PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Heimik
2011-11-27, 11:36
Pióra do id. - 2004;2005;2008
Autor Wiadomość
Kamikazi 

Wysłany: 2005-06-14, 18:29   Pióra do id. - 2004;2005;2008

Znalezione wczoraj w Lasku Bielańskim. Jest brązowe i ma jaśniejszy konec. Granica między kolorami jest wyraźna.

Bielański-130605.jpg
Plik ściągnięto 3721 raz(y) 27,09 KB

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

mglaaa 
Suwałki/Działdowo

Wysłany: 2005-08-22, 19:09   

Czyję to piórko ??
Znalazłam w małym lasku niedaleko jeziorka.
ma 14,5 cm
może Rybołów?

[ Dodano: 2005-08-22, 22:42 ]
a może Falco ??

P8220130..jpg
Plik ściągnięto 3679 raz(y) 51,83 KB

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2008-02-09, 13:35   Pióra do id. - 2008

Ja też mam coś do oznaczenia ;) (na 2 i 3 to samo tylko z innego kąta)
Znalezione w Helu i Jastarni.

edit: kessy pozostałe skany oznaczone i przeniesione do odpowiedniego tematu

[i] Winer [i]
Ostatnio zmieniony przez kessy 2009-01-15, 22:22, w całości zmieniany 2 razy  

Numenius 
D.Kilon

Wysłany: 2008-02-09, 17:06   

goblinek napisał/a:
Szlachar? :? Z góry dzięki za pomoc!
:oki:

kessy napisał/a:
Ja też mam coś do oznaczenia ;) (na 2 i 3 to samo tylko z innego kąta)
Znalezione w Helu i Jastarni.

z lewej- uhla ?(na edka wydaje sie byc troche za ciemne i za malo brazowe :> )nastepne takze, potem chyba krzyzowka, ster- nie wiem, a ls-gagol

potem nurzyki- najdluzsze lotki okolo 13 cm, stosiny jasne
nurnik- ma cale ciemne stosiny a tu widzimy ze sa rozjasnione, ponadto w sladach i tropach.. czytamy, ze nurnik ma najdluzsze lp- okolo 15cm .

kessy 

Wysłany: 2008-02-09, 21:28   

Numenius napisał/a:
potem chyba krzyzowka

Ueee. Myślałam, że jak ma te ciapki na wewnętrznej chorągiewce to będzie kwakwa ;) Tak mają te co ostatnio oznaczyłeś. Ale pewnie za duża na nią. Szkoda :/ ;)

Nurzyki - kolejna porażka. Myślałam - znowu błędnie - że powinny być chociaż trochę brązowe. Ewidentnie nie muszą.
Ah well. Nie można się znać na wszystkim :mrgreen:

[i] Winer [i]

goblinek 

Wysłany: 2008-06-01, 13:01   

Leśne z wczoraj:

(nawet jeśli nie da się ściśle tych piórek oznaczyć, będę bardzo wdzięczna za namiary na rodzinę/rodzaj) :tup:

100_2646p.jpg
Plik ściągnięto 3694 raz(y) 126,92 KB

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2008-06-01, 15:16   

W/g mnie to Anthus sp. - prawdopodobnie s5 i na pewno s6. Kolejne piórko po s6 licząc do wnętrza skrzydła - czyli pierwsza z 3 trzeciorzędówek - u świergotka byłaby wyraźnie dłuższa ( jak u pliszek ) i wykluczyłaby nam definitywnie skowronki, które też mają wcięcie na wierzchołku chorągiewki lotek s1-5 ( patrz zdjecie powyżej ). Tu tej trzeciorzędówki nie mamy, ale i tak wydaje mi się,że to Anthus sp. a nie np.lerka ;)

kessy 

Wysłany: 2008-08-21, 12:25   

Ja też mam (w końcu ;) ) coś do identyfikacji. Oczywiście mam swoje typy i oczywiście nie będę ich podawać, żeby nie sugerować. Pójdą w dwóch transzach po 3 zestawy, żeby was nie przeciążać :mrgreen: Tam, gdzie na skanie jest kreska, pióra należą do jednego osobnika.

edit: w związku z niską frekwencją oznaczaczy ;) dostawiam od razu pozostałe trzy zestawy; nie wiadomo ile czasu by minęło zanim pojawili by się po raz drugi...

PS w D ciekawi mnie skąd jest to duże pioro żurawia, bo to mniejsze to chyba podbarkówka?

[i] Winer [i]

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2008-08-22, 16:26   

kessy napisał/a:
coś do identyfikacji

Moje propozycje ;) :
A)
2-lelek
5-potrzeszcz lub wytarty trznadel
6-trznadel
8-muchołówka żałobna/białoszyja
10- gąsiorek
11- skowronek

B)
1- juv.jaskółka ( bez ozn.gat.)
2- szpak
4- to też może być szpaczek
5- kszyk/dubelt
6- sieweczka obrożna

C)czapla biała lub biała czapla......................siwa ( leucystyczna/albinos znaczy sie )
:]

D)
żuraw - podbarkówka i wew.s-lotka lub jak kto woli trzeciorzędówka + jakiś dziwoląg ( poproszę o fotkę w zbliżeniu )

E)
1-8 brodziec śniady ( pławny? - vide niemiecka stronka z piórkami ), nr.9 - ?

F)
1- prawdopodobnie kszyk
lotki i sterówki b.śniadego, barkówki - ?

Reszta jest dla mnie bliżej nieoznaczalna.

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2008-08-23, 12:00   

kessy napisał/a:
6 - czemu nie potrzos

sama IIIrz. jest raczej niediagnostyczna, ale już s-lotka tak - u potrzosa miałaby wyraźny rudy brzeg zew.chorągiewki
kessy napisał/a:
7 - łozówka

..a czemu nie trzcinniczek :-D ?, a poważnie - Acrocephalusy mają jak wiesz zaokrąglony ogonek z T6 krótszymi od T1, tu T6 znajdująca się w środku zestawu nie odstaje długością od pozostałych sterówek, poza tym górne partie chorągiewek odginają się na zewnątrz co nadawałoby ogonkowi tego wróblaka kształt "kaniowy"(porównanie z drapolami speszyl for ju :grin: ) a nie Acrocephalusowy.
kessy napisał/a:
8 - dziwonia

takie czarne piórko u dziwonii? Bardziej by do niej pasowały piórka z zest.7 ( które przez swój niecharakterystyczny wygląd są dla mnie niediagnostyczne - nie ma to jak kompletny oskub ;) )
kessy napisał/a:
10 - trzciniak

nie posiadam piór trzciniaka, jednak wygląd tej sterówki jest na tyle charakterystyczny że będę obstawał przy gąsiorku ;)
kessy napisał/a:
3 - błotniak stawowy, ale zrobię lepsze foto

to nie błotniak - pióro ma 30 cm, to wymiar palczastych Irz błotniaka, a przecież to nie pierwszorzędówka. Moje pierwsze skojarzenie jak zobaczyłem to pióro, niewątpliwie wynikające z kolorów i rysunku, to sterówka młodego bielika z oberwaną u dołu chorągiewką. Później jednak wylukałem, że ta chorągiewka raczej oberwana nie jest, i tam gdzie się kończy kończy się też stosina i zaczyna długa - jak u nurów czy łabędzi dudka! No chyba,że źle to interpretuje - stąd prośba o wyraźniejszą fotę pióra.
kessy napisał/a:
6 i 7 - to też śniady? W sieci skrajne erythropusa wydają się mieć mimo wszystko silniejszy rysunek; wiem że zmienność, ale czemu nie np. totanus?

:grin: podstawą oznaczania pierza jest umiejętność określenia z jakiego "miejsca" ptaka ono pochodzi. Oba piórka, o ktore zapytujesz to nie skrajne sterówki a s-lotki - porównaj np.długość dudki obu z długością dudki sąsiedniej sterówki śniadego i pierwszej w rządku s-lotki kszyka ;)

kessy 

Wysłany: 2008-08-24, 23:21   

KrzyH napisał/a:
sama IIIrz. jest raczej niediagnostyczna, ale już s-lotka tak - u potrzosa miałaby wyraźny rudy brzeg zew.chorągiewki

Ok, pass ;)

KrzyH napisał/a:
Acrocephalusy mają jak wiesz zaokrąglony

Niby racja, ale co w takim razie mogłoby to być... :? Może boryna? Może i są niediagnostycznie jako nie-komplet, ale wiem co się łapało w tym czasie na Rakutowie, a to akurat jest materiał wytrzepany z woreczka ;) Wybór jest ograniczony.

KrzyH napisał/a:
takie czarne piórko u dziwonii?

Miałam dziwonię w ręku i sterówki ma dosyć ciemne. Dla porównania - sterówki dziwonii z sieci. Moje piórka muchołówki żałobnej są troszkę mniejsze, węższe i jaśniejsze, ale może znowu kwestia zmienności...

KrzyH napisał/a:
będę obstawał przy gąsiorku ;)

A ja przy trzciniaku ;) Jeśli gąsiorek, to tylko ad f. Długość t1 gąsiorka to 83mm, trzciniaka 76. Moje piórko ma 77. Ale faktycznie ciekawe, jak podobna może być środkowa sterówka f gąsiorka i trzciniaka :shock:

KrzyH napisał/a:
to nie błotniak (...) a przecież to nie pierwszorzędówka. (...) Później jednak wylukałem, że ta chorągiewka raczej oberwana nie jest

Otóż JEST oberwana, chociaż myślałam że to lotka :shock: :oops: :( Na lepszym foto i tak nie byłoby tego widać, chyba że od spodu - chorągiewka zaczyna się na 63mm pióra. Tak czy inaczej, jak będzie jasno zrobię jeszcze raz te zdjęcia.

KrzyH napisał/a:
podstawą oznaczania pierza jest umiejętność określenia z jakiego "miejsca" ptaka ono pochodzi.

Ok ok, poddaję się! :oops: :oops: :oops:

edit: obiecane zdjęcie

[i] Winer [i]

kessy 

Wysłany: 2008-10-01, 12:48   

Wiem, że nie lubicie kaczych sterówek i IIIrz, ale może trafię na dzień dobroci ;) -dzieści sterówek cyraneczek już sobie (a przede wszystkim wam) podaruję, chociaż może i coś innego by się w nich znalazło.

Wszystko zebrane na początku września br na Jeziorze Rakutowskim. Poza superdominantem-cyraneczką w czasie mojego pobytu były tam stwierdzone (stety-niestety) wszystkie pozostałe krajowe Anasy. Struktura dominacji mogła by coś sugerować, więc może później... ;)

W zestawie B pióra: 5, 9, 10 mają słaby niebieskawy połysk a pióro 9 dodatkowo wyraźne, wąskie, połyskujące zielono obrzeżenie. Strzałka przy piórze 14 wskazuje na jasny ząbek na krawędzi pióra (poniżej jest jeszcze słabiej zaznaczony drugi). Pióro 2 ma bardzo wąskie jaśniejsze obrzeżenie na zewn. stronie chorągiewki.

[i] Winer [i]

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi