PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka słów o organizacji pierzastego forum.
Autor Wiadomość
KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2011-12-30, 13:52   

vespertinus napisał/a:
krótki komentarz co jest diagnostyczne, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu z gatunkami podobnymi itp. Co sądzicie?

zacny pomysł :oki:

vespertinus napisał/a:
a robienie podsumowania po pół roku, mówiąc delikatnie, strasznie irytuje

dodam, że nie tylko podsumowującego :twisted:

I jeszcze też prośba o wyjaśnianie okoliczności zdobycia pierza gat. trudnych diagnostycznie , np.gajówki, gęsi zbożowej czy mewy białogłowej ;)

picapica 

Wysłany: 2011-12-30, 15:03   

Gajówkę i kapturkę da się odróżnić na podstawie emigracji .

PTASIEK 

Wysłany: 2011-12-30, 15:06   

chyba emarginacji ;)

picapica 

Wysłany: 2011-12-30, 15:27   

Sorki :oops:

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2011-12-30, 16:44   

vespertinus napisał/a:
Druga sprawa, że można np. wrzucać (i zastanawiam się, czy tak nie robić) zdjęcia w wyższej rozdzielczości na jakiś fotosik czy inne ogólnodostępne galerie, a w tematach tylko podlinkować te zdjęcia.

Prawda, ale tu trzeba uważać! Żeby nie było jak ze zdjęciami kessy, wiele fajnych utraciliśmy bezpowrotnie bo zniknęły z serwara z którego były linkowane... Osobiscie polecam Picase.

vespertinus napisał/a:
Heimik, Twoje moderatorskie moce w razie czego byłyby chyba w stanie podmienić załączniki? ;)

No mowa :)

vespertinus napisał/a:
Myślę, że warto byłoby w takim przypadku wrzucone do atlasu zdjęcia uzupełnić o krótki komentarz co jest diagnostyczne, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu z gatunkami podobnymi itp. Co sądzicie?

ZA ręcyma i nogyma :)

Na chwilę obecną deklaruję opracowanie regulaminu dla nas. Ale nie wymagajcie ode mnie tego na jutro, też mi się sesja zbliża :] Przedstawię go w tym temacie jak będzie na finiszu :)

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2012-04-05, 14:11   

Poczyniłem aktualizację rankingu rocznego 2012 - wiem, dużo roboty to nie było, ale zawsze to jakiś początek w słusznym kierunku :mrgreen:
Dziś postaram się jeszcze o podsumowanie rocznego 2011.
Ciężej będzie z życiówkami (przekopać trzeba 30 stronicowy temat) dlatego może poproszę zainteresowanych o podesłanie mi na PW waszych danych? Będzie prościej i zostaną tylko Ci na prawdę zainteresowani?

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2012-04-07, 17:45   

Heimik, poczynione przez Ciebie wielkanocne porządki na podforum piórowym sprawiły, że pierwszy raz od kilku lat rankingi są rzeczywiście aktualne! :oki: ogromne dzięki w imieniu wszystkich piórologów :oki:
Jak będziesz miał jeszcze chwilkę, to możesz poprawić numerację rankingu życiowego a wtedy już wszystko będzie gites ;)

Poza tym, korzystając z okazji, chciałbym życzyć w imieniu swoim oraz moich dziewczyn Wesołych, Spokojnych i Rodzinnych Świąt Wielkanocnych, oraz żeby każdy znalazł chwilę na przerwanie świętowania i udanie się w teren ;)
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

nurek 
Tomasz Kosut

Wysłany: 2012-04-07, 19:59   

Avocet napisał/a:
Ostatnią osobą zajmującą się piórowymi tematami był Nurek (jednak chyba troszkę zapomniał) i potrzeba kogoś, kto w miarę na bieżąco będzie ogarniał to ten, to inny temat. Dla przykładu podam temat Piórowego Klubu 100 - dawno nie aktualizowany.

Uch, jeszcze cytat z zeszłego roku... Cóż mogę powiedzieć, na dzień dzisiejszy mam 13000 postów zaległych :P Niestety utknąłem jakieś pół roku temu i czas się skurczył do minimum, teraz powoli odrabiam zaległości i dokopałem się i do tego tematu.
Przepraszam wszystkich za nieaktualizowany ranking piórowy. Nikt mnie nie zmobilizował wulgarnym priwem, szkoda ;)
Jakbyś Heimik potrzebował pomocy z braku czasu czy innego niedysponowania ;) to wal jak w dym.
Ostatnio zmieniony przez nurek 2012-04-08, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2012-04-08, 08:42   

Będę się odzywał w razie czego ale jak na razie troszkę ruszyłem życiowy oraz roczny 2011 i 2012 :)

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2012-04-08, 13:22   

Miał być regulamin, no to spłodziłem coś takiego. Na czarno to co sam napisałem. Na czerwono to co najważniejsze z ogólnego regulaminu forum, najważniejsze dla nas. Czasem forma zmieniona, czasem z dwóch punktów zrobiony jeden, czasem nic nie zmienione.
Oczywiście to wersja robocza i naszybko przed liftingiem do opublikowania :)

Po za obowiązującym Regulaminem Forum Przyroda na podforum Pióra obowiązują dodatkowe zasady których każdy piszący w tym dziale ma obowiązek przestrzegać:
1. Nie dodawaj nowego gatunku do Atlasu piór jeśli nie sprawdziłeś(aś) czy nie pojawił się on już wcześniej. W temacie Atlas piór wszystkie gatunki zostały odpowiednio pooznaczane oraz są ułożone według aktualnie obowiązującej systematyki. Możesz też użyć wyszukiwarki na Forum.
2. Nie zakładaj nowego tematu dla gatunku w Atlasie jeżeli posiadane przez Ciebie pióra są niediagnostyczne dla gatunku (okrywy, pojedyncze lotki czy też sterówki wróblaków itp.). Tak samo nie dodawaj takich piór w istniejących już tematach dla gatunku chyba że niosą one ze sobą konkretne informacje.
3. Pamiętaj, że Forumowicze śledzący dany temat odwiedzają go by dowiedzieć się czegoś nowego.
Nie zamieszczaj postów składających się wyłącznie z emotikonów i nic nie wnoszących do tematu wtrąceń typu: „Aha, też tak myślę”, „ok”, ”No właśnie!”, „ja też”, „Zgadzam się”, "dziękuję" itd.
Mile widziane jest opisanie diagnostycznych cech w dodanych przez siebie piórach bądź wstawienie porównawczego zdjęcia piór podobnego gatunku. Co bardzo ważne nasze podforum regularnie odwiedzają obcokrajowcy, więc tym bardziej powinien na nim panować porządek.
4. Nie komentuj, jeśli nie masz niczego ciekawego do napisania. Pamiętaj o tym zwłaszcza w temacie do identyfikacji piór i nie pisz, jeśli nie jesteś pewien/pewna swojego oznaczenia.

5. Pamiętaj aby zamieszczać zdjęcia (skany) na których pióra po prostu są widoczne. Zdjęcie powinno być odpowiedniej rozdzielczości i wielkości (tu mam prośbę do kogoś bieglejszego - czy narzucamy ograniczenia czy nie? Jeśli tak to jakie? kiedyś gdzieś chyba Nurek cos o tym pisał ale nie moge znaleźć)
Pióra na zdjęciach/skanach dodawanych do Atlasu muszą być uczesane i proste jeśli tylko ich stan na to pozwala. Zdjęcia/skany piór brudnych i posklejanych będą usuwane.
5. Nie zamieszczaj na forum propozycji wymiany/kupna/sprzedaży posiadanych piór.
6. Używaj edycji postu. Staraj się więc, nawet jeśli coś Ci się przypomni, zawrzeć swoją wypowiedź w jednym poście, a nie w kilku po sobie (masz na to pół godziny).
7. Nie pisz tego samego tematu jeszcze raz, jeśli poprzedni został zamknięty. Zakazane jest zamieszczanie tych samych postów lub tematów w wielu miejscach forum.
8. Wypowiedzi prezentowane na Forum PRZYRODA są własnością intelektualną autorów i objęte są prawem autorskim. Wykorzystywanie całości wypowiedzi lub ich fragmentów możliwe jest tylko i wyłącznie za zgodą autora z podaniem źródła - adres internetowy (koniecznie aktywny link!) Forum PRZYRODA: http://forum.przyroda.org/ ). To samo tyczy się zamieszczanych w podforum zdjęć i plików – są one własnością intelektualną autorów i objęte są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich kopiowanie bez zgody autora jest kategorycznie zabronione. Każdy użytkownik forum jest osobiście odpowiedzialny za wszystkie publikowane przez siebie materiały na Forum PRZYRODA, włącznie z odpowiedzialnością za łamanie praw autorskich w przypadku publikowania materiałów takim prawem objętych.

9. Zakładając nowy temat w Atlasie opisuj go polską nazwą gatunkową jako pierwszą a następnie w nawiasie łacińską.
10. Użytkownicy Forum są proszeni o powiadomienie w pierwszej kolejności moderatorów lub administratorów o podejrzeniu ewentualnego złamania niniejszego regulaminu lub zasad ogólnie pojętej kultury (można to zrobić klikając na w prawym górnym rogu postu bądź napisać wiadomość do moderatora/administratora w sposób podany w punkcie powyżej). Moderatorem bezpośrednio odpowiedzialnym za podforum pióra jest Heimik, jednak pomoc uzyskasz u każdego innego użytkownika będącego moderatorem. Swój problem możesz zgłosić też poprzez Prywatną Wiadomość (PW) do moderatora bądź na ShoutBox’ie u dołu strony głównej.

11. Ładu i porządku na Forum pilnują administratorzy i moderatorzy. Mają oni prawo do ingerowania w treść postów i do kasowania postów lub tematów które są niezgodne z regulaminem oraz do przyznawania ostrzeżeń. Administratorzy i moderatorzy mają prawo udzielić ostrzeżenia użytkownikowi łamiącemu niniejszy regulamin. W przypadku nagminnego łamania regulaminu administratorzy mają prawo ograniczyć użytkownikowi dostęp do Forum lub usunąć go całkowicie z grona użytkowników.
12. Moderator nie jest Twoim wrogiem. Jego zadaniem jest starać się zachować porządek i dbać o miłą atmosferę w swoim dziale. Zna też lepiej od Ciebie zasady panujące na Forum oraz jego strukturę.
Administracja Forum wie, że nie jest nieomylna, więc prosimy o wyrozumiałość w postrzeganiu jej poczynań, dlatego każdy użytkownik ma prawo zaprotestować przeciwko działaniom Administracji, zwłaszcza jego dotyczących!.
Jeśli uważasz że moderator/administrator potraktował Cię niesprawiedliwie (usunął posta, zablokował temat) przekaż swoją „reklamację” drogą PW, e-maila, lub GG do niego lub innego moderatora. Możesz też wyrazić swoje niezadowolenie dokonując wpisu na ShoutBox’ie lub w odpowiednim temacie dziale "Kuluary".

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2012-04-08, 15:14   

Cytat:
Przepraszam wszystkich za nieaktualizowany ranking piórowy. Nikt mnie nie zmobilizował wulgarnym priwem, szkoda ;)
nie gniewamy się - linczu też za to nie planujemy ;)
Heimik napisał/a:
Miał być regulamin, no to spłodziłem coś takiego. Na czarno to co sam napisałem. Na czerwono to co najważniejsze z ogólnego regulaminu forum, najważniejsze dla nas. Czasem forma zmieniona, czasem z dwóch punktów zrobiony jeden, czasem nic nie zmienione.
Oczywiście to wersja robocza i na szybko przed liftingiem do opublikowania :)
pkt. 5. trochę bym zmodyfikować w sposób następujący: "Pamiętaj aby zamieszczać zdjęcia/skany, na których pióra po prostu są widoczne. Zdjęcie powinno być odpowiedniej rozdzielczości i wielkości (tu mam prośbę do kogoś bieglejszego - czy narzucamy ograniczenia czy nie? Jeśli tak to jakie? kiedyś gdzieś chyba Nurek cos o tym pisał ale nie moge znaleźć - moje zdanie na ten temat: zdjęcia w jak największej rozdzielczości, odpowiednio przycięte [tak aby 96% nie stanowiło tło a w narożniku były 3 małe i niewyraźne piórka] zamieszczane na dowolnym portalu hostigowym)
Chorągiewki piór na zdjęciach/skanach dodawanych do Atlasu piór muszą być uczesane i proste jeśli tylko ich stan na to pozwala. Zdjęcia/skany piór brudnych i posklejanych oraz piór nie wykazujących wartości naukowych i poznawczych (pióra niediagnostyczne dla danego gatunku) będą usuwane."
w pkt. 9. widziałbym coś takiego: "Zakładając nowy temat w Atlasie piór opisuj go w pierwszej kolejności aktualną polską nazwą gatunkową, a następnie aktualną nazwą łacińską znajdującą się w nawiasie."

Poza tym, można sprecyzować sprawy odnośnie aktualizowania rankingów piórowych - chodziłoby mi o to, że aktualizacja każdego użytkownika zapisanego do danego rankingu mogłaby mieć miejsce nie częściej niż raz na miesiąc, z każdorazowym podaniem aktualnej sumy rankingu rocznego i/lub życiowego (w przypadku zmian w w/w) oraz liczby gatunków, jaka zasiliła dany ranking od czasu poprzedniej aktualizacji. Taki wpis ujednoliciłby zasady panujące w rankingach, bo chwilami jest tam mniej zasad, niż w rosyjskiej ruletce... ;)

konradbie 
Łagiewnicki dziwak

Wysłany: 2012-04-08, 21:33   

Heimik napisał/a:

5. Nie zamieszczaj na forum propozycji wymiany/kupna/sprzedaży posiadanych piór.

No do tego bym się czepił. Jest odpowiedni temat "wymiana zgromadzonych piór" i tam możnaby było zamieszczać takie propozycję.

I może przydałby się taki nakaz żeby te osoby które się tak chwalą swojimi kompletami piór, żeby je zamieszczały do atlasu, bo na przykład niechce mnie się wierzyć że nikt nie ma kompletu pleszki.
Może jeszcze dobrze by było jeśli na forum nie ma piór jakiegoś gatunku to nie zamieszczać go w atlasie nawet bez odnośnika.
A przy tych prawach autorskich można postraszyć odpowiedzialnoścą karną.

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2012-04-08, 21:39   

Słusznie prawisz waści Avocet :)

Po poprawkach:
Po za obowiązującym Regulaminem Forum Przyroda na podforum Pióra obowiązują dodatkowe zasady których każdy piszący w tym dziale ma obowiązek przestrzegać:
1. Nie dodawaj nowego gatunku do Atlasu piór jeśli nie sprawdziłeś(aś) czy nie pojawił się on już wcześniej. W temacie Atlas piór wszystkie gatunki zostały odpowiednio pooznaczane oraz są ułożone według aktualnie obowiązującej systematyki. Możesz też użyć wyszukiwarki na Forum.
2. Nie zakładaj nowego tematu dla gatunku w Atlasie jeżeli posiadane przez Ciebie pióra są niediagnostyczne dla gatunku (okrywy, pojedyncze lotki czy też sterówki wróblaków itp.). Tak samo nie dodawaj takich piór w istniejących już tematach dla gatunku chyba że niosą one ze sobą konkretne informacje.
3. Pamiętaj, że Forumowicze śledzący dany temat odwiedzają go by dowiedzieć się czegoś nowego.
Nie zamieszczaj postów składających się wyłącznie z emotikonów i nic nie wnoszących do tematu wtrąceń typu: „Aha, też tak myślę”, „ok”, ”No właśnie!”, „ja też”, „Zgadzam się”, "dziękuję" itd.
Mile widziane jest opisanie diagnostycznych cech w dodanych przez siebie piórach bądź wstawienie porównawczego zdjęcia piór podobnego gatunku. Co bardzo ważne nasze podforum regularnie odwiedzają obcokrajowcy, więc tym bardziej powinien na nim panować porządek.
4. Nie komentuj, jeśli nie masz niczego ciekawego do napisania. Pamiętaj o tym zwłaszcza w temacie do identyfikacji piór i nie pisz, jeśli nie jesteś pewien/pewna swojego oznaczenia.
5. Pamiętaj aby zamieszczać zdjęcia/skany, na których pióra po prostu są widoczne. Zdjęcie powinno być odpowiedniej rozdzielczości i wielkości.Chorągiewki piór na zdjęciach/skanach dodawanych do Atlasu piór muszą być uczesane i proste jeśli tylko ich stan na to pozwala. Zdjęcia/skany piór brudnych i posklejanych oraz piór nie wykazujących wartości naukowych i poznawczych (pióra niediagnostyczne dla danego gatunku) będą usuwane. Zdjęcia i skany umieszczaj na dobrych portalach hostingowych typu Picassa, Imageshack.
(komentarz ode mnie, myślę że należy narzucić dolną granicę rozdzielczości zwłaszcza dla skanów - widze po swoich skanach na których po powiększeniu zdjęcia robi się kibel i przyjdzie taki czas że popodmieniam wszystko to co dawałem do tej pory)
6. Nie zamieszczaj na forum propozycji wymiany/kupna/sprzedaży posiadanych piór.
7. Używaj edycji postu. Staraj się więc, nawet jeśli coś Ci się przypomni, zawrzeć swoją wypowiedź w jednym poście, a nie w kilku po sobie (masz na to pół godziny).
8. Nie pisz tego samego tematu jeszcze raz, jeśli poprzedni został zamknięty. Zakazane jest zamieszczanie tych samych postów lub tematów w wielu miejscach forum.
9. Wypowiedzi prezentowane na Forum PRZYRODA są własnością intelektualną autorów i objęte są prawem autorskim. Wykorzystywanie całości wypowiedzi lub ich fragmentów możliwe jest tylko i wyłącznie za zgodą autora z podaniem źródła - adres internetowy (koniecznie aktywny link!) Forum PRZYRODA: http://forum.przyroda.org/ ). To samo tyczy się zamieszczanych w podforum zdjęć i plików – są one własnością intelektualną autorów i objęte są prawem autorskim. Jakiekolwiek ich kopiowanie bez zgody autora jest kategorycznie zabronione. Każdy użytkownik forum jest osobiście odpowiedzialny za wszystkie publikowane przez siebie materiały na Forum PRZYRODA, włącznie z odpowiedzialnością za łamanie praw autorskich w przypadku publikowania materiałów takim prawem objętych.
10. Zakładając nowy temat w Atlasie piór opisuj go w pierwszej kolejności aktualną polską nazwą gatunkową, a następnie aktualną nazwą łacińską znajdującą się w nawiasie. Aktualne nazwy można sprawdzić na stronie Komisji Faunistycznej, na bieżącą są też aktualizowane te w Atlasie (komentarz, wiem tu są braki ale zajme się poprawieniem łaciny na dniach :-D )
11. Użytkownicy Forum są proszeni o powiadomienie w pierwszej kolejności moderatorów lub administratorów o podejrzeniu ewentualnego złamania niniejszego regulaminu lub zasad ogólnie pojętej kultury (można to zrobić klikając na w prawym górnym rogu postu bądź napisać wiadomość do moderatora/administratora w sposób podany w punkcie powyżej). Moderatorem bezpośrednio odpowiedzialnym za podforum pióra jest Heimik, jednak pomoc uzyskasz u każdego innego użytkownika będącego moderatorem. Swój problem możesz zgłosić też poprzez Prywatną Wiadomość (PW) do moderatora bądź na ShoutBox’ie u dołu strony głównej.
12. Ładu i porządku na Forum pilnują administratorzy i moderatorzy. Mają oni prawo do ingerowania w treść postów i do kasowania postów lub tematów które są niezgodne z regulaminem oraz do przyznawania ostrzeżeń. Administratorzy i moderatorzy mają prawo udzielić ostrzeżenia użytkownikowi łamiącemu niniejszy regulamin. W przypadku nagminnego łamania regulaminu administratorzy mają prawo ograniczyć użytkownikowi dostęp do Forum lub usunąć go całkowicie z grona użytkowników.
13. Moderator nie jest Twoim wrogiem. Jego zadaniem jest starać się zachować porządek i dbać o miłą atmosferę w swoim dziale. Zna też lepiej od Ciebie zasady panujące na Forum oraz jego strukturę.
Administracja Forum wie, że nie jest nieomylna, więc prosimy o wyrozumiałość w postrzeganiu jej poczynań, dlatego każdy użytkownik ma prawo zaprotestować przeciwko działaniom Administracji, zwłaszcza jego dotyczących!.
Jeśli uważasz że moderator/administrator potraktował Cię niesprawiedliwie (usunął posta, zablokował temat) przekaż swoją „reklamację” drogą PW, e-maila, lub GG do niego lub innego moderatora. Możesz też wyrazić swoje niezadowolenie dokonując wpisu na ShoutBox’ie lub w odpowiednim temacie dziale "Kuluary".
14. Podając aktualizację do Piórowego klubu 100 koniecznie za każdym razem podawaj aktualną liczbę gatunków w rankingu rocznym oraz życiowym z podziałem na pióra znaleziona samodzielnie oraz te pozyskane z wymiany czy też innych źródeł.

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2012-04-08, 22:28   

konradbie napisał/a:
I może przydałby się taki nakaz żeby te osoby które się tak chwalą swojimi kompletami piór, żeby je zamieszczały do atlasu, bo na przykład niechce mnie się wierzyć że nikt nie ma kompletu pleszki.
no generalnie z takimi nakazami byłbym ostrożniejszy - dla przykładu ja w swojej kolekcji mam tylko 1. (słownie - jedną) sterówkę pleszki z AB w Kuźnicy z maja 2008. A poza tym, nie każdy ma czas/warunki/możliwości techniczne do uzupełniania Atlasu (choć sam wielce nad takim stanem rzeczy ubolewam...)

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2012-04-09, 10:17   

konradbie napisał/a:
No do tego bym się czepił. Jest odpowiedni temat "wymiana zgromadzonych piór" i tam możnaby było zamieszczać takie propozycję.

Polecam poczytać odpowiednią ustawę :)
Chyba że się coś zmieniło w tej kwestii - z tego co się orientuję nie potrzebujemy już zezwoleń na posiadanie piór?

A teraz wywołuje jeszcze do tablicy Vespertinusa, KrzyH'a, Numeniusa i innych. No i oczywiście proszę Ojców Dyrektorów pomarańczowych o zabranie głosu :)

Odpowiedz do tematu