PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Legalizacja kolekcji piór
Autor Wiadomość
Marfu 

Wysłany: 2004-08-13, 13:31   

A to gdzie jest napisane??

Przeciez juz wyjmujac z szafy powinnismy dawac teoretycznie zgode na to - tak by to wygladalo...

grzegorzb 

Wysłany: 2004-08-13, 13:41   

Z szafy to przesada. Ale jak udowodnisz w razie kontroli co sie stało z tym okazem? A tak kwit to kwit. Można robic to na rewers jak w bibliotece. Poza tym jeli komu wypożyczysz kto nie ma pozwolenia na posiadannie okazów chronionych to niejako będzie on nielegalnym posiadaczem. głupie ale w wietle prawa prawdziwe

Marfu 

Wysłany: 2004-08-13, 13:42   

Ale gdzie to jest napisane? Bo jak My mamy pozwolenie i damy mu na pismie, ze to nasze, to on chyba nie musi miec zgody??

grzegorzb 

Wysłany: 2004-08-13, 13:47   

Jak na pimie będzie że to wasze (czyli nr z katalogu, ilosc sztuk itp) to miec pozwolenia oczywicie nie musi

Anem 

Wysłany: 2004-08-13, 13:54   

Cytat:
Co do drugiego pytania - powiem więcej osoba której pozyczacie powinna miec tez zgode

No to co to jest za różnica pomiędzy przypadkiem gdy każdy sobie sam legalizuje swoj? kolekcję. Skoro i tak każdy, kto będzie miał "pióra które s? jego własnoci?" w "depozycie" u Bociana musi imeć zezwolenie, to ja w kwesti zmniejszenia formalizmu prawnego nie widzę różnicy, a nawet będzie większe zamieszanie bo najpierw każdy będzie musiał przesłać dane o swoich okazach do Bociana, który poza zezwoleniami na własne okazy będzie musiał dostać zezwolenie na okazy, które znajduj? się u osób fizycznych ale s? w dyspozycji towarzystwa. Osoby fizyczne także będ? musiały dostać pozwolenie no bo fizycznie pióra pozostan? u nich.

Trochę zagmatwane nie s?dzicie. (Pomijam tutaj oczywicie kwestie naukowe takie jak zwiększenie możliwoci badawczych, czy prowadzenie bogatszej ewidencji piór przez Bociana, który będzie mógł korzystać z kolekcji prywatnych, bo nie o tym tutaj mówimy).

Dodatkowo prosiłbym, choć wiem, że to trochę pracochłonne, abymy się posługiwali w dyskusji właciwymi fragmentami ustawy bo co mi się wydaje, że coraz bardziej się oddalamy od jej tekstu, a wchodzimy w jakie ideologiczne dyskusje.

Marfu 

Wysłany: 2004-08-13, 13:55   

To juz lepiej. Na szczescie o numerach katalogu tochyba nikt nie wie...

Anem 

Wysłany: 2004-08-13, 13:56   

Cytat:
Bo jak My mamy pozwolenie i damy mu na pismie, ze to nasze, to on chyba nie musi miec zgody??

Ale wtedy pozostaje do rozwi?zania kwestia własnoci, czyli wszyscy, którzy będ? chcieli wejć w takie rozwi?zanie będ? musieli ze swoich kolekcji uczynić darowiznę na rzecz TP "Bocian". Zastanawiam się czy to wszystkim przyjdzie tak łatwo...

grzegorzb 

Wysłany: 2004-08-13, 14:04   

Od darowizny płaci sie podatek!!!!
A tak na poważnie. Pióra "z formalnego" punktu widzenia rzeczywicie będ? stanowiły własnoć TPB. Ale chyba szefowie nie bed? rocić sobie do nich praw...zreszt? to już kwestia zapisów zezwoleniu.

Marfu 

Wysłany: 2004-08-13, 14:08   

No - jezeli zezwolenie jest na nas, to przynajmniej formalnie...

Trudno - trzeba bedzie miec do nas zaufanie...

A swoja droga - jak juz beda wykazane w MinSrod, ze sa nasze (czytaj TP Bocian) to wowczas... Ciezko bedzie je przekazac komus kto nie ma pozwolenia...

To tak na marginesie...

W sumie trudna sprawa...

grzegorzb 

Wysłany: 2004-08-13, 14:11   

Coż takie prawo........głupie ale prawo.

Anem 

Wysłany: 2004-08-13, 14:28   

Cytat:
Od darowizny płaci sie podatek!!!!

No to można sprzedać TP "Bocian" za 1gr od pióra. ;)

Cytat:
A tak na poważnie. Pióra "z formalnego" punktu widzenia rzeczywicie będ? stanowiły własnoć TPB. Ale chyba szefowie nie bed? rocić sobie do nich praw

Będ? czy nie będ? to kwestia drugorzędna... będ? włacicielem i to jest najważniejsze. Jak będ? chcieli moje pióra sprzedać, albo wysłać na wystawę na drug? częć Polski to się nie będ? musieli mnie pytać o zdanie. ;)

Ja oczywicie nie przypisuję nikomu złej woli i żebycie mnie tak nie zrozumieli. Ja tylko staram się przedstawić konsekwencje takiej decyzji.

Co więcej przekazanie własnoci nie rozwi?zuje problemu zezwoleń jeli pióra fizycznie pozostana w rękach osób które do tej pory były ich włacicielami. Ponieważ jest to zezwolenie na posiadanie

ustawa o ochronie przyrody napisał/a:
w stosunku do gatunków objętych ochron? cisł? na zbieranie, przetrzymywanie i posiadanie martwych, w tym spreparowanych zwierz?t, ich częci i produktów pochodnych

to musi je uzyskać ten kto pióra posiada a to nie musi być koniecznie ten kto jest ich włacicielem. Można być włacicielem a nie być posiadaczem. Te dwie kategorie nie musz? się pokrywać.

Cytat:
Coż takie prawo........głupie ale prawo.

Zawsze można jeszcze liczyć na nowelizację ustawy.

Marfu 

Wysłany: 2004-08-13, 14:35   

Na nowelizacje nie liczmy.

Raz do roku przesyla sie sprawozdanie i tam trzeba podac jakie piora doszly, i wystawia sie rewers dla osoby trzymajacej je w domu.

grzegorzb 

Wysłany: 2004-08-13, 14:37   

Anem napisał/a:
Będ? czy nie będ? to kwestia drugorzędna... będ? włacicielem i to jest najważniejsze. Jak będ? chcieli moje pióra sprzedać, albo wysłać na wystawę na drug? częć Polski to się nie będ? musieli mnie pytać o zdanie. ;)

zgadza się

Cytat:
to musi je uzyskać ten kto pióra posiada a to nie musi być koniecznie ten kto jest ich włacicielem. Można być włacicielem a nie być posiadaczem. Te dwie kategorie nie musz? się pokrywać.

i sie nie pokrywaj?. Można wiec wyst?pić prywatnie w kilka osób - przynajmniej rozłoży się 76 zł na kilka osób. Liczy się bowiem za decyzję a ilu osób ona dotyczy to nie istotne.

Cytat:
Zawsze można jeszcze liczyć na nowelizację ustawy.

Tylko żeby j? znowelizowac musi odejsc Wróbel!!!!!!

Anem 

Wysłany: 2004-08-13, 14:50   

Cytat:
Można wiec wyst?pić prywatnie w kilka osób - przynajmniej rozłoży się 76 zł na kilka osób. Liczy się bowiem za decyzję a ilu osób ona dotyczy to nie istotne.

Miałbym w?tpliwoci. Decyzja administracyjna ma to do siebie, że jest wydawana wobec konkretnego podmiotu w konkretnej sprawie i wyst?pienie w kilka osób nie wydaje mi się możliwe (chyba, że osoby te założyłyby na przykład strowarzyszenie i wyst?piły o zezwolenie jako osoba prawna). To tak jakby w jednej miejscowoci kilka osób, które chc? zbudować sobie dom (każda według innego projektu i na innej działce) wyst?piło wspólnie o pozwolenie na budowe w celu szybszego i tańszego załatwienia sprawy.

grzegorzb 

Wysłany: 2004-08-13, 14:59   

Anem napisał/a:
Miałbym w?tpliwoci. Decyzja administracyjna ma to do siebie, że jest wydawana wobec konkretnego podmiotu w konkretnej sprawie i wyst?pienie w kilka osób nie wydaje mi się możliwe (chyba, że osoby te założyłyby na przykład strowarzyszenie i wyst?piły o zezwolenie jako osoba prawna). To tak jakby w jednej miejscowoci kilka osób, które chc? zbudować sobie dom (każda według innego projektu i na innej działce) wyst?piło wspólnie o pozwolenie na budowe w celu szybszego i tańszego załatwienia sprawy.

Zgadza się ale jeli chodzi o budowę domu - reguluje to prawo budowlane które okresla kto moze wyst?pić jakie dokumenty itp. A ustawa o ochronie przyrody tego nie precyzuje. I jak s? prowadzone badania w rezerwatach to czesto występuje kilka osób które podpisuje sie pod jednym wnioskiem i jest to uznawane - wydawana jest jedna decyzja która dotyczy kilku osób. I nie widzę tu przeszkód prawnych - w tym wypadku. Wg zasady jeli co nie jest zabronione to jest dozwolone

Odpowiedz do tematu