PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze znaleziska
Autor Wiadomość
KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2016-08-31, 09:46   

hubert1- niezły wynik :oki: Mam pytania dotyczące krogulca:

hubert1 napisał/a:
Rewir juv samiczki pewnie z 1 lęgiem

to w końcu było gniazdo, czy nie? A jeżeli tak, to w jakim środowisku i czy z sukcesem?

maati12 napisał/a:
Początkiem sierpnia udało mi się znaleźć dwa truchła włochatego

Hmmm, coś mi tu nie trybi. Sterówki jednego z tych myszaków są pokryte glonami więc można założyć, że zalegały w terenie od wiosny, sterówki drugiego wyglądają na całkiem świeże. Może podasz jakieś szczegóły dotyczące tego znaleziska, wszak kosmacz letnią porą w PL to nie standard.

Sylwek, gratki cysorza :oki: Ciekawe, kiedy pierwsze gniazdo zbudują w PL? :)

hubert1 

Wysłany: 2016-08-31, 10:51   

KrzyH, dzięki za słowa uznania. Lęg był. Oczywiście. Znalazłem gniazdo a pod nim szczątki z młodego ptaka który z niego wypadł więc można powiedzieć że samiczka do lęgu przystąpiła ale ile młodych wyprowadziła nie mam pojęcia. Za rok będę kontrolował regularnie. Jeśli chodzi o biotop to wysokogórska lita świerczyna ok 40 letnia. Gniazdo na świerku trochę grubszym więc pewnie ok 50 letnim. Pierśnica drzewa to ok 30 cm. Jak to zawsze u mnie gniazdo niedaleko głębokiego potoku. Da się po tych piórach powiedzieć że to samiczka w 1 piórze?

maati12 

Wysłany: 2016-08-31, 13:26   

KrzyH, kosmacz ( świeży ) leżał w środku lasu, przypuszczam że padł ofiarą jakiegoś drapola.
Lecz trochę i tak spędził w lesie bo lotki stan tragiczny.

14218042_956170337839301_1292377639_n.jpg
Plik ściągnięto 3080 raz(y) 81,36 KB

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2016-08-31, 16:17   

hubert1 napisał/a:
Da się po tych piórach powiedzieć że to samiczka w 1 piórze?
na szybko oglądając swoje wypierzone lotki lęgowych samic, sprawdzając kilka posiadanych oskubów i całych trupków, Twoje pióra na bank nie należały do samicy w 2CY. Na szybko sprawdziłem także w Newtonie i pisze on, że zaledwie 18% drugorocznych samic przystępuje choćby do próby lęgu
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2016-08-31, 22:41   

maati12 napisał/a:
kosmacz ( świeży ) leżał w środku lasu

Nie no świeży to on był ze 4-5 miechów temu ;) Po prostu lepiej te sterówki przeleżakowały na dnie lasu i na pierwszej fotce prezentują sie całkiem nieźle :)

Chochlik 

Wysłany: 2016-10-09, 20:48   

Kilka ciekawszych znalezisk z ostatnich miesięcy.
W sierpniu z ciekawszych oskub wilgi (już trzecia wilga w tym roku, 2 oskuby i trupek) oraz kompletny zgryz cyraneczki z Siemianówki
Wrześniowy wypad nad siemianówkę zaowocował w 2 zgryzy łyski, zgryz cyraneczki (komplet lotek ze skrzydła) zgryz najpewniej perkozka oraz kompletny zgryz bataliona (tylko p-lotki lekko zgryzione) i do tego martwy wodnik pod liniami.

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2016-10-10, 11:07   

Chochlik napisał/a:
zgryz cyraneczki (komplet lotek ze skrzydła)

a na fotce jest cyranka ;)

Chochlik 

Wysłany: 2016-10-11, 10:15   

:P Dodam może trochę lepsze zdjęcie, bo już sam się pogubiłem
cyranka/cyraneczka ???

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2016-10-11, 10:40   

Dopiero teraz jarnąłem, że na zdjęciach są ogryzki dwóch osobników- oba to cyranka.

Chochlik napisał/a:
już sam się pogubiłem
cyranka/cyraneczka ???

Rozłóż sobie oba gatunki i porównaj, to się nie będziesz gubić.

maati12 

Wysłany: 2017-06-30, 15:03   

Dzisiaj udało mi się znaleźć oskub SÓWECZKI ! Nie chcę się chwalić ale jeszcze nie widziałem żeby ktoś wstawił tu oskub sóweczki *.*
tj 30.06.2017 Bukowiec
Pozdrawiam ;)

19578970_1237295883060077_1274426190_o.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 114,65 KB

maati12 

Wysłany: 2017-07-30, 16:22   

Witam wszystkich.
Raport z czerwca i lipca jest następujący :
W czerwcu za dużo się nie działo jedynie w mieście pustułki coś gubiły i nad stawem nie opodal mojej szkoły bielik zgubił dwie okrywy i zgryziona czapla biała ( u mnie nowy gat ) 28 lipca przyjechałem do mojego azylu czyli Lipnicy Wielkiej a tu już po dwóch dniach wpadła mi oskubana SÓWECZKA ( u mnie nowy gat ).
W lipcu na samym początku znalazłem nowy rewir jastrzębia i dwóch krogulców, u jastrzębia nic ciekawego same gołębie i masa wypierzy a krogulce jedynie z ciekawszych to czubatka i skowronek. Pod starym gniazdem gentilisa również same gołębie i masa zrzuconych piór.
Bocian czarny zostawił mi w tym roku tylko jedną małą okrywę :/ Po jakimś czasie znalazłem zeszłoroczne gniazdo trzmielojada gdzie była stara lotka i nawet dobrze zachowane truchło juvka.
W dolinach gdzie płyną małe potoczki jak co roku pierzył się jarząbek, pod większymi drzewami gubiły kruki, myszaki, puszczyki i dzięcioły czarne. Na Bukowcu gdzie siedzi ural znalazłem jedną jego P-lotkę i trochę okryw.
Dziękuję za uwagę i zachęcam do raportu :)
Pozdrawiam Mateusz.

nowe gniazdo :

stare gniazdo :

sowy:

tutaj porównanie sóweczki z pójdźką :

miasto :

różne :

hubert1 

Wysłany: 2017-07-30, 19:43   

Witam Szanowne Towarzystwo. Wakacje to okres w roku kiedy piórowo jestem najaktywniejszy więc piszę ten krótki raporcik, mimo że na pióra mało chodziłem z powodu braku czasu. Pokażę ciekawsze znaleziska od początku roku 2017, głównie jednak z lipca.

Na początek tradycyjnie myszaki. Udało mi się zebrać kilkanaście piór lotnych i pewnie reklamówkę okryw. Na zdjęciu zamiesczam kilka ciekawszych. Wiosną pozyskałem dwa martwe osobniki (jednego znalazłem sam na polach, o drugim przy drodze dał mi znać kolega) i z nich macie sterówki. Nawet dość ciekawie ubarwione.

Rzadko poświęcam uwagę krukowatym, ale w tym roku warto było się po nie schylić. Nie będę Was zamęczał fotkami kruków bo zebrałem z nich w lipcu prawie 50 dużych piór lotnych na polach, więc tylko dwie lotki dla zasady. Następnie dwie z kilku lotek czarnowrona, które zbierałem w Niemczech (wykazują cechy leucyzmu), no i na koniec pióra z oskubu leucystycznej wrony siwej. Ta już z Polski :D

Na temat sów nie ma co dużo pisać. To co na zdjęciu. Uszatki, puszczyk i okrywa urala.

No i na koniec mieszanka. Chyba najlepsze znalezisko z lipca-orlik krzykliwy. Dwa większe pióra i kilka okryw, baaardzo ubogo w tym roku w accipitery, bo powynosiły mi się z rewirów no i hit z lutego. W zimie tropiąc jelenie w śniegu po łydki znalazłem zawieszoną na krzaku okrywę a raczej okrywisko z ORŁA PRZEDNIEGO, :super: który zasila moją życiówkę o kolejny gatunek :)

Mam nadzieję że nie zanudzałem. Proszę pisać raporty i powodzenia w terenie.
Pozdrawiam. Hubert oki

maati12 

Wysłany: 2017-08-27, 20:52   

Witam wszystkich, czas na krótki raport z sierpnia ;)
Ostatni raporcik zrobiłem jeden dzień za wcześnie i jeszcze 31.07.2017 w rewirze krogulca znalazłem troszkę stary oskub dudka ( u mn nowy gat ) i kilka piór.
W sierpniu nie działo się za wiele, jastrzębie słabiutko gubiły tylko 3 pióra lotne, myszaki troszkę posypały na skrajach lasu. Ale za to udało mi się podnieść trzy sterówki z trzmielojada!

Ciekawsze myszaki.
[/URL]
Ciekawsze

krogulec który skubał dudka

PS. Czy tylko ja z Hubertem tutaj zbieramy pióra ? Serdecznie zapraszam do raportu ! ;)
Pozdrawiam Mateusz.

maati12 

Wysłany: 2017-10-14, 13:17   

Witam czas na zaległy raport z września.
Za wiele się nie działo, wokół szkoły pustułka ładnie gubiła. Na stawach nie daleko szkoły bielik zgubił jedną lotkę, kruk, kukułka, myszak i 2 lotki z czajki . W Żorach na gimnazjum troszkę lotnych z pójdźki i ciekawe lotki z kawki.

maati12 

Wysłany: 2018-07-01, 16:24   

Witam wszystkich czas na raport z maja i czerwca.
Dużo nie chodziłem to i też piór mało ale gatunki nawet fajne.
W maju nie daleko Brynka na stawach pierzył się bielik , zgubił 2 piękne lotki i sterówkę. Na łąkach samczyk błotniaka stawowego zostawił dla mnie lotkę.
W połowie czerwca przyjechałem do Lipnicy Wielkiej na kilka dni, tutaj już ciekawiej bo w buczynach ural zgubił 2 sterówki a wyżej w lasach znalazłem zeszłoroczną lotkę trzmielojada.
Jastrzębie nie skubały nic ciekawego ( jedynie 2 krogulce padły ofiarą ) dosłownie same gołębie i drozdy, ale pierzyły się ładnie.
Z martwych ptaków to : puszczyk, czapla siwa, 3 x muchołówka szara. Standardowo pustułki i pójdźka wokół bloków i na placu z gimnazjum ( 6 lat już tą pójdźkę tam obserwuje).
Dziękuje i zachęcam wszystkich do raportu :)

Odpowiedz do tematu