PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Legalizacja kolekcji piór
Autor Wiadomość
krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2008-09-21, 22:00   

Karłowaty napisał/a:
[...]można będzie zbierać i kolekcjonować pióra ptaków, ale tylko na obszarze danego województwa.
to "ale" dotyczy zbierania czy kolekcjonowania :> , bo to odrębne pojęcia które nie muszą iść z sobą w parze :hmm2:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Karłowaty 

Wysłany: 2008-09-22, 00:39   

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy:
Cytat:
W obowiązującym stanie prawnym całkowity zakaz zbierania i przetrzymywania piór ptaków jest zbyt rygorystyczny, dlatego też w art. 52 ust. 2 dodano pkt 8 dotyczący wprowadzenia odstępstwa od tego zakazu.
(podkreślenia moje)

Wynikałoby z tego, że jest jeden zakaz i możliwe będzie tylko jedno odstępstwo od niego, na co wskazuje także użycie w przepisie i w uzasadnieniu do jego wprowadzenia spójnika "i" - gdyby ustawodawca przewidywał możliwość wprowadzania odstępstwa tylko dla jednej z tych czynności, użyłby słówka "lub". Tak mnie uczyli na zajęciach z logiki, ale różnie z tą logiką w stosowaniu prawa bywa - nie zdziwię się, gdy w jakimś województwie będzie wprowadzone tylko jedno odstępstwo, np. od zakazu przechowywania piór bez możliwości ich zbierania (taka "legalizacja" istniejących kolekcji). Trzeba poczekać na zarządzenia wprowadzające odstępstwa - wtedy będzie można coś powiedzieć na pewno.

darek mińkowski 

Wysłany: 2009-04-02, 11:58   

Mam pytanie: czy występując o pozowlenia na zbieranie i przechowywanie piór występowaliście tylko w zakresie posiadanych zbiorów, czy też we wniosku określaliście inne gatunki, na przykład te których pióra przewidujecie znaleźć w terenie?

Pawelele 

gko

Wysłany: 2009-06-16, 17:55   

A jak to jest z legalnością wymieniania się piórami?? Niech mnie ktoś naprostuje w tej kwestii bo mnie coś świta, że nie jest to legalne :?

Maciek P 

Wysłany: 2009-06-16, 19:39   

darek mińkowski jak starałem sie o zezwolenie na zbieranie i przechowywanie piór to wyszczególniłem, że tylko z ptaków drapieżnych (znajdywanych pod liniami energetycznymi, przy szlakach komunikacyjnych itp.)- więc chodziło o te które dopiero znajdę.
Jeśli otrzymasz zgodę to do końca grudnia każdego roku musisz złożyć sprawozdanie do Konserwatora Przyrody z zakresu wykorzystania zezwolenia- więc piszesz co, gdzie i w jakiej ilości uzbierałeś.

A co do wymieniania się piórami to chyba nie jest to całkiem legalne (może między osobami posiadającymi zezwolenie jakoś by przeszło??).

rogul1996 

otop

Wysłany: 2009-06-29, 09:43   

no tak ale chyba nic nam nie zrobią jak będziemy kolekcjonować lub zbierać bez zgody ? chyba nas nie zabiją anie nie zamkną ( zwłaszcza jak się w ogródku coś znalazło ) :lol:

for 
teriolog
Zgórmysyn

Wysłany: 2009-06-29, 09:52   

no przepisy mamy jakie mamy - ale kompetencje na posiadanie pior ma miejscowy Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska - jesli chceta byc w zgodzie z prawem bez problemu mozna uzyskac pozytywna decyzje.

Nie lubię tzw. zrównoważonego rozwoju!!!!

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2009-06-29, 10:16   

rogul1996 napisał/a:
chyba nas nie zabiją anie nie zamkną

Oczywiście, że nie ale grzywnę możesz zapłacić - o ile znajdzie się ktoś kto bedzie to kontrolował.

rogul1996 napisał/a:
zwłaszcza jak się w ogródku coś znalazło

A co to za różnica czy na ogródku czy poza nim? I na to i na to zgodę musisz mieć.

for napisał/a:
jesli chceta byc w zgodzie z prawem bez problemu mozna uzyskac pozytywna decyzje.

Dokładnie. Uzyskanie zezwolenia nie jest jakąś wielką filozofią.

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2009-06-29, 19:41   

arkadio.k napisał/a:
Dokładnie. Uzyskanie zezwolenia nie jest jakąś wielką filozofią.

może i żadna filozofia to nie jest, jednak darmowe to też nie jest ;)
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

darek mińkowski 

Wysłany: 2009-10-21, 11:54   

Właśnie dostałem decyzję z urzedu Regionalnego w sprawie gatunków objętych częściową ochroną- pozytywna, czekam jeszcze na stanowisko generalnego co do pozostałych gatunków - przepis kpa o 30 dniach na załatwienie sprawy to fikcja

Arkadio 
Przyrodnik

Wysłany: 2009-10-21, 12:18   

darek mińkowski napisał/a:
przepis kpa o 30 dniach na załatwienie sprawy to fikcja

To nie jest fikcja. Teraz, gdybyś dostał decyzję negatywną, to możesz się odwołać ze względu na uchybienia w prowadzonym postępowaniu :P

pustul3 

Wysłany: 2009-10-21, 12:21   

Tylko nie zbierajcie tych piór w okolicy gniazd drapoli w okresie lęgowym :!:

Justyna K 

Wysłany: 2009-10-21, 22:22   

pustul3 napisał/a:
Tylko nie zbierajcie tych piór w okolicy gniazd drapoli w okresie lęgowym :!:
Zezwolenie na posiadanie piór gatunków chronionych nie oznacza automatycznie pozwolenia na nieprzestrzeganie stref ochronnych :) Więc o to raczej nie ma obawy :)

pustul3 

Wysłany: 2009-10-27, 21:19   

Justyno Słyszałem o ludziach wchodzących w strefy ochronnei to w okresie lęgowym po to aby popatrzyć na drapole albo poszukac piór :evil:

Justyna K 

Wysłany: 2009-10-28, 19:34   

pustul3 napisał/a:
Justyno Słyszałem o ludziach wchodzących w strefy ochronnei to w okresie lęgowym po to aby popatrzyć na drapole albo poszukac piór :evil:

Fakt, niektórzy robią różne dziwne rzeczy... :roll: Ale tacy ludzie zazwyczaj nie kłopoczą się o jakiekolwiek zezwolenia, tak mi się wydaje.

Odpowiedz do tematu