PRZYRODA Strona Główna PRZYRODA
Forum dyskusyjne PRZYRODA to doskonale miejsce do wymiany informacji, poszerzania wiedzy, rozwiazywania problemow i wszystkiego co tylko zwiazane z przyroda i jej ochrona.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Google  

Poprzedni temat «» Następny temat
Eksperci przyrody
Autor Wiadomość
roztoczol 

Wysłany: 2008-05-03, 23:06   Eksperci przyrodniczy

Witam
Ministerstwo Rolnictwa zlękło się mijających terminów i na zasadzie zdesperowanej panienki "turnus mija, a ja niczyja" wystrzeliło pomysłem na ekspertów przyrodniczych
http://www.minrol.gov.pl/...x?item_id=29905
Przyrodnicy - do pracy !!!

Artur S 

Wysłany: 2008-05-04, 09:34   Re: Eksperci przyrodniczy

roztoczol napisał/a:
Witam
Ministerstwo Rolnictwa zlękło się mijających terminów i na zasadzie zdesperowanej panienki "turnus mija, a ja niczyja" wystrzeliło pomysłem na ekspertów przyrodniczych
Przyrodnicy - do pracy !!!

Podany link nie wchodzi!

IrekM 
Myśliwy

Wysłany: 2008-05-04, 09:56   

Artur S napisał/a:
Podany link nie wchodzi!

To format PDF, może nie masz czym otworzyć ?

MOJA OKOLICA

ZA DWA LATA KONIEC ŚWIATA

Artur S 

Wysłany: 2008-05-04, 13:03   

IrekM napisał/a:
Artur S napisał/a:
Podany link nie wchodzi!

To format PDF, może nie masz czym otworzyć ?

Właśnie, że mam. Wszystkie PDF mi wchodzą, ale nie ten. No dobra, poradzę sobie inaczej.

roztoczol 

Wysłany: 2008-05-16, 21:36   Eksperci przyrodniczy

Witam

Sprawy ekspertów przyrodniczych ciąg dalszy . Pod tym samym linkiem, który podałem wcześniej
znajduje się już nowsza wersja komunikatu o ekspertach , warto tam zajrzeć.
Dodatkowo rozporządzenie Ministra Rolnictwa z 7 maja stanowiące podstawę prawną
http://www.minrol.gov.pl/...PositionId=2121

Miłej pracy, bo ja mam już dość kampanii wniosków obszarowych i rolnośrodowiskowych.

Artur S 

Wysłany: 2008-07-22, 08:19   Eksperci przyrody

Witam!
Proponuję temat dotyczący problemów związanych z ekspertyzami przyrodniczymi dla programów rolnośrodowiskowych. Ogólne wskazówki są niewystarczające i dopiero w trakcie pracy eksperci zauważają problemy oraz zdobywają doświadczenie, którym warto się podzielić. Ja mam na przykład takie pytania jako ekspert ornitologiczny:

1. Nie wszyscy rolnicy mają ortofotomapy. Czy nie wystarczy mapa ewidencyjna?
2. W formularzu dokumentacji w pkt 4 należy podać nr działki, obręb oraz koordynaty geograficzne. O co chodzi z tymi koordynatami? Skąd, jak?
3. W tej samej tabeli "stwierdzone gatunki ptaków". Wszystkie, czy wymienione w rozp.?
4. Czy jest konieczność sporządzania umowy z rolnikiem?
5. Co, jeśli dokumentacja wysłana do Ministerstwa (i już opłacona) okaże się niepełna, czegoś zabraknie, ktoś będzie miał uwagi? Jest odsyłana do poprawienia?

I jeszcze parę takich...

Pozdrawiam i liczę na współpracę

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2008-07-22, 19:09   

Artur S napisał/a:
O co chodzi z tymi koordynatami? Skąd, jak?
z GPSa :]
Artur S napisał/a:
"stwierdzone gatunki ptaków"
najlepiej wszystkie
Artur S napisał/a:
1. Nie wszyscy rolnicy mają ortofotomapy. Czy nie wystarczy mapa ewidencyjna?
niekiedy ewidencyjna nie wystarczy
Artur S napisał/a:
jezeli robisz dla niego to tak
Artur S napisał/a:
a tego nie wiem
sorry ze tak nie po kolei

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Artur S 

Wysłany: 2008-07-23, 08:33   

Nie Pietrze.
Tam trzeba wpisać koordynaty geograficzne działki ewidencyjnej. Ja wiem, że GPS, ale do działki ornitologicznej. No przecież nie będę mierzył całej działki rolnikowi i jeszcze osobno działkę ornitologiczną. Trzeba to wyjaśnić.

Pozdrawiam

tomaszb 

Wysłany: 2008-07-24, 12:25   

a nie wiecie kiedy upływa termin zgłaszania swojej kandydatury na eksperta? bo tez chciałbym się tym zainteresować. Rekomendację mam, wniosek do wojewody prawie gotowy. Na stronie ministerstwa jest tylko komunikat że do 15 listopada 2008 został przesunięty termin odbycia szkoleń.
A co do tych "stwierdzonych gatunków ptaków" to chyba chodzi o te, które podlegają inwentaryzacji, czyli 10 gatunków kluczowych (błotniak łąkowy, derkacz, czajka, rycyk, krwawodziób, kszyk dubelt, kulik wielki, wodniczka i biegus zmienny) oraz 12 gatunków towarzyszących tj.świergotek łąkowy, pliszka żółta, pokląskwa, kląskawka świerszczak, potrzeszcz, cyranka, batalion, brodziec pławny, sowa błotna, kraska i pliszka cytrynowa.

tadekptaku 
redaktor
Człek z zewnątrz

gko

Wysłany: 2008-07-24, 23:04   

Artur, ostatnia moja odpowiedz tyczy sie pkt5 (jakos tak sie zamotalem i wstawilem 4 2x) co do mierzenia dzialki no to chyba bedziesz musial chyba ze dostaniesz gdzies mapy juz z koordynatami(w co osobiscie watpie bo takie dostaje sie np od instytucji raczej ,nie jak robisz indywidualnie komus)
tomaszb napisał/a:
"stwierdzonych gatunków ptaków" to chyba chodzi o te, które podlegają inwentaryzacji, czyli 10 gatunków kluczowych
wpisujesz wszystkie, kluczowe wystepujace wymieniasz i wyrozniasz.
tomaszb napisał/a:
kiedy upływa termin zgłaszania swojej kandydatury na eksperta

znajac zycie beda go jeszcze wielokrotnie przedluzac :)

http://piotr-tadeusz-photography.weebly.com/

Artur S 

Wysłany: 2008-07-30, 17:28   

Ja przepraszam, że bywam na tej stronie bezwzględny, ale właśnie zobaczyłem listę ekspertów. Moim zdaniem nie można być ekspertem na cały kraj, ani ekspertem ornitologiem i botanikiem. To są przekręty. Ludzie chyba nie traktują sprawy poważnie. A to się odbije na opinii ekspertów jak i na ochronie przyrody.

Artur S 

Wysłany: 2008-08-07, 12:18   

Zapytam jeszcze raz: czy jest ktoś kompetentny, kto potrafi wyjaśnić szczegółowo jak wypełniać poszczególne rubryki w "Dokumentacji przyrodniczej ornitologicznej" tak, żeby taka dokumentacja mogła być pełna, właściwie wypełniona i przyjęta? Na ogół chodzi o drobiazgi formalne.

xhardcorex 
Jerzy Jeż

Wysłany: 2008-08-08, 00:11   

Myślę, że na szkoleniu jesienią będziesz mógł o to zapytać
25.10 mamy szansę wykopać złodziei i aferzystów, którzy od 25 lat zadłużają nasz kraj. Nie głosuj na bandę PO; PiS; PSL; SLD bo to przez nich płacisz tysiąc złotych na obsługę długu. Popierając Partię KORWIN wybierasz Wolną Polskę. W imieniu patriotów dziękuję za Twój głos.

Artur S 

Wysłany: 2008-11-03, 13:04   

xhardcorex napisał/a:
Myślę, że na szkoleniu jesienią będziesz mógł o to zapytać

Zapytałem i niczego się nie dowiedziałem. Niestety, poziom szkolenia niski, teoretyczny. Większość to zupełnie mi niepotrzebne treści. Zupełny brak praktycznych przykładów i zdaniem instruktora, to właściwie i tak wszystko zależy od Agencji. To znaczy albo przyjmą dokumentację, albo nie. W sumie - instruktor wiedział niewiele więcej ode mnie. Jedynie część ornitologiczna (Chylarecki) dobra, ale akurat dla ekspertów mniej przydatna.

umweltplaner 

Wysłany: 2009-01-27, 23:09   

Witam,

na stronie ARiMR w jednym z pdf-ow sa zamieszczone stawki dla ekspertow ornitologow w zaleznosci od wielkosci dzialki, do 1ha 500pln, do 5ha 1000pln, do 20ha 2000pln, do 50ha 3000pln, i powyzej 50 ha 4000pln.
Mam pytanie, bo dzwoni do mnie rolnik, ma 30 ha, i sie pyta jaka cene mu zaoferuje.
Wobec tego mam 2 pytania do Was:
1. Czy rolnik dostaje zwrot kosztow transakcyjnych, czyli w moim wypadku 3000pln, i osobno dostanie doplate do swoich hektarow?
2. Czy wobec tego nie mozna by ustalic miedzy ornitologami ze nie bedziemy obnizac kosztow zaproponowanych przez ARiMR i dzieki temu nie bedzie niezdrowej konkurencji?

:)

Odpowiedz do tematu