PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy park krajobrazowy w okolicach Warszawy?

Czy jeste za powiększeniem MPK o tereny lasów Okuniewsko-Rembertowskich?
Tak
95%
 95%  [ 19 ]
Tak, ale z możliwoci? zagospodarowania częci terenu pod zabudowę i usługi
5%
 5%  [ 1 ]
Nie, aglomeracja warszawska powinna móc rozwijać się, a powiększenie MPK uniemożliwi racjonalny rozwój stolicy
0%
 0%  [ 0 ]
Nie mam zdania
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 1
Wszystkich Głosów: 20

Autor Wiadomość
Filip 

Wysłany: 2003-11-13, 21:10   Nowy park krajobrazowy w okolicach Warszawy?

Witam!
Chciałem przedyskutować ewentualn? propozycję stworzenia nowego parku krajobrazowego, b?dĽ powiększenia istniej?cego parku Mazowieckiego i jednoczenie przybliżenia trochę przyrody i jej zagrożeń w okolicach Warszawy. Stworzenie parku czy powiększenie należy traktować luĽno, bo ja sam nie za bardzo czuję się na siłach, jednakże warto by wiele osób dowiedziało się o tym terenie.
A chodzi mi o cisł? okolice Warszawy - LASY REMBERTOWSKO-OKUNIEWSKIE. Jest to teren, który został wył?czony ze cisłej działalnoci człowieka jakie 100 lat temu. Rosjanie wysiedlili wsie, po których pozostały tylko nazwy jak "Kępa Olbrychtowska" czy "Krzaki Kruka", i stworzyli poligon wojskowy na wschodzie Warszawy (obecnie od zachodu lasy te granicz? z Warszaw?, od południa z Wesoł?, od północy i wschodu z mniejszymi wsiami). Poligon istniał gdzie do póĽnych lat '90, po czym został zlikwidowany - obecnie istniej? tylko rozrzucone na tym terenie mniejsze jednostki wojskowe, i mały poligon w samym rodku lasów. Tereny zostały przejęte przez jedno nadlenictwo i na razie s? w bardzo dobrym stanie. Nieuregulowane rzeczki, naturalne w?wozy, doć duża liczba mokradeł etc.
Teren ten pod względem lasów jest mało ciekawy - jak to na poligonach, ale bardzo wartociowe s? tereny otwarte - łańcuch (jeszcze ruchomych) wydm przecina te lasy z NW na NE, dawne czołgowiska kiedy odlesione, obecnie zarastaj?, dużo jest reliktów jak np. kosaciec syberyjski.
Na północy istniała najdłużej w okolicach Warszawy populacja cietrzewia, który wyniósł się chyba doć niedawno (tego nie jestem pewien). Ogólnie najmniej ruszony kawałek ziemi w okolicach Warszawy.
Pod względem flory jest to teren ciekawy, nie wiem jak z faun? - podobno na mokradłach przy Wesołej, gdzie wojskowa "oczyszczalnia" zrzuca cieki można spotkać całe tabuny kaczek - jakich nie wiem - ja tam widziałem tylko cyraneczki i krzyżówki. Tam też podobno mieci sie doć duża kolonia mieszki.
Może kto z was wie co więcej o tym terenie?
Czekam na głosy w dyskusji, w miarę upływu czasu jak poszperam w literaturze postaram sie dorzucić jeszcze garć informacji. Mnie wydaje się, że teren ten powinien być jako chroniony, aby nie podzielił losu położonych bardziej na południe lasów Otwockich, w których obecnie jest więcej domów niż drzew. Poza tym poważnym zagrożeniem może być wschodnia obwodnica Warszawy, która "obetnie" częć tego terenu, a jak wiadomo od fragmentu się zacznie a skończy sie na.....

Rey 

Wysłany: 2003-11-13, 23:10   

Cytat:
. Mnie wydaje się, że teren ten powinien być jako chroniony, aby nie podzielił losu położonych bardziej na południe lasów Otwockich, w których obecnie jest więcej domów niż drzew. Poza tym poważnym zagrożeniem może być wschodnia obwodnica Warszawy, która "obetnie" częć tego terenu, a jak wiadomo od fragmentu się zacznie a skończy sie na.....

Jestem jak najbardziej za :!: . Trzeba przyznać że przyroda okolic Warszawy nie jest w najlepszej sytuacji. Wci?ż ronie na ni? presja, coraz więcej ludzi pragnie mieć domy letniskowe w lesie, działki itd. Cierpi? na tym m.in. nieliczne lasy jakie nam pozostały wokół stolicy. Nie wspomne już o tym jak bardzo ludzie je zamiecaj? i niszcz? :cry: . Dlatego też pomysł aby poszerzyć, lub stworzyć nowy park krajobrazowy obejmuj?cy Lasy Rembertowsko-Okuniewskie jest doskonały. Może to pozwoli uchronić lasy otaczaj?ce Warszawę przed dewastacj? i zabudownictwem letniskowym. Dodatkowym atutem tego terenu jest to że był tam czynny do niedawna poligon wojskowy. To zaskakuj?ce ale na większoci poligonów przyroda jest w dobrej kondycji np. większoć mazurskiej populacji głuszca i cietrzewia zachowała się na czynnych poligonach. Tylko trzeba by pomysleć o jakiej dokumentacji tego terenu np. o jego florze i faunie, bo bez tego to nic się nie zdziała.

Jarek P 

Wysłany: 2003-11-14, 09:06   

W formie uzupełnienia. Teren dawnego poligonu zajmuje około 6 tysiecy ha, a zarz?dza nim nadlenictwo Drewnica. Jeżeli kto, chciałby tam co robić powinien robić to w porozumieniu z Nadlenictwem.

Owca 

Wysłany: 2003-11-14, 10:29   

popieram popieram ; ) :lol:

Jurek7 

Wysłany: 2003-11-14, 12:54   

Dobry pomysł :D

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2003-11-15, 21:02   

No to do roboty!
Ciekaw jestem, który park będzie pierwszy, Filipa czy ?rodkowej Wisły. :D

Rey 

Wysłany: 2003-11-16, 10:22   

Cytat:
Ciekaw jestem, który park będzie pierwszy, Filipa czy ?rodkowej Wisły.

A co się w końcu ruszyło z projektem Parku Narodowego na ?rodkowej Wile ?

Rey 

Wysłany: 2003-11-16, 10:23   

A może chociaż krajobrazowego ?

Filip 

Wysłany: 2003-11-16, 11:55   

Chodzi o to, żeby nie skończyło się to na gadaninie "o fajny pomysł, trzebaby to zrobić", ale żeby co może zacz?ć robić. Jak już powiedziałem, osobicie nie czuję się na siłach samemu prowadzić tak poważny projekt jak powiększenie parku. Jeliby kto miał chęci i siły to ja mogę się wł?czyć. Oczywicie nie mam żadnego dowiadczenia, więc będzie trudno, ale przecież człowiek uczy się przez całe życie....
A w ramach pozytywnych wiadomoci mogę podać, że w dopiero co tworzonym planie ochronnym MPK, zapisano: "... zaleca się podjecie działań w celu przył?czenia do MPK pobliskich obszarów, wyróżniaj?cych się wysokimi walorami przyrodniczymi: terenów lenych zlikwidowanego poligonu wojskowego, położonego między Wesoł?, Sulejówkiem, Okuniewem, Ossowem i Zielonk?."
Dobre na pocz?tek i to.
A tak wogóle, to w naszych realiach, wydaje mi się bardziej prawdopodobne powiększenie MPK niż tworzenie zupełnie nowego parku, chociażby ze względu na koszty.
No więc co? Kto chętny do roboty?
A może najpierw Adam Tarlowski opowie o PK ?rodkowej Wisły, jak stoj? sprawy, jak wygl?da załatwianie spraw w urzędach etc...

Filip 

Wysłany: 2003-11-16, 11:59   

Aha, i sam pomysł stworzenia tu parku nie jest mój - jest grupa ludzi zainteresowana tym i znaj?ca dobrze ten teren. Częć obserwacji, oczywicie niewystarczaj?ca, jest zebrana i mylę, że byłaby do wykorzystania....

Rey 

Wysłany: 2003-11-16, 16:31   

Cytat:
A w ramach pozytywnych wiadomoci mogę podać, że w dopiero co tworzonym planie ochronnym MPK, zapisano: "... zaleca się podjecie działań w celu przył?czenia do MPK pobliskich obszarów, wyróżniaj?cych się wysokimi walorami przyrodniczymi: terenów lenych zlikwidowanego poligonu wojskowego, położonego między Wesoł?, Sulejówkiem, Okuniewem, Ossowem i Zielonk?."

Bardzo dobrze, to może być podstawa przy powiększaniu MPK. Obserwacje też się licz? i raczej wydaje mi się że ważniejsza jest jakoć niż iloć. Ja również chętnie bym usłyszał co trzeba zał?twić, jakie papiery przygotować i jak się za to zabrać. Faktycznie przy obecnych realiach tworzenie nowego PK raczej nie było by możliwe, najlepszym przykładem jest to że wci?ż nie zostaje powiększony Białowieski Park Narodowy włanie przez brak funduszy na ten cel jak informuje nas Ministerstwo ?rodowiska. No i powracam do mojego pytania dotycz?cego Wisły ?rodkowej, jest szansa na powołanie chociaż Parku Krajobrazowego ?

Modrzejewski 

Wysłany: 2003-11-17, 02:41   

Na okolicznoć tego FORUM na stronie
http://www.wolomin.lop.pl/
powiesiłem mapkę planowanego Parku Krajobrazewogo i planowanego Zakładu Utylizacji,
a dla jasnoci sprawy zachęcam do przeczytania artykułu "Spalarnia, segregownia, czy szczury?" na stronie Wieci Podwarszawskich
http://www.wiesci.wolomin.../200337.xml&p=0

cytat - "Ogromny teren na obrzeżach Zielonki, na którym może bez problemu powstać zakład utylizacji mieci, to nie lada gratka dla każdej gminy i każdego powiatu. Batalię wygrała Zielonka. "
Co do ostatniego wersu w tym artykule"Pozostał więc tylko podpis wojewody, by grunt ten przekazać gminie." - już niestety podpisany, a Zielonka smaży Plan Przestrzennego Zagospodarownia przy błogosławieństwie Powiatu, na tak? 'Łubn?" na jednym z najwartociowszych przyrodniczo terenów w okolicach warszawy.

Mile widziane sensowne pomysły jak to storpedować, bo ja jak na razie nic rozs?dnego wymylić nie potrafię! - a czasu zapewne niewiele.

Pozdrawiam
RM - LOP Wolomin

PS.
Już kiedy na tym Forum pisałem - Umiłowanie pieniędzy, krótkowzrocznoć itd

Rey 

Wysłany: 2003-11-17, 12:01   

Hmmm trza co szybko wymyleć, póki ten plan nie jest jeszcze gotowy. Jeżeli nie daj Boże powstanie tam jaki zakład utylizacji odpadów to nie będzie o co rozszerzać Mazowieckiego PK. Kto ma jakie pomysły czy sugestie ?

Filip 

Wysłany: 2003-11-17, 15:37   

O żesz...........
Nie wiedziałem, że kto sobie już zaplanowal pięknie zagospodarować to miejsce. Trochę komplikuje to sprawy, bo pojawia się doć groĽny i silny zainteresowany.
Trochę mnie martwi że te umowy tocz? się na tak wysokim szczeblu, może być trudno co zdziałać. Ale z drugiej strony na inwestycję tak? jak składowisko odpadów, czy spalarnia trzeba mieć ocenę oddziaływania na rodowisko, i mylę jakie poparcie. O ile to pierwsze "da się załatwić" to z poparciem chyba jest krucho. Chociaż jak czytałem ten artykuł to na koniec miałem pewne w?tpliwoci. Stwierdzenie że "...Teren ten znajduje się z dala od zabudowań..." tłumaczy wszystko.

Moim zdaniem powinna zebrać się grupa osób zainteresowanych i chętnych do współpracy i zacz?ć działać jak najszybciej. Kto chętny?

Filip

Modrzejewski 

Wysłany: 2003-11-17, 19:23   

Filip ! - podjete działania, to - uwiadomienie mieszkańcom Michałowa zagrożenia katastrof? ekologiczn? (dlatego tanie grunty bo szczury itp) i tu 100% sukcesu - protest Michałowa i UG Halinów mamy załatwiony i jest on bardzo aktywny bo przyroda to przyroda a kasa to kasa. Wrednoć sytuacji polega na tym, że Michałow i Halinów to powiat Minski dlatego Zielonka z Wołominem taki protest maj? gdzie. Inwestycja jest na granicy powiatu i w stosunku do jego mieszkańców jest mało uci?żliwa. Mam jakie nadzieje na zinteresowanie tematem prof.Modzelewskiego - własciela posiadłoci w Krubkach (tych od Hubala), a od strony wołomina jest on najbliższym s?siadem tego szamba.
Wniosek o Park mamy w 90% gotowy , ale od wniosku do parku daleko, dlatego w/g mnie ze względów operacyjno - taktycznych atmosfery do jego składania niema, bo łatwo tu "wylac dziecko z k?piel?" przez spowodowanie biurokratycznej blokady na nie przygotowanym gruncie.
Ale to inna bajka i na info z tych działań musimy poczekać.
Pzdr
RM

Odpowiedz do tematu