PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogólne dyskusje o oznaczaniu
Autor Wiadomość
kisiel1992 

Wysłany: 2012-04-19, 10:15   

Co do gęsi to staram się (być może źle) po wymiarach:
P10: 26cm
P9: 28,5
P8: 28
26
24
21,5
19,5
P3: 18

Jeśli się pomyliłem w oznaczeniu, to bedę wdzięczny za korektę.

Dzięki za potrzeszcza :)

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2012-04-19, 11:50   

kisiel1992 napisał/a:
Co do gęsi to staram się (być może źle) po wymiarach

To raczej lipa- wszak Ansery są gabarytowo takie same i wymiary pierza- dodatkowo różne osobniczo i zależne od wieku pticy są dla tych kilku gatunków zbliżone. Ergo: po wymiarach to można bezpiecznie odróżniać perkozka od dwuczuba a nie gęsi.

kisiel1992 

Wysłany: 2012-04-19, 15:43   

KrzyH napisał/a:
To raczej lipa- wszak Ansery są gabarytowo takie same i wymiary pierza

Hmmm... Da się jakoś inaczej rozpoznać :?: Poprzez skan lub coś innego, czy zostanie jako Anser sp

vespertinus 

Wysłany: 2012-04-19, 19:07   

Oczywiście, że da się inaczej rozpoznać. Badania genetyczne nie powinny pozostawić żadnych wątpliwości ;) :-P A tak serio, to niestety chyba nieznane są na chwilę obecną cechy pozwalające ze 100% pewnością odróżnić pióra zbożówek/białoczółek, jeśli ich się nie wyskubie z trupka, więc Twoja gąska pozostanie Anser sp.

P.S. Przy okazji, coby się nam piórowy moderator nie nudził ( :-P ), mogę zaproponować przeniesienie ostatnich postów do Ogólnych dyskusji o oznaczaniu

[ Komentarz dodany przez: Heimik: 2012-04-22, 13:25 ]
Nie chce mi się :P :box: :mrgreen:

kisiel1992 

Wysłany: 2012-04-19, 19:43   

vespertinus napisał/a:
chwilę obecną cechy pozwalające ze 100% pewnością odróżnić pióra zbożówek/białoczółek, jeśli ich się nie wyskubie z trupka, więc Twoja gąska pozostanie Anser sp.

Dzięki. No trudno. Chyba, że ktoś z Was lub ja kiedyś takowego znajdę i się porówna :D

kisiel1992 

Wysłany: 2012-04-21, 19:49   

Jest gdzieś może jakaś stronka, artykuł do oznaczania piór nurów :?:
Bo w forumowym atlasie nie ma :(
Na vogelfedern są tylko pióra
Na gefiederkunde.de zdjęcia są do kitu :/

[ Komentarz dodany przez: Heimik: 2012-04-22, 13:41 ]
Wydzielone i scalone :oki:

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2013-12-22, 14:09   

W odpowiedzi KrzyHowi, ale również wszystkim innym, których temat rozpoznawania Carduelisów nieco bardziej kręci.

Ponad dwa miesiące temu dyskutowaliśmy w temacie "Pióra do identyfikacji" na temat mojego domniemanego rzepołucha, którego zdjęcia piór wstawiłem do naszego atlasu. Faktem jest, że nieco pochopnie wówczas go oznaczyłem (oznaczenie opierało się m.in. o to, że akurat wtedy, w okolicy znalezienia oskubu kręciło się całkiem spore jak na okolicę stadko flavirostrisów :mrgreen: , ale również o konkretne cechy, które poniżej przedstawię), jednak moje oznaczenie nie było do końca bezpodstawne.

W oskubie udało mi się znaleźć żuchwę koloru żółtego, która wg mnie dyskwalifikowała makolągwę z grona podejrzanych. Szczęśliwie się złożyło, że żuchwę tę zabrałem i czekała do tej pory w woreczku wraz z piórami na ujrzenie światła dziennego.
Zasięg bieli na sterówkach, co prawda nie pasujący jednoznacznie do rzepołucha (za dużo białego na T5 i T6), zdawał się również nie pasować do makolągwy. Zaciekawiony postanowiłem pogrzebać trochę w necie i poszukać fotki, na której było by widać względnie rozległy biały obszar na wewnętrznej chorągiewce T6 u rzepołucha. Jak na złość nie udało mi się nic znaleźć, zatem stwierdziłem, że trzeba ruszać w teren :] I tak się szczęśliwie złożyło ;) , że spotkałem stadko rzepołuchów (pierwsze w tym roku! u nas ten łuszczak pozostaje nadal rarytasem), a jeden pokazał mi d**ke i... szeroki biały pasek na T6! :)
To, czy ten pasek jest rzeczywiście tak szeroki, jak na moich piórach, pozostawiam Wam do oceny.

Inne cechy które próbowałem wychwycić:
*jasny obszar w okolicach wierzchołka okrywy IIrz.- biel na tych okrywach tworzy charakterystyczny dla rzepołucha jasny pasek przez skrzydło; niestety, dwa lata temu nie miałem w zwyczaju zbierać okryw (co było wielkim błędem). Dziwnym cudem jedna z nich zawieruszyła się wśród lotek i sterówek; jej zdjęcie przedstawiam poniżej
*długość sterówki T6; pomierzyłem trochę sterówek u C. cannabina i C. flavirostris; nie wiem, czy jest to regułą, ale u makolągwy długość ta wynosiła 5,9-6,2cm, natomiast u rzepołucha (dysponowałem tylko jednym zdjęciem z netu)- 6,4cm. U mnie sterówka T6 ma 6,5cm, natomiast na zdjęciu KrzyHa, które zaprezentował w temacie do identyfikacji, widać wyraźną różnicę w długości między makolągwą a rzepołuchem
Próbowałem również analizować zasięg szarości na zewnętrznych chorągiewkach sterówek u nasady ogona, jednak nie sądzę aby moje spostrzeżenia miały wnieść coś konstruktywnego w tym temacie, więc sobie odpuszczę.

Poniżej kilka zdjęć ilustrujących jak to wygląda. Mile widziana dyskusja (aprobata/dezaprobata moich spostrzeżeń) ->

Pozdrawiam i życzę Zdrowych, Spokojnych Świąt :)
Wojtek

Swoją drogą, myślę że tak ciekawy temat powinien działać prężniej. Niemal wszystkie "Ogólne dyskusje o oznaczaniu" znajdują się w pokrewnych wątkach...

flavirostris1.jpg
Plik ściągnięto 2259 raz(y) 83,83 KB

flavirostris2.jpg
Plik ściągnięto 2273 raz(y) 51,62 KB

flavirostris3.jpg
Plik ściągnięto 2264 raz(y) 25,37 KB

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2013-12-22, 19:38   

WojtekG napisał/a:
Mile widziana dyskusja

Hej!