PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze znaleziska
Autor Wiadomość
Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2008-10-11, 18:03   Nasze znaleziska

Witam w temacie w którym będziemy wypisywali nasze najciekawsze znaleziska przyniesione z terenu :oki:

Aby temat był czytelny i przejrzysty proszę wszystkich, którzy chcą się podzielić z innymi informacjami o swoich "trofeach", o zamieszczanie postów według poniższego schematu :!: Oczywiście wszelkie poprawki, skargi i zażalenia ;) wypisujmy na bieżąco, aby stale udoskonalać ten temat (miejmy nadzieje że nie będzie to zakamarek forum, w którym będzie wypowiadało się tylko kilka osób i oby piórowa część forum na tym zyskała ;) ).

Schemat wpisów :arrow:

*data wyprawy,
*DOKŁADNE miejsce naszych zbiorów (czyli gdzie piór szukaliśmy, w jakim terenie - fajnie gdyby było dodane czy była to typowa wyprawa po pióra np. w celu sprawdzenia skubalni, czy poprostu normalne obserwacje terenowe i przy okazji znaleziono pare piórek),
*gatunek/gatunki (o ile da się oznaczyć), a w przypadku gatunków trudnych do oznaczenia pod względem przynależności gatunkowej wystarczy wpisać rodzaj (np. Acrocephalus sp., Phylloscopus sp., Anthus sp.),
*okoliczności znalezienia oraz inne cenne/ciekawe informacje (np. czy znaleziono oskub czy 1. pióro, jeżeli szukano w skubalni to ile było łącznie oskubów ilu gatunków oraz czyje ofiary to prawdopodobnie były [np. jakaś sowa, accipiter, czworonóg], jak wyglądały oskuby [np. czy były skubane na ziemi czy z drzewa] itp, itd...).
Generalnie wszystko na kształt obserwacji ptaków, tylko że ten temat będzie dotyczył wyłącznie samych piór :oki:

A teraz żeby nie być gołosłownym, dość formalności i trzeba przejść do rzeczy ;)
Przez ostatnie 2 dni (10-11.10.2008) dość ostro dziczyłem w terenie, a to (jak zwykle ;) ) zaowocowało kilkoma ciekawymi znaleziskami. Wystarczyły 2 wizyty w terenie i kontrola jednej skubalni, żeby znaleść pióra 15 gatunków -

*czapla siwa - pojedyncze pióra z szyi - stawy rybne w Grzybnie,
*łabędź niemy - okrywowe w miejscach odpoczynku - stawy rybne w Grzybnie,
*krzyżówka - 1 nowy oskub wśród łąk koło Czempinia i pojedyncze pióra na stawach w Grzybnie,
*krogulec - p10 znalezione w lesie mieszanym,
*grzywacz - 1 świerzy oskub w rewirze gołębiarza,
*sierpówka - 1 oskub na polach koło Czempinia, 1 oskub w skubalni w Sucharzewie (niewielki młodnik sosnowy praktycznie otoczony polami i łąkami),
*dzięcioł duży - niekompletny oskub na leśnej drodze,
*skowronek - pojedyncze lotki na polach,
*kos - 1 oskub - Sucharzewo,
*śpiewak - 1 dzisiejszy oskub - Sucharzewo,
*sójka - II-rzędówka w skubalni w Sucharzewie,
*kruk - stara wew. I-rzędówka na skraju lasu i pól uprawnych koło Czempinia,
*JER - 1 prawie kompletny oskub w Sucharzewie (brakuje raptem 2x p10 i jakiejś II-rzędówki) - jak narazie mój hit tegorocznej jesieni ;) (foto),
*mazurek - 1 oskub - Sucharzewo,
*trznadel - kilka sterówek na leśnej drodze.

jer.jpg
f. montifringilla - sterówki
Plik ściągnięto 3799 raz(y) 54,34 KB

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2008-10-12, 21:12   

Dzisiaj (12 X 2008):
wypierzona s-lotka myszołowa zwyczajnego;
pola pod lasem we wsi łubienko (pow. jasielski); czatownia złożona z kilku drągów; coś w postaci prymitywnej ławki;
wyprawa piórowo-grzybowa :)

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2008-10-14, 18:42   

No to znowu ja :razz:
Po dzisiejszym (14 X 2008) wypadzie w dawno nieodwiedzane miejsca piórowe - pola pomiędzy wsiami głowienka/szczepańcowa/wrocanka - rezultaty są następujące:
-lotka drugorzędowa chyba gołębiarza (okaże się po identyfikacji)wypierzona; miejsce skubania ptaków przez krogulca
-2 oskuby modraszki- skubane z pnia
-oskub czajki- jw.
-oskub jakiegoś świergotka prawdop. (identyfikacja- jw.
-skrzydło uszatki- sprawka czworonoga jak mniemam
-oskub bogatki- skubana z pnia
-2 oskuby makolągwy- jeden na ziemi jeden jw.+ jedna sterówka
-3 oskuby gołębia miejskiego- z ziemi
-lotka i sterówka pokląskwy lub białorzytki (id.)
-mnóstwo piór bażanta- oskuby z ziemi i wypierzone pióra
-kwiczoł- dwie sterówki

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2008-10-15, 09:34   

Dorzucam coś od siebie. Ostatnio mam wyjątkowo dużo czasu na forum ;)

Wyprawa na Hel, 3-5.X.2008, miejsca różne. W wypadku ptaków z plaży, tam gdzie piszę "skrzydła", liczebność jest podana w osobnikach, ale liczyłam w sposób "1 osobnik = 3 znalezione skrzydła". Myślę, że to niepotrzebne zaniżanie liczebności, ale tak sobie wymyśliłam żeby zniwelować możliwość 2-krotnego policzenia tego samego osobnika znajdując lewe i prawe skrzydło w odległości np 50m.

3.X Władysławowo Port-Chałupy, plażą
    uhla: 1
    kormoran: 3 (całe)
    mewa srebrzysta: 2ad (z rosnącymi zewn. p-lotkami), 1cy
    mewa sp.: 1cy
    bogatka: cn 15 (całe skrzydła i ogony, masakra :( )
    modraszka: 1
    śpiewak: cn 8 (całe skrzydła i ogony)
    droździk: cn 1 (3/4 skrzydła)
    zięba: cn 2 (skrzydła)

kukułka: wypierzone środkowa sterówka i s-lotka

4.X Kuźnica-Jastarnia, gł. lasem, trochę zatoką (Michu szukał inornatusa :D )
    * bielik: wypierzona pokrywa Irz (skraj lasu)
    * cyraneczka: 1 (oskub w lesie)
    * uhla: 1 (skrzydło)
    * kormoran: 2 (całe)
    * mewa sp.: 2x 1cy
    * biegus zmienny: 1 (oskub)
    * gołąb: 1 (oskub w lesie)
    * rudzik: 3 (oskuby w lesie)
    * śpiewak: 1 (skrzydło)
    * mysikrólik sensu lato: 1 (oskub)
    * bogatka: 1

skubalnia w Jastarni:
    * rudzik: 3
    * śpiewak: 1
    * czyż: 1
    * zięba: 1

Chałupy:
    * łabędź niemy: 1ad
    * kormoran: 1 (cały)
    * śpiewak: 1

5.X Hel, las na cyplu
    * gęś sp. 1 (baaardzo stary ogryz, prwdp. gęgawa)
    * uhla: 1 (resztki skrzydła)
    * kormoran: 1
    * mewa srebrzysta: 1 ad
    * mewa sp.: 2x 1cy
    * śmieszka: 1cy, 2cy (ogryzy)
    * grzywacz: 1 (bardzo niekompletny oskub)
    * pokrzywnica: 1 (ogon i duże pokrywy, oskub)
    * rudzik: cn 4 (same oskuby)
    * bogatka: 2 (oskuby)
    * mysikrólik sl: 8 (oskuby i skrzydła w lesie)
    * Phylloscopus sp.: 1 (95% piecuszek)
    * piecuszek: 1 (oskub + resztki skrzydła)
    * kopciuszek: 1 (oskub)
    * białorzytka: 1 (oskub)
    * ciekawy świergotek sp.: 1 (oskub, zdjęcia do id później)
    * czyż: 1 im
    * zięba: 1ad (koniec pierzenia p9-10), 11

różne, dziwne nieoznaczone: 3 (później do id)

Sezon na utopione w sieciach rybackich ptaki ewidentnie się jeszcze nie zaczął. Całe szczęście...

Było też kilka innych gatunków, których znalazłam pojedyncze pióra, np. mewa mała, kaczki morskie, nurzyk/alka, kosy, okrywowe uszatek, etc, ale nie spisywałam od razu i teraz nie pamiętam. Ewidentnie nic nadzwyczajnego ;)

[i] Winer [i]

vespertinus 

Wysłany: 2008-10-16, 15:50   

Słaby ruch ostatnio w interesie, ale podsumowując niedawne zbiory:

mój sad wiśniowy ;) :
Krogulec coś rzadko tu ostatnio skubie, na przestrzeni ostatniego miesiąca znalazłem:
* dymówkę - lekko wybrakowany oskub ad.
* kopciuszek - najprawdopodobniej młody, 2 sterówki, większość lotek i trochę pokryw,
* rudzik (12 X) - mocno niekompletny oskub, "na oko" z tydzień już leżał,

O pozostałych skubalniach nie piszę, bo to te same o których już wspomniał Avocet.

Ponadto między 20 IX - 2 X (dokładnych dat nie pamiętam) podczas wypadów na grzyby znalazłem wypierzone pióra od:
* krogulca - sterówka,
* jastrzębia - 2 lotki i sterówka,
* grubodzioba - p-lotka,
* Dendrocopos sp. - 2 lotki II-rzędowe + 1 p-lotka w parku w Czempiniu

Jeśli chodzi o ofiary ruchu drogowego to:
mazurek - 1 (okolice Szołder, 12 X)
szpak - 1 (Poznań, 9 X)

A dzisiaj (16 X) podczas wypadu na ptaki do Grzybna znalazłem oskub juv/pierzącego się (niektóre pióra w dutkach) samca bażanta i martwego koguta leżącego na brzegu jednego ze stawów.

kessy 

Wysłany: 2008-10-16, 18:34   

vespertinus napisał/a:
* dymówkę - lekko wybrakowany oskub ad.

Po czym oznaczasz wiek?

[i] Winer [i]

vespertinus 

Wysłany: 2008-10-16, 18:44   

Na podstawie skrajnych sterówek. U dorosłej są one mocno wydłużone (T6 od tej dymówki miała 12,5 cm) a u młodych powinny być zdecydowanie krótsze. Płci już się nie odważyłem oznaczyć, ale przypuszczam, że to samiec był.

kessy 

Wysłany: 2008-10-17, 00:03   

vespertinus napisał/a:
Płci już się nie odważyłem oznaczyć, ale przypuszczam, że to samiec był.

Do płci musisz mieć różnicę w długości t1/t6 ;) Pytałam tylko żeby się dowiedzieć, czy są może jakieś inne, czysto "piórowe" spsoby na oznaczanie dokładniej dymówek. Ten, o którym wspomniałeś, znam z obrączkowania. Dość dobry jest też kolor rudej plamy - jeśli znajdzie się takie piórka. Ciekawe tylko, jak wygląda ze znoszeniem. Dziękuję za odpowiedź tak czy inaczej.

[i] Winer [i]

vespertinus 

Wysłany: 2008-10-17, 15:26   

Proszę bardzo :) Niestety tylko ten sposób znam i powiem szczerze, że nie wiem czy są jeszcze jakieś. Przy okazji mam pytanie do ekspertów, bo mam jedną juvkę dymówki i zauważyłem, że ma mniejsze białe plamki na sterówkach niż dorosła i kontrast między bielą a czernią jest u niej mniejszy, ale nie wiem, czy to wystarczy do określenia wieku, jeśli brakuje skrajnych sterówek?
kessy napisał/a:
Do płci musisz mieć różnicę w długości t1/t6

Słyszałem o tym, ale nie jestem pewien jak to dokładnie wygląda. O ile się nie mylę, różnica musi być większa niż 58 mm, czy jakoś podobnie? Znalazłem jedną T1 i miała ona 49 mm, dlatego uznałem, że ponad 7-centymetrowa różnica wystarczy, żeby określić, że to jest samiec.

tomaszb 

Wysłany: 2008-10-20, 12:29   

moje najciekawsze nadmorskie znaleziska:
16 X okolice Mewiej Łachy
-martwy kulik wielki i sieweczka obrożna
17 X Ptasi Raj
-szczątki nieoznaczonego perkoza pomiędzy kamieniami na falochronie
19 X Kąty Rybackie
-perkoz rdzawoszyi ofiara sieci rybackich
Na plaży ogólnie piór niewiele (szczególnie w porównaniu z ostatnimi zbiorami Kessy) najczęściej trafiały się oczywiście kormorany i duże mewy. Były tez pojedyncze pióra perkozów, zięb no i oczywiście łabędzi W załączeniu fotki kulika i sieweczki. Kulik był zupełnie świeży i tak się zastanawiam czy mógł on być ofiarą uciekającego z mewiej łachy przebrzydłego stworzenia widocznego na fotce ?

sieweczka.jpg
Plik ściągnięto 3863 raz(y) 112,4 KB

kulik.jpg
Plik ściągnięto 3857 raz(y) 118,83 KB

norka.jpg
Plik ściągnięto 3782 raz(y) 85,37 KB

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2008-10-25, 15:01   

Dużo w tym tygodniu się nie działo, ale zawsze jakieś dane są ;)

20.10.2008 - skoszone pole lucerny między Czempiniem a wsią Chaławy :arrow:
*czapla biała - 2 pojedyncze okrywowe,
*czapla siwa - kilka okrywowych i stara II-rzędówka,
*myszołów - 1 pióro płaszcza i kilka małych z brzucha,
*czajka - tylko 2 pióra okrywowe,
*siewka złota - 6-7 barkówek - tak jak w przypadku czajki liczyłem na jakieś wypierzone lotki/sterówki, ale mimo żerowania na tym polu ponad 700 siewek i 1100 czajek znajdowałem same pojedyncze małe piórka :| ,
*grzywacz - kilka wypierzonych lotek i barkówek,
*siniak - wypierzona zewnętrzna I-rzędówka (z charakterystyczną białą zewnętrzną krawędzią) i 2 wew. II-rzędówki,
*szpak - 7 oskubów (wszystki centralnie na środku kilkudziesięciohektarowego pola :shock: - kilka wyglądało zupełnie inaczej niż oskuby Accipiterów [myszołowy :?: :!: - widziałem nawet jednego podczas skubania szpaka]).

25.10.2008 - stawy rybne w Grzybnie i skubalnia Sucharzewo :arrow:
*kormoran - 7 lotek II-rzędowych na grobli stawów,
*czapla siwa - pojedyncze piór w całym kompleksie stawów,
*Anser sp. - mnóstwo okrywowych, kilka barkówek i sterówek oraz 1 lotka I-rzędowa na brzegu jednego ze stawów - pewnie na nim nocują,
*krzyżówka - tak jak u czapli,
*bażant - kolejny ogryzek na stawach - w przeciągu 2 tygodni to już 4!!! - tym razem młoda samica,
*dzięcioł duży - stary oskub w skubalni w Sucharzewie - nie penetrowałem tej części młodnika w której go znalazłem,
*jer - świeży oskub w Sucharzewie - coś koło 20 lotek i 3 sterówki (w tym 2 skrajne o6); bardzo zniszczony, ponieważ ostatni tydziń prawie codzinnie padało.

siniak C. oenas.jpg
Plik ściągnięto 3798 raz(y) 20,56 KB

kessy 

Wysłany: 2008-10-27, 09:29   

Avocet napisał/a:
z charakterystyczną białą zewnętrzną krawędzią

Brzmi jak grzywacz :mrgreen: (na zdjęciu niestety nic takiego nie widać)

Avocet napisał/a:
kilka wyglądało zupełnie inaczej niż oskuby Accipiterów

Co to znaczy "inaczej"? Dopóki się tego nie dowiemy, ciężko będzie spekulować ;)

Teoretycznie szpak leży w zasięgu myszołowa (ale jakoś ciężko mi to sobie wyobrazić, myszołów jest zbyt ciężki i powolny - i leniwy), kobuza (odleciały), pustułki (są w okolicy? ale też rzadko polują na tak duże ptaki), drzemlika (ale żeby aż kilka? poza tym otwarte pole to nie jest to co drzemliki lubią najbardziej do skubania ;) ) etc. Może też szpaki padły same z siebie lub zostały upolowane przez krogulca, a myszołów odgonił myśliwego ze zdobyczy (obie opcje całkiem prawdopodobne). Możliwości jest naprawdę dużo :]

Avocet napisał/a:
tym razem młoda samica

U młodych ptaków są różnice w rysunku?

[i] Winer [i]

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2008-10-27, 19:17   

kessy napisał/a:
Avocet napisał/a:
z charakterystyczną białą zewnętrzną krawędzią

Brzmi jak grzywacz (na zdjęciu niestety nic takiego nie widać)

właśnie o to chodzi - u grzywacza biała zewnętrzna krawędź lotek I-rzędowych jest wyraźnie widoczna już u pióra położonego poziomo, a u siniaka bardzo wąski biały pasek jest najlepiej widoczny gdy pióro trzyma się po kątem 45 stopni, a gdy lotka leży poziomo (jak na fotce) białej zewnętrznej krawędzi praktycznie nie widać patrząc z góry. Poza tym warto zwrócić też uwagę na bardzo ciemną dutke - nie widziałem tak ciemnego grzywacza. Owszem zdażało się znajdywać ciemne pióra gołębi miejskich z bardzo ciemną dutką, ale maściuchy nigdy nie mają białej zewnętrznej krawędzi pióra. Cytując "Tropy i ślady ptaków" (R. Brown, J. Ferguson, M. Lawrence, D. Lees 2003 - strona 228-229) :arrow:
Cytat:
Grzywacz:
(...)Lotki pierszorzędowe są czarne z nieznacznym szarym zabarwieniem (...) P3-P9 ma wyraźny biały brzeg, brzegi P1-P2 i P10 są węższe, często w większości jasnoszare.

Cytat:
Gołąb skalny/miejski:
(...)Lotki pierwszorzędowe są szare, nieznacznie ciemniejsze w kierunku wierzchołków, a jaśniejsze ku podstawie (...)*

*brak jakichkolwiek wzmianek o białych krawędziach zewnętrznych chorągiewek I-rzędowych :!:
Cytat:
Siniak:
(...)Zewnętrzne lotki pierwszorzędowe są brązowoczarne, a zewnętrzne chorągiewki P6-P9 mają wąskie białe zewnętrzne odgraniczenie; wewnętrzne pierwszorzędowe i drugorzędowe są jasne niebieskoszare z czarnymi zakończeniami.

*we wszystkich cytatach podkreślenia moje.

W tym przypadku chodzi właśnie o tą róznice między wyraźnym białym brzegiem (u grzywacza), a wąskim białym zewnętrznym odgraniczeniem na zewnętrznych chorągiewkach (tak jak u siniaka) ;)

kessy napisał/a:
Avocet napisał/a:
kilka wyglądało zupełnie inaczej niż oskuby Accipiterów

Co to znaczy "inaczej"? Dopóki się tego nie dowiemy, ciężko będzie spekulować

"inaczej" czyli te oskuby były na środku rozległego pola skoszonej lucerny (kilkanaście hektarów otwartej przestrzeni bez żadnych kryjówek, żadnych drzew, krzewów, linii energetycznych). Zanim wszedłem na to pole obserwowałem na nim kilkanaśnie (12-13) myszołowów, a jeden z nich skubał jakiegoś ptaka. Póżniej w tym miejscu znalazłem oskub szpaka. I tu ciekawostka - oskub wyglądał "dziwnie" - nie było samych wyrwanych piór, ale też kawałek skrzydła wyrwany razem z lotkami oraz cały ogon. Możliwa jest teoria z upolowaniem szpaka przez np. krogulca lub drzemlika i odebranmie zdobyczy przez myszołowa. Raczej nie była to robota pustułek (po pierwsze - tylko raz widziałem jedną w przelocie, po drugie - gryzonie dosłownie uciekają tam spod nóg ;) ). Poniżej słaba fota (było wtedy już późne popołudnie) jednego z oskubów ze środku pola.

kessy napisał/a:
Avocet napisał/a:
tym razem młoda samica

U młodych ptaków są różnice w rysunku?

Zasadniczo to nie wiem, ale prawie wszystkie lotki na znalezione miejscu były w dutkach, tak jak i wiele innych mniejszych piór np. okrywowych. Możliwe że była to samica ale już dorosła, lecz właśnie pierząca się. Ale czy wtedy wymieniają na raz praktycznie wszystki lotki :?:

s. vulgaris.jpg
Plik ściągnięto 3804 raz(y) 145,03 KB

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2008-10-31, 18:18   

Jednak czasem nie jest dobrze wyróżniać się z tłumu... Dziś będąc na stawach w Siemieniu jedyny oskub, jaki znalazłem należał do szablodzioba (niekompletny, trochę sterówek i lotek II rzędu), sprawcą najpewniej jastrząb (znalezione w krzakach).

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2008-11-01, 16:14   

S Aftyka napisał/a:
jedyny oskub, jaki znalazłem należał do szablodzioba

Gratki znaleziska! Zapodaj jakieś fotki koniecznie!

U mnie ostatnio niezaciekawie, głównie dlatego że jestem zawodowo na finiszu kilkuletniego okresu szkolenia i w domu uzyskałem już wręcz status gościa. Kilka zaledwie wypadów w teren zaowocowało kilkunastoma oskubami śpiewaka ( absolutny dominant tej jesieni w moich stronach ), kilkoma skowronkami, były też poj.szpaki, potrzeszcze, rudziki, a wczoraj pierwszy jesienny droździk. Ciekawsze oskuby:
samiczka pustułki - znal. 29.09. w śródpolnym zadrzewieniu - schwytana zapewne przez gołębiarza
dzięcioł zielony - znal. 21.09. w sosnowym lesie nad Bałtykiem - oskub niekompletny: lotki z 1 skrzydła + cała głowa i jedna łapka ;)

pic.viridis.jpg
Plik ściągnięto 3821 raz(y) 136,97 KB

oskub..jpg
Plik ściągnięto 3857 raz(y) 141,76 KB

ogon..jpg
Plik ściągnięto 3787 raz(y) 106,35 KB

Odpowiedz do tematu