PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Jer ( Fringilla montifringilla )
Autor Wiadomość
KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2007-01-29, 19:42   Jer ( Fringilla montifringilla )

Samiczka 24.02.2002r., samce - daty styczniowo-marcowe z zeszłego roku ( zima 05/06 obfitowała w jery - 6 oskubów ).

różne.jpg
pokrywy IIrz., góra -samica, dół -samiec, pokrywy ogonowe
Plik ściągnięto 9301 raz(y) 34,89 KB

ster.2xT1.jpg
dwa samczyki ( pierwszy z lewej w up.god.), samiczka ( z prawej ).
Plik ściągnięto 9301 raz(y) 31,49 KB

sterówki -góra samica,dół samce.jpg
Plik ściągnięto 9301 raz(y) 38,69 KB

samce s-lotki.jpg
dół - st-lotki jedynego samca w up.godowym ( część samczyków chyba przepierza się u nas do godówki )
Plik ściągnięto 9301 raz(y) 37,92 KB

samica lotki-st.jpg
Plik ściągnięto 9301 raz(y) 28,4 KB

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2007-01-29, 19:44   

I jeszcze p-lotki

samiec god. p-lotki.jpg
Plik ściągnięto 9300 raz(y) 33,51 KB

samiec spocz p-lotki.jpg
Plik ściągnięto 9300 raz(y) 34,93 KB

samica p-lotki.jpg
Plik ściągnięto 9300 raz(y) 31,68 KB

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2007-01-29, 21:25   

Takie małe sprostowanie. Jer się nie pierzy na wiosnę do godówki, tylko wycierają mu się końce piór, przez co zyskuje bardziej wyrazistą szatę (końce piór tracą jasne zakończenia, a pomarańczowy kolor nieco blednie).
A tak wogóle, czy masz jakieś pióra, które na 100% potwierdzą, że ten "samiec w godówce", to jednak jer, a nie zięba? Bo żadno z tych pokazanych piór nie jest diagnostyczne. Na podstawie takich piór nie można wykluczyć zięby. Najlepsze byłyby skrajne sterówki, małe pokrywy skrzydłowe lub biale pióra z kupra.

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2007-01-29, 21:43   

Mam sterówki z połowy ogona bez T6 - wszystkie czarne, także T5, poza tym obie T1 co słabo widać na zdjeciu mają białą krawędź zew.chorągiewki ( 1/3 wys. od góry ), pokrywy IIrz są diagnostyczne podobnie jak pozostałe pióra z fotki "różne" ( pokaż mi takie u zięby :smile: ), dość charakterystyczny dla jera też jasny "ząb" u nasady zew.chorągiewki s-lotek, u zięby jest tam (o ile dobrze pamiętam :] - nie chce mi sie teraz grzebać w sloikach) biała plamka schodząca do samego puchu

S Aftyka 

lto

Wysłany: 2007-01-29, 22:02   

Ok, jak mówisz, że t5 czarna całkiem, to nie mam wiecej pytań. To jest cecha dla jera.
Ale inne przez Ciebie podane cechy nie są aż takie oczywiste. Ten "ząb" na zewnętrznej chorągiewce może wyglądać tak samo u zięby (chociaż najczęściej jest większy niż u jera). Biała krawędź na t1 także może występować u zieby, chociaż zięba ma bardziej oliwkowe zabarwienie t1, a u jera jest to czerń. Duże pokrywy z pomarańczowym zabarwieniem są także diagnostyczne dla jera. A się zapytałem, bo nie wiedziałem, że te ze zdjecia "różne" pochodza akurat od tego osobnika (nie zaznaczyłeś tego w podpisie, a sam napisałeś, że znalazłeś oskuby aż sześciu osobników... ;-)
Mam nadzieję, że po takich wywodach, wszyscy co zajrzął do tego tematu nie bedą mieli problemów z oznaczeniem piór jera (przynajmniej tych charakterystycznych :mrgreen: )

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2007-01-29, 23:05   

Poszperałem troche w ziębach, z tym "zębem" to jest tak, że na wew.s-lotkach( s4-6) u jera jest to wciąż wyraźny "ząb", u zięby biel sie poszerza i często zlewa z bielą wewnętrznej chorągiewki ( wkrótce wrzuce fotki obu gat.)

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2007-02-05, 20:40   

Obiecane porównanie piór jera (na obu zdjęciach u góry) i zięby. Zestawiłem S-5,6 i dwie trzeciorzędówki. Materiał niewielki (4 osobniki F.m. i 3 F.c.) więc ryzykownie twierdzić, że widoczne tu różnice są diagnostyczne w 100%, tym niemniej:
- tak jak pisałem "ząb" u nasady zew.chorągiewki wewnętrznych s-lotek u jera mniejszy, u zięby powiększa się ku dołowi
- zasięg bieli na chorągiewce wewnętrznej u zięby zdecydowanie większy
- i najciekawsze spostrzeżenie - u posiadanych przeze mnie jerów na dwóch trzeciorzędówkach u nasady zew.chorągiewki jest kontynuacja "zęba", natomiast u zięby druga trzeciorzędówka jest zawsze jednolicie ubarwioina, pierwsza zresztą z reguły też (za wyjątkiem jednego dość jasnego samczyka :] ).

samice.jpg
Plik ściągnięto 9186 raz(y) 27,89 KB

samce.jpg
Plik ściągnięto 9186 raz(y) 29,27 KB

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2008-11-11, 20:55   

Pierwszy oskub jera :-D

jer p-lotki.jpg
Plik ściągnięto 3601 raz(y) 142,29 KB

jer s-lotki.jpg
Plik ściągnięto 3600 raz(y) 138,68 KB