PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze znaleziska
Autor Wiadomość
kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2009-01-02, 22:44   

Przepraszam, że odgrzebuję, moja wina że mnie nie było, ale tak sobie nadrabiam zaległości i parę rzeczy mnie ciekawi ;)

Ale najpierw - Sylwek, gratulacje oskuba szablodzioba! To chyba najciekawszy zgłoszony na forum oskub 2008.

Avocet napisał/a:
*potrzeszcz - komplet z tegorocznego ptaka.

Tegorocznego w rozumieniu młodego czy oskubanego w tym roku? ;) Bo jeśli to pierwsze, to z tego co pamiętam 1cy potrzeszcze przechodzą pierzenie całkowite, więc już na jesieni gdy zakończą pierzenie są nieodróżnialne od ptaków dorosłych.

WojtekG napisał/a:
Mam pytanie, czy wszystkie gołębie mogły zostać upolowane przez liczne tam myszołowy?? Czy może to gołębiarz tak lubi skubać na otwartych przestrzeniach... :roll:

Myszołowy - małe szanse, ale szanse. Jastrząb - woli w lesie, ale nie musi.

Avocet napisał/a:
*modraszka - pierwszoroczny samiec (foto)

Z tego foto to słabo widać że 1cy ;) Jak wyglądały pokrywy Irz? Jeśli ten kawałek, który jest widoczny na foto to faktycznie PC, to wyglądają bardzo niebiesko jak na 1cy.

I oczywiście gratulacje wszystkim znalezisk ;)

Od siebie dodam, że 1 stycznia nowego roku pod budynkiem wydziału BiNoZ UMK w czasie podchodzenia stada kwiczołów znalazłam ogon słonki i zakopany pod śniegiem niekompletny oskub dzięcioła pstrego (pewnie major, ale poczekam aż śnieg sam się stopi :> ). Trzeba będzie popytać, czy znajomy nie wyrzucił czegoś przez okno, bo samo okno się zgadza :]

[i] Winer [i]

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2009-01-03, 10:32   

kessy napisał/a:
Avocet napisał/a:
*potrzeszcz - komplet z tegorocznego ptaka.

Tegorocznego w rozumieniu młodego czy oskubanego w tym roku? Bo jeśli to pierwsze, to z tego co pamiętam 1cy potrzeszcze przechodzą pierzenie całkowite, więc już na jesieni gdy zakończą pierzenie są nieodróżnialne od ptaków dorosłych.

aaa to w takim razie wiek mogłem napisać "L" ;) zmyliły mnie same świeże i niewytarte pióra.

kessy napisał/a:
Avocet napisał/a:
*modraszka - pierwszoroczny samiec (foto)

Z tego foto to słabo widać że 1cy Jak wyglądały pokrywy Irz? Jeśli ten kawałek, który jest widoczny na foto to faktycznie PC, to wyglądają bardzo niebiesko jak na 1cy.

Ptak na pewno 1cy, sam nie byłem pewny oznaczenia wieku i płci ale dzięki pomocy forumowego Micha i kilku fotek (które niestety już usunąłem a ptak już dawno oskubany) udało się wszystko oznaczyć. Pokrywy I-rzędowe były zdecydowanie bardziej zielonkawe niż niebieskie pokrywy II-rz.

[ Komentarz dodany przez: kessy: 2009-01-03, 12:54 ]
Dziękuję za wytłumaczenie :)

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2009-01-03, 17:55   

Ostatnie wolne chwile przed powrotem do szkoły i nauki więc można co nieco podsumować ostatnie wyprawy w teren ;) .

29.12.2008 - cały dzień spędziłem w najróżniejszym terenie, wszystki znaleziska pojedynczo w przypadkowych miejscach, znajdowane głównie na leśnych drogach w podczempińskich laskach.

*grzywacz - 1 stary oskub zalegający w terenie zapewne jeszcze od jesiennej migracji,
*kos - kolejny oskub w pobliżu miejsca gdzie znalazłem kilka ostatnich "drozdowych" oskubów; samica/imm,
*paszkot - niekompletny oskub w młodniku świerkowym,
*bogatka - 1 oskub,
*modraszka - 1 oskub,
*sójka - pojedyncza wewnętrzna sterówka,
*grubodziób - 3 prawe I-rzędówki,
*potrzeszcz - kilka lotek na skraju lasu.

31.12.2008 - ostatnie w roku sprawdzenie dwóch podczempinskich skubalni. W sumie nie nastawiałem się na coś ciekawego ale najwidoczniej nigdy nie można mówić nigdy ;) .

Skubalnia "Leśniczówka" na skraju lasu sosnowego pod Czempiniem:

*sierpówka - 1 oskub,
*kos - niekompletny świeży oskub samca (wszystkie lotki w porównaniu z pozostałymi moimi grudniowymi kosami wyraźnie czarne a nie ciemnobrązowe),
*ORZECHÓWKA - 3 lewe sterówki (leżały oddalone od siebie 20-30 metrów; mimo przeszukania całego młodnika nic wiecej nie znalazłem). W życiu bym się nie spodziewał znaleść u mnie w Wielkopolsce orzechówki, a jednak ;) Zdecydowanie jest to mój najciekawszy i najbardziej nieoczekiwany gatunek 2008 roku :oki: ,
*zięba - niekompletny oskub z przed tygodnia/2 tygodni (niedawno pisałem że znalazłem swoją najpóźniejszą ziębe, a jednak to też uległo zmianie),
*mazurek - pojedyncze lotki I-rz.

Skubalnia "Sucharzewo":

*sierpówka - kolejny ptak (powoli zaczyna to przypominać niekończącą się opowieść ;) ),
*dzięcioł duży - świeżutki komplecik na zakończenie roku,
*jemiołuszka - II-rzędówka (najprawdopodobniej przeoczona wcześniej przez vespertinusa),
*mazurek - następny oskub,
*trznadel - pojedyncze sterówki.

vespertinus 

Wysłany: 2009-01-13, 16:14   

Już 2 tygodnie 2009 r. mamy za sobą, więc czas na pierwsze w tym roku podsumowanie:

6.01 - koło sklepu na moim osiedlu w Czempiniu
* jemiołuszka - 2 martwe ptaki, rozbite o szybę, pisałem już o tym w zdechlakach;

Skubalnia na obrzeżach parku w Czempiniu:
8.01
* wróbel - 1 oskub,
* szpak - 1 oskub, mój pierwszy zimowy (Obydwa oskuby świeże, niekompletne, bo porozrzucane na dużym obszarze, z czego najwięcej pod tujami. Być może robota sowy),
13.01
* jemiołuszka - 1 oskub, sytuacja podobnie jak wyżej,

Ponadto 10.01 nad Wartą kilka lotek i pokryw kawki (troche już musiał leżeć, bo większość piór pod śniegiem) i resztki krzyżówki (wyglądało na robotę czworonoga) , a dzisiaj 13.01 w Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu pare lotek, sterówek i okrywowych trznadla (kilka piór zawiało do woliery bielika, więc albo znowu robota sowy, albo jakiś Accipiter urządził sobie posiłek 0,5 m od klatki? :roll: )

vespertinus 

Wysłany: 2009-01-21, 21:31   

Będą dwa posty pod rząd, ale trudno ;) Gatunek tylko jeden, ale z grona oskubowych rarytów :)

21.08 Skubalnia na obrzeżach parku w Czempiniu:
* dzierlatka - 1 oskub, niekompletny, bo brakuje 4 sterówek i po kilka lotek z każdej strony, których pomimo ponad 40-to minutowego przeczesywania nie udało mi się znaleźć. Może jak resztki śniegu stopnieją, to coś jeszcze odsłonią. Niestety, zwłaszcza drugorzędówki, dostały mocno w kość (a w zasadzie w chorągiewki ;) ), bo oskub jeszcze sprzed opadów śniegu.

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2009-01-22, 11:36   

vespertinus napisał/a:
* dzierlatka - 1 oskub

Mariusz już tak nie szalej z tymi dzierlatkami bo o ile dobrze pamiętam to jest Twój 2. oskub (a 3. dzierlatka ;) ) w ciągu niecałego roku, a pamiętaj że mimo iż w tym roku było najwięcej dzierlatek od 4 lat, to jednak nie należy zapominać że Galerid w Czempiniu (i nie tylko) coraz mniej... :| ale i tak :res: za kolejny oskubowy rarytasik :oki:

vespertinus 

Wysłany: 2009-01-29, 21:00   

27 I - skubalnia "Sucharzewo"
* Dendrocopos sp. - 5 lotek z lewego skrzydła, porozrzucanych na przestrzeni kilkunastu m2 (raczej odpada, żeby były to resztki tego mojego od Świąt, bo pióra wyglądały lepiej niż tamte wtedy);
* bogatka - 2 stosunkowo świeże oskuby;
* modraszka - 2 zniszczone i niekompletne oskuby;
* mazurek - 4 okuby w różnych stadiach rozkładu ;) ;
* potrzeszcz - świeży oskub z tamtego dnia;

W zasadzie przez ten śnieg i roztopy trudno było ocenić jak długo niektóre pióra mogły leżeć, więc nie wymieniłem tych, co do których nie byłem pewien, czy już ich wcześniej ja lub Avocet nie podawaliśmy.

Dopisane po chwili: Nie zauważyłem, że Błażej miał pod koniec roku dzięcioła dużego. Możliwe, że to resztki tamtego. To by nawet tłumaczyło, dlaczego więcej piór nie znalazłem ;)

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2009-02-02, 20:18   

U mnie w styczniu było biednie - osiedlową skubalnię odwiedziłem raz znajdując jedynie świeżego maściucha, pozostałe styczniowe oskuby to świeże sierpówka i sójka znalezione przy okazji wypraw wędkarskich oraz ogryzki koguta bażanta, krzyżówki i martwego myszaka ( do tego ostatniego dobrał się lis, zjadając jedno skrzydło ).
Dziś natomiast było dużo lepiej - w osiedlowej skubalni 3xwróbel, samczyk kosa i makolągwy, 1xbogatka. Młodnik sosnowy nad rz.Leśnicą ( zimowa skubalnia i rewir lęgowy krogulca w latach 2003-2005 ):
- trznadel samczyk -świeży
- szczygieł -świeży
- czyż samczyk -zleżały
- makolągwa 2xsamczyk, jeden oskub świeżutki
- czeczotka 2x, tu też 1 świeża
- jemiołuszka ( oskub niekompletny, ptak skubany z drzewa, podobnie jak jedna z czeczotek - piórka porozwiewał wiatr )
- Regulus sp. - poj. s-lotki
Poza tym w zadrzewieniach na obrzeżach łąk zleżałe nieco sterówki dzięcioła czarnego, kolejne maściuchy, bogatka i kos.

bombycilla garrulus..jpg
Plik ściągnięto 3051 raz(y) 84,48 KB

dryocopus martius.jpg
Plik ściągnięto 3041 raz(y) 109,45 KB

myszak.jpg
Plik ściągnięto 3061 raz(y) 136,64 KB

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2009-02-02, 20:23   

I jeszcze rzut oka na krogulcową drągowinę.

makolągwa.jpg
Plik ściągnięto 3070 raz(y) 138,98 KB

ze szczygłem.jpg
Plik ściągnięto 3067 raz(y) 133,37 KB

pieniek.....jpg
Plik ściągnięto 3087 raz(y) 131,34 KB

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2009-02-11, 10:30   

Wczoraj rano przychodzi do mnie tata i mówi:
Zagadka ornitologiczna, nieduży ptak, wielkości mniej więcej szpaka z żółtym paskiem na końcu ogona... no to mówię ze pewnie jemiołuszka, już kiedyś się o nie pytałeś... a bo leży jeden taki u nas na podwórku...
I faktycznie...
Co ciekawe ma "dziurę" z boku - do tego stopnia ze widać mostek i chyba rozbitą głowę... ale nie miałem czasu się przyglądać i trafiła do zamrażalnika :]
Skończy mi się sesja to zrobię porządek w swoich piórach i wrzucę na forum.

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

lusia91 

Wysłany: 2009-02-11, 16:47   

ja chodząc ostatnio po polach, niedaleko lasu, znalazłam kupkę piór dzięcioła dużego. coś go obskubało całkiem niedawno przed moim spacerem bo na niektórych była jeszcze świeża krew. co w ogóle mogło dopaść dzięcioła??? przecież te ptaki nie często żerują na ziemi, zwłaszcza o tej porze roku. czy to mogła być sprawka np. krogulca?

lusia91 

Wysłany: 2009-02-11, 17:47   

a to są właśnie piórka tego dzięcioła

pióra.JPG
Plik ściągnięto 3075 raz(y) 141,96 KB

piórka.JPG
Plik ściągnięto 3042 raz(y) 111,67 KB

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2009-02-11, 20:43   

lusia91 napisał/a:
co w ogóle mogło dopaść dzięcioła??? przecież te ptaki nie często żerują na ziemi, zwłaszcza o tej porze roku. czy to mogła być sprawka np. krogulca?

to czy dane ptaki żerują na ziemi czy w koronach drzew nie ma wpływu na to czy staną się zdobyczą jakiegoś drapieżnika czy nie ;) drapole są znane z tego że wykorzystują każdą nadarzającą się okazje do upolowania łatwej zdobyczy i nie ma się co dziwić że dzięcioł też padł ofiarą ;) oprawcą mógł być najprawdopodobniej krogulec, lecz nie można wykluczyć np. jastrzębia lub drzemlika
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2009-02-28, 12:54   

W czwartek udało mi się znaleźć fajne usytuowany rewir lęgowy gołębiarza. Znajduje się on w suchym lesie sosnowym porastającym wydmy pomiędzy bałtycką plażą a jez. Resko Przymorskie z otaczającymi je trzcinowiskami. Taka lokalizacja wpływa niewątpliwie na rożnorodność ofiar jastrzębia. Drapole są już w rewirze o czym świadczyły liczne świeże oskuby i świeżo wypierzona sterówka samca ( to najwcześniej znalezione przeze mnie wypierzone duże pióro drapola ). Na menu gentilisa składały się:
- maściuchy - najliczniejsza ofiara, oskuby stare i świeże
- krogulec - 3 os.- świeża juv. samica i nieco zleżałe samce - ad. i juv.
- mewa w typie argentatus - 2 pierwszozimowe osobniki, oskuby świeże - komplet i jedno skrzydło
- słonka - 2 swieze oskuby ( kolejne 2 ptaki wypłoszyłem! - mega koncentracja w jaskini lwa ;) )
- śmieszka 1 ad. - świeży oskub
- bąk - oskub świeży, niestety wiele piór zgryzionych przez lisa, co ciekawe prócz górnych części chorągiewek były też ich dolne fragmenty z czystymi dudkami - lis więc nie ogryzał piór z resztek mięsa, tylko po prostu je pociął. Sukinsyn :evil: .
- kokoszka - oskub swieży, prawie kompletny
- łyska - j.w.
- dzięcioł duży
- dzięcioł zielony - świeży komplecik
- grzywacz - oskub zleżały
Poza tym udał się też znależć stary oskub rzepołucha ( pokrogulcowy?)- niekompletny i zniszczony, ale do oznaczenia piór wystarczyło ;) .

golebi.jpg
Plik ściągnięto 3069 raz(y) 135,13 KB

picus viridis.jpg
Plik ściągnięto 3080 raz(y) 144,21 KB

carduelis flavirostris.jpg
Plik ściągnięto 3052 raz(y) 100,15 KB

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2009-02-28, 12:57   

kolejne fotki:

botaurus stellaris.jpg
Plik ściągnięto 3132 raz(y) 144,74 KB