PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze znaleziska
Autor Wiadomość
maati12 

Posty: 132
Skąd: Żory
Wysłany: 2018-08-01, 18:16   

Witam no to czas coś zaraportować z Lipca.
Początkiem Lipca czesałem lasy w Lipnicy Wielkiej i okolicy. Masa wypierzonych piór myszaka, jastrzębia, trzmielojad ( zeszłoroczny ) uszatki i kruków ogólnie nic ciekawego. Ural w tym roku naprawdę zaskoczył i przeniósł się w okolice lasów mojego domu gdzie co nieco zgubił. W połowie Lipca wybrałem się na jeden dzień w okolice bukowiny tatrzańskiej gdzie wpadła s-lotka DZIĘCIOŁA TRÓJPALCZASTEGO ( u mnie nowy gat ) i kilka piór z jarząbka.
Końcem Lipca wybrałem się na tydzień do Pleśnej ( okolice Kołobrzegu ). Tereny piękne, liczyłem na kanie rudą ( marzenie od 8 lat...) lecz niestety nawet okrywy, ale za to udało się zebrać komplet jastrzębia i 2 myszaków. Na bagnach w okolicy Kładna pierzył się bielik i masa żurawia,Na polach bardzo dużo myszaków, udało mi się znaleźć bardzo ciekawego i dużego osobnika ów myszołowa ( zdj niżej ), przez chwilę myślałem że jest to kurhannik bo okrywy jasno pomarańczowe. Martwe ptaki : łozówka ( u mnie nowy gat to już ogółem zs 100), grubodziób, świstunka leśna, gąsiorek.
Dziękuje wszystkim za uwagę i po raz setny zapraszam do raportu !! :)
Pozdrawiam Mateusz.

Tutaj ten ciekawy i duży myszołów:

Ural :

Ciekawsze myszaki i trzmielojad:

Gentilis :

inne:

 
 
 
trepik79 

Posty: 878
Skąd: słubice
Wysłany: 2018-08-11, 07:20   Wypluwka?

Witam czy to może być wypluwka np. dzierzby?Ta kulka mi sie rozsypała ale w środku zawierała masę pancerzyków ,głównie pokryw chrząszczy.

wyp.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 70,92 KB

wyp1.jpg
Plik ściągnięto 14 raz(y) 60,65 KB

wyp2.jpg
Plik ściągnięto 18 raz(y) 81,17 KB

 
 
maati12 

Posty: 132
Skąd: Żory
Wysłany: 2018-10-12, 11:36   

Witam czas na bardzo zaległy raport z sierpnia.
Wiele się mnie działo, jedynie myszołowy coś zgubiły i coś z jastrzębi.
Udało mi się znaleźć w końcu środowisko dla orlika krzykliwego ( 30 km od domu), gdzie zostawił 3 pióra lotne ( u mnie nowy gar ). Puszczyk uralski zgubił T1 w ciężkim stanie lecz udało się naprawić.
Na słynnym G4 pójdźka się bardzo fajnie pierzyła wraz z pustułką ;) W Katowicach udało mi się znaleźć albinosa kawki ( żywy ptak ) po krótkim szukaniu w parku wpadło bialutkie p10 ;)
Początkiem października podczas szukania grzybów nie daleko szkoły w Brynku wpadł stary oskub wilgi i puszczyka. Martwe ptaki : sosnówka, muchołówka żałobna
Pozdrawiam zachęcam do raportu !!kawka albinos
 
 
 
tusia 
Marta Ś.


Posty: 1063
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-10-12, 14:24   

maati, w jakiej okolicy to siedlisko urala i orlika krzykliwego 30 km od Żor?
 
 
 
maati12 

Posty: 132
Skąd: Żory
Wysłany: 2018-10-12, 18:53   

Okolice Nowego Sącza.
 
 
 
maati12 

Posty: 132
Skąd: Żory
Wysłany: 2019-08-10, 13:01   

Witam czas na raport z maja, czerwca i lipca.
W maju bielik, który siedzi nie daleko mojej szkoły dość fajnie się pierzył, blisko drogi leżał martwy trzciniak ( u mnie nowy gat ).
Czerwiec już ciekawszy miesiąc. Udało mi się znaleźć 5 rewirów krogulca ( 1 sam samiec ) i 3 jastrzębi.
W rewirach krogulców masa drobnicy z ciekawszych ( to co postanowiłem zabrać ) dz. dużyx3 gąsiorekx2, ciernówkax3, makolągwax2, oknówkax2,skowronekx2, dymówka. U jastrzębi ciekawiej, bo w jednym rewirze wpadł oskub uszatki błotnej ( u mnie nowy gat ), drugi rewir też zaskoczył oskubem lelka dosyć zleżanego ( u mnie nowy gat ), ale udało się go doprowadzić do dobrego stanu. Miejscówka na orlika mnie nie zawiodła, kilka piór wpadło, parka siedziała tak jak rok temu na brzegu lasu ( przypuszczam rewir, ale teren bardzo trudny, stromy, kamienisty i porośnięty jeżyną, co uniemożliwia szukanie pierza jak i gniazda ). Gdy pochodziłem w okolicy znalezionego wcześniej oskubu błotnicy znalazłem świeżo wypierzoną sterówkę z tego gatunku. Teren u mnie nie sprzyja uszatce błotnej, więc bardzo zdziwiła mnie jej obecność.
Lipiec obfity jeśli chodzi o gatunki.
Początkiem miesiąca ural kręcił się w okolicy domu i miejscówki na orlika, gdzie fajnie zgubił okrywy, 2 lotki i sterówkę. Przy większych drzewach i głębiej w las dużo pierzonych piór dzięcioła czarnego, zielonego, kruka, puszczyków, trzmielojada ( sterówka), bocian czarny( stare, ułamane pióro), uszatek, myszaka i jastrzębia.
W połowie lipca jak rok temu na 2 tygodnie pojechałem do Pleśnej ( okolice Kołobrzegu ), gdzie piór nie brakowało. Na polach dużo pierzonych piór z myszaka, żurawia, kani rudej ( alula i pokrywa skrzydłowa, u mnie nowy gat), błotniaka stawowego ( jedno stare pióro samicy ).
W większych lasach znalazłem 2 miejscówki na bielika i jedno gniazdo orlika krzykliwego.
Z oskubów i zgryzów wpadła uhla, lodówka (u mnie nowe gat), siniak, z padłych ptaków makolągwa, pliszka siwa, mazurek, pokląskwa. Wyjazd pod względem piór bardzo udany.
Pod blokami w Żorach sporo piór z pustułki (2 gniazda), w Koszalinie pod jedną z katedr 13 pierzonych piór z pary. Pójdźka na szkole zostawiła mi sporo okryw i jedną sterówkę.
Bardzo dużo pierzonych w tym roku myszaka, pustułki, orlika, bielika,krogulca.
Wpadło mi 6 nowych gatunków, co w sumie daje już liczbę 119 gat do życiówki ( zs ).
Dziękuje wszystkim za uwagę i zapraszam do raportu.
Pozdrawiam Mateusz :)

lelek.

oskub błotnicy.

Bielik.

Jastrzębie.


Bocian czarny, Ural, Trzmielojad, pójdźka, Uszatka błotna.

Tutaj moim zdaniem ciekawsze myszaki.


Masa myszaka.

Pustułka.

Orlik krzykliwy.

Tutaj pierzone Krogulce plus ogryzek z rewirów. Gniazda są oddzielone od siebie obrączkami.

Kania ruda, Kruki, Dz. czarny, Dz. zielony, uszatka, puszczyk, ural, turkawka ( wszystkie pierzone).

Mniejsze: dz. duży, gąsiorek, Pokoląskwa, oknówka, Siniak, Lodówka, Pliszka siwa, Makolągwa, Skowronek.
 
 
 
maati12 

Posty: 132
Skąd: Żory
Wysłany: 2019-08-10, 13:21   

Ciąg dalszy :
Terenowe.

Siniak.

Kania ruda.

Mix Krogula na jednym pniaku.

Błotnica.
 
 
 
oriolus56 


Posty: 392
Skąd: Pribytki
Wysłany: 2019-08-19, 11:14   

Pamiętam jak jeszcze ten temat tętnił życiem, z tego co widzę to starzy piórowi wyjadacze już się nie udzielają. Dobrze że choć jedna osoba podtrzymuje temat. Moje znaleziska pochodzą zza granicy, pisałam o nich jak dotąd w temacie o obserwacjach ptaków poza Polską, ale będę teraz opisywać je tutaj, gdzie jest do tego miejsce.

Rosja, Obwód Tambovski, mieszkam sobie w małej wiosce. Teren jest olbrzymi, ptaków dużo, ale trudno cokolwiek znaleźć.
Na zaoranym polu kilka wypierzonych sterówek białorzytek, lotka i pokrywa sowy błotnej. Na kępach siana często siedzą błotniaki łąkowe. Dużo wypluwek, ale piór jak dotąd żadnych.

Postanowiłam pojechać trochę dalej i obejrzeć młodniki sosnowe na granicy dwóch rejonów (coś jak powiaty u nas). Widać dużo śmieci po grzybiarzach i nie tylko (tutejsi ludzie wyrzucają do lasu złom i nikt tego nie zbiera, dla mnie, osoby spod Poznania jest to nie do pomyślenia). Manewrując między śmieciami znalazłam dwie sterówki, dwie lotki i kilka pokryw sowy uszatej. Teren duży, drzewa nie są tag gęsto sadzone jak w Polsce. W dalszej części tego młodnika trafiłam na wypierzoną lotkę samicy krogulca i dwie oskubane kukułki.
Wzięłam się za dokładniejsze obejrzenie miejsca gdzie znalazłam w tym roku zgryz uralskiego puszczyka. Po długim łażeniu znalazło się tylko kilka lotek myszołowa i bardzo stary oskub turkawki, pióra rozsypywały się w palcach, ale ocalała jedna lotka. Wystarczyło przejść na drugą stronę drogi i pójść jakieś 500 metrów, aby natrafić na świeżo zgubione okrywy i lotkę urala. Rosną tam tylko rzadko młode sosny, więc to dość dziwne miejsce dla tej sowy. Znalazł się tam także oskub pełzacza.
Kot sąsiada poluje intensywnie na cierniówki, znalazłam już zgryzów. Dodatkowo zeżarł trzy pokląskwy, słowika szarego i kilka wróbli.
Przy drodze leżał potrącony myszołów o interesującym rudym ubarwieniu.

Planuję niedługo udać się do lasu, występują tam głuszce, mam nadzieję na jakieś fajne pióra, a jak wiadomo nadzieja umiera ostatnia :)

Zdjęcia postaram się wstawić następnym razem, teraz ie mam takiej możliwości.
 
 
tomzag 

Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-10-15, 06:15   

Ostatnio znaleziony oskób brodźca piskliwego.
ZGŁOSZONY
_________________
Pióra to moje hobby.
 
 
tomzag 

Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-12-09, 16:25   

Ostatnio doszły 3 oskuby:

-Pełzacz leśny

-Sroka

-Bogatka
_________________
Pióra to moje hobby.
 
 
Raven 
Moderator (Pióra)


Posty: 592
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2019-12-09, 22:43   

tomzag, Podaj cechy wskazujące na pełzacza leśnego, a nie ogrodowego. Wybacz, ale po Twoich ostatnich wybrykach na tym podforum muszę Cię pomęczyć by mieć pewność, że głupot nie piszesz. Wstaw zdjęcia piór.
_________________
Udajesz, że czegoś nie widzisz? Jesteś ślepym głupcem.
~Raven KS
 
 
tomzag 

Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-12-11, 16:55   

Przepraszam za chwilową nieobecność, Raven, oskub znaleziony w lesie, a zdjęcie jest na dole...
A, zapomniałbym zapytać o to, czy pełzacze ogrodowe (jeżeli da się je rozróżnić) żyją może w lesie :?:

https://naforum.zapodaj.net/391920c064cb.jpg.html
_________________
Pióra to moje hobby.
 
 
Raven 
Moderator (Pióra)


Posty: 592
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2019-12-11, 17:12   

tomzag, Oczywiście, że występują w lasach, próbujesz mnie zagiąć sugerując się nazwą gatunku? Czytałeś w ogóle na temat ogrodowego zanim cokolwiek napisałeś? Nie podałeś żadnych cech różniących wygląd piór tych dwóch gatunków. To zdjęcie nawet ciężko mi skomentować. Usunęłam Twoje zdjęcia z atlasu piór z komunikatem o zdjęciach niezgodnych z regulaminem podforum Pióra (brak linijki, dziwny kąt, białe tło najgorszym tłem) i niczego Cię to nie nauczyło - dostajesz pierwsze ostrzeżenie.
_________________
Udajesz, że czegoś nie widzisz? Jesteś ślepym głupcem.
~Raven KS
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.