PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzięcioły białoszyje - analiza upierzenia
Autor Wiadomość
Łukasz Berlik 

Wysłany: 2015-06-20, 12:00   Dzięcioły białoszyje - analiza upierzenia

Czy ktoś biegły w analizie upierzenia jest w stanie stwierdzić, ile samic dzięcioła białoszyjego jest widocznych na poniższych zdjęciach? Fotografie wykonano w różnych miejscach w Opolu - prawdopodobnie są na nich co najmniej dwa różne ptaki (jeden był regularnie widywany w rewirze wraz z partnerem). Z góry dzięki za pomoc. :)

KrzyH 
ptakolub piórolog

Wysłany: 2015-06-20, 12:26   

Hej! Sądzę, że na fotce środkowej i prawej (12 i 14.04.) jest ten sam ptak -> układ białych plam na s-lotkach i białe zakończenia p-lotek. U ptaka z 09.04. skrzydło niestety przysłania gałązka.

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2015-06-20, 16:16   

Cześć,
Jak dla mnie pierwszy ptak to również może być ten sam osobnik co dwa pozostałe. Jedno z "pasujących miejsc" na skrzydle to umiejscowienie białych wierzchołków dwóch wewnętrznych lotek Irz. w odniesieniu do długości najdłuższej trzeciorzędówki oraz ostatniego z białych pasków przebiegających przez zewnętrzne lotki Irz.
Wiem, trochę to skomplikowane ;) ale pobabram trochę na zdjęciu Łukasza i mam nadzieję że się za to na mnie nie obrazi... :>

Nie wiem czy na tej podstawie można to rozstrzygnąć, ale myślę, że o ile długości i proporcje lotek w obrębie gatunku są bardzo do siebie zbliżone, o tyle występowanie/brak białych zakończeń lotek, czy umiejscowienie białych plamek na lotkach (efekt pasków na skrzydle) mogą już o czymś świadczyć.

syriacu.jpg
Plik ściągnięto 2582 raz(y) 114,76 KB

Justyna K 

Wysłany: 2015-06-20, 17:43   

WojtekG napisał/a:
występowanie/brak białych zakończeń lotek
Hm, na pewno? Białe zakończenie lotki bądź jego brak jest podawane jako cecha na wiek (u dzięcioła dużego i dzięciołka )
(swoją drogą w pdfach z linków są fajne zdjęcia skrzydeł, można sobie pooglądać pod kątem zmienności - wprawdzie to nie białoszyje, ale jednak też pstre)

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2015-06-20, 17:51   

Justyna K napisał/a:
Hm, na pewno? Białe zakończenie lotki bądź jego brak jest podawane jako cecha na wiek (u dzięcioła dużego i dzięciołka )

mogła byś rozwinąć myśl? bo nie do końca rozumiem o co pytasz :)

Justyna K 

Wysłany: 2015-06-20, 17:54   

WojtekG napisał/a:
mogła byś rozwinąć myśl? bo nie do końca chyba zrozumiałem o co pytasz :)
Zastanawiałam się, czy obecność/brak białego zakończenia lotek jest wystarczająco zmienne międzyosobniczo, żeby na jego podstawie wnioskować o tym, czy na zdjęciach jest ten sam osobnik ;) Bo jeśli to jest podawane jako cecha na wiek, to raczej będzie cechą dość stałą :P Z drugiej strony, przy wiekowaniu chodzi o pierwszorzędówki, a Ty pisałeś o drugorzędówkach, które być może są bardziej zmienne. (edit: a nie, pisałeś o pierwszorzędówkach... swoją drogą, ten żółty kolor tekstu jest trochę ciężki do odczytania :mrgreen: )

Justyna K 

Wysłany: 2015-06-20, 18:00   

Inna sprawa, że chyba dość łatwo możesz zweryfikować moje przypuszczenie, bo pewnie masz w zbiorach pióra dzięciołów pstrych i możesz porównać, czy się różnią tymi plamkami, czy nie :)

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2015-06-20, 18:03   

Justyna K napisał/a:
Zastanawiałam się, czy obecność/brak białego zakończenia lotek jest wystarczająco zmienne międzyosobniczo, żeby na jego podstawie wnioskować o tym, czy na zdjęciach jest ten sam osobnik ;) Bo jeśli to jest podawane jako cecha na wiek, to raczej będzie cechą dość stałą :P Z drugiej strony, przy wiekowaniu chodzi o pierwszorzędówki, a Ty pisałeś o drugorzędówkach, które być może są bardziej zmienne.

Pisałem akurat o pierwszorzędówkach ;)
Z tego co zauważyłem w Twoim linku (z dzięciołem dużym, ten z dzięciołkiem mi się nie otwiera) to białe zakończenia lotek są cechą ptaków w upierzeniu juv. Jeśli by to działało również u dzięcioła białoszyjego to pytanie skąd u ptaka wyglądającego jak dorosła samica białe zakończenia lotek? Nie wiem. Ale na pewno część osobników je ma, a część nie, część ma większe te zakończenia, część mniejsze, bez względu na wiek..
A akurat na tych dwóch zdjęciach tak się złożyło, że białe zakończenia są, i to nawet podobnej wielkości, na tych samych lotkach, i podobnie ułożone w stosunku do innych elementów upierzenia.

(edit: ... :mrgreen: uprzedziłaś mnie :) )

WojtekG 
ornitolog

Wysłany: 2015-06-20, 18:08   

Justyna K napisał/a:
Inna sprawa, że chyba dość łatwo możesz zweryfikować moje przypuszczenie, bo pewnie masz w zbiorach pióra dzięciołów pstrych i możesz porównać, czy się różnią tymi plamkami, czy nie :)

pewnie bym i mógł, ale dla bezpieczeństwa zdawanych egzaminów, na czas sesji zostałem od niej odseparowany.
Swoją drogą, nie wiem co ja robię teraz na forum... :roll: :bag: ;)

Justyna K 

Wysłany: 2015-06-20, 18:10   

WojtekG napisał/a:
Z tego co zauważyłem w Twoim linku (z dzięciołem dużym, ten z dzięciołkiem mi się nie otwiera) to białe zakończenia lotek są cechą ptaków w upierzeniu juv. Jeśli by to działało również u dzięcioła białoszyjego to pytanie skąd u ptaka wyglądającego jak dorosła samica białe zakończenia lotek?
U dzięciołka Javier Blasco podaje tak samo - białe końce = młody. I jest jedno zdjęcie samca drugorocznego, który też ma część lotek z białymi końcami. Jak i czemu - nie wiem ;)
Tutaj linki do wszystkich pdfów: http://www.javierblasco.arrakis.es/families.htm Białoszyjego niestety pan Javier nie miał ;)

Łukasz Berlik 

Wysłany: 2015-07-21, 22:24   

Serdeczne dzięki za wypowiedzi! :)

Odpowiedz do tematu