PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Gatunki inwazyjne-czy zawsze sprowadzone przez człowieka?
Autor Wiadomość
wilczyca01 

Wysłany: 2017-02-28, 16:29   Gatunki inwazyjne-czy zawsze sprowadzone przez człowieka?

Witam,
Nie wiem czy to tu, próbowałam znaleźć podobny temat ale nie udało mi się.

Pytanie może proste i dla Was oczywiste ale zastanawiam się, czy gatunek inwazyjny musi być obcy i wprowadzony przez człowieka (świadomie)?
Czy np. taki szakal złocisty, który zawędrował do nas podobno naturalnie, gdyby się za bardzo rozprzestrzenił i wypierał np. wilka (no dajmy się porwać wyobraźni ;) ) to mógłby zostać uznany za inwazyjny?

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-03-01, 11:48   

wilczyca01, nie taka oczywista rzecz w sumie. Mnie uczono, że gatunek inwazyjny musi być obcy. W domyśle - sprowadzony przez człowieka, niekoniecznie świadomie (zdarza się np. zawleczenie nasion roślin, przewiezienie wodnych organizmów z wodą balastową na statkach, szczurów ludzie raczej też świadomie i dobrowolnie nie przywozili na wyspy ;) ). Natomiast ostatnio, przy okazji dyskusji na fb, ktoś (obeznany w tematyce, nie laik) napisał, że według niektórych ujęć za gatunek inwazyjny można uznać nawet gatunek rodzimy (!), który z jakichś powodów zaczął się niekontrolowanie rozprzestrzeniać (mowa była akurat o mocno zaburzonym - na skutek działalności człowieka - siedlisku, które zaczął przejmować pewien gatunek rodzimej rośliny).

wilczyca01 

Wysłany: 2017-03-01, 16:37   

Justyna K, Oo, a czy mogłabyś dać link do grupy albo skopiować jakoś tę dyskusję?

Justyna K 
moderator

Wysłany: 2017-03-01, 22:47   

wilczyca01 napisał/a:
Oo, a czy mogłabyś dać link do grupy albo skopiować jakoś tę dyskusję?
Nie bardzo, bo to była dyskusja na prywatnym profilu, nie będę ludziom kopiować rozmów bez ich zgody ;) Zresztą niewiele było tam na ten temat, poza stwierdzeniem, że owszem takie zjawisko występuje. Ale wrzuciłam hasło w google, i wygląda na to, że to dobry początek do znalezienia sensownych informacji, trzeba tylko głębiej poszperać: https://www.google.pl/sea...NB--v8weKz7G4Dw

Odpowiedz do tematu