FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Torfowiska górskie - zagrożenia
Autor Wiadomość
nettie 

Wysłany: 2008-09-10, 12:53   Torfowiska górskie - zagrożenia

Piszę niedużą pracę na temat zmian ekosystemów górskich w konsekwencji ocieplenia klimatu. Chcę coś napisać przy tym o torfowiskach wysokogórskich, gdyż te wydają mi się szczególnie zagrożone. Czy ktoś ma może wiedzę o tym, czy są /były prowadzone jakieś badania pod tym kątem i mógłby mi polecić jakąś literaturę?

mscelina 
botanik

Wysłany: 2008-09-13, 15:09   

W Bieszczadach masz torfowiska w dolinie Sanu i Wołosatego oraz niewielkie torfowiska w piętrze subalpejskim na połoninach. W parku prowadza na pewno monitoring tych torfowisk dolinnych. Z prac polecam Monografie Bieszczadzkie tom IV Zbiorowiska roślinne połonin BdPN oraz tom V Zbiorowiska nieleśne krainy dolin BdPN.

nettie 

Wysłany: 2008-09-13, 17:13   

Mnie np. chodzi o to, w jakich piętrach w różnych pasmach górskich kształtują się takie torfowiska, tzn. jaka jest ich "rozpiętość pionowa".

mscelina 
botanik

Wysłany: 2008-09-13, 19:25   

Mam rozumieć, że interesują Cię tylko torfowiska wysokogórskie w typie mszarów takie jak te z połonin? Bez takich jak te z doliny Sanu czy z Kotliny Orawsko-Nowotarskiej.

W Bieszczadach mszary torfotwórcze z rzędu Sphagnetalia magellanici wystepują na połoninach na wysokości: 1165-1310m n.p.m. na stokach o ekspozycjach północnych. Poza polskimi Bieszczadami mszarniki takie obserwowałem również w Bieszczadach ukraińskich, na Świdowcu, w Czarnohorze. Poza tym w Czarnohorze i na Śwodowcu są pła torfowcowe na zarastających jeziorkach polodowcowych. Orientacyjne wysokosci mogę Ci podać.

Atterdag 
botanik
Śmiałek Darniowy

Wysłany: 2008-09-14, 23:02   

Ba... do tego powinno być coś literatury z Wrocławia o torfowiskach i młakach sudeckich, ale tak z głowy nic dokładnie nie podam. Chociaż... jeżeli przejrzysz dostępne na stronie ministerstwa środowiska manuale dla torfowisk to przy nich jest literatura. Może coś akurat się znajdzie.
...Tam, gdzie przedtem w niedostępnych bagnach, kisiały zaraźliwe zgnilizny i jady straszliwe, gdzie w gęstych łozach lęgły się drapieżne wilki (...) tam dziś widać naypyszniejsze łąki i bogate osady przytykaiące do samych brzegów Noteci…

nettie 

Wysłany: 2008-09-15, 12:26   

Właściwie interesują mnie wszystkie ekosystemy górskie od regla dolnego pod kątem zagrożenia ociepleniem. O ile informacje na temat tego co się stanie z piętrowymi układami mam, to chcę naświetlić, co może spotkać wszelkie torfowiska górskie występujące w jakimkolwiek piętrze. Zależy to od ich wrażliwości na wyższą temperaturę - czy będzie to powodować osuszenie czy nie - np. poprzez wzrost ilości opadów będzie wilgotniej. Może już są jakieś dane na ten temat? Nie mam informacji na jakiej wysokości występują torfowiska w różnych pasmach górskich - na jakiej w Tatrach, na jakiej w Sudetach, czy z określonymi piętrami są związane okreslone typy torfowisk,nie wystepujące poza swym piętrem. Chcę to opisać możliwie całościowo. Niewątpliwie każda informacja będzie tu potrzebna - o wszystkich polskich górach od Sudetów po Bieszczady. :grin:

mscelina 
botanik

Wysłany: 2008-09-15, 13:29   

Czy interesują Cię tylko torfowiska wysokie, czy również niskie i przejściowe. W różnych piętrach wyskościowych Karpat można spotkać różne typy torfowisk i zbiorowisk roślinnych je tworzących.

Akurat pod reką mam taką ulotkę-biuletyn "Torfowiska wysokie Borów Nowotarskich". Jest również tak monografia torfowisk w Polsce. Nie pamętam niestety autora. Jakieś trzy lata temu widziałem w Krakowie w jednej z ksiegarni.

nettie 

Wysłany: 2008-09-16, 13:15   

wszystkie mnie interesują, gdyż chcę zrobić jakąś "prognozę" jakie mogą być ich losy w wyniku ocieplenia klimatu :)

Odpowiedz do tematu