PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogólne dyskusje o oznaczaniu
Autor Wiadomość
WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2008-01-12, 19:05   Ogólne dyskusje o oznaczaniu

Mam pytanie odnośnie piór wróbla i mazurka:jak je rozróżniać?

vespertinus 

Wysłany: 2008-01-13, 01:12   

mam pióra od zdecydowanie zbyt małej ilości osobników, żeby móc wysnówać jakieś ogólne wnioski, myślę, że lepiej jeśli ktoś bardziej doświadczony się wypowie, a od siebie mogę powiedzieć, że u wróbla obrzeżenia wewnętrznych chorągiewek lotek są jasnoszare, a u mazurka mają one kolor beżowy (nie wiem czy dobre określenie, podobno faceci mają kłopoty z prawidłowym oznaczeniem odcieni :/ ) albo jasnobrązowy, w każdym bądź razie, wpadają w delikatny brąz.
sterówki są wg mnie nie do odróżnienia jeśli znajdziemy pojedyncze pióro. teoretycznie wróbel ma nieco dłuższy ogon. w "Tropach i śladach ptaków" podane jest, że u wróbla długość wynosi od 56 mm dla T1 i T2 do 62 dla T3-T6, podczas gdy u mazurka te długości są mniej więcej równe dla wszystkich sterówek i wynoszą od 54 do 55 mm. ale trzeba przy tym pamiętać o zmienności osobniczej. o ile dłuższe pióra mogłyby wskazywać na wróbla, o tyle krótsze mogą należeć równie dobrze do obydwu :-D
łatwo można rozróżnić pióra, jeśli znajdziemy oskub, w którym będą duże pokrywy drugiego rzędu. u mazurka są one charakterystyczne: czarne w środku, jasnobrązowe obrzeżenia i zakończone białą plamką.
to chyba wszystko, co mogę powiedzieć. nie wiem, na ile te cechy zmieniają się w zależności od płci i wieku...

Łosza 

Wysłany: 2008-04-10, 15:08   

czym roznia sie sterowki zieby od sterówek trznadla?

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2008-04-10, 20:56   

Łosza napisał/a:
czym roznia sie sterowki zieby od sterówek trznadla?

Z tego co wiem to są bardzo trudne do odróżnienia...zdaje mi się że trznadla są bardziej spiczasto zakończone niż te zięby...
może lepiej poczekać na fachowców (tu zwracam się do Sylwestra i KrzyHa ;) )

Pozdrawiam :)

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2008-04-11, 00:26   

Przykładowe obrazki, razem ze skalą wielkości. Zięba generalnie mniejsza, ciemniejsza, trznadel ostrzej zakończony

trznadel.jpg
Plik ściągnięto 11025 raz(y) 17,71 KB

zięba.jpg
Plik ściągnięto 11025 raz(y) 12,97 KB

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2008-07-13, 12:48   

Hapol napisał/a:
moje propozycje: wrona i bociek

S Aftyka napisał/a:
wrona i jajos :)

Post był tutaj.
Skąd pewność, że to nie jest gawron? Tak, pamiętam o zmienności (która przecież działa dla obu gatunków...) :P Ale przeanalizujmy ogólne cechy na dostępnym przykładzie. Piórko ma 26cm. Zaglądając do Atlasu, wypada na p6 gawrona (26cm), a pomiędzy p4 (24cm)/p5 (28cm) wrony siwej (to się okaże ważne w 2. akapicie). Emarginacja ma 8cm - jak na p6 gawrona, u którego na p5 brak emarginacji. U wrony siwej emarginacja na p5 = 8cm (p4, jeśli to można nazwać emarginacją ;) 3-4cm).

Sposiłkowałam się też kluczem (Svensson: Passerines) dla obrączkarzy. Dawna grupa Corvus corone została omówiona razem pod względem formuły skrzydła i dla odróżnienia czarnowrona od młodego gawrona podaje się właśnie formułę - p9 jest podobnej długości jak p5/4 u czarnowrona, a u gawrona p9 przypada na p6/5 (ponadto p10 na p3/2, a u czarnowrona p10 na p1/s1). Oczywiście na złożonym skrzydle wypada to inaczej niż na "oddzielonych" piórach, ale porównując to co napisali dla skrzydeł do piór, wszystko przesuwa się trochę w dół (gawron [materiał własny oraz Atlas]-pióra: p9 na p5/4, wrony nie mam, ale w Atlasie pióra: p9 na p4/3).

Cała ta przydługa dygresja miała na celu zweryfikowanie, czy u wrony siwej faktycznie jest 4cm skok między p4 a p5 i wychodzi na to, że jest.

Naprawdę bardzo przepraszam, że odgrzebuję tak stare i zimne kluchy, ale starałam się przysiąść do oznaczenia bo... mam pełno piór gawronów a żadnego wrony siwej i starasznie mnie to frustruje :P Ktoś mi kiedyś powiedział, że po pojedynczym piórze nie da się oznaczyć z pewnością, a oba gatunki są w Toruniu :evil: :mrgreen: Stąd moje dłubanie. Może stan wiedzy się zmienił, a ja zostałam ze starymi przewodnikami i błędnym przekonaniem...

[i] Winer [i]

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2008-07-13, 16:58   

Ps. Kessy, pisząc wrona myślałem u uproszczeniu. Wiem, że powinno być wrono-gawron. Ale są takie miejsca, że jak znajdziesz czarna pióro (np. nad Zalewem Zemborzyckim), to wiesz, że to wrony ;)

Todus 

Wysłany: 2008-07-13, 18:17   

Co do piórka wrono-gawrona to znalazłem je w zadrzewieniach obok mojego domu, gdzie gniazdują wrony siwe, a gawrona latem sie nie uświadczy :-D
kessy, dzięki za dokładne wyjaśnienie :res:

kessy 

Wysłany: 2008-07-13, 21:11   

S Aftyka napisał/a:
Ale są takie miejsca, że jak znajdziesz czarna pióro (np. nad Zalewem Zemborzyckim), to wiesz, że to wrony ;)

No wiem, ale mieliśmy nie oznaczać po miejscu znalezienia... ;) (u nas to nawet pod kolonią gawronów by się nie dało, bo pojedyncze wrony siwe łażą i pierzą się wszędzie, więc gdzie tu pewność... ale kiedyś się doczekam :P )

A może wrzuciłbyś Sylwek (albo ktokolwiek kto ma) skan jakiegoś kompleciku wrony siwej? Pewnie masz. Tak w celach dydaktycznych. Ciekawią mnie te formuły skrzydła :]

[i] Winer [i]

kessy 

Wysłany: 2008-08-22, 21:01   

KrzyH napisał/a:
Moje propozycje ;) :

Dzięki Krzysiu, na Ciebie zawsze można liczyć :) To teraz jak już są jakieś typy, ja przedstawię swoje:

A)
3 - remiz
4 - kwiczoł
5 - potrzeszcz
6 - czemu nie potrzos? ;)
7 - łozówka
8 - dziwonia
9 - cierniówka
10 - trzciniak
1, 12 - nie wiem :/ Czy ich skan w wyższej rozdzielczości coś pomoże? Bardzo mnie ciekawią te sterówki...

C)
Nie było leucystycznych czapli siwych :mrgreen: Za to białe tak, dzięki za potwierdzenie :oki: Szczególnie s-lotki mnie zastanawiały, takie duże w porównaniu do tej p-lotki...

D)
3 - błotniak stawowy, ale zrobię lepsze foto

E)
9 - krwawodziób?
Liczyłam na jakiegoś łęczaka, ech :/ Jak na złość same śniade, których było na Rakutowskim 10x mniej niż łęczaka :dobani: :(

F)
6 i 7 - to też śniady? W sieci skrajne erythropusa wydają się mieć mimo wszystko silniejszy rysunek; wiem że zmienność, ale czemu nie np. totanus?

Wiem, że Numenius miał swoje teorie na temat tych piór - czemu się nie odzywa? :> ;)
Jeszcze raz dzięki za oznaczenia!

[i] Winer [i]

Kamikazi 

Wysłany: 2009-06-19, 19:39   

Witajcie!

Rysuję właśnie sóweczkę i mam problem z piórami na brzuchu. Czy macie może w swojej kolekcji piórka z tym ciemniejszym deseniem? Jak układa się ten deseń?

Dzięki!

.

[CLOVERtshirt] [Galeria rysunków] [Galeria zdjęć] [Niecodziennik] [Ptasi Azyl]

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2009-06-19, 19:52   

Hej!

Ja na razie jeszcze nie posiadam sóweczki ;)

vespertinus 

Wysłany: 2010-03-08, 20:39   

rogul1996, tak już patrzyłem i w dziale ze zdechlakami i w obserwacjach i teraz tutaj... Masz jakieś problemy z aparatem czy przy złym świetle robiłeś te zdjęcia? Bo zwłaszcza w takim temacie jak ten jakość zdjęcia ma znaczenie, a tutaj te pierwszorzędówki zwłaszcza, strasznie rozmazane. Czasami lepiej powtórzyć zdjęcie niż takie wrzucać ;)

rogul1996 

otop

Wysłany: 2010-03-08, 20:46   

vespertinus napisał/a:
rogul1996, tak już patrzyłem i w dziale ze zdechlakami i w obserwacjach i teraz tutaj... Masz jakieś problemy z aparatem czy przy złym świetle robiłeś te zdjęcia? Bo zwłaszcza w takim temacie jak ten jakość zdjęcia ma znaczenie, a tutaj te pierwszorzędówki zwłaszcza, strasznie rozmazane. Czasami lepiej powtórzyć zdjęcie niż takie wrzucać ;)

złe światło :/ niedługo skaner bedzie działał wiec bedzie dobrze :> a tak na przyszłośc aparat dziś był zle nastawiony za co bardzo przepraszam :/

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2012-04-19, 09:11   

Gratki Kisiel :oki: - niezły zestaw. Mam jednakowoż pytanie o skrzydło gęsi- jak wykluczyłeś inne gatunki gąsek?
A zestaw do id. wygląda na potrzeszcza.

Odpowiedz do tematu