PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
info-koty

Czy uważasz, że koty domowe stanowi? realne zagrożenie dla dzikiej fauny?
tak
88%
 88%  [ 37 ]
nie
11%
 11%  [ 5 ]
Głosowań: 42
Wszystkich Głosów: 42

Autor Wiadomość
Dagny Krauze 

Wysłany: 2005-01-14, 12:30   info-koty

Witam wszystkich!
prowadzę badania nad wpływem kotów domowych na populacje dzikich zwierz?t. W zwi?zku z tym zbieram wszelkie info na temat drapieżnictwa kotów:
1. jeżeli jestecie włacicielami kota, któremu zdarza się co upolować to będę bardzo wdzięczna za informację, co, gdzie i kiedy :wink:
Gdyby kto był zainteresowany stał? współprac? to zapraszam!
2.interesuj? mnie też wszystkie informacje na temat drapieżnictwa np. w koloniach nietoperzy, susłów, rzadkich gatunków płazów i gadów :cry:

Za wszelki info będę bardzo wdzięczna
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Dagny Krauze 2005-01-14, 12:38, w całości zmieniany 1 raz  

maciek 

Wysłany: 2005-01-14, 12:36   

he, zawsze podziwiałem zręcznoć kotów przy polowaniach na ptaki. Raz widziałem jak zwykły kocur upolwał lec?cego kopciuszka. Kotek siadł sobie spokojnie na pniaku miedzy dwoma budynkami i chwycił kopciuszka ze skoku tak metr wzwyż. Bez pudła...

Dagny Krauze 

Wysłany: 2005-01-14, 12:47   

kot s?siadki wytępił cał? populację ropuchy zielonej na mojej posesji, w ci?gu 1 roku!!
obdzierał je ze skóry i zjadał :x

Jakub Gryz 

Wysłany: 2005-01-14, 13:12   

W Łazienkach jest kot wyspecjalizowany w polowaniu na ptaki przy karmniku

Michał J. R. 

Wysłany: 2005-01-14, 13:25   

Po moim podwórku chadza kot półdomowy.
Poluje na gryzonie (rózne), ptaki (sikory, wróble, dzwońce, synogarlice)
Rza j? zdybałem ja przeżuwała resztki papużki falistej.
Była tez młoda wiewiórka i ryjówki.
W zimie poluje przy karmniku (gonię j?, czasem skutkuje) w paskudnie dni przesiaduje na górnej półce karmnika udaj?c duży, kudłaty orzech :wink:

Jakub Gryz 

Wysłany: 2005-01-14, 13:37   

ten kocur w Łazienkach siedzi pod karmnikiem i cierpliwie czeka...

Dagny Krauze 

Wysłany: 2005-01-14, 13:46   

Michał J. R. napisał/a:
Po moim podwórku chadza kot półdomowy.
Poluje na gryzonie (rózne), ptaki (sikory, wróble, dzwońce, synogarlice)
Rza j? zdybałem ja przeżuwała resztki papużki falistej.
Była tez młoda wiewiórka i ryjówki.
W zimie poluje przy karmniku (gonię j?, czasem skutkuje) w paskudnie dni przesiaduje na górnej półce karmnika udaj?c duży, kudłaty orzech :wink:

No ładnie! :wink: Słuchaj a nie dałby rady jakos tego usystematyzować, np. co było w ostatnim sezonie? Nawet pojedyncze dane sie przydadz?.

mopek 
administrator
TVN killer

oton

Wysłany: 2005-01-14, 14:04   

swojego czasu z wiarygodnego Ľródła dotarła do mnie ciekawa obserwacja z Białowieży. Miejscowy kot tak się wyspecjalizował, że w nocy, przy jednej z latarni przydrożnych łapał lataj?ce nietoperze :shock: Było to możliwe dzięki temu, że tuż za latarni? była spora górka. Kotek siedział na owej górce i czekał. Nietoperze polowały na gromadz?ce się przy wietle owady. Polowanie było doć schematyczne więc kot wiedział w którym miejscu się zaczaić i ponoć miał niezły sukces w łowach :/ :evil:

Taki oto antropogeniczny łańcuszek troficzny się zawi?zał ;)

MoLoS.pl - ekspertyzy

Mirek 

Wysłany: 2005-01-14, 18:27   

Mnie kilka lat temu zbulwersowała opowięć s?siadów, u których na podwórku w małym wierczku, załozyły gniazdo piegże. Młode były juz prawie na wylocie. Jeden z blokowych kotów regularnie zagl?dał na to podwórko, ale był skutecznie wyganiany przez moich s?siadów. Niestety, nie mogli oni stale pilnować gniazda. Kocur poczekał, aż nikogo nie będzie w pobliżu i zniszczył gniazdo (zadusił i zjadł pisklęta).

Alcedo 
Piotr Guzik

Wysłany: 2005-01-14, 18:33   

jak sie chwalic to sie chwalić :mrgreen: ... na Guzikówce widziałem kotka który upolował lec?cego wróbelka tak jak u Maćka... na wysokoć ok 1 metra... bez pudła :]

Dagny Krauze 

Wysłany: 2005-01-14, 21:09   

No i włanie! A jeli rozmawiam z włacicielami kotów to się dowiaduję, że koty s? od tego żeby polować na myszy i tyle, nikt nie czuje się odpowiedzialny za swojego mruczusia. Zreszta wiele kotów w ogóle nie jest karmionych. Pij? mleczko! MLECZKO! Kot- jak wiadomo bezwzględny mięsożerca!
Sama mam kota i wiem,że to okropny morderca. Dlatego kocica nosi dzwoneczek, doć pomaga ale i tak bydlę czasami co upoluje. Dlatego jak młode wylatuj? z gniazd to po prostu siedzi w domu :(

Adam Tarłowski 

Wysłany: 2005-01-14, 21:36   

Kiedys jak u moich dziadków, czyli tu gdzie teraz mieszkam były jeszcze jaskółki, to co jakis czas znajdowalimy ptaki zabite przez koty, prawdopodobnie w momencie "ataku" jaskółek (dymówek) na koty. Po powieszeniu kilka lat temu wiekszej iloci budek dla szpaków, po przylocie szpaków koty oszalały. Ponieważ szpaki robiły wielki harmider kocury cały czas zachowywały sie jak podczas polowania, nie mogły spokojnie przejsc przez podwórko. Za jakis czas znalazłem kilka skrzydełek szpaczych, jednak ptaki nauczyły sie gdzie jest niebezpiecznie i z powodzeniem wyprowadziły lęgi. Po kilku tygodniach koty przyzwyczaiły sie. Czy jakichs młodych nie złapały zaraz po wylocie to nie wiem, tamte skrzydełka były ze starych. Ostatnio to tylko standard, nornice i myszy. Acha był kiedys taki kocór który wyspecjalizował sie w łapaniu mazurków, stanowisko swoje miał na studni i tylko czekał na naiwniaczka.

amikosik 

Wysłany: 2005-01-14, 21:44   

Ja widziałem następuj?c? scenkę:
Po obu stronach okna, na parterze osiedlowego 12 piętrowca siedziały dwa koty. Jeden wewn?trz mieszkania na parapecie, drugi włanie wskoczył na parapet od strony podwórka i trzymał w zębach za głowę bogatkę. Sikorka uroczo mu się dyndała i na pewno została uznana za piękny prezent przez tego kota w mieszkaniu.
Tuż obok tego okna stał karmnik pewnie jako telewizor dla kota.
Koty poluj? bo maj? taki instynkt, poluj? z głodu ale poluj? też dla zabawy i dla pochwalenia się przyniesion? zdobycz?.

Dagny Krauze 

Wysłany: 2005-01-14, 22:04   

no i włanie na tym polega problem, nawet odkarmiony kot poluje i obdarza swojego właciciela zdobyczami, takie prezenciki :wink: często zreszt? półżywe
to włanie czyni koty tak ciekawymi drapieżnikami, korzystajaa z pokarmu podawanego im przez ludzi i nie s? limitowane przez liczebnoć ich ofiar.

Osobicie znałam kota, który tak długo czatował przy gnieĽdzie rudzików aż wyłapał wszystkie młode :(

Kiedy zwiedzałam MRU (Miedzyrzecki Rejon Umocniony) i przewodnik opowiadał, że koty schodz? sie i wyjadaj? nietoperze. Zreszta nie tylko koty, kunki też

Orni 

Wysłany: 2005-01-15, 03:31   

Moim zdaniem nie ma co wyolbrzymiac zagrożenia ze strony kotów. Poluj? w głównej mierze na gatunki pospolite. Choć i tych szkoda, realnego zagrożenia dla dzikiej fauny nie ma...

Odpowiedz do tematu