PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze znaleziska
Autor Wiadomość
Zwierzęta 123 

Wysłany: 2016-06-15, 20:38   

Pewnie nie tu powinnam zadać to pytanie, ale nie wiem gdzie.
W jakim miejscu można znaleźć najwięcej piór? Pomijając te gołębi i ptaków hodowlanych. Chodzi mi np. o las liściasty, albo zarośniętą łąkę, czy teren koło jeziora.

~Zwierzęta 123~

Raven 
Władczyni Mroku

Wysłany: 2016-06-15, 21:09   

Zwierzęta 123, Wszędzie ;) Wystarczy cierpliwość.

Zwierzęta 123 

Wysłany: 2016-06-16, 14:10   

Raven napisał/a:
Zwierzęta 123, Wszędzie ;) Wystarczy cierpliwość.

No tak, racja. I czas jeszcze... Dziękuję. ;)

Co do tematu wątku- bardzo mało w tym miesiącu znalazłam. Jedna martwa juv. sroka, ale piórek dużo sobie wziąść nie mogłam, bo ktoś się koniecznie uparł żeby ja prawie nienaruszoną pochować. :roll:
Kilkanaście lusterek sójki i lotek, chyba juv. zaatakował jakiś ptak drapieżny, ale jak on się pozprawił z tymi ad. sójkami...? Znalezione w lesie.
Zdjęłam jeszcze budkę bogatek, lęg już skończyły, a moja mama bardzo chciała zdjąć budkę, bo była chyba za płytka. Jednak 3 pisklaki się uchowały.
W budce było dużo puchu bogatki, trochę sponiewieranych lotek i szczątki tegorocznej bogatki, która nie miała za dużo szczęścia (w tym jej czaszka, nogi i całe skrzydła).
Właściwie te pióra bogatki nie były znalenione w terenie, ale warto o nich napisać.
To koniec listy ciekawszych znalezisk.

~Zwierzęta 123~

hubert1 

Wysłany: 2016-07-10, 18:04   

Sporządzam na szybko raport z maja i czerwca. Dużo nie nazbierałem ale wpadło kilka ciekawych znalezisk. Na początek wymienię 3 sterówki z urala które leżały w błocie praktycznie obok wejścia do internatu w którym mieszkam. Skąd się tam wzięły? Nie mam pojęcia. W Bieszczadach znalazłem oskub jarząbka z wybrakowanymi lotkami ale za to sterówki w sumie wszystkie (brakuje chyba jednej). Wypierzoną sterówkę tego ptaka znalazłem też w Tatrach. Z myszaka 3 lotki i kilka mniejszych piór przy patrochach zapewne dzika w lesie. Nad stawami w Lesku pióro samicy stawara i 2 zleżałe lotki młodego bielika. Wyjazd na północ podkarpacia zaowocował starym oskubem wilgi oraz palcem juv bielika i dwoma jego okrywami. Niedaleko domu znalazłem rewir jastrzębia i w nim kilka wypierzy samicy. Jego ofiary to same kwiczoły i szpaki. Nie skubie nic ciekawego. Sąsiad gentilisa krogulec też coś rzucił i też poluje tylko na drozdy. Dodatkowo pojedyncze wypierza puszczyka i gentilisa. Z sów wymienię jeszcze oskub juv puszczyka i masę wypierzonych piór uszatki w młodniku śródpolnym. To by było na tyle. Zobaczymy co przyniosą wakacje i pierzenia. Pozdrawiam.

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2016-07-30, 14:27   

Choć ostatnio trochę się zaniedbałem w zbieraniu piór, wpadło przy różnych okazjach kilka ciekawszych znalezisk, np.:
- podczas szukania drapoli na łąkach- dwie lotki kurhannika
- podczas szukania trójpalczaka w Beskidzie Niskim- lotka włochatki
- podczas zbierania grzybów- sterówka dzięcioła zielonosiwego i oskub dzięcioła białogrzbietego
Poniżej porównanie s-lotek w przypadku leucotos / major - sprawa raczej prosta ;)
O wiele gorzej jest oczywiście ze sterówkami i lotkami Irz., tu wyraźnych różnic jeszcze się nie dopatrzyłem.

Dendrocopos leucotos _ Dendrocopos major.jpg
Plik ściągnięto 1716 raz(y) 124,78 KB

maati12 

Wysłany: 2016-07-31, 18:41   

Witam mój z raport z Lipca.
Pod gniazdem nigry za dużo się nie działo ale kilka piór zgubił ( w tym roku jeden osobnik ).
Jastrząb słabo się pierzył ale apetyt na gołębie miał :D dosłownie nie skubną nic innego tylko gołębie. Uszatka za to się popisała oskubem WILGI, a i też jedną z uszatek jastrząb dorwał a jeszcze inną zabiło auto.
Pióra wypierzone to głównie z uszatki, myszaków i jastrząb ale jakiegoś szaleństwa nie było, co dziwne pustułka wypierzyła mi lotkę w lesie a tak to głównie koło bloków w mieście. Urala mi spłoszyli przy wycince :/ Trzmielas zgubił jedną lotkę i trzy okrywy. Strasznie mało myszaka w tym roku, w tamtym roku 29 p lotek a w tym tylko 8...
Lipiec jak dla mn słaby miesiąc.

Gniazdo :

reszta gentilisa :
[
URL=http://www.fotosik.pl/zdjecie/076222c6998ded38]

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2016-08-02, 11:13   

Witajcie

Co prawda nie znalazłem, acz poszukuję - stąd wpis w tym temacie:

lotkę bielika lub przedniaka ( jak największą :) )

jeśli komuś zbywa, kurzy się, ma za dużo to chętnie przygarnę za dobrego, dukielskiego browara :)

hubert1 

Wysłany: 2016-08-02, 18:26   

A więc lipiec. Miesiąc względny, bez żadnych piórowych ekscesów. Miałem naprawdę mało czasu na chodzenie. Zacznę od krogulca. "Moje" ptaki z rewiru znalezionego w tamtym roku pierzą dużo słabiej niż rok temu. Teren jest ciężki do chodzenia więc zapewne sporo piór przepadło i nic na to nie poradzę. Znalazłem też drugi rewir ale tam również bez cudów. To samo z oskubami. Nic wartego zabrania. W rewirze gentilisa dwa palce samicy i trochę jej mniejszych piór. Runo leśne i podszyt w rewirze są strasznie bogate i na pewno masa piór poszła w jodłowe podrosty... Również poza rewirem znalazłem kilka wypierzy z jastrzębia. Następnie coś z uszatki, myszak (też słabizna), lotka pustułki i sterówka jarząbka (chyba najciekawsze znalezisko). Ogólnie stwierdzam że mam bardzo dobre tereny z fajnymi gatunkami (Tatry i podhalańskie lasy i laski śródpolne) ale wszystko jest tak zakrzaczone że jedyny sposób to chodzenie i szukanie "czystszych" powierzchni gdzie po prostu łatwiej coś wypatrzeć.

Aha jeszcze jedno. Jeśli ktoś z dawnych wielkich zbieraczy to czyta np. KrzyH, Avocet i tym podobniej to chciałbym zapytać czy zbierają Oni jeszcze pióra, a jeśli tak to dlaczego nie wrzucą tu czasem czegoś dla motywacji i przyjemności popatrzenia, Ci którzy byli i są nadal dla Nas młodych autorytetem i wzorem w piórowej włóczędze, popełnianiu pierza i sporządzaniu przeświętych raportów. :-D Pozdrawiam serdecznie.

po lewej rewir z tamtego roku, luźna lotka spoza rewirów i nowy, znaleziony w tym roku

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2016-08-04, 14:14   

hubert1 napisał/a:
Aha jeszcze jedno. Jeśli ktoś z dawnych wielkich zbieraczy to czyta np. KrzyH, Avocet i tym podobniej to chciałbym zapytać czy zbierają Oni jeszcze pióra, a jeśli tak to dlaczego nie wrzucą tu czasem czegoś dla motywacji i przyjemności popatrzenia, Ci którzy byli i są nadal dla Nas młodych autorytetem i wzorem w piórowej włóczędze, popełnianiu pierza i sporządzaniu przeświętych raportów. :-D Pozdrawiam serdecznie.
ktoś czyta i stara się panować na tym podforum, spokojnie.

Ostatnio praktycznie zrezygnowałem ze zbierania piór jak i nawet samych wyjazdów "obserwacyjnych" na korzyść odczytywania obrączek, ale jak jestem w terenie i znajdę coś ciekawego, to oczywiście biorę, choć nie jeżdżę już specjalnie na pióra (chyba wypalenie materiału...)
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

oriolus56 

Wysłany: 2016-08-08, 12:37   

Zaczął się drugi tydzień mojego pobytu w Rosji, a 38 stopniowe upały nie zachęcają do wyjścia w teren.
Do tej pory niewiele udało mi się znaleźć.Na polnej drodze stary zgryz srokosza, dalej w starej brzezinie kilka lotek uszatki i krogulca.
W trasie do Rosji, jeszcze w Polsce w okolicy Białej Podlaski potrącony myszołów.

Kiedy trochę się ochłodzi, mam zamiar poszukać czegoś od żołn, bo sporo ich tam lata.
Rejon w którym przebywam to Tambovskaja obl. , głównie lasostep, czarnoziem, brzozy i słoneczniki.
No i dużo ciekawych ptaków :)

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2016-08-10, 13:55   

hubert1 napisał/a:
Jeśli ktoś z dawnych wielkich zbieraczy to czyta np. KrzyH, Avocet i tym podobniej to chciałbym zapytać czy zbierają Oni jeszcze pióra, a jeśli tak to dlaczego nie wrzucą tu czasem czegoś dla motywacji i przyjemności popatrzeni

Ja oczywiście nadal zbieram, nadal czasami specjalnie "terenuję" pod kątem piór, natomiast "wypaliłem się" medialnie ;) Ale ok! coś tam pofocę i skrobnę na przełomie sierpnia/września, jak pozamykam pewne tematy, tym bardziej, że chciałbym np. obejrzeć tu Wojtkowego dzięcioła białogrzbietego w pełnej krasie (więc wypadałoby samemu tez coś pokazać).
Ps. teraz tylko powiem, że wilgi nadal nie znalazłem :]

oriolus56 

Wysłany: 2016-08-17, 14:17   

Dziś na polnej drodze znalazłam resztki derkacza. Dalej niestety nie było już nic ciekawego - oskuby kwiczołów, gąsiorków, srokosza, wróbli. Para błotniaków stepowych wciąż siedzi na polu, ale nic nie gubią :/

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2016-08-28, 00:24   

Ostatnie znalezisko które zabrałem do domu. Co prawda ze Słowacji, ale gatunek przedni (znaczy cesarski ;) )

orzeł.jpg
Plik ściągnięto 1728 raz(y) 113,46 KB

hubert1 

Wysłany: 2016-08-30, 17:08   

A więc sierpień. Oj działo się w tym miesiącu. Postaram się przejrzyście podsumować nie owijając w bawełnę.

:arrow: Myszołowy: 5x szczątki ale do wzięcia tylko dwa komplety (jednego złapał puchacz). Poza tym na polach naczesana masa wypierzy wszelakich. Ponad 30 piór lotnych. Kilka piór może być nawet kurhannikiem bo jego też obserwowałem na tych łąkach ale wiadomo jak to jest z ich oznaczaniem. Na zdjęciach będzie kilka wybranych piór.
:arrow: Accipitery: w wielkopolsce trafiłem na rewir jastrzębia ale krzaki takie że nie dało się szukać. Tylko 2 lotki. Oprócz tego pojedyncze wypierza z juvków w śródpolnych zagajnikach. Z kroguli pojedyncze wypierza i ciekawe odkrycie. Rewir juv samiczki pewnie z 1 lęgiem w Tatrach na wysokości ok 1450 m.n.p.m. jest to tym samym prawdopodobnie najwyżej położony rewir w Polsce (w książce "Ptaki Tatr i Podtatrza z tego roku podają najwyższe gniazdo na ok 1250m). Zdziwiło mnie zero ciekawych oskubów tym bardziej że samica poluje aż w piętrze turniowym. Wziąłem tylko kilka piór strzyżyka. Mam nadzieję że za rok złapie jakiegoś płochacza halnego.
:arrow: Sowy: lotka puszczyka. kilka piór uszatki i coś konkretniejszego: lotka włochatki z Tatr i okrywka puchacza przy szczątkach myszaka.
:arrow: Pozostałe: Tutaj super gatunki i wiele z nich podbija moją życiówkę: kilka wypierzy orlika z łąk, p lotka i 2 okrywy bielika, szczątki bociana czarnego (komplet), oskub siniaka i samca pustułki, lotka samicy stawara, lotka jarząbka. Obficie pierzyły kruki (kilka piór lotnych) plus szczątki z jednego. Dodatkowo 2 sterówki muchołówki żałobnej.
Zdecydowanie najlepszy miesiąc w moim życiu. Do życiówki puchacz, bocian czarny, orlik krzykliwy, siniak, strzyżyk, muchołówka żałobna

Myszak złapany przez puchacza

szczątki nigry

maati12 

Wysłany: 2016-08-30, 18:49   

Raport z sierpnia ;)
W sierpniu jakiegoś szaleństwa nie było, następująco :
Myszaki i jastrzębie coś tam gubiły lecz ural i trzmielojad miło zaskoczył. Początkiem sierpnia udało mi się znaleźć dwa truchła włochatego ( u mn nowy gat ). W Żorach wśród bloków wypierze pójdźki i jakieś drobniejsze z pustułki.
Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu