Na Zamojszczyźnie w dniach 21 - 23 listopada 2006 r. w Zwierzyńcu w Lęśnym Ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym "Jodła" ul. Parkowa 3. odbędą się warsztaty pt. "Opracowanie planów renaturyzacji siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków na obszarach Natura 2000 oraz planów zarządzania dla wybranych gatunków objetych Dyrektywą Ptasią i Dyrektywa Siedliskową" dla obszarów Natura 2000: Żurawce, Puszcza Solska i Torfowisko Węglanowe Śniatycze.
Początej spotkania w dniu 21 listopada o godz 11.00, zakończenie 23 listopada o godz. 14.00.
22 listopada planowany jest po południu wyjazd w teren (trzeba zabrać odpowiednie obuwie i ubranie).
_________________ Sekcja Odonatologiczna PTE
Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze - zamtop@wp.pl
dalej nie za bardzo widzę miejsce w którym mogłaby się znaleźć szczegołowa dokumentacja dotycząca środowiska obszaru Natura 2000 (po inwentaryzacji)
Być może wymyślą jeszcze jakiś dokument, który będzie musiał sporządzić zarządzający ostoją, gdzie takie dane by się znalazły
Sprawę mogłaby rozwiązać konstrukcja planów podobna do dyrektyw ue - krótki dokument zasadniczy plus duuużo załączników.
Ja osobiście czuję lekki niedosyt - początkowo zapowiadało się że założeniem opracowań sporządzanych w ramach programu partnerskiego będą dokumenty co prawda bez mocy prawnej, ale stanowiące (przy dobrej woli do skorzystania z nich) pewną bazę do sporządzenia planów ochrony. Tym bardziej że zawarte w nich mają być postulaty będące czasem wynikiem pewnego kompromisu (byle nie zbyt daleko idącego ) osób zainteresowanych. Jako takie "plany zarządzania" opracowywane wskutek tych warsztatów beda miały niezaprzeczalną wartość (plus to, że zebrane w nich zostaną informacje zawarte w literaturze i dostępne w dokumentach "interesariuszy"), oby tylko zostały dobrze wykorzystane Jakoś nie mogę oprzeć sie wrażeniu że MOŚ jakos mało interesuje się przebiegiem prac w ramach pp... (co prawda to dopiero drugie warsztaty w których brałam udział, ale ) Jednak chyba powinien być na takich warsztatach, jakis przedstawiciel "władzy" Może na kolejnych się zjawią... Szkoda też, ze tego typu spotkania nie odbywały sie wczesniej bo mogłyby rozwiać wiele obaw i wątpliwości ludzi którzy zostana w jakis sposób "dotknieci" przez powolanie obszarow n2k. A ponieważ na polu komunikacji zaległości są spore, tutaj ta luka jest troszkę wypelniana.
Na pewno jednak rzetelna inwentaryzacja jest tym elementem którego najbardziej mi w tym wszystkim brakuje...
Zobaczymy co przyniosą kolejne spotkania.
_________________ Latał sobie z radarem pewien gacek młody
I po drodze omijał przeróżne przeszkody,
Lecz właśnie gdy się cieszył, że je tak omija,
Wpadłszy na jedną z przeszkód rozbił sobie ryja.
Uruchomiony zostanie kampania informacyjna na temat funkcjonowania sieci Natura 2000. W jej ramach odbędzie się około 200 spotkań z mieszkańcami i samorządowcami z terenów objętych Naturą 2000.
lepiej pozno niz wcale, ciekawe tylko kto co komu bedzie mowil o N2k
Jakoś nie mogę oprzeć sie wrażeniu że MOŚ jakos mało interesuje się przebiegiem prac w ramach pp
Nie MOŚ a MŚ, które z ochroną nie ma nic wspólnego
orchid napisał/a:
Szkoda też, ze tego typu spotkania nie odbywały sie wczesniej bo mogłyby rozwiać wiele obaw i wątpliwości ludzi którzy zostana w jakis sposób "dotknieci" przez powolanie obszarow n2k.
Dokładnie - ale cóż wszyscy wiemy jak przebiegały prace związane w powołaniem i wdrożeniem N2 w naszym pieknym kraju Choć teraz jak pisał Logan MŚ próbuje coś na tym polu naprawić - dobre i to, bo pamiętajmy że Plany Ochrony muszą być uzgodnione z samorządami
Nie MOŚ a MŚ, które z ochroną nie ma nic wspólnego
Jasne, pozostałość ze starych czasów kiedy to podlegaliśmy pod Ministerstwo O Bardzo Długiej Nazwie Druga część zdania - niestety też bliska prawdy
Rey napisał/a:
Dokładnie - ale cóż wszyscy wiemy jak przebiegały prace związane w powołaniem i wdrożeniem N2 w naszym pieknym kraju Choć teraz jak pisał Logan MŚ próbuje coś na tym polu naprawić - dobre i to, bo pamiętajmy że Plany Ochrony muszą być uzgodnione z samorządami
Ech, czy naprawią, czy pójdą po dotychczasowej "oficjalnej" linii to się okaże... Ale widzę że wykazujecie umiarkowany optymizm - byle sie sprawdziło W przypadku takich spotkań jak na warsztatach PP był ten plus, że tam swoje opinie wyrażali przedstawiciele środowisk naukowych (niekoniecznie przez MŚ zwołani specjalnie "z okazji" ), NGOsów a także zagraniczni eksperci, którzy - mając juz w tym temacie doswiadczenie praktyczne - mogliby zburzyc kilka mitów. Przeciez w innych krajach bywały podobne wątpliwości jak te podnoszone przez nasze samorządy, a jednak okazało sie że nie taka N2k straszna... Może to oni - wskazując przaktyczne przykłady i mozliwości niesione przez tą fome ochrony mogliby tu sporo pomóc
[ Komentarz dodany przez: Rey: 2006-11-14, 09:11 ]
Zgadza się
_________________ Latał sobie z radarem pewien gacek młody
I po drodze omijał przeróżne przeszkody,
Lecz właśnie gdy się cieszył, że je tak omija,
Wpadłszy na jedną z przeszkód rozbił sobie ryja.
Przeciez w innych krajach bywały podobne wątpliwości jak te podnoszone przez nasze samorządy, a jednak okazało sie że nie taka N2k straszna... Może to oni - wskazując przaktyczne przykłady i mozliwości niesione przez tą fome ochrony mogliby tu sporo pomóc
No to może i naszych samorządowców trzeba wysłać żeby pooglądali sobie jak w praktyce wygląda gospodarowanie na obszrach Natura2000?
Rejlację z warsztatów na Zamojszczyźnie w dniach 21 - 23 listopada 2006 r. w Zwierzyńcu pt. "Opracowanie planów renaturyzacji siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków na obszarach Natura 2000 oraz planów zarządzania dla wybranych gatunków objetych Dyrektywą Ptasią i Dyrektywa Siedliskową" dla obszarów Natura 2000: Żurawce, Puszcza Solska i Torfowisko Węglanowe Śniatycze można przeczytać tutaj:
http://forum.przyroda.org...2000-vt7162.htm
_________________ Sekcja Odonatologiczna PTE
Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze - zamtop@wp.pl
A jutro startują drugie warsztaty dotyczące palnów zarządzania dla Pustyni Błędowskiej, Jaroszowca, Małych Pienin i Doliny Białki. Dużo jeszcze do zrobienia w temacie... Mam nadzieję że jednak zjawią się przedstawiciele ZGH Bolesław (dostałam info że tylko "być może" , więc nawet jeśli ktoś będzie to pewnie nikt wysoko u nich postawiony) - wkurza mnie takie "olewactwo" ze strony bądź co bądź największego pracodawcy w regionie PB i zakładu który najsilniej przekształca tą część Jury
Po cichu liczę na usłyszenie opinii wspólnoty urbarialnej i przedstawicieli środowisk lokalnych którzy do Olkusza nie dojechali - tu byli tylko przedstawiciele okolicznych samorządów.
_________________ Latał sobie z radarem pewien gacek młody
I po drodze omijał przeróżne przeszkody,
Lecz właśnie gdy się cieszył, że je tak omija,
Wpadłszy na jedną z przeszkód rozbił sobie ryja.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Możesz załączać pliki na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum