PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzwoniec (Chloris chloris)
Autor Wiadomość
Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2005-07-26, 21:04   Dzwoniec (Chloris chloris)

Tak mi okropnie szkoda tego ptaszka, był rozjechany i tylko te kilka piórek dało się jako uratować i ładnie oczycić, reszta była doszczętnie zmasakrowana. Powiem szczerze, ze wolałbym nie mieć tych piór, ale widzieć go żywego :( :(:( Pojedyncze piórko, legalnie znalezione.

Dzwoniec.jpg
sterówka
Plik ściągnięto 2598 raz(y) 105,23 KB

Dzwoniec2.jpg
Po prawej dwie lotki, reszta sterówki. Porównajcie ze sterówkami czyża, są identyczne, tylko większe.
Plik ściągnięto 2533 raz(y) 133,34 KB

Moją pasją jest natura. | Moje zdjęcia

Pawelele 

gko

Wysłany: 2005-08-23, 10:02   

Sterówki dzwońca - też z martwego ptaka, ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie i kiedy go znalazłem.

dzwoniec - sterówki.jpg
Plik ściągnięto 2536 raz(y) 19,56 KB

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2005-08-23, 12:37   

Na pewno dzwoniec? Chyba, ze te najbardziej wysonięte... Jak widzisz moje się troche rózni?, a jest to bankowo dzwoniec!

Pawelele 

gko

Wysłany: 2005-08-23, 17:58   

Cephalotus napisał/a:
Na pewno dzwoniec?

Na 100% dzwoniec - nie wiem czy to były skrajne sterówki, ale gatunku jestem pewien.

Cephalotus 
pasjonat

Wysłany: 2006-02-25, 00:01   

Świeżo znalezione, na pewno padł ofiara jakiegoś kocura :evil:

dzw1.jpg
Plik ściągnięto 2536 raz(y) 88,85 KB

dzw.jpg
Plik ściągnięto 2528 raz(y) 65,41 KB

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2006-11-12, 14:29   

Powyższe różnice w ubarwieniu sterówek są wyrazem dymorfizmu płciowego. Poniżej komplety sterowek dzwońca pochodzące z oskubów znalezionych w zimowej "skubalni" krogulca, zlokalizowanej na peryferiach Białogardu ( jakieś 200m od bloku w kt.mieszkam :smile: ) W sezonie 2002/2003 dzwoniec byl drugim po wróblu gat. najczęściej chwytanym przez krogulca - na 28 oskubów znalezionych w tej miejscówce w okr. od listopada do marca 5 to wlaśnie C.chloris (3m,2f). W tym roku też juz mam jednego, bladego samczyka.

ster.mm.a.jpg
samce 09.02. i 02.03.2003
Plik ściągnięto 2532 raz(y) 43,95 KB

ster.mf.a.jpg
m.08.11.06,fm.16.01.03
Plik ściągnięto 2537 raz(y) 41,44 KB

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2006-11-12, 15:44   

KrzyH napisał/a:
Powyższe różnice w ubarwieniu sterówek są wyrazem dymorfizmu płciowego.

Chyba nie do końca rozumiem te opisy zdjęć, ale wydaje mi się, że chodzi nie tylko o dymorfizm płciowy ale i o wiek, dochodzi też zmienność indywidualna. Pierwsze z góry pióra wydają się być z młodego ptaka (samca?), końcówki są zaostrzone, widać równomierne prążki wzrostowe/stresowe - i są bardzo blade. Szkoda, że w czasie obrączkowania dzwońców nie robią też zdjęć ogonków (szukałam po sieci) ;) Ale u czyży w tym roku zaobserowaliśmy znaczne różnice w natężeniu żółtej barwy w zależności od wieku i płci. Nie wiem czy te obserwacje można przenosić na dzwońce, ale zawsze... ;)

[i] Winer [i]

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2006-11-12, 16:14   

Pisząc "powyższe rónice" mialem na myśli dylemat chlopaków z poprzednich postów :smile: Cechy piór nal. do mlodziaków sie zgadzają - i mam wrażenie że dotyczy to także nateżenia barwy sterówek u dzwońca :smile: a wstawiam jak najwięcej fotek wlasnie po to, żeby pokazać zmienność osobniczą. Kiedyś wrzucę też czyża z jednym dość nietypowo ubarwionym osobnikiem - może dzieki Twojemu doświadczeniu Kessy nabytemu podczas obraczkowania uda sie dojsć, czy to jednak jakis standard czy tez anomalia.

kessy 
Sokola Pani :>

Wysłany: 2006-11-12, 17:06   

Moje doświadczenie jest żadne, KrzyH - w sumie kilkadziesiąt czyży i 0 dzwońców :] Jakoś nie skojarzyłam że piszesz o piórach chłopaków - przepraszam ;) Wrzuć tego czyża koniecznie.

[i] Winer [i]

Wiktoria 
Zapalony podróżnik

lto

Wysłany: 2007-03-29, 15:09   

Dzisiaj wstawię sterówki, a potem całą resztę (kiedy się z nią uporam). Ewentualnie wstawię lepsze zdjęcia T1 ;-)

dzowniec-ster.1.JPG
Plik ściągnięto 2526 raz(y) 21,72 KB

dzwoniec-T6-T2.JPG
Plik ściągnięto 2519 raz(y) 21,59 KB

dzwoniec-T1.JPG
Plik ściągnięto 2513 raz(y) 20 KB

vespertinus 

Wysłany: 2009-02-05, 09:18   

To od siebie dorzucę tylko rozłożony komplet lotek. Reszty nie daje, bo bez sensu powielać ;) Martwy ptak znaleziony przy drodze w Czempiniu latem 2008 r.

dzwoniec lotki.jpg
Plik ściągnięto 2519 raz(y) 47,98 KB

barnowl 

Wysłany: 2015-06-04, 22:07   

Dodaję komplecik z martwego dzwońca znalezionego 24 maja, a raczej znalezionego przez mojego kota. :) Przytaszczył mi go w pyszczku pod okno i zaczął miauczeć. Po drodze gdzieś zapodział wszystkie sterówki, bo wszystkie były kompletnie wyskubane. :cool:
Pióra już przyklejone na kartkę, gotowe do włożenia do ,,albumu''. :eek:

komplet z dzwońca.jpg
Plik ściągnięto 2472 raz(y) 130,39 KB

barnowl 

Wysłany: 2015-06-22, 20:52   

Kolejne pióra, tym razem ptaki pożarte przez krogulca. Na górze młoda samica, a na dole dorosła. Z resztą, jeśli ktoś da radę mnie rozczytać to sam się przekona... :]

4ty5tyh5tyg.jpg
Plik ściągnięto 2479 raz(y) 127,09 KB

Odpowiedz do tematu