PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Która kolorystyka najlepsza?

Która kolorystyka najlepsza?
1
0%
 0%  [ 0 ]
2
64%
 64%  [ 11 ]
3
11%
 11%  [ 2 ]
4
23%
 23%  [ 4 ]
Głosowań: 17
Wszystkich Głosów: 17

Autor Wiadomość
kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2008-02-14, 11:53   Która kolorystyka najlepsza?

Kochani, mam do was prośbę :) Chciałam dopracować sposób fotografowania piór pod kątem wierności oddawania faktycznego wyglądu pióra. Do testów wybrałam pióra ciemne, które sprawiają najwięcej problemów przepalając obraz i zniekształcając kolory. Poniżej 4 całkowicie nieobrobione wersje TEGO SAMEGO ZESTAWU (trudno w to uwierzyć...):

1 - z lampą
2 - bez lampy, na ciemnym tle wokół kartki
3 - bez lampy, na jasnym tle wokół kartki, przy samym oknie
4 - bez lampy, na jasnym tle wokół kartki, dalej od okna

Dla uproszczenia pytanie jest w formie ankiety, ale wasze uwagi będą bardzo cenne, bo jak wiadomo, wiele można zrobić w programach do obróbki zdjęć. Wszelkie pomysły jak można poprawić zdjęcie tak, żeby przedstawiało jak największą wartość porównawczą - jak i jakiekolwiek inne komentarze - mile widziane.

1

2

3

4

[i] Winer [i]
Ostatnio zmieniony przez kessy 2009-01-11, 12:01, w całości zmieniany 1 raz  

BJK 

Wysłany: 2008-02-14, 17:39   

kessy, na każdym zdjęciu pióra widać inaczej :shock: , faktycznie niesamowite :shock:
a w rzeczywistości, które zdjęcie jest najbliższe prawdy? bo na każdym zdjęciu, przynajmniej na moim monitorze, pióra mają inny kolor :roll: i na każdym widać bardziej inne cechy ?
"Żywa substancja jest bytem,który naprawdę jest podmiotem,albo,innymi słowy,jest bytem o tyle, o ile substancja jest ruchem zakładania i ustanawiania siebie samego, czyli zapośredniczeniem między swoim stawaniem się czymś innym i sobą samym. " G.W.F.Hegel

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2008-02-14, 20:01   

Pewnie moja diagnoza nie będzie zbyt trafna, bo nie wiem jak te pióra wyglądają w rzeczywistości, ale co tam :]

1 - zdecydowanie za ciemne.
2 i 4 - nie są złe te zdjęcia, ale masz światło z lewej strony i cień rzucany przez jedne pióro nachodzi na kolejne, przez co pewnie w niektórych przypadkach zniekształci się barwa.
3 - chyba najsensowniejsze z tych 4-ech, ale jak znam życie to znawcy powiedzą, że te jest akurat za jasne hehe.

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2008-02-14, 20:04   

a zrób skan jak możesz i wrzuć by wyszedł orginalny kolor ;) :D

A z lampą na dużej przysłonie (f.8 lub więcej) i czasie 1/4 albo jakieś takie kombinacje? :>

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2008-02-14, 21:30   

BeaJola napisał/a:
a w rzeczywistości, które zdjęcie jest najbliższe prawdy?

Chyba 2 i 4. Pokazują jako-tako kolor piór. Sęk w tym, że każdy ma inaczej skonfigurowany monitor :mrgreen:

Pełek napisał/a:
a zrób skan jak możesz i wrzuć by wyszedł orginalny kolor ;) :D

Skaner zniebieszcza i trochę przepala ;) Ale wrzucę jutro dla porównania.

Na czasie 1/4 musiałabym robić na ISO cn 400 żeby nie poruszyć :] Mało wygodne niestety.

[i] Winer [i]

Kejbii 
Kejbii

Wysłany: 2008-02-16, 01:17   

Sprawa wydaje się prosta, która fotka najlepsza, czemu (= co widać na fotce) i dlaczego (= wytłumaczenie techniczne fotograficzne :D ).
Fotka 2.

Czemu fotka 2: bo na lotkach piór na fotce 2 widać najwięcej szczegółów (co nie dziwota, bo ta fotka jest najbardziej zbliżona do prawidłowego naświetlenia tych chorągiewek, wynika to ze sposobu, w jaki automatyka aparatu ustawia ekspozycję :D ; na fotce 4 chorągiewki są niedoświetlone; fotki 1 i 3 pomińmy w tych rozważaniach, bo i tak gorsze od 2.

Dlaczego fotka 2: chodzi o prawidłowość naświetlenia tych chorągiewek (no i żeby zafarbu nie było, oczywizda, jak na 3-ce, tyż). Fotki 2 i 4 różnią się co do warunków focenia jasnością peryferii kadru - na fotce 2 są one ciemniejsze od białej kartki, na 4 zbliżone do niej jasnością, prawda ? Dlatego automatyka ekspozycji silniej naświetliła fotkę 2 niż 4, bo więcej tam w kadrze było % "ciemnego". Dało to przy okazji, że na fotce 2 chorągiewki zostały silniej naświetlone, i o to chodziło tutaj, zbliżyło je bardziej do optymalnego naświetlenia, które daje wszak maksymalne oddanie szczegółów.

Gdybyś z kolei miała tam w testach jasne pióra na czarnej kartce, miałabyś odwrócony problem, i wtedy walczyłabyś nie z niedoświetlonymi, a z prześwietlonymi chorągiewkami (szczegóły na chorągiewkach byłyby tam z kolei "wypalone"). Wtedy najlepszą fotką byłaby taka, gdzie tło musiało by być ... jasne :smile:

Czy to zrozumiałe, com starał się wyłuszczyć ?
Nauka jest metodą badania świata, a nie raz na zawsze ustaloną wizją świata, więc nie ma gwarancji, że uprawomocni oświeceniowe ideały ludzkiej racjonalności - John Gray, London School of Economics

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2008-02-17, 18:07   

Jeśli chodzi o mnie to nie czytając postów oddałem głos na 2. Wydaje mi sie najlepsze.
Pozostałe 3,4 są za jasne skolei 1 za ciemne a w stosinie odbija sie światło lampy.

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2008-02-18, 21:35   

Jak dla mnie zdecydowanie najlepsze jest 4. Ma najprawdziwszy kolor, zresztą nawet kartka pod piórami jest taka...prawdziwa :-D Do 2 też nic nie mam, ale te cienie troszkę przeszkadzają.
Ekstra ciekawy temat :oki:

matrekus 

Wysłany: 2009-08-22, 21:03   

sorry, że się wtrącę...
taka kolorystyka wyszła przez nieprawidłowo dobrany balans bieli...
moim zdaniem najlepsze jest zdjęcie nr.3 ponieważ brak na nim niepotrzebnych cieni wystarczy chwila w programie do obróbki aby przywrócić temu zdjęciu prawidłowe kolory. Moim zdaniem zamiast lampy powinnaś zastosować lampę / lampki biurkowe i ustawić je z odpowiednich stron pod odpowiednim kątem tak aby nie było cieni. Jeszcze co do balansu bieli to powinno się zrobić tak:
1. przygotować białą kartkę
2. ustawić oświetlenie tak jak chcemy zrobić zdjęcie
3. robimy zdjęcie
4. w ustawieniach ustawiamy custom wb lub własny balans bieli (wszystko zależy od tłumaczenia)
5. wybieramy zdjęcie z danym oświetleniem
6. robimy zdjęcie z piórkami przy tym samym oświetleniu z własnym balansem bieli.
Za każdym razem gdy robimy zdjęcie studyjne musimy zrobić własny balans bieli by uzyskać prawidłowe kolory. Nie wszystkie aparaty mają taką funkcję. Jeszcze lepiej gdy mam lustrzankę bądź aparat który może robić zdjęcia w formacie raw wtedy mamy duże pole do popisów w obróbce. Wystarczy wpisać w google zmiana balansu bieli w rawie itd.
Mam nadzieje, że wszystko napisałem prawidłowo... dopiero się uczę, ale nie powiem ile mam lat ;)
Pozdrawiam Mateusz

kisiel1992 

Wysłany: 2011-01-02, 15:39   

A co powiecie, żeby pióra skanować :?:

Zeskanowane wyglądają TAK

Pauczak 

Wysłany: 2011-01-02, 15:42   

kisiel1992, nie każdy ma w domu skaner :]

kisiel1992 

Wysłany: 2011-01-02, 15:50   

Ale ci, co mają :P Fajnie doświetlone i wgl :D

krotom 
administrator
ludź od prądu

Wysłany: 2011-12-02, 21:01   

Proponuję opracować jasne wytyczne dotyczące umieszczanych zdjęć na forum. Fajnie to zrobiła Kessy (niestety Jej zdjęcia już przepadły), gdzie było widać jak różne pióra różnie się prezentują w zależności od oświetlenia i tła.
Zyskamy na tym wszyscy. Piórlolodzy do dzieła :koks:
:cry: Winer'owi & Pawelele... Q pamięci :(

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2011-12-02, 21:29   

Piórolodzy myślą nad tym cały czas :)
Opracowywanie nowych wytycznych w toku :)

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

vespertinus 

Wysłany: 2011-12-02, 23:19   

Z braku skanera, zdany jestem tylko na aparat. Nie zawsze jakość jest pierwsza klasa, ale staram się pstrykać przy świetle dziennym, koło okna i bez lampy. Robię kilka fotek na różnych ustawieniach i później na kompie wybieram te, które najlepiej oddają rzeczywisty kolor. Ale czekam na sugestie co poprawić lub na ewentualne wytyczne.

Odpowiedz do tematu