FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Mapa GoogleMapa Google
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Współczesny ogród
Autor Wiadomość
Srokacz

Wysłany: 2004-02-04, 01:45   Współczesny ogród

W zwi?zku z tym, że ostatnio pisze kilka artykułów dla TOPK"Wilga" na temat prowadzenia naszych ogrodów, poruszam ten w?tek.Uważam że sytuacja jest katastrofalna, kosiarka spalinowa to norma w każdym ogrodzie, szkoda że ludzie nie zdaj? sobie sprawy ile szkód wyrz?dza, no bo jeżeli kosiarka jeĽdzi 5 razy obok krzewu porzeczki, to ledwo ptak wróci do gniazda, a już musi uciekać, ludzie wogóle nie wiedz? co może kryć się wewn?trz krzewów, wiosn? 2003 znalazłem gniazdo dzwońca w ligustrze, za jaki czas przychodzę tam a cały liguster był obcięty, bo bacia tak zrobiła, gniazdo zostało odkryte i ptak je opucił, jak już zdarzaj? się takie sytuacje to wyjmijcie jaja z gniazda i zaniecie kanarkarzowi, może sobie weĽmie i podłoży kanarzycy, chyba nawet sam się tym zajmę, tak sobie pomylałem że to może być istotna pomoc dla przyrody.

Artykuł

Drzewa iglaste i krzewy pełni? w naszych ogrodach bardzo istotn? rolę :

Stanowi? miejsce gniazdowe dla ptaków z rodziny łuszczaków oraz innych.

Niemal reguł? jest odkrycie przezemnie ptasiego gniazda w młodym wierku lub krzewie porzeczki. Dlatego apeluję o sadzenie drzewek wierka, jodły, tuji oraz krzewów takich jak:czarna i czerwona porzeczka, liguster. Nie ma absolutnie żadnych zachamowań, żeby stwierdzić, że po jakim czasie zagnieĽdzi się tam makol?gwa albo jaki inny ptak.

Artukuł ten jest ukierunkowany na popularyzacje wspomnianego przez nas działania. Chcielibymy jednak zaznaczyć że sadzenie innych gatunków drzew i krzewów jest tak samo ważne, w artykule chcielimy pokazać głównie znaczenie iglaków i niektórych krzewów, jedak zwracamy uwagę również na potrzebę sadzenia klonów, brzóz, topól, jesionów, lip, dębów, kasztanów, jabłoni, gruszy, liw, jarzębiny, głogu, leszczyny, wierzby, akacji, orzecha włoskiego.

Coraz częciej dzisiaj obesrwuję się tendencje do usuwanie naszych drzew z ogrodów, a wzmian sadzi się krzewy i karłowate odmiany drzew iglastych, co jest zabiegiem bardzo poż?danym, ale w poł?czeniu z wysokimi drzewami. Często trawniki s? koszone niemal do samej ziemi za pomoc? kosiarek. Działania takie nie maj? nic wspólnego z ochron? przyrody. Trawa powinna być koszona raz do roku za pomoc? kosy. W wysokiej trawie zamieszkuje wiele gatunków ptaków, ssaków, owadów i płazów. Kosiarka również stwarza zbyt duży hałas, co absolutnie nie sprzyja mieszkańcom naszego ogrodu. Miałem do czynienia z sytuacj?, kiedy niewiadomy człowiek wykaszał trawę za pomoc? kosiarki i płoszył sowę uszat? w trakcie lęgów . Zbyt częste spłoszenie ptaka w trakcie budowy gniazdy i wysiadywania jaj, może skończyć się tragicznie czyli opuszczeniem gniazda.
Duże drzewa w ogrodzie składaj? się na jego wybitne walory przyrodnicze. To w ogrodach gdzie występuj? wysokie stare lipy, modrzewie, topole można wiosn? i latem usłyszeć wilgę, kukułkę i gołębia grzywacza.

Wojciech Sroka
Biuletyn TOPK Wilga

Mirek 

Wysłany: 2004-02-04, 15:46   

A nie pomyslałe, że takie skoszone trawniki s? bardzo atrakcyjnym żerowiskiem dla wielu ptaków (szpaki, kwiczoły, kosy i inne)!. Osobicie lubię zapuszczone ogrody, gdzie tętni życie, rosn? pokrzywy itd. Ale pomyl o tym, że ludzie chca życ coraz wygodniej i krytykowanie, że ktos dba o swój ogród nie jest celowe, może obudzic w wielu ludziach zupełnie inne, nieoczekiwane emocje. Mało jeszcze ludzi w Polsce zna sie na ptakach a jeszcze mniej wiedz? o tym, gdzie jakie gatunki zakładaja gniazda...
Może warto raczej wymysleć jaki przewodnik dla ogrodnika-przyrodnika, w którym dało by się wytłumaczyć nieracjonalne postepowania wobec przyrody....

Srokacz

Wysłany: 2004-02-04, 19:43   

A nie pomyslałe¶, że takie skoszone trawniki s± bardzo atrakcyjnym żerowiskiem dla wielu ptaków (szpaki, kwiczoły, kosy i inne)!.
-------------------------------------------------------------------------------
Mój poprzednik

Można by tak zrobić kilka kwadratów (5 m kwadratowych) i takow? role pewnie by spełniały, moja działka ma 1 h, koszenie całej to pełny dzień pracy, no i pełny dzień stresu dla całego ogrodu, a zrobienie kilku wykoszonych palcyków, nie szkodzi ptakom i ssakom.
Chciałbym dodać że kiedy u mnie były zaj?ce na działce, a teraz już ich nie ma bo nie maj? warunków do życia,w wysokiej trawie przy małych drzewkach ptaki robiły gniazda, zreszt? czego to dawniej nie było, dzisiejsza moja lipa kwalifikuje się na pomnik przyrody, jest duża i stara, ale kiedy miała więcej odnóg, była też duża wierzba, bardzo wysoka, koniczynka rosła,starych szop też już nie ma, ale to mi się nawet chyba podoba z tymi stodołami, bo trzeba ić z duchem czasu, przecież im dalej do tyłu to tym człowiek głupszy, dzisiaj s? ładne domy murowane,różne wynalazki i tamtego nie rozpamiętujcie - wielbiciele dawnej kultury, trzeba to robić jedynie po to żeby mieć wiadomoć, że to co się działo kiedy dało podwaliny na obraz dzisiejszego wiata, stopniowo człowiek na bazie swoich dowiadczeń, uczył się nowych rzeczy, jednak nie rozpamiętujmy tego za bardzo, wiat się zmienia.Tylko nie należy tego odbierać tak, że jak mamy nowoczesny wiat,
to możemy degradować przyrodę.

Zreszt? sami popatrzcie, ta lipa wci?ż stoi, ten modrzew również, czy organizuje kto konkurs na ogród w zgodzie z natur? :mrgreen: , mam chyba jakie szanase, tylko jak zepsuje rodzicom kosiarke, co nie stanowi problemu :mrgreen: . :wink:
http://forum.przyroda.org/album_personal.php

Na tym modrzewiu i lipie w zasadzie co roku huczy uszatka, widziałem też dawniej pójdĽke jak gugała na wierzchołku tego modrzewia.

Ja się kieruję dobroci?, a nie kalkulacj?. :wink: , róbmy wszystko dla dobra wiata, a co mnie tam obchodzi, że kto ma takie upodobania typu:wykoszona trawka, budka lęgowa z wróblekiem, ewentualnie sikora :mrgreen: , a jak przyleci rudzik to :roll: :shock: .Póki ludzie czyni? Ľle ja uważam że powinno ich się atakować, co przecież nie znaczy że nie chcemy żyć z nimi w zgodzie. :wink:

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-02-04, 21:08   

uwagi techniczne

Cytat:
A nie pomyslałe¶, że takie skoszone trawniki s± bardzo atrakcyjnym żerowiskiem dla wielu ptaków (szpaki, kwiczoły, kosy i inne)!.
-------------------------------------------------------------------------------

staraj się używać BBCode... dokładne informacje masz TUTAJ

trochę też tłumaczyłem to TUTAJ

Cytat:
co nie stanowi problemu .
http://forum.przyroda.org/album_personal.php

jeli już to tu:
http://forum.przyroda.org....php?user_id=62

bo wskazany przez Ciebie link przekieruje a i owszem ale każdego użytkownika do jego własnej galerii

najlepiej podawać:
http://forum.przyroda.org/album_personal_index.php
z zaleceniem żeby tam wybrać danego użytkownika

Srokacz

Wysłany: 2004-02-04, 23:10   

Dzięki uprzejme :wink:

W takim razie zdjęcia fragmentu mojej działki, ukazuję tutaj
http://forum.przyroda.org....php?user_id=62

Srokacz

Wysłany: 2004-03-13, 20:03   

Tylko złapać się za głowę jak jedna pani mówi do mnie :

" ale mi się wydaje że trzeba rozróżniać że co innego jest ogród a co innego rezerwat "

Oj babo, babo( bo nie napisze kobieto o pani) puknij się w głowe, szkoda że do kocioła chodzisz dzień w dzień.

Na takiego cwaniaczka zawsze co znajde, jaka kompromitacja społeczna

Ostatnio mi podskoczył dyrektor V LO w Rzeszowie gdzie kiedy chodziłem, ale wiem już jak do niego się dobrać.

SPRAWIEDLIWO?Ć !!!

emzar 
lasowy

Wysłany: 2004-03-15, 17:48   

No ale o co chodzi???? :shock:

Hubert 

otop

Wysłany: 2004-03-15, 20:47   

Ten domek ze strzech? to twój?? Fajny, poczuć mozna klimacik w takim domku.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2004-03-15, 23:01   

emzar napisał/a:
No ale o co chodzi???? :shock:

no jak to o co? :arrow: po prostu Srokacz 8)

Srokacz

Wysłany: 2004-04-02, 23:56   

A o to chodzi, że czy to rezerwat, park narodowy, przydomowy ogród wszystko to powinno być przyjazne dla przyrody, ale ogrody nie zawsze s? przyjazne za spraw? ogrodników-laików.

Tego domku już nie ma, jakie 10 lat.

Odpowiedz do tematu