PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakole Wawerskie
Autor Wiadomość
Jurek7 

Posty: 1047
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-28, 19:57   

Oenanthe napisał/a:

Tak samo jest z rezerwatami. Jeśli rezerwatem przyrody jest sztucznie nasadzony las pozbawiony prawie jakichkolwiek walorow przyrodnicznych - to coś jest nie tak. Mnie argument o konieczności ochrony przyrody miejsca historycznych wydarzeń nie przekonuje. Takie obiekty jedynie sztucznie zawyżają powierzchnię kraju objętą tą rygorystyczną formą ochrony.


Wiesz ze ostatnie pozostalosci przyrody w duzych miastach liczy sie szczegolnie. Nie mozesz prownywac wartosci np. Lasu Kabackiego do podobnego lasu z dala od miasta.
 
 
cacura 

Posty: 233
Wysłany: 2006-11-29, 08:28   

robert_c napisał/a:
Z załaczonych przez Ciebie zdjęć satelitarnych wynika, że rzeczywiście jest tam spora rezerwa i miejsce na ulicę najmniej 2 x 2 plus rozjazdy. Wprpost genialne połączenie Wawra z dworcem Wschodnim. W dodatku trasa mogłaby być praktycznie bezkolizyjna.

No właśnie - polecam Ci wycieczkę tą rezerwą - pusto, głucho, dużo miejsca - najlepiej dojechać autobusem 102, 135, 523 do pętli - to połowa drogi - w lewo do dw. Wschodniego w prawo do wawra - przy okazji zobaczysz ten "cypel" rezerwatu OG gdzie ma iść trasa - i zdewastowane przez kolej tereny - gdyby co mogę robić za przewodnika.
 
 
robert_c 

Posty: 644
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-29, 13:26   

Cytat:
Sytuacja analogiczna do tego, co sie dzieje w rejonach Aleksandrowa w MPK. Wiem, że tam w ciągu 8-10 lat zniknęły nawet całe jeziorka właśnie przez to, że nastąpiła ekspansja mieszkaniówki.


Chyba nieco znadinterpretowałem sytuację, jaka jest w Aleksandrowie.
Owszem, wyschło tam jedno jeziorko, ale w zasadzie nie wiadomo czemu. Poza tym mieszkańcy Aleksandrowa wciąż borykaja sie z problemem bardzo wysokiego poziomu wód gruntowych.

Jednak nie ulega wątpliwosci, że zabudowa mieszkaniowa, zwłaszcza wielorodzinna, powoduje obniżenie wód gruntowych.
W rejonie Zakola Wawerskiego jeśli będzie coś budowane, to zapewne blokowiska podobne do tych na Gosławiu. W tym przypadku planowana TOG stanie się barierą. Mieszkaniówka wejdzie raczej tylko od południa od trasy.
 
 
Rojst 
Oenanthe


Posty: 2907
Skąd: W-wa
Wysłany: 2006-11-29, 20:18   

Jurek7 napisał/a:
Wiesz ze ostatnie pozostalosci przyrody w duzych miastach liczy sie szczegolnie. Nie mozesz prownywac wartosci np. Lasu Kabackiego do podobnego lasu z dala od miasta.

Masz rację. Antropopresja w stosunku do takich wysp leśnych w mieście jest tak silna, że trudno oczekiwać, aby ich walory utrzymały się w dłuższym okresie czasu. Inaczej w przypadku lasów z dala od miasta.

Rey napisał/a:
Otóż to - a tereny zadrzewione w Warszawie warto chronić, gdyż presja aby je wyciąć jest ogromna

:shock: napisz coś więcej na ten temat, bo nie rozumiem: gdzie widzisz tę ogromną presję na tereny zalesione w mieście? Ja widzę znacznie większą presję w stosunku do terenów nieleśnych.

Panowie: oczywiście, że tereny leśne w miastach warto chronić. Ale większość zadrzewień w miastach jest nieżle chroniona - większość lasów ma status lasów ochronnych, częste są rezerwaty, a i - przynajmniej w stosunku do leśnych gatunków ptaków, np. większości dzięciołów - miejskie parki mają całkiem niezłą ornitofaunę.

Ale warto mieć pewną hierarchię ważności. Opartą na jasnych kryteriach - np. obecności gatunków zagrożonych w skali świata, kontynentu, kraju, regionu a dopiero na końcu - miasta! Naprawdę, argument, że dany gatunek/siedlisko jest skrajnie rzadki w skraju miasta mnie nie przekonuje, jeśli ten sam czas i energię można poświęcić ochronie czegoś naprawdę wartego ochrony :!: :!: :!:
 
 
 
Rey 


Posty: 8448
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-29, 22:56   

Oenanthe napisał/a:
Naprawdę, argument, że dany gatunek/siedlisko jest skrajnie rzadki w skraju miasta mnie nie przekonuje, jeśli ten sam czas i energię można poświęcić ochronie czegoś naprawdę wartego ochrony :!: :!: :!:


Tylko że nie zawsze coś "naprawdę" wartego ochrony znajduje się na terenie miasta. Warto więc chronić to co jest, aby i te pozostałości nie zostały do reszty zdewastowane.

A co do presji na lasy w Warszawie - w Lesie Bemowskim są już plany nowego osiedla :evil:
_________________
Marcin
The Show Must Go On
 
 
 
robert_c 

Posty: 644
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-16, 00:44   

Bagna dopominają się o swoje...
Trasa Siekierkowska się zapada

Nawet wymiana gruntu i 18 tys. pali cementowo-wapiennych nie pomogło na Zakolu Wawerskim.
Wie ktoś jaka tam mogła być miąższość tych bagien?
 
 
Rey 


Posty: 8448
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-16, 21:40   

robert_c napisał/a:
Nawet wymiana gruntu i 18 tys. pali cementowo-wapiennych nie pomogło na Zakolu Wawerskim.


A to ci niespodzianka :D
_________________
Marcin
The Show Must Go On
 
 
 
robert_c 

Posty: 644
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-03, 12:13   

http://miasta.gazeta.pl/w...62,4634561.html
Cytat:
(..)
Są skonfliktowani z ratuszem i od lat nie zgadzają się na proponowaną cenę wykupu ich działki, na której ma się znaleźć część węzła Trasy Siekierkowskiej. Wykorzystują każdą okazję do protestu. - Złożyliśmy odwołanie na prośbę ekologów. Uważają, że węzeł powinno się przeprojektować, bo trasa może szkodzić rezerwatowi w tzw. zakolu wawerskim - przekonuje Katarzyna Kaczmarczyk, współwłaścicielka komisu.


Czy wiecie coś o tym na prośbę jakich ekologów ci właściciele komisu złożyli odwołanie?
Węzeł Marsa wszak ma powstać całkiem poza jakimkolwiek obszarem przyrodniczym.
To, co Trasa Siekierkowska miała zniszczyć, już zostało zniszczone.
 
 
Rojst 
Oenanthe


Posty: 2907
Skąd: W-wa
Wysłany: 2007-11-03, 16:05   

robert_c napisał/a:
Czy wiecie coś o tym na prośbę jakich ekologów ci właściciele komisu złożyli odwołanie?

nie znaju :shock:
 
 
 
Juliusz 

Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-07-09, 16:21   

postanowiłem odnowić temat czy ktoś bywa w tym terenie jakieś opserwacje? ja moge powiedziec o dość licznych sarnach
 
 
 
mysz leśna 


Posty: 801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-17, 19:13   

Zakole Wawerskie
To prywatna strona utworzona głównie po to, żeby umieszczać zdjęcia, przy okazji jest jednak opis. Może kiedyś poprawię styl.
Są tam nagrania paru gatunków ptaków wykonane na Zakolu.
_________________
Obserwacje przyrodnicze - baza danych do pobrania, v. 28.2 (2018-05-30)
Kalkulator fotoprzyrodniczy
A co to ??? A co to ??? A co to leci NAPRAWDĘ ?
 
 
mysz leśna 


Posty: 801
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-19, 12:36   

Powyższa strona ładuje się dość długo z powodu skryptu Yahoo! z odtwarzarką do głosów ptaków.
Niestety tereny otwarte na których nadają derkacze, świerszczaki, być może większość brzęczek i strumieniówek są poza obszarem chronionego krajobrazu. Który zresztą chyba został zredukowany pod kątem przeprowadzenia Trasy Siekierkowskiej, więc wydaje się co najmniej w części fikcją. Więc Zakole chroni po prostu wysoki poziom wody, a w związku z tym bezużyteczność i niedostępność. Zresztą teren chyba przed początkiem XX wieku (czyli wybudowaniem Wału Miedzeszyńskiego) jak i obszar Gocławia nagminnie były zalewane przez Wisłę. Nawet w 1929 roku czyli parę lat po zbudowaniu wału powódź doszła mniej więcej do skrzyżowania Ostrobramskiej i Zamienieckiej, czyli daleko za Gocław (załącznik z obrazkiem ze strony http://www.parafia-szembe...ria.php?q=ulice, na której zdjęcia według zamieszczonej tam informacji pochodzą z książki Jerzego Kasprzyckiego "KORZENIE MIASTA - warszawskie pożegnania, Tom III Praga", wyd. VEDA, Warszawa 2004).

powodz-1929.jpg
Plik ściągnięto 883 raz(y) 31,79 KB

_________________
Obserwacje przyrodnicze - baza danych do pobrania, v. 28.2 (2018-05-30)
Kalkulator fotoprzyrodniczy
A co to ??? A co to ??? A co to leci NAPRAWDĘ ?
 
 
mysz leśna 


Posty: 801
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2012-02-15, 17:01   Zasypują Zakole Wawerskie

dokładnie w miejscu, w którym w tamtym roku gnieździły się derkacze i świerszczaki i rozmnażały w dużych ilościach ropuchy zwyczajne.
Chociaż w sumie w granicach miasta przyroda powinna być na drugim miejscu. Jednak to oznacza, że gatunki chronione nie są chronione, albo na terenie prywatnym można robić wszystko, albo ktoś sfałszował jakieś oceny oddziaływania na środowisko czy podobne dokumenty. Chyba ktoś już wcześniej niepokoił operatora spychacza, bo na mój widok przestał pracować, wyszedł i zaczął pytać poddenerwowany co tu robię, tłumaczyć się, że jest właściciel, ma pozwolenie i żeby do niego iść. Potem już nie uruchomił spychacza, ale cały czas siedział w nim.
Robią szeroki nasyp, wzdłuż alei topolowej, około 160 metrów na południe od niej, być może w kierunku ulicy Poprawnej. Pokrywa się z czerwoną strzałką na mapce. Sraczkowaty kolor oznacza zasięg najnowszych planów zagospodarowania. Więc to robią poza planami, ale nie znam się na przepisach i nie wiem czy tak można. Zwłaszcza że jest jakiś właściciel. Ciężarówki wjeżdżają ulicą Spadową. Kierowcy po wysypaniu zawartości walą z całej siły jakimś metalowym drągiem w blachę, co przypomina płoszenie kormoranów na stawach albo pracę kefara.
Tutaj:
Zakole Wawerskie (Bagna Gocławickie)
są nagrania paru gatunków ptaków wykonane na Zakolu w 2010 i 2011 roku.
W ogóle taki opis wykonany przez SGGW cytowany na tej stronie został wykonany już po zbudowaniu Trasy Siekierkowskiej czyli za późno i miesza Zakole z terenami na południe i umniejsza jego znaczenie, tak jakby główni autorzy (chociaż raczej nie opisów ptaków i płazów) nie chcieli za bardzo zaszkodzić ...

A dzisiaj przy okazji fotografowania dość mimowolnie zauważony dzięcioł czarny, stado czyżyków w olchach, strzyżyki i in.

zakole-zasypywanie-mapa.jpg
Plik ściągnięto 889 raz(y) 57,72 KB

IMG_8264-zakole-zasypywanie-1.jpg
Plik ściągnięto 875 raz(y) 33,15 KB

IMG_8267-zakole-zasypywanie-2.jpg
Plik ściągnięto 891 raz(y) 22,21 KB

_________________
Obserwacje przyrodnicze - baza danych do pobrania, v. 28.2 (2018-05-30)
Kalkulator fotoprzyrodniczy
A co to ??? A co to ??? A co to leci NAPRAWDĘ ?
 
 
mysz leśna 


Posty: 801
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2012-02-16, 10:38   

Nie zauważyłem tam żadnej tablicy informacyjnej, chociaż nie szukałem. Jeżeli nie ma tablicy, nie powinno tak być.
Jeszcze nigdy w życiu nie zgłaszałem niczego na policję, ale OBOWIĄZKIEM OTOPU i tych dziwnych mazowieckiego towarzystwa lub stopu jest zrobienie tego, o ile rzeczywiście wygląda to nawet na jakąś samowolę.
Ciężarówki są duże, jest ich sporo, więc właściciel nie jest być może biednym byłym okolicznym rolnikiem. Może to ma coś wspólnego z partią, na przykład Platformą Obywatelską (PO) i Urzędem Miasta. To by też tłumaczyło milczenie tzw. organizacji "poza"rządowych.
W załączeniu są powiększone fragmenty numerów rejestracyjnych niektórych ciężarówek oraz jakaś tabliczka na drzwiach.
Tak naprawdę ewentualna zgodność czy niezgodność z przepisami nie ma żadnego znaczenia, bo przepisy to tylko słowa na papierze pisane przez jakichś ludzi, często na swoje potrzeby.

zasypywanie.gif
Plik ściągnięto 3224 raz(y) 9,89 KB

_________________
Obserwacje przyrodnicze - baza danych do pobrania, v. 28.2 (2018-05-30)
Kalkulator fotoprzyrodniczy
A co to ??? A co to ??? A co to leci NAPRAWDĘ ?
 
 
mysz leśna 


Posty: 801
Skąd: Warszawa
  Wysłany: 2012-02-17, 11:13   

Wedlug mapy na stronie:
http://zielona.um.warszaw...y-chronione/zes
nasyp na zakręcie wchodzi kilkanaście metrów a może nawet więcej na obszar
tzw. Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego (załącznik - czerwone kółko)
Więc albo mapa jest niedokładna, albo zlikwidowali zespół, albo można
zasypywać zespół.

zespol.jpg
Plik ściągnięto 886 raz(y) 59,06 KB

_________________
Obserwacje przyrodnicze - baza danych do pobrania, v. 28.2 (2018-05-30)
Kalkulator fotoprzyrodniczy
A co to ??? A co to ??? A co to leci NAPRAWDĘ ?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  I N F O R M A C J A
Forum Przyroda wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci maksymalnego komfortu podczas korzystania z naszych usług. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza to, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki

© PRZYRODA.org | Noclegi Świerże Górne, Kozienice, Chinów - wysoki standard, niskie ceny!

phpBB by przemo  
POLECAMY
hwww.lto.org.pl

www.kuling.org.pl

www.kp.org.pl

www.nietoperze.plREKLAMA
.