PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: vespertinus
2014-01-21, 09:13
Pióra do id. - 2012
Autor Wiadomość
WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2012-02-08, 17:56   

Todus,
4 makolągwa
5 zięba, 3 raczej też

Todus 

Wysłany: 2012-02-08, 23:04   

WojtekG, wielkie dzięki :oki:

gopher 

Wysłany: 2012-02-09, 08:44   

vespertinus napisał/a:
...pióro znalazłem wczoraj nad Wartą w Poznaniu przy oskubie maściucha, a peregrin był już nieraz widywany tej zimy w Poznaniu.

ale jak na peregrina to zupełnie nie te kolory... wzór też jest za ostry. Ja i tak bardziej się skłaniam w stronę jakiegoś hybryda z białozorem (bo o czystym to raczej pomarzyć można ;) )

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2012-02-09, 15:00   

Hej! Ciekawa sprawa z tym piórkiem. Biorąc pod uwagę ostatnie regularne obserwacje peregrina w Poznaniu można rzeczywiście mieć, jak to określił Mariusz "podejrzenia graniczące z pewnością" co do oznaczenia...

gopher napisał/a:
jak na peregrina to zupełnie nie te kolory... wzór też jest za ostry

ja tam specem od sokołów nie jestem ale poklikałem trochę w sieci i widzę, że peregrin pokrywy podskrzydłowe ma właśnie takie :)
http://www.birdpix.nl/album_page.php?pic_id=250303

Ale gdyby ktoś zapytał mnie (np.koleżanka gopher, którą pozdrawiam ;) ) jak wykluczyłem hybryda (które jak wiadomo czasami spitalają sokolnikom- kiedyś np.chłopaki z Kulinga znaleźli takiego walniętego przez turbinę wiatraka)- no to bym nie wiedział.

Podsumowując- szkoda Mariusz, że to nie sterówka ;)

vespertinus 

Wysłany: 2012-02-10, 00:17   

No szkoda, pewnie pozostanie jako Falco sp. ;) Też trochę zdjęć poklikałem, i pokrywy podskrzydłowe wyglądały podobnie, znalazłem też takie zdjęcia samych piór, jak np. to żródło: http://www.vogelfedern.de/wafa_01a.htm
na którym ta pokrywa wygląda niemal identycznie, ale podobnie nie jestem w stanie podać jednoznacznych cech wykluczających inny gatunek. Spróbuję jeszcze podpytać czempińskich sokolników, może ich opatrzenie coś pomoże :roll:

gopher 

Wysłany: 2012-02-10, 10:23   

Hej, może faktycznie za dużo zamieszania zrobiłam - ostatnio częściej hybrydy widziałam i macałam niż peregriny i może stąd ta moja podejrzliwość ;) W samych pokrywach podskrzydłowych też jest zmienność - młode ptaki mają zupełnie inny wzór niż stare, do tego zmienność osobnicza itd...
Poniżej zamieszczam zdjęcie z Jadźką - starą (6 lat) samicą sokoła wędrownego (skundlona z shaheen) - niemal białą od spodu
oraz hybryd - gyrsaker (nie miałam jaśniejszego na stanie :P )

Jadzia.JPG
Plik ściągnięto 2920 raz(y) 104,88 KB

hybryd.JPG
Plik ściągnięto 2924 raz(y) 69,73 KB

Chochlik 

Wysłany: 2012-02-13, 13:13   

Pomożecie z okrywą ? pióro znalezione latem w Łazienkach

kaczka.jpg
Plik ściągnięto 2916 raz(y) 102,52 KB

Pauczak 

Wysłany: 2012-02-13, 17:31   

Chochlik, cyranka

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2012-02-13, 18:23   

Cytat:
Chochlik, cyranka
kurcze byłbym ostrożny z takimi oznaczeniami kaczek po okrywowych... Chyba że masz jakieś własne z cyranki do porównania lub wykluczenia innych kaczek ;)

PS. Nie żeby było że czepialski jestem - dbam tylko o poprawność oznaczeń :oki:
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

Pauczak 

Wysłany: 2012-02-13, 21:37   

Identyczne znalazłam przy trupku latem nad jeziorem w okolicach swojego miasta. Kręciły się dwie parki. Przyznam, że u mnie ta biała końcówka jest bardziej "poszarpana", szersza i gęstsza ale może u Chochlika tak wygląda na zdjęciu, że pióro jest delikatne. Nie tak masywne jak moje.
Właśnie zauważyłam, że to z łazienek Wawskich. Może ktoś bardziej obeznany w kaczkach się wypowie? Jeśli wprowadziłam w błąd to nie bić :/ ;)

Dreamy 

Wysłany: 2012-02-15, 22:59   

Pióra te pochodzą z północno-zachodniego Spitsbergenu, z Magdalenefjorden, z wypluwki mewy bladej. Identyfikacja potrzebna do mojej pracy magisterskiej. Czy ktoś byłby w stanie to oznaczyć?
Przepraszam za wygląd tych piór, ale analizowałam wypluwki na miejscu w dość terenowych warunkach :)

_LIL5105.JPG
Plik ściągnięto 2946 raz(y) 78,41 KB

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2012-02-16, 09:15   

Dreamy napisał/a:
Pióra te pochodzą z północno-zachodniego Spitsbergenu

biorąc pod uwagę awifaunę wyspy można pokusić się o stwierdzenie że te największe pióra z wyplówki to sterówki edredona lub turkana

Dreamy 

Wysłany: 2012-02-16, 09:34   

Turkanów tam nie ma, edredony jak najbardziej. A dałoby się coś powiedzieć o wieku, czy jest to młody ptak?

Chochlik 

Wysłany: 2012-02-16, 10:37   

Witam, te 2 sterówki znalazłem razem z oskubem Pliszki żółtej, na samym początku myślałem że to właśnie Pliszka, ale mam komplet sterówek a te mi zupełnie do pozostałych nie pasują. da radę oznaczyć do kogo mogły należeć ??
Ps. dzięki wielkie za wcześniejsze oznaczenia.

jpg.jpg
Plik ściągnięto 2904 raz(y) 97,49 KB

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2012-02-16, 11:23   

Dreamy napisał/a:
A dałoby się coś powiedzieć o wieku,

Dałoby się być może, gdyby się naobierało trochę topielców z siatek rybackich- ja na razie miałem u siebie na warsztacie tylko jednego ;) więc nie mam doświadczenia w tej materii.

Chochlik napisał/a:
te 2 sterówki

... to mam wrażenie środkowe sterówki kopciuszka (pleszki?)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi