PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wschodnia Obwodnica Warszawy
Autor Wiadomość
robert_c 

Wysłany: 2007-04-07, 00:03   

Uzgodnienie ma podjąc pani Minister Rozwoju Regionalnego.

Kto zapewni minimalizację wpływu na środowisko?

Czy Ministerstwo Środowiska zapewniało swoimi ostatnimi działaniami minimalizację wplywu inwestycji drogowych na środowisko? NIE. Wręcz przeciwnie.

W przypadku WOW z minimalizacją wpływu inwestycji na środowisko doskonale poradzi sobie GDDKiA o/Warszawa (przy naszej pomocy). I lepiej, by Ministerstwo Środowisko nie przeszkadzało ani przy tej, ani innej inwestycji drogowej w Polsce.

http://siskom.waw.pl/s17.htm#dzialania

Rey 

Wysłany: 2007-04-07, 09:01   

robert_c napisał/a:
W przypadku WOW z minimalizacją wpływu inwestycji na środowisko doskonale poradzi sobie GDDKiA o/Warszawa (przy naszej pomocy).

Czy ja wiem.... ;) Pamiętaj że decyzję podejmować będzie minister nie mający zbytniej (jeśli wogóle jakieś ma) znajmości środowiska :? I obawiam się mocno odbicia tego faktu w dokumentach zezwalających na taki a nie inny zakres ingerencji w przyrodę :?

robert_c napisał/a:
I lepiej, by Ministerstwo Środowisko nie przeszkadzało ani przy tej, ani innej inwestycji drogowej w Polsce.

Nie popadajmy w przesadę, bo kto wobec tego ma być odpowiedzialny za ocene wpływu na środowisko i wydawać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach :?: Chyba nie GDDKiA :lol:

Joanna 

Wysłany: 2007-04-07, 10:12   

Rey napisał/a:
Nie popadajmy w przesadę, bo kto wobec tego ma być odpowiedzialny za ocene wpływu na środowisko i wydawać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach Chyba nie GDDKiA
Naprawdę zostało w tej chorej sytuacji jedno sensowne posunięcie - trzeba odwołać tego ministra i powołać choć trochę rozsądniejszego który zająłby sie tym co do niego należy :] .

robert_c 

Wysłany: 2007-04-07, 11:50   

Zgadzam się z Joanną.

Do czasu zasiadania Szyszki na stołku Ministra Środowiska lepiej, by decyzje środowiskowe podejmowali nawet drogowcy.
W przypadku WOW uzgodnienie ma wydac Minister Rozwoju Regionalnego Grażyna Gęsicka.

Po co GDDKiA organizuje przetarg na projektanta, a ten przez dobry rok rysuje, analizuje, mierzy, bada, opiniuje, dowodzi, itp., biorąc za to paręset tys. złotych, skoro potem o wszystkim decyduje jeden minister na podstawie swojego widzimusię (nie opierając się na
wykonanej dokumentacji lub tylko w sposób minimalny)?
Inwestor powinien narysować tylko 4 kreski na mapie (tu słuzymy jakby co swoją usługą i zrobimy to gratis :-D ), pokazać je potem ministrowi, by ten wskazał która kreska najbardziej mu się podoba.
I ten wariant będzie szedł dopiero do głębszej analizy i projektowania.
Byłoby taniej, szybciej.

Tak właśnie wygląda to w przypadku WOW.
Drogowcy natrudzili się, sporządzili kilka tomów dokumentacji, z których wynika jasno, że jeden z wariantów:
a) nie ma sensu pod względem drogowym
b) nie ma sensu pod względem ekonomicznym
c) pod względem środowiskowym to już zupełna tragedia.

A minister Szyszko wskazuje ten właśnie wariant do realizacji i nie potrafi uzasadnić tego wyboru. Jak napisał gdzieś w GW Michał Ogórek - Minister Środowiska uznał, że jedynym gatunkiem, który wymaga ochrony jest on sam (a jedynymi terenami wymagającymi ochrony są okolice jego domu w Wesołej).

Za prawdę powiadam Wam - bez tego człowieka i jego uzgodnień będzie o wiele lepiej dla środowiska.

Rey 

Wysłany: 2007-04-07, 12:31   

robert_c napisał/a:
Do czasu zasiadania Szyszki na stołku Ministra Środowiska lepiej, by decyzje środowiskowe podejmowali nawet drogowcy.

Tak :?: To w takim razie takich spraw jak z obwodnicą Augustowa będzie więcej :> Drogowcy rzadko kiedy zwracają wystarczającą uwagę na kwestie środowiskowe. Pozostawiając w ich rękach ostateczną decyzję co do wyboru wariantu i zakresie działań w ramach decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest bardzo kiepskim pomysłem ;)

Równie słabym pomysłem jest taki jak ten:

robert_c napisał/a:
W przypadku WOW uzgodnienie ma wydac Minister Rozwoju Regionalnego Grażyna Gęsicka.

która oczywiście nie ma wiedzy (ani odpowiedniej komórki doradczej) jeśli chodzi o ochronę przyrody :> Może wybrać wariant, ale szczegóły w decyzji środowiskowej powinien ustalić, ktoś kto się na tym zna.

robert_c 

Wysłany: 2007-04-07, 13:06   

Rey napisał/a:

Tak :?: To w takim razie takich spraw jak z obwodnicą Augustowa będzie więcej :> Drogowcy rzadko kiedy zwracają wystarczającą uwagę na kwestie środowiskowe. Pozostawiając w ich rękach ostateczną decyzję co do wyboru wariantu i zakresie działań w ramach decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest bardzo kiepskim pomysłem ;)

Decyzję środowiskową podejmuje właściwy wojewoda po zasięgnieciu opinii u Inspektora Sanitarnego i Ministra Środowiska. Są jeszcze konsultacje społęczne i udział w nich organizacji pozarządowych. I w tej materii uważam, że Wojewodowie w wydawaniu decyzji środowiskowych powinni bardziej polegać na opinii przyrodników z takich organizacji jak OTOP, CMok, WWF, itp, niż na opinii polityków zasiadających na ministerialnych stołkach.
Ja oczywiście nie chcę, by na wsze czasy wyłączyć Ministerstwo Środowiska od opiniowania inwestycji. Uważam tylko, że póki zasiada tam Jan Szyszko, uzgodnienia wydawane przez niego są wynikeim jedynie nacisków politycznych lub własnej prywaty. Nic poza tym.
Ja nie mam wątpliwości, że ostatnimi czasy Ministerstwo Środowiska zamieniło się w Ministerstwo Degradacji Środowiska.

Cytat:
Równie słabym pomysłem jest taki jak ten:

robert_c napisał/a:

która oczywiście nie ma wiedzy (ani odpowiedniej komórki doradczej) jeśli chodzi o ochronę przyrody :> Może wybrać wariant, ale szczegóły w decyzji środowiskowej powinien ustalić, ktoś kto się na tym zna.

Taka była decyzja Premiera w przedmiotowej sprawie i mówiąc szczerze zdziwiła mnie, bo spodziewaliśmy się, że zostanie odsuniety tylko Szyszko.
Jednak w tym przypadku Pani Minister Gęsicka powinna właśnie polegać na opinii przyrodników, nie związanych politycznie z żadnym układem.

Uważam, że takie rozwiązanie i scenariusz jest lepszy dla WOW i środowiska.

Joanna 

Wysłany: 2007-04-07, 14:59   

robert_c napisał/a:
Uważam tylko, że póki zasiada tam Jan Szyszko, uzgodnienia wydawane przez niego są wynikeim jedynie nacisków politycznych lub własnej prywaty. Nic poza tym.
Ja nie mam wątpliwości, że ostatnimi czasy Ministerstwo Środowiska zamieniło się w Ministerstwo Degradacji Środowiska.
Dokładnie tak niestety :(

Rey 

Wysłany: 2007-04-07, 22:18   

robert_c napisał/a:
I w tej materii uważam, że Wojewodowie w wydawaniu decyzji środowiskowych powinni bardziej polegać na opinii przyrodników z takich organizacji jak OTOP, CMok, WWF, itp, niż na opinii polityków zasiadających na ministerialnych stołkach.
Ja oczywiście nie chcę, by na wsze czasy wyłączyć Ministerstwo Środowiska od opiniowania inwestycji.

Problem sprowadza się jak widzę do osoby naszego ministra ;) Jednak nie można tego rozwiązywać w sposób taki jak mówiłeś, aby to drogowcy podejmowali decyzję ;) Natomiast pełna zgoda co do tego, aby opinie przyrodników były brane pod uwagę bardziej niż do tej pory.

robert_c napisał/a:
Jednak w tym przypadku Pani Minister Gęsicka powinna właśnie polegać na opinii przyrodników, nie związanych politycznie z żadnym układem.

Powinna ale czy będzie :?: Sądząc po efektach jakie dało jej spotkanie (wraz z ministrami środowiska i transportu) w podobnej sprawie w Brukseli śmiem w to bardzo mocno wątpić.

robert_c napisał/a:
Uważam, że takie rozwiązanie i scenariusz jest lepszy dla WOW i środowiska.

To się okażę po podjęciu decyzji :?

robert_c 

Wysłany: 2007-04-08, 03:10   

Rey napisał/a:

Jednak nie można tego rozwiązywać w sposób taki jak mówiłeś, aby to drogowcy podejmowali decyzję ;)

Nene. To była aluzja do tej jednej trasy. W tym przypadku to GDDKiA stanęła w obronie przyrody, którą Szyszko chce zniszczyć.
Poza tym wszelkie raporty OOŚ wykonuje nie GDDKiA, tylko wybrane biuro projektowe, a to najczęściej zatrudnia właśnie przyrodników. Można więc mieć pewność (przynajmniej w teorii - gdy brane są pod uwagę aspekty merytoryczne i nie ma nacisków politycznych), że praca taka wykonana jest dobrze. Oczywiście ktoś to musi zweryfikować. Ale jeśli weryfikuje to ktoś, kto stał się bardziej politykiem, niż człowiekiem od środowiska i w dodatku ma w tym swój własny interes, to mamy to co mamy...
Im mniej polityki w budowie dróg, tym lepiej.
I tu myślę, że drogowcy lepiej poradziliby sobie sami (przy pomocy specjalisów od środowiska i przyrodników), bez mieszania przez polityków.
Jednocześnie uwaga co do obw. Augustowa - tam jest 100% polityki, a zero drogownictwa.

Cytat:
Powinna ale czy będzie :?: Sądząc po efektach jakie dało jej spotkanie (wraz z ministrami środowiska i transportu) w podobnej sprawie w Brukseli śmiem w to bardzo mocno wątpić.

Zobaczymy.
Minister Gęsicka dokonując uzgodnienia będzie musiała je uzasadnić.
Jeśli jako minister rozowju regionalnego wskaże wariant trasy nie mogacy liczyć na dofinansowanie z UE, to czekać ją bedzie ciężka przeprawa z nami.

Rey 

Wysłany: 2007-04-08, 19:03   

robert_c napisał/a:
I tu myślę, że drogowcy lepiej poradziliby sobie sami (przy pomocy specjalisów od środowiska i przyrodników), bez mieszania przez polityków.

Pomarzyć dobra rzecz ;)

robert_c napisał/a:
Minister Gęsicka dokonując uzgodnienia będzie musiała je uzasadnić.
Jeśli jako minister rozowju regionalnego wskaże wariant trasy nie mogacy liczyć na dofinansowanie z UE, to czekać ją bedzie ciężka przeprawa z nami.

Zobaczymy, choć ja nie jestem do końca pewny jej obiektywności :?

cacura 

Wysłany: 2007-04-13, 08:46   

Rey napisał/a:
Zobaczymy, choć ja nie jestem do końca pewny jej obiektywności

Jak donoszą zaprzyjażnione wróble - przebieg w wersji szyszkowej został zjechany przez GROM i UOP który lubi tam się bawić i nie lubi jak ktoś mu przeszkadza - więc jak donoszą - kazda szyszka kiedyś spadnie - a wiosenne wiatry coraz bliżej ;-)

Pełek 
Wielki Integrator

otop

Wysłany: 2007-04-13, 09:10   

cacura, raczej letnie susze :P Ale spadnie głowa spadnie :) Potoczy się po lesie :P

"Those were the days of good hunting and good sleeping" Rudyard Kipling

cacura 

Wysłany: 2007-04-13, 10:27   

Pełek napisał/a:
Potoczy się po lesie

oby ;-)

Piórek 

Wysłany: 2007-04-13, 11:40   

Ciekawe czy Pani Minister już wie, że Gmina Zielonka ustanowiła na terenie poligonu zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Lisie Bagno" ... i że każda inwestycja planowana na terenie zespołu wymaga od tej pory zgody władz Gminy .... :twisted: Taka informacja może jej pomóc podjąć decyzję :]

cacura 

Wysłany: 2007-04-13, 12:20   

Piórek napisał/a:
zespół przyrodniczo-krajobrazowy

czyli się udało - gratulacje dla Ciebie i jak mniemam dla "cichego pomocnika" ;-) - dzis za Twoje za zdrowie twoje wzniesiem kielichy.

Odpowiedz do tematu