PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka słów o organizacji pierzastego forum.
Autor Wiadomość
Szoguniasty 

otop

Wysłany: 2011-11-28, 13:15   

Cytat:
Jak wrzucacie zdjęcia, że otwiera się okno zw zdjęciem, a nie link np fotosika :?:

Na fotosiku masz opcje-> miniaturka na forum, gdzie po kliknięciu otwiera sie w pełnym wymiarze ;)

Co do nowego pomysłu albumu to dobrze to wygląda :oki:
Tylko to, co rozumiemy;
Będziemy rozumieć
Tylko to, co poznamy."

kisiel1992 

Wysłany: 2011-11-28, 13:20   

Szoguniasty napisał/a:
Na fotosiku masz opcje-> miniaturka na forum, gdzie po kliknięciu otwiera sie w pełnym wymiarze ;)

Z tej opcji zawsze korzystam, ale nie o nią mi chodzi ;)

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2011-11-28, 13:24   

Kisiel jak wrzucasz coś do atlasu to podpisuj skąd pochodzą pióra - chodzi mi zwłaszcza o oznaczenie mało diagnostycznych pojedyńczych egzemplarzy

kisiel1992 

Wysłany: 2011-11-28, 13:40   

Już poprawione

elf_zielony 

Wysłany: 2011-11-28, 18:38   

KrzyH napisał/a:
Jakbyś miała łozówkę to też poproszę (zamrażarka w przypadku Acrocephalusów daje większe możliwości diagnostyczne, niż oskub z terenu, a w mojej z ptic tylko drób niestety ;) )

Wszystkie łozówki jakie miałam do tej pory w ręce były (na szczęście) całe i zdrowe, więc w kolekcji nie mam i czekam, bo rzeczywiście oskuba trudno zdiagnozować. Co prawda jeden z moich kompletów trzcinniczka to oskub, ale znalazłam przy nim nogi z kolorowymi obrączkami (ptak z naszej SCIRPACEUSowej powierzchni badawczej :cry: ). Trzcinniczek pójdzie do atlasu w pierwszej kolejności ;)

Buzz 

Wysłany: 2011-11-28, 19:21   

Jak ogarnę swoją kolekcję to też powrzucam co ciekawsze ;)

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2011-12-29, 13:21   

Kilka spraw "organizacyjnych"

Po primo - jak będzie wyglądała sprawa z aktualizacjami rankingów? Nikt nic na ten temat nie mówi, a w sumie za kilkadziesiąt godzin koniec roku, więc można coś uzgodnić (kto, co, jak często i kiedy).
Po secundo - tematy gatunkowe w "Atlasie". Wiadomo, że każde zdjęcie z piórami jest bardzo cenne, ale mam jednak duże wątpliwości w przypadku wrzucania zdjęć z jakimiś pojedynczymi, niediagnostycznymi piórami (chodzi np. o sterówki niektórych gatunków wróblaków itp.). Ja osobiście wychodzę z założenia, że jak już zakładać jakiś temat to dlatego, aby pomóc innym w oznaczaniu własnych piór, a nie po to żeby nabić sobie kolejny temat do profilowego licznika. Chyba się ze mną zgodzicie, że sam temat ma służyć pomocą, a nie być "sztuką dla sztuki" (i to przez duże "Sz") i zapełnianiu kolejnych tematów nic nie wnoszącymi postami... Wydaje mi się, że warto nawet stworzyć jakieś zasady/szablon wrzucania zdjęć do tematów atlasowych. Może są to trochę za duże słowa, jednak chyba nie tylko mi zależy na rozwoju tego tematu w odpowiednim kierunku.

Pozdr!
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42

picapica 

Wysłany: 2011-12-29, 16:26   

Jestem ZA :oki:

[ Komentarz dodany przez: Heimik: 2011-12-29, 16:58 ]
Bardzo dużo wniosłaś do tematu tą wypowiedzią :oki:

Heimik 
Bagiennik

kuling

Wysłany: 2011-12-29, 17:18   

Czuję się wywołany do tablicy.
A więc po pierwsze, ja w rankingu nigdy udziału nie brałem (jeszcze :-D ) więc liczę na pomoc, Avocet?
Po drugie - co do atlasu, zgadzam się, ostatnio komuś nawet zwróciłem na to uwagę na PW, chodziło o dodanie remiza albo rokitniczki, nie pamiętam. W ogóle mam wrażenie że po moderacji atlasu podforum ruszyło z kopyta przez tydzień, dwa a teraz znowu nastał marazm, chyba że to przez zimę albo raczej jej brak :?
Po trzecie, myślę też o zrobieniu czegoś w rodzaju regulaminu dla naszego subforum, gdzie jasno określimy zasady tu panujące. Od ogólnych po reguły/rygory zamieszczania zdjęć i zakładania nowych tematów.

Paweł - Pamiętamy! :( [*]

Pauczak 

Wysłany: 2011-12-29, 17:28   

Jak dodać np. zdjęcia piór brzegówki? Spis jest zamknięty a nie ma odnośnika żeby otworzyć temat(w tym przypadku pusty, bez zdjęć). Chciała bym dodać wszystkie swoje skany piór ale właśnie się zraziłam tym, że nie mogę dodać kilku gatunków. Pierwiosnek, krzyżodziób itd. Nie tyle co nie mogę a nie wiem jak. Proszę mnie oświecić :mrgreen:

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2011-12-29, 17:49   

Hej! Co do rankingu- można by się umówić, że aktualizujemy co miesiąc/dwa (np.na poczatku miecha- za poprzedni/-nie). Swój roczny podsumuję...jeszcze nie teraz, przez kilkadziesiąt godzin można sporo znaleźć, no ale to wiedzą tylko najwięksi twardziele, co jeszcze walczą kiedy reszta się już poddaje :mrgreen:
Co do atlasu- też nie widzę sensu wrzucania tam niediagnostycznych, pojedyńczych piór wróblaków, natomiast ładnie wyeksponowane, równo ułożone i uczesane komplety już tak, ze skalą i uwidocznioną emarginacją na pierwszorzędówkach (często cecha diagnostyczna u małych gatunków). Pojedyńcze, np.wypierzone pióra większych gatunków też oczywiście mogą być, pamiętajmy jednak o tym żeby nie przeciążać serwera- nie pchajmy tu za wszelką cenę wszystkiego co mamy. Jakość materiału przede wszystkim.

Dopisane po chwili :)
Atlasu na razie nie zasilam- dzień krótki i szarówka za oknem, więc brak światła do focenia, ale na pewno trochę morskich oskubów zapodam jak się aura poprawi.

Avocet 
ornitolog
poznańsko pyra

Wysłany: 2011-12-29, 18:03   

Cytat:
A więc po pierwsze, ja w rankingu nigdy udziału nie brałem (jeszcze :-D ) więc liczę na pomoc, Avocet?
jak tylko obowiązki rodzinne będą na to pozwalały, tak długo mogę pomagać (wiele roboty z tym nie ma, więc spokojnie dam radę)
Heimik napisał/a:
Po drugie - co do atlasu, zgadzam się, ostatnio komuś nawet zwróciłem na to uwagę na PW, chodziło o dodanie remiza albo rokitniczki, nie pamiętam. W ogóle mam wrażenie że po moderacji atlasu podforum ruszyło z kopyta przez tydzień, dwa a teraz znowu nastał marazm, chyba że to przez zimę albo raczej jej brak
zawsze tak jest, więc nie ma sie co zrażać. Ja może zacznę coś wrzucać, jednak najwcześniej na wiosnę, jak już się ogarnę z sesją i początkiem nowego semestru. Będzie skaner, więc z Mariuszem zarzucimy coś ciekawego ;)
Cytat:
Po trzecie, myślę też o zrobieniu czegoś w rodzaju regulaminu dla naszego subforum, gdzie jasno określimy zasady tu panujące. Od ogólnych po reguły/rygory zamieszczania zdjęć i zakładania nowych tematów.
no i w końcu jakieś poważne kroki zostały powzięte ;) nie no nie ma się co śmiać, bo temat poważny. Od dawna chciałem, aby ten temat był poważny i poważnie traktowany, nie tylko przez forumowiczów, ale głównie przez osoby gościnnie odwiedzające nasze podforum w poszukiwaniu informacji. Nigdy nie miałem jednak kompetencji, aby mówić za innych (poprzez regulaminy itp.), co i jak mają robić wrzucając pióra do id., czy też jak mają wpisywać swoje obs. Teraz jest szansa na ogarnięcie całości, i w Tobie Marku cała nasza nadzieja :!: Należałoby jednak jeszcze poczekać co kilka innych osób ma do powiedzenia (oby "byli ZA" ;) )

Pozdr!

Dopisane:
KrzyH napisał/a:
Swój roczny podsumuję...jeszcze nie teraz, przez kilkadziesiąt godzin można sporo znaleźć, no ale to wiedzą tylko najwięksi twardziele, co jeszcze walczą kiedy reszta się już poddaje :mrgreen:
"najwięksi twardziele" jeszcze nie skończyli z terenem na ten rok, jeszcze się nie poddają, krzątają się po rewirach i szukają zapopmnianych przez czas oskubów, choć do końca roku tylko 54 godziny... :twisted:
statyw Manfrotto 290 xtra + głowica 128 RC
lornetka Zeiss Conquest HD 10x42
Ostatnio zmieniony przez Avocet 2011-12-29, 18:08, w całości zmieniany 1 raz  

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2011-12-30, 00:01   

Pauczak, aby dodać nowy gatunek do atlasu tworzysz nowy temat, w którym umieszczasz jego zdjęcia. Całą resztą zajmuje się moderator.

Avocet napisał/a:
"najwięksi twardziele" jeszcze nie skończyli z terenem na ten rok, jeszcze się nie poddają, krzątają się po rewirach i szukają zapopmnianych przez czas oskubów

oczywista sprawa :] :> ale ci najwięksi twardziele próbują czasami zwieść los aktualizując się na te kilkadziesiąt godzin przed końcem roku, choć w sercu głęboko wierzą, że coś jeszcze może się zmienić ;)

A do rzeczy, zagłębiając się nieco w temat ujednolicenia piórowego atlasu:
KrzyH napisał/a:
ze skalą i uwidocznioną emarginacją na pierwszorzędówkach

mówisz o jakimś szczególnym zaznaczeniu na zdjęciu owego wcięcia (np. tak jak to kiedyś pokazywałeś- kreseczką)? Czy raczej dokładnej fotografii na której wyraźnie widać miejsce emarginacji?
Odnośnie skali- fajnie by było, gdyby mniejsze ptaki focić przy dokładniejszej skali (linijka/blok milimetrowy), w przypadku większych może być pewien problem związany z rozdzielczością zdjęcia (ciężko dojrzeć poszczególne milimetry na linijce przy komplecie bocianich lotek; forum nas ogranicza do zdjęć 800x600)
Heimik napisał/a:
podforum ruszyło z kopyta przez tydzień, dwa

był sobie wolny czas a teraz go nie ma :-P Bywa, że ktoś się zmobilizuje i wrzuci jakiś ułamek swojej kolekcji, innym razem zrobi to inna osoba... Ja już swoje na tą chwilę zrobiłem, teraz tylko czekać na północny-zachód i Wielkopolskę- wszak mamy ich deklaracje :!:

W sprawie regulaminu- oczywiście popieram. Takie coś jest potrzebne. Teraz tylko czekać aż ktoś ;) zbierze to wszystko "w kupę" i pokaże coś konkretnego.

No i jeszcze ostatnia sprawa- wrzucamy w końcu zdjęcia czy skany? czy i jedno, i drugie?
Pozdrawiam,
Wojtek

Pauczak 

Wysłany: 2011-12-30, 08:50   

Dzięki za wyjaśnienie ;)

WojtekG napisał/a:
wrzucamy w końcu zdjęcia czy skany
uważam, że zdjęcia i skany. W domyśle bardzo dobre zdjęcia.. Czytelne. Nie każdy ma skaner :P

vespertinus 

Wysłany: 2011-12-30, 11:18   

W zasadzie wszystko co najważniejsze, zostało już powiedziane i nie za bardzo jest co dodawać, oprócz pełnej zgody na propozycje.
KrzyH napisał/a:
Hej! Co do rankingu- można by się umówić, że aktualizujemy co miesiąc/dwa (np.na poczatku miecha- za poprzedni/-nie)

Pomysł przedni, zarówno jeśli chodzi o rankingi, jak i (może nawet bardziej) nasze znaleziska. Wiem co mówię, bo w tym roku strasznie się zapuściłem, a robienie podsumowania po pół roku, mówiąc delikatnie, strasznie irytuje ;) A poza tym rozrusza to trochę ten dział, a i dla samych zainteresowanych będzie przyjemniej jak będzie można częściej poczytać, co się u innych dzieje ciekawego ;)

Co do sensu wrzucania pojedynczych, niediagnostycznych piór w pełni podzielam Wasze zdanie. Fajnie jest wrzucić coś nowego do atlasu, ale nie o to chodzi, żeby mieć jak najwięcej założonych tematów, tylko, żeby to co wrzucamy, miało wartość! No i też, za Krzychem, zachęcam do zastanowienia się, przy wrzucaniu np. pojedynczych wypierzonych piór, czy one pokazują jakąś zmienność, inny wiek ptaka itp. czy może są identyczne jak te już zamieszczone, a powielanie ich odbywa się na zasadzie "pochwalę się, że też mam". Miejsca na serwerze jest sporo, ale mimo wszystko jest to wielkość ograniczona. Druga sprawa, że można np. wrzucać (i zastanawiam się, czy tak nie robić) zdjęcia w wyższej rozdzielczości na jakiś fotosik czy inne ogólnodostępne galerie, a w tematach tylko podlinkować te zdjęcia.
Żeby nie było, że się wymądrzam, a część moich zdjęć też pomimo starań, mogłaby być lepsza, myślałem o tym, że skoro pojawiła się możliwość porobienia skanów, mogę do kilku gatunków zrobić drugie podejście. Heimik, Twoje moderatorskie moce w razie czego byłyby chyba w stanie podmienić załączniki? ;)

Jeśli chodzi o to, czy zdjęcia i skany, uważam, że ograniczeniem powinna być jakość tego co wrzucamy, a nie sprzęt, którym się posługujemy.

W moim przypadku, podobnie jak u pozostałych, chwilowy zastój w uzupełnianiu atlasu to wynik braku czasu i długości dnia. Zajęcia miałem w takich godzinach, ża często wyjeżdzałem jak było ciemno, a wracałem zawsze jak było ciemno ;) A jak już się trafi wolny dzień, jak dzisiaj, to pochmurny i zdjęcia nie wychodzą... W każdym razie byle do końca sesji i coś się pewnie znowu ruszy!

No i na koniec, jeszcze jeden pomysł, który mi przed chwilą wpadł. Niektóre gatunki są oczywiste i nie do pomylenia, ale sporo pomimo dobrej jakości zdjęć, może sprawiać kłopot. Myślę, że warto byłoby w takim przypadku wrzucone do atlasu zdjęcia uzupełnić o krótki komentarz co jest diagnostyczne, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu z gatunkami podobnymi itp. Co sądzicie?

Odpowiedz do tematu