PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Oddajcie parki narodowi!
Autor Wiadomość
Andrzej 

Wysłany: 2010-08-13, 16:16   Oddajcie parki narodowi!

Witam!

Startuje akcja zbierania 100.000 podpisów pod projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu likwidację prawa liberum veto dla samorządów, wobec powiekszania i tworzenia parków narodowych!

Dziś Marszałek potwierdził spełnienie warunków formalnych i zarejestrował Komitet inicjatywy. Mamy teraz równo 3 miesiące, na zebranie wymaganych podpisów.

Więcej informacji, w tym projekt ustawy z uzasadnieniem oraz formularz do zbierania podpisów, tutaj:
http://www.salamandra.org...tml?directory=1

generosus 

Wysłany: 2010-08-13, 16:20   

najbardziej ZA będą jak zwykle ci , co mieszkają coś ze 200 km od takiego terenu a głsu tych , których rodziny stracą pracę a ziemia wartość lub nigdy nie będą mogli postawić na SWOJEJ ziemi nawet psiej budy ma zostać olany dla dobrego samopoczucia autorów tej inicjatywy. Dlatego jestem przeciw.

Weles 

Wysłany: 2010-08-13, 16:23   

generosus napisał/a:
najbardziej ZA będą jak zwykle ci , co mieszkają coś ze 200 km od takiego terenu a głsu tych , których rodziny stracą pracę a ziemia wartość lub nigdy nie będą mogli postawić na SWOJEJ ziemi nawet psiej budy ma zostać olany dla dobrego samopoczucia autorów tej inicjatywy. Dlatego jestem przeciw.

Typowa mentalność menela: co dotyczy moich 4 liter jest ważne, dobro ogółu i przyszłych pokoleń mam w d...

[ Komentarz dodany przez: claviceps: 2010-08-13, 16:37 ]
Weles, uważaj na słownictwo :idea:

Adamek 

Wysłany: 2010-08-13, 16:33   

Cytat:
nigdy nie będą mogli postawić na SWOJEJ ziemi nawet psiej budy ma zostać olany dla dobrego samopoczucia autorów tej inicjatywy

Jaki ty jesteś wolnosciowy... byłeś kiedyś na zachodzie? Może rzuciło Ci się w oczy, ze w wolnych krajach domy nie stoją gdzie kto jak chce, tylko w określonym porządku?

Zmiana jest prosta – zamiast prawa do uzgadniania takich decyzji z samorządami, wprowadza się zasadę ich opiniowania, co jest zgodne z ratyfikowaną przez Polskę Europejską Kartą Samorządu Lokalnego. Warto zaznaczyć, że pozostawiono zasadę uzyskiwania zgody w odniesieniu do gruntów nie stanowiących własności Skarbu Państwa, przepis więc nie narusza prawa własności – także w odniesieniu do własności komunalnej.

Andrzej 

Wysłany: 2010-08-13, 16:37   

:blabla:
1. Ciekawy jaki przepis zabrania stawiania "psiej budy"? Hyba że masz na myśli hotel...
2. Jakoś dziwnie się składa, że gminy w pobliżu parków są zwykle bogatsze od sąsiednich, a znaczącą część przychodów stanowi turystyka.
3. Inicjatywa nie likwiduje obowiązku uzyskiwania zgody właścicieli terenów. Jedynie w stosunku do gruntów Skarbu Państwa wystarczająca będzie konsultacja.

generosus 

Wysłany: 2010-08-13, 17:19   

Cytat:
Typowa mentalność menela: co dotyczy moich 4 liter jest ważne, dobro ogółu i przyszłych pokoleń mam w d...

mam w d o ile w sposób rażący koliduje z moim dobrem tudzież moich dzieci. Takie rzeczy łatwo się pisze hołyszom bez ziemi :twisted:
Andrzej napisał/a:
1. Ciekawy jaki przepis zabrania stawiania "psiej budy"? Hyba że masz na myśli hotel...

widziałem na własne oczy jak działa klika cwaniaków obeznana z tego typu przepisami - w gminie ustanowili najpierw jakiś rodzaj obszaru chronionego w taki sposób , żeby obszary chronione przypadkiem nie kolidowały z ich biznesami acz niekoniecznie z biznesami konkurencji a potem nie pozwolili nikomu z tej konkurencji zbudować niczego co by się dało wynająć pod agroturyzm że o działalności produkcyjnej nie wspomnę.
Andrzej napisał/a:
2. Jakoś dziwnie się składa, że gminy w pobliżu parków są zwykle bogatsze od sąsiednich, a znaczącą część przychodów stanowi turystyka.

hm - aleć jednak nadal biedniejsze niż gminy uprzemysłowione ? Poza tym bogatsze to są w okolicach że się tak wyrażę turystycznych, w których sezon trwa długo lub ceny są bardzo wysokie ( Tatry , Hel ). Może pogadajmy o zamożności w innych gminach koło mniej zapoznanych turystycznie parków ?
Adamek napisał/a:
byłeś kiedyś na zachodzie? Może rzuciło Ci się w oczy, ze w wolnych krajach domy nie stoją gdzie kto jak chce, tylko w określonym porządku?

zauważyłem - zwłaszcza w III Rzeszy doszli do perfekcji w tej materii. Wyobraź sobie , że jak pojedziesz ciutek dalej niż socjalistyczna Europa obszar wolności bywa dużo większy w tej materii i świat się nie zawala. No może świat urzędasów :twisted:

Weles 

Wysłany: 2010-08-13, 17:29   

generosus napisał/a:
mam w d o ile w sposób rażący koliduje z moim dobrem tudzież moich dzieci. Takie rzeczy łatwo się pisze hołyszom bez ziemi :twisted:

błąd, akurat posiadam duży areał ziemi w odległości 4 kilometrów od OOŚ w dolinie rzeki Narewki tak więc w przypadku objęcia całej puszczy PN granica parku przebiegałaby po połowie obwodu mojej ziemi - o Boże jak bardzo chciałbym doczekać takiej chwili :!: :-D

generosus napisał/a:
w gminie ustanowili najpierw jakiś rodzaj obszaru chronionego w taki sposób , żeby obszary chronione przypadkiem nie kolidowały z ich biznesami

No i co z tego??? Nie mamy chronić przyrody bo ktoś to może wykorzystać do zwalczania konkurencji?

generosus napisał/a:
aleć jednak nadal biedniejsze niż gminy uprzemysłowione ?

Rozumiem, że chciałbyś, aby za miedzą postawili Ci jakąś fabryczkę? Hutę, a może fabrykę nawozów sztucznych?

Adamek 

Wysłany: 2010-08-13, 17:42   

Cytat:
zauważyłem - zwłaszcza w III Rzeszy doszli do perfekcji w tej materii

Miałem na myśli zwłaszcza liberalną Wielką Brytanie...
Kurcze, a ja mam 2ha ziemi rolnej i mi nie wolno tam postawić osiedla domków letniskowych, co za III Rzesza ! A sąsiad ma 5ha lasu i nie może go wyciąć i zrobić na nim stoku narciarskiego - to zwykła kradzież własności prywatnej !

sAdam 

Wysłany: 2010-08-13, 18:24   

generosus napisał/a:
widziałem na własne oczy jak działa klika cwaniaków obeznana z tego typu przepisami
Czyż nie o ograniczenie takim właśnie cwaniakom pola do popisu tutaj chodzi?
generosus napisał/a:
hm - aleć jednak nadal biedniejsze niż gminy uprzemysłowione ?
Aleć chyba piernik ma więcej do wiatraka, niźli perspektywy rozwoju Rybotycz albo Piecków do uprzemysłowienia. Zakładając, że najeżone kominami i obleczone w zardzewiałe rury widma socjalistycznych kombinatów, robiące konkurencję Elżbiecie Batory i Vladowi Drakuli w Karpatach słowackich i rumuńskich, nie są pamiątkami po systemie z naszych marzeń. Bo chyba nie są, panie orędowniku liberalizmu? ;)
W sumie reszta jest bardziej warta odniesienia
generosus napisał/a:
Może pogadajmy o zamożności w innych gminach koło mniej zapoznanych turystycznie parków ?
Na konkretnych przykładach można spróbować. Poproszę o taki, który wskazuje na szkodliwość istnienia PNu. W dyskusji, którą niewątpliwie wywoła projekt ustawy, pewnie się taki pojawi i warto się nań przygotować.
generosus napisał/a:
Wyobraź sobie , że jak pojedziesz ciutek dalej niż socjalistyczna Europa obszar wolności bywa dużo większy w tej materii i świat się nie zawala.

Jaki sens ma porównywanie Europy z Ameryką Północną, której mieszkaniec wylądowawszy na Starym Kontynencie dziwi się, że po przejechaniu 300km jest w innym kraju, a nie w innym hrabstwie? Chyba znacznie mniejszy, niż pochylenie się nad prawnym bublem tkwiącym w Ustawie o OP i paraliżującym jej działanie.
W szacownym gronie sygnatariuszy pochylił się i lider Greenpeace – a więc front się trzyma ;)
Chce się powiedzieć: nareszcie! Nareszcie środek ciężkości dyskusji przechodzi na kwestię zapobiegania samorządowej anarchii. Ale od zebrania podpisów (niewątpliwie się uda) do przyjęcia ustawy droga daleka. Żadna siła w parlamencie jej nie poprze, jeśli to poparcie nie przełoży jej się w prosty sposób na wyborcze kreski. Sto tysięcy to i tak za mało. Trzeba informować.

Andrzej 

Wysłany: 2010-08-13, 19:44   

sAdam napisał/a:
Żadna siła w parlamencie jej nie poprze, jeśli to poparcie nie przełoży jej się w prosty sposób na wyborcze kreski. Sto tysięcy to i tak za mało.

Ano! Ale gdyby tak jedynkę zastąpić... no powiedzmy trójką... No już nie mówię, żeby tak jedno zero dopisać... Fajnie by było, gdyby ta inicjatywa zdobyła rekordową liczbę podpisów. Czy ktoś wie, ile wynosił dotychczasowy rekord?
A ile podpisów będzie - zależy od nas wszystkich...

generosus 

Wysłany: 2010-08-13, 19:48   

Weles napisał/a:
Nie mamy chronić przyrody bo ktoś to może wykorzystać do zwalczania konkurencji?

demagogia - nie MOŻE tylko wykorzystuje ograniczając rozwój gospodarczy. Rozumiem że do skansenu fajnie się jeździ ale ludzie chcą żyć i zarabiać. Innymi słowy Wasz punkt widzenia nie jest jedyny ani też jedynie słuszny
Weles napisał/a:
Rozumiem, że chciałbyś, aby za miedzą postawili Ci jakąś fabryczkę? Hutę, a może fabrykę nawozów sztucznych?

już stoi - i ani mi nie przeszkadza a w dodatku daje pracę ludziom z których żyję. Przydała by się jeszcze jedna - może by wzrosły płace

generosus 

Wysłany: 2010-08-13, 19:49   

sAdam napisał/a:
Jaki sens ma porównywanie Europy z Ameryką Północną

taki , że to porównanie jest Ci akurat niewygodne a porównanie z UK i owszem :cool: to się nazywa ustawianie przeciwnika pod strzał :mrgreen:

generosus 

Wysłany: 2010-08-13, 19:54   

Adamek napisał/a:
A sąsiad ma 5ha lasu i nie może go wyciąć i zrobić na nim stoku narciarskiego - to zwykła kradzież własności prywatnej
a jak by tak chciał po prostu wyciąć ? I sprzedać drewno - TO CO ? Osobiście w temacie drzew mam jak najgorsze zdanie o ochroniarzach tudzież autorach ustaw. Wycięcie dziesięciu wierzb przy mojej firmie 15000 zł plus obowiązek posadzenia następnych dziesięciu drzew. A co jak ja nie chcę ŻADNYCH drzew ? teraz z kolei usycha olsza. Nie można jej wyciąć bo ma 5% liści. I tak padnie - oby nikogo nie zabiła. Jedno jest pewne - posadzę w jej miejsce coś, co nie urośnie więcej niż 5m i co roku skrócę do wysokości przy której nikt mi się nie będzie wtryniał.

darius 

Wysłany: 2010-08-13, 19:54   

generosus, Hm...masz trochę racji.Latwo krzyczeć i wygłaszac szumne idee,jak chodzi o nie swoją własność.Niektóre gminy w parkach skazane są niestety na brak rozwoju-a to nie jest sprawiedliwe dla tych społeczności.Myślę że nie ma złotego środka w tej sprawie co nie znaczy że nie należy chronić cennych przyrodniczo terenów.Wydaje się że należałoby bardzo obficie rekompensować lokalnym społecznościom ewentualne niedogodności.Pieniądz najlepiej przemawia do ludzi.
Wielkim błędem jest coś narzucać komuś coś na siłę.To zawsze rodzi konflikty.

generosus 

Wysłany: 2010-08-13, 20:04   

darius napisał/a:
Myślę że nie ma złotego środka w tej sprawie co nie znaczy że nie należy chronić cennych przyrodniczo terenów

kto mówi, że nie - ale dlaczego odbierać prawo głosu w tej sprawie mieszkańcom tych terenów ? Problem w tym,że jak zwykle stworzenie kolejnej ustawy kosztuje circa tyle ile papier i tusz do długopisu natomiast jak nie ma pieniędzy to po prostu najlepiej odebrać ludziom prawo stanowienia o sobie. I wtedy miłośnicy skansenów będą usatysfakcjonowani. Przyjadą raz czy dwa do roku i z satysfakcją popatrzą na nieskażoną przyrodę po czym wrócą tłuc kasę do swoich miast. Najlepiej SUVem co pali 16 litrów na setkę :cool: Moje zdanie jest takie, że niestety - albo ojczyzna daje kasę i pracę ludziom , którzy ponoszą stratę dla wspólnego dobra albo , jak nie ma kasy - trzeba się zastanowić jak tym ludziom nie przeszkadzać i chronić przyrodę.

Odpowiedz do tematu