PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomieszane pióra
Autor Wiadomość
Alba 

Wysłany: 2014-04-24, 21:44   Pomieszane pióra

Witam, ostatnio natrafiłam na 2 oskuby myszołowów, niestety nie znalazłam wszystkich piór m.in. dlatego że wiał dosyć silny wiatr :/ . Poukładanie plotek i sterówek nie było dla mnie problemem, natomiast miałabym prośbę o pomoc w ułożeniu slotek na swoje miejsca. Trochę się domyślam, jak to powinno wyglądać, ale nie mam pewności. Ołówek na zdjęciach ma 11,5cm. Byłabym wdzięczna, gdybyście ustalili które to konkretnie lotki, ale chyba nie jest to specjalnie możliwe :?

Skrzydła prawe: 1.1 chyba powinno być między 1.3 i 1.4 albo 1.4 i 1.5, 1.2 i 1.3 nie jestem pewna czy są na swoich miejscach, to samo przy 1.7 i 1.8.
2.1 i 2.2 też nie wiem czy są dobrze ułożone i chyba tylko 2.7 jest na swoim miejscu.

Skrzydła lewe: 1.1 chyba jest w porządku, 1.7 do 1.9 chyba też są ok, natomiast przy 1.10 nie mam zielonego pojęcia, gdzie być powinno... chyba że 1.8 i 1.9 to nie slotki.
2.1 do 2.4 na pewno są dobrze, bo były razem sczepione w tej właśnie kolejności. 2.6 pasuje do tego miejsca rozmiarem, ale nie wzorem, może to wypierzona slotka jakiegoś innego osobnika? I 2.10, nie mam przy tym piórze pewności z którego to ptaka, bo się zawieruszyło, a jak się znalazło to już nie pamiętałam z którego to myszołowa :/

Będę bardzo wdzięczna za pomoc!

Myszak, prawe,.jpg
Plik ściągnięto 2914 raz(y) 118,54 KB

Myszak, lewe,.jpg
Plik ściągnięto 2916 raz(y) 126,32 KB

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2014-04-25, 09:43   

Pióra: 2.7 ze skrzydła prawego oraz 1.10 i 2.9 ze skrzydła lewego to barkówki.

Pióra: 1.8 i 1.9 z lewego skrzydła to ostatnie, najbardziej wewnętrzne s-lotki, czasami też określane jako lotki trzeciorzędowe (u części ptaków, w tym szponiastych pióra te są w kolejności coraz krótsze, o delikatniejszej chorągiewce i cieńszej stosinie, u innych- np.kaczek czy siewek- odwrotnie, tj. mają dłuższy wymiar niż zewnętrzne s-lotki, często też inną barwę)

Co do kolejności ułożenia s-lotek- biorąc pod uwagę brak kompletów, możliwość obecności piór z kolejnych szat- z grubsza może być ;) (generalnie jest to powiedzmy sprawa drugorzędna :lol: )

zimorodek321 

Wysłany: 2014-04-25, 11:06   

No to ja skorzystam z założonego już tematu. Czy pióra sierpówki są dobrze ułożone? Mam tylko jej ogon, brakuje jednego pióra.

Z góry dziękuję za pomoc! :oki:

Sierpówka ogom.jpg
Plik ściągnięto 2922 raz(y) 119,25 KB

Alba 

Wysłany: 2014-04-25, 13:02   

KrzyH, dzięki za pomoc :)
A co z piórem 2.10 ze skrzydła lewego? To też najbardziej wewnętrzna slotka?

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2014-04-25, 18:13   

Alba napisał/a:
A co z piórem 2.10 ze skrzydła lewego?

to również trzeciorzędówka
zimorodek321 napisał/a:
Czy pióra sierpówki są dobrze ułożone?

lewe T6 to T5, T5 to T6, do tego T1 są zamienione miejscami (lewa z prawą)

Odpowiedz do tematu