PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Legalizacja kolekcji piór
Autor Wiadomość
Szybszy 

Wysłany: 2004-08-11, 17:26   Legalizacja kolekcji piór

Na licie Ptaki wyczytałem, że do maja przyszłego roku należy zalegalizować rejestruj?c w urzędzie (gminy albo powiatowym - nie pamiętam dokładnie) posiadan? kolekcję piór lub wypchanych zwierzaków.

Robił to już kto? Warto? Czy lepiej żyć ze znamieniem przestępcy? :?

Mirek 

Wysłany: 2004-08-11, 17:43   

Zajrzyj może do ustawy o ochronie przyrody i przeczytaj dokładnie co tam pisze nt. temat...

[ Dodano: 11 Sie 2004 06:47 pm ]
o tutaj: http://www.lkp.org.pl/pra...awa_op_2004.htm

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-08-11, 18:05   

Cytat:
należy zalegalizować rejestruj?c w urzędzie (gminy albo powiatowym - nie pamiętam dokładnie) posiadan? kolekcję piór
CO !! ?? :shock: :shock: :shock: :shock: że jak... ze dobrze myle ? - jak mam kolekcje piór ptasich (a mam/miałem ich trochę) to musze isc do urzędu to zarejestrować? (dodano chwile puzniej "buahahahahah :res: dla nich ) / a jakie s? tego konsekwencje jak sie tego nie zrobi ?

Cytat:
Czy lepiej żyć ze znamieniem przestępcy?
jakos tego nie czuje teraz :wink:
Ostatnio zmieniony przez Alcedo 2004-08-11, 18:11, w całości zmieniany 1 raz  

p@nzio 
Fantasta Forum

Wysłany: 2004-08-11, 18:09   

Cytat:
do maja przyszłego roku należy zalegalizować rejestruj?c w urzędzie (gminy albo powiatowym - nie pamiętam dokładnie) posiadan? kolekcję piór

NIE!!!!! TO JEST ZBYT GŁUPIE, ŻEBY BYŁO PRAWDZIWE!!!! W tym kraju już chyba wszystko jest możliwe... Co będzie następne? Rejestracja obówia i zakaz chodzenia w "pirackich" niezarejestrowanych butach?! Przecierz to bez sensu! Po co komu takie informacje?!

Szybszy 

Wysłany: 2004-08-11, 19:14   

W ustawie tego znaleĽć nie mogę, ale może to wynika z innego aktu prawnego? Jak na licie Ptaki kto tak napisał, a nikt nie zaprotestował (ze strachu?)... :roll:

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2004-08-11, 19:28   

Marcin, będę się t? spraw? zajmować bardzo konkretnie jak wrócę, ale to będzie dopiero za miesi?c jak wiesz. Jeli możesz/chcesz tyle czekać, to przypomnij mi we wrzeniu (mam nieładne skłonnoci do zapominania o wielu sprawach w trakcie wyjazdów :oops: ). Zamierzam włanie "zalegalizować" swoje zbiory, będzie mi to póĽniej potrzebne. Prowadzę już nawet korespondencję na ten temat z panami Cielakiem (ten od atlasu piór) i Cenianem (z KOO). Popytam też w razie czego na uczelni w Muzeum Przyrodniczym. Na pewno co się z tego wykluje.

[i] Winer [i]

Anem 

Wysłany: 2004-08-11, 19:57   

Wiecie co... :roll: Trochę jestem skonfudowany. Przejrzałem pobieżnie tekst ustawy i sprawa wygl?da moim zdaniem tak:

Artykuł 52 umożliwia wprowadzenie zakazów:

Cytat:
Art. 52. 1. W stosunku do dziko występuj?cych zwierz?t objętych ochron? gatunkow? mog? być wprowadzone następuj?ce zakazy:

[...]
    2) zbierania, przetrzymywania i posiadania zwierz?t martwych, w tym spreparowanych, a także ich częci i produktów pochodnych;

Wprowadza je rozporz?dzeniem Minister właciwy do spraw rodowiska w porozumieniu z ministrem właciwym do spraw rolnictwa.

W przepisach przejciowych znajduje się następuj?cy artykuł:
Cytat:
Art. 150. Posiadacze spreparowanych zwierz?t lub ich częci s? obowi?zani do uzyskania zezwolenia, o którym mowa w art. 56 ust. 1 lub 2, w okresie jednego
roku od dnia wejcia w życie ustawy.

Zezwolenia o których mowa w art. 56 ust. 1 i 2 to odpowiednio:
Cytat:
Art. 56. 1. Minister właciwy do spraw rodowiska może zezwolić na zbiór rolin i grzybów objętych ochron? gatunkow? , chwytanie, odławianie lub zabijanie zwierz?t objętych ochrona gatunkow? oraz na inne czynnoci podlegaj?ce zakazom lub ograniczeniom w stosunku do gatunków:
    1) objętych ochron? cisł?;

2) objętych ochron? częciow?, jeżeli zezwolenie dotyczy obszaru wykraczaj?cego poza granice jednego województwa lub jeżeli ma to zwi?zek z działaniami podejmowanymi przez ministra właciwego do spraw rodowiska, w tym dotycz?cymi realizacji krajowej strategii ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodnoci biologicznej, programów ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem lub realizacji umów międzynarodowych.

Cytat:
2. Wojewoda na obszarze swojego działania może zezwolić:
    1) w stosunku do gatunków objętych ochron? częciow? na pozyskiwanie lub zbiór rolin lub grzybów, ich częci i produktów pochodnych oraz pozyskiwanie, chwytanie lub zabijanie zwierz?t,
    a także na inne czynnoci podlegaj?ce zakazom lub ograniczeniom;

2) w stosunku do gatunków objętych ochron? cisł? na zbieranie, przetrzymywanie i posiadanie martwych, w tym spreparowanych zwierz?t, ich częci i produktów pochodnych, a także na fotografowanie i filmowanie mog?ce powodować niepokojenie
    lub płoszenie.

Nas interesuj? chyba te frakmenty zaznaczone na niebiesko.

To były przepisy, a teraz mój komentarz. Problem z piórami jest w moim mniemaniu taki, że po pierwsze nigdzie, wród zakazów pozyskiwania częci zwierz?t, piór nie wymieniono wyraĽnie, a po drugie powstaje pytanie czy zwrot "częci zwierz?t" pióra obejmuje. Wydawałoby się że owszem.

Inn? w?tpliwoć wywołuje u mnie zwrot z artykułu 150 "posiadacze spreparowanych zwierz?t lub ich częci", który można interpretować moim zdaniem na dwa sposoby:
    1. posiadacze spreparowanych zwierz?t (wypchane, w formalinie, ususzone, zakonserwowane itp.) lub ich częci (ale też spreparowanych, no bo przecież można spreparować tylko częć zwierzęcia, czyli na przykład sam? głowę, czy sam? skórę itp.). Wtedy pióra by do tej kategorii nie wchodziły, no bo to owszem częci, ale niespreparowane.

2. posiadacze spreparowanych zwierz?t (jak wyżej) lub ich częci ( bez względu na to czy s? spreparowane czy nie). Wtedy niestety pióra również podlegałyby zgłoszeniu.

Osobicie wydaje mi się, że literalna interpretacja tekstu powinna skłaniać nas do drugiego rozwi?zania. Czy jest ono słuszne to już inna sprawa.

Zadałem sobie też nieco trudu i przeledziłem stenogramy posiedzenia komisji sejmowej, na której rozpatrywano projekt. Niestety nic na interesuj?cy nas temat nie znalazłem. Stenogramy posiedzeń podkomisji, która omawiała poszczególne artykuły nie s? dostępne na internetowej stronie Sejmu.

Mam jednak propozycję, aby ci, którzy maja kolekcje piór po prostu je zgłosili. Ciekaw jestem jakie miny zrobi? urzednicy.

Dodam jeszcze, że może ja nie jestem specjalista od ochrony przyrody i terminologii z ni? zwi?zanej, ale dla mnie ta ustawa jest napisana zupełnie niezrozumiale. :? Niektóre zwroty s? tak abstrakcyjne i wieloznaczne, że tak na prawde nie wiadomo co się pod nimi kryje, a słowniczek jest króciutki... niestety.

[ Dodano: 2004-08-11, 21:04 ]
Cytat:
W ustawie tego znaleĽć nie mogę, ale może to wynika z innego aktu prawnego?

Bo to w ustawie nie jest wyraĽnie powiedziane. Z ustawy wynika, że te zakazy będ? wynikały z rozporz?dzeń, a więc trzeba zajrzeć do rozporz?dzenia właciwego (o ochronie gatunkowej zwierz?t czy jako tak) tam to będzie wszystko napisane. Jeli nie wyszło rozporz?dzenie nowe, to do tego czasu pewnie obowi?zuje odpowiednie rozporz?dzenie do ustwy poprzedniej. czy w starym rozporz?dzeniu było napisane, że zabronione jest trzymanie znalezionych piór????????

Tak jak teraz czytam ten fragment:

Cytat:
zbierania, przetrzymywania i posiadania zwierz?t martwych, w tym spreparowanych, a także ich częci i produktów pochodnych;

To w sumie można go jeszcze interpretować tak, że zakazy mog? dotyczyć tylko częci zwierz?t martwych. :twisted: A kto mi udowodni, ze pióro co ja w lesie znalazłem to jest z ptaka żywego, czy martwego.

TatRa 

Wysłany: 2004-08-12, 07:15   

Anem to jednak prawdziwy prawnik (prokurator a może adwokat) :res:
Powiedziałe dużo, bardzo dużo, ale ostateczne jako sędzia się nie wypowiedziałe :P

Cytat:
Mam jednak propozycję, aby ci, którzy maja kolekcje piór po prostu je zgłosili. Ciekaw jestem jakie miny zrobi? urzednicy.

Co za rada :shock: "spróbujcie a zobaczycie co sie stanie i dajcie znać" :oops:
A sam nie masz swojej kolekcji? :wink: Może też spróbuj i powiedz jak wyszło :)
Na 100% z twoim prawniczym podejciem pozamykasz buzie urzędnikom i będziemy mieli precedens :wink: - zalegalizowane pióra w domu :lol: A potem wszyscy wyjdzeimy z piórkowego ciena :)

grzegorzb 

Wysłany: 2004-08-12, 07:36   

Mogę? :D
Pióra to też częci, jako entomolog tez mam ten idiotyczny problem bo de facto muszę zarejestrować fragmentnogi Carabusa jeli bym taki posiadał w kolekcji. Cóż dura lex sed lex jak mawiali starożytni rzymianie. Urzędnicy się nie zdziwi?. Tylko nie piszcie do bóg wie kogo. Wystarczy napisać:
Wojewódzki Konserwator Przyrody
województwa ...................
adres...........

W zwi?zku z art.........o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004r zgłaszam do rejestracji następuj?ce okazy (fragmenty) gatunków chronionych....................
lista polska/ łacina (jakie czeci iloć sztuk)

ww. okazy będ? przechowywane.................i oznakowane w sposób jednoznaczny. Jednoczenie zobowi?zuję się do prowadzenia rejestru ww. okazów i przedkladania rocznych sprawozdań z zakresu zmian w kolekcji
Jeli występujecie przez uczelnię Państwow? płacicie tylko za znaczek skarbowy za 5 zł naklejany na wniosek jesli jako osoba prywatna 5zł wniosek 50gr za każd? stronę zał?cznika i 76zł za decyzję (ustawa o opłacie skarbowej za czynnoci prawne) zgodę zwyczajowo za pierwszym razem wydaje się na rok, potem na dwa lata a za trzecim razem już co pięć lat.

To tyle - przy okazji a pamiętacie te czasy jak pewne gremia chciały by praktycznie wszystkie ptaki znalazły się na licie chronionych - cóż każdy kij ma dwa końce.
A co grozi - jak znajdę artykuł o pewnym czechu to wrzucę - malo nie dostał kary mierci na posiadanie okazów chronionych bo jak udowodnić oszołomowi -ekologowi ze nie wyrwalicie pióra z d.......jakiemu ptaszkowi. To samo dutyczy wszystkich innych fragmentów - wydmuszek, czaszek, koci itp.

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-08-12, 08:18   

Cytat:
Może też spróbuj i powiedz jak wyszło
Na 100% z twoim prawniczym podejciem pozamykasz buzie urzędnikom
no napewno będzie lepiej jak Anem pujdzie tam pogada dowie sie co i jak ... a nie jak wylecie młodego chłopaka takiego jak ja :mrgreen:
Cytat:
A co grozi - jak znajdę artykuł o pewnym czechu to wrzucę - malo nie dostał kary mierci na posiadanie okazów chronionych
nareszcie jakies hardkorowe kary :wink: .. nie no zartuje... ale to przesadzili z t? kar? smierci... za morderstwo iles tam lat a za posiadanie okazów chronionych MAŁO CO mierć ... cie **** co sie dzieje na tym wiecie

Cytat:
Wystarczy napisać:
Wojewódzki Konserwator Przyrody
województwa ...................
adres...........

W zwi?zku z art.........o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004r zgłaszam do rejestracji następuj?ce okazy (fragmenty) gatunków chronionych....................
lista polska/ łacina (jakie czeci iloć sztuk)

ww. okazy będ? przechowywane.................i oznakowane w sposób jednoznaczny. Jednoczenie zobowi?zuję się do prowadzenia rejestru ww. okazów i przedkladania rocznych sprawozdań z zakresu zmian w kolekcji
tyle ? ... sk?d to wiesz Grzegorzb ? byles tam ? jak tak to :res: dla Ciebie :]

jeszcze jedno pytanie.... a sk?d sie dowiedz? ze akurat JA przechowuje 'nielegalnie' te np piórka ? sk?d ? chodza po domach ? rewizja ? :wink: :mrgreen:

grzegorzb 

Wysłany: 2004-08-12, 08:39   

Oto ten fragment:
On 1.4.2004, when collecting and taking pictures of beetles and insects, the officials of Nature Protection Agency had detained me and brought me over to the Slovak Republic police authorities. I was accused of a criminal offense "nature protection endangering" for putting to death 6 pieces of Meloe Proscarabaeus (the most common Meloidae species in Slovakia - they are many hundreds of specimen in different localities) and about 10 other priceless accidentally found beetles. After a quick ruling of the Slovak District Court I was taken into custody. The overall damage for 6 pieces of Meloidae Proscarabaeus (which is, as all other Meloidae species, protected in Slovakia), was determined as 108.000 SK (2700 EURO).

After I had appealed to the Slovak Regional Court, I was finally released. In the stockade I spent three weeks and since than I’ve been waiting for a final ruling regarding the sentence. I can be given up to three years in prison.

The whole "case" was very badly received by the Czech and Slovak media that informed the public about the whole thing distortedly and which often also lied completely. I was accused of being the reseller and a commercial hunter of precious species (in spite of the fact that the market value of one piece of Meloe Proscarabaeus on the Czech market is about one EURO). My family had lived during this period in a true hell. After this experience of mine, I have decided to terminate the entomology on my part. Please be so kind and do not send me any beetles for determination of exchange. I will be taking only pictures

Cytat:
I jak się to wam podoba?
tyle ? ... sk?d to wiesz Grzegorzb ? byles tam ?

Tyle czasami po prostu mysz rodzi słonia :mrgreen: czy byłem...? no cóz przyjmijmy ze wiem to na pewno i parę osób z GTW może to potwierdzić :D

edit: GTW
potwierdzamy :]

Anem 

Wysłany: 2004-08-12, 08:49   

Cytat:
stateczne jako sędzia się nie wypowiedziałe

Nie wypowiedziałem się dlatego, że po prostu nie jestem pewien jaka interpretacja jest najwłaciwsza. Teoretycznie każdy może sobie interpretować ustawę, ale najważniejsze jest to, aby w przypadku jakich w?tpliwoci nasza interpretacja był taka jak s?du. Ustawa jest napisana bardzo pogmatwanie. S? odesłania do rozporz?dzeń, których jeszcze nie ma (stare niewiele wyjaniaj?). Słownictwo specjalistyczne jest wieloznaczne i ponad to niewyjanione w słowniczku ustawowym. :?

Ja zwykle tak robię, kiedy pewny nie jestem. Może to obniża moj? w Waszych oczach pozycję, ale podnosi wiarygodnoć. Wszystkich rozumów nie zjadłem i moje przemylenia wcale trafne być nie musz?.

Cytat:
A sam nie masz swojej kolekcji?

No włanie nie mam, więc się nie martwię.

Cytat:
jak udowodnić oszołomowi -ekologowi ze nie wyrwalicie pióra z d.......jakiemu ptaszkowi

Całe szczęcie w naszym pokręconym kraju jak mnie będ? chcieli wsadzić za to, że ganiam za ptakami i im pióra wyrywam, to nie ja będę musiał udowadniać, że tego nie robię, tylko oni że robię. :twisted:

Do grzegorzab mam pytanie sk?d wzi?łe ten wzór podania i sk?d wiesz, że właciwym organem jest Wojewódzki Konserwator Przyrody? Z ustawy? (być może, bo jej całej nie przeczytałem jak na razie :oops: ), czy może z jakiego rozporz?dzenia?

Kwestia z legalizacj? zbiorów to jedna sprawa. Następn? jest jednak to jaki jest obecnie status piór, to znaczy, czy można je zbierać, czy trzeba najpierw wyst?pić o pozwolenie?

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2004-08-12, 08:58   

grzegorzb napisał/a:
I was accused of a criminal offense "nature protection endangering" for putting to death 6 pieces of Meloe Proscarabaeus
no tak :shock: Meloe Proscarabaeus - to mniej wiecej tak spotykany jak Alcedo atthis w ptakach ? dobrze mówie entomolodzy ? jak Ľle to mnie poprawiac

grzegorzb napisał/a:
The overall damage for 6 pieces of Meloidae Proscarabaeus (which is, as all other Meloidae species, protected in Slovakia), was determined as 108.000 SK
nie tak Ľle :P ok 11000 PLN

grzegorzb napisał/a:
After this experience of mine, I have decided to terminate the entomology on my part.
:lol: to jest najlepsze :mrgreen:

grzegorzb napisał/a:
I jak się to wam podoba?
spoko :]
Cytat:
wiem to na pewno i parę osób z GTW może to potwierdzić
jak GTW to wierze :P :wink: :]

TatRa 

Wysłany: 2004-08-12, 09:12   

Anem ja cie tylko do boju chciałem zagrzać :lol:
a nie wchodzić w spory o pozycji i wartoci w naszych oczach :oops:
Żle mnie zrozumioałe (a właciwie to ja Ľle napisałem skoro tak to zinterpretowałe :? )

Chodzi o to, że (znowu będę generalizował i trochę folozował 8) ) całe, no prawie całe, a na pewno znaczna większoć, naszego prawa jest jak to okrelasz "zagmatwana" niezrozumiała i umozliwia dowolna interpretację w zaleznoci do czego je interpretujemy (jako zbieracze piór czy jako urzędnicy którzy będ? nas chcieć przed s?d zaci?gn?ć)
A że ty masz zostać prawnikiem to powinienes się przyzwyczaić do stawania po jednej ze stron i wydawania opinii jednoznacznych (często będ?c adwokatem diabła). Takie "ćwiczenie" prawnicze i walka na paragrafy :wink:

Szybszy 

Wysłany: 2004-08-12, 09:27   

Czyli jednak.... Moim zdaniem kurna z piórami powinni sobie darować. Jajka, poroża i wypchane zwięrzęta to OK ale kurna pióra.

Zaczekam zatem na postępy Anema i Kessy i pójdę zadziwić urzędników. Tyle, że na licie ptaki goć napisał, że rejestruje się kolekcję chyba w gminie, a nie u konserwatora wojewódzkiego...

Odpowiedz do tematu