreparowanie?

pusher 

Wysłany: 2012-07-29, 01:56   

Kupiłam kilkadziesiąt pawich piórek z hodowli, są to sezonowo zrzucone piórka, więc bez mięsa, krwi, itp. Czy należy je jakoś preparować/oczyszczać/potrzymać nad parą?

Czy jako ochrona przed molami wystarczy wrzucić do wazonu na dno lawendę i naftalinę?

Przeczytałam cały wątek + wątek o ochronie przed molami, ale tam ani słowa o tego typu piórach... Piórka wysokości 30-120 cm więc sporo wystają ponad wazon, czy warto je jeszcze czymś posypać aby zminimalizować ryzyko inwazji 'robali'?

Maciek P 

Wysłany: 2012-08-19, 14:51   

Spotkał się ktoś z czymś takim- wypierzona lotka szponiastego, cała dutka wypełniona białymi larwami (wygladają jak u muchy). Kilka z nich chciało się wydostać na zewnatrz (na foto widać pęknięcie stosiny).

piorko.JPG
Plik ściągnięto 2927 raz(y) 49,69 KB

piorko (1).JPG
Plik ściągnięto 2930 raz(y) 61,37 KB

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2012-08-19, 19:10   

Maciek P napisał/a:
Spotkał się ktoś z czymś takim-

Hej! Rzadko bo rzadko ale zdarza się, że wypierzone pióra mają w środku dudki trochę krwi. Myślę, ze mucha złożyła przez ową szczelinę jajca już po wypierzeniu pierza, czując rozkładające się białko...

Dawid L. 

Wysłany: 2012-08-28, 17:42   

Może was odciągnę na chwile od tematu owadów i zapytam czym i jak najłatwiej umyć i zakonserwować pióro, żeby nie wyblakło itp.

konradbie 
Łagiewnicki dziwak

Wysłany: 2012-08-29, 09:28   

żeby nie wyblakło to mósisz trzymać je w zaciemnionym miejscu

Dawid L. 

Wysłany: 2012-08-29, 11:02   

To dobrze bo cienia to mam o wiele za dużo w domu, ale boje się czy tych piórek nie zacznie coś podjadać jak będą sobie tak stały w cieniu. :?:

konradbie 
Łagiewnicki dziwak

Wysłany: 2012-08-30, 01:11   

Możesz je ptraktować parą i wsadzić do szczelnych woreczków lub opakowań.

PTASIEK 

Wysłany: 2012-08-30, 06:38   

konradbie napisał/a:
Możesz je ptraktować parą i wsadzić do szczelnych woreczków lub opakowań.

Oczywiście po uprzednim dobrym ich przeschnięciu, tak aby do woreczka trafiły suchutkie. W woreczkach (najlepiej strunowych) możesz je trzymać w całkowitej ciemności i jeśli pióra są wolne od pasożytów (a temu ma służyć machanie nad parą) to na pewno nic Ci ich nie wpałaszuje no i oczywiście nie będą blakły :) Ja swoje cenniejsze pióra po "parowej" operacji spryskuje jeszcze środkiem owadobójczym i czekam aż dobrze wyschną. Dopiero wtedy pakuję do woreczków.

Raven 
Moderator (Pióra)

Wysłany: 2013-05-22, 18:21   

Jak preperuje się całe, martwe ptaki, ktoś mi powie?

oriolus56 

Wysłany: 2013-10-13, 12:14   

Kilka dni temu znalazłam martwą oknówkę, zesztywniałą i zaschniętą, wielokrotnie rozjechaną przez samochód.Pióra były bardzo kruche i rozłaziły się w palcach, dlatego wzięłam całe skrzydła,a mięso, choć wysuszone zaczyna lekko śmierdzieć.Co zrobić, aby nie zgniły?Próbowałam wyciągnąć pióra ale kruszą się i zostają same stosiny :?

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2013-10-31, 14:11   

Jak śmierdzi, to znaczy że już gnije ;) Namawiam szczerze do unikania kontaktów z padliną (co innego oczywiście świeży trupek :] )- ani to higieniczne, ani estetyczne, a przecież kolekcja ma cieszyć oko a nie wywoływać obrzydzenie. Nic na siłę, oknówkę pewnie znajdziesz jeszcze nie raz, bo to pospolity ptaszek, który mieszka obok nas, co jak wiadomo nie zawsze wychodzi ptactwu na zdrowie.

barnowl 

Wysłany: 2014-11-27, 17:46   

Przepraszam, mam bardzo pilne pytanie! Jak preparować całe ptasie skrzydła? Otrzymałam właśnie skrzydła bażanta i krzyżówki. Takie eksponaty podobno należy suszyć ,, na słonku, na świeżym powietrzu ". Jednak pech trafił, że teraz jest już praktycznie zima, więc nici z takiej taktyki. Początkowy pomysł był taki, aby wysuszyły się one na grzejniku. Te z bażanta nawet zaczęły robić się nieco sztywniejsze i pachniały w porządku, ale po niecałym dniu skrzydła kaczki zaczęły śmierdzieć padliną. Być może kłopot w tym, grzejnik, na którym się ,,suszyły" był nieco chłodniejszy? Czy ktoś może mi odpowiedzieć czy to zależy od temperatury, a może na ten proces wpływają inne ważne czynniki.(Od razu mówię, że preparuję takie skrzydła pierwszy raz.)

maati12 

Wysłany: 2014-11-27, 20:47   

Pineskami przyczepić do kawałku styropianu. Dać na szafę i sprawdzać stan ( czy nie ma żadnych pasożytów ) i suszyć ;)

Odpowiedz do tematu